Επιτροπή από γιατρούς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Επιτροπή από γιατρούς

    που περασα δεν ειχε κανενα ψυχιατρο ηταν ολοι ασχετοι και μου φανηκε σχεδον τυπικη η υποθεση να παρω το χαρτι.Αμα εχεις χαρτι απο ψυχιατρειο που λεει πως εισε ανικανος να δουλεψεισ λογικα θα το παρεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    libpa ,δηλ θελεις να παρεις αυτο το 67% αναπηρια ,ετσι ωστε να χαρακτκριστεις ως χρονια ψυχωσικη και να εχεις χρηματικο επιδομα?
    Γιατι ρωτας τι να απαντησεις, αφου εχεις ψυχωση αυτο θα φανει και θα παρεις το επιδομα!
    Ειχα γραψει ενα θεμα παλια ,-τροποι για να γινετε χρονιοι ψυχωσικοι και να παρετε την συνταξη-,τοτε εγραψες οτι δεν καταλαβες γιατι το εγραψα,ισως πρεπει να το ξαναδιαβασεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Πρεπει ν α χεις νοσηλευτει -εστω και για μια μερα- σε ψυχιατρικη κλινικη , νοσοκομειο κλπ. Και να χεις την αναλογη βεβαιωση ενοειται. Στην επιτροπη υπαρχουν διαφοροι γιατροι (οχι απαραιτητα ψυχιατροι) ισως οδοντιατροι , δερματολογοι κλπ. Τωρα αν εσυ δεν νοσηλευτηκες ποτε σε κλινικη, αλλα παρ ολα αυτα εχεις αντικειμενικο προβλημα να εργαστεις , και νομιζεις πως δικαιουσε το 67%,, τοτε με αιτηση σου ζητας να περασεις απο επιτροπη στην οποια θα συνεδριαζουνε ψυχιατροι (τουλαχιστον δυο , νομιζω), οι οποιοι θα κρινουν αν θα σου δωσουν το 67% . Ενοειται και με την συμφωνη βεβαιωση-ιατρικη εκθεση και του γιατρου που σε παρακολουθει .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι ρωτας τι να απαντησεις, αφου εχεις ψυχωση αυτο θα φανει και θα παρεις το επιδομα.

    Αυτο πιστευεις κατερινα οτι φαινεται? Μεγα λαθος.

    Τεσπα εχεις καποιο ιστορικο απο το γιατρο που σε παρακολουθει και πρεπει να εχεις νοσηλευτει σε ψυχιατρειο και να σου γινει διαγνωση.
    Εμενα μου δωσαν ενα 50%...οταν μου ειπαν στην επιτροπη οτι πρεπει να νοσηλευτω ε ψυχιατρειο....εβγαλα σπυρακια που λεει ο λογος και μετα μου λενε dont worry ειναι τυπικο...τσουπ πηρα το 50% χωρις να εισαχθω...κατι εικονικο εγινε οπως δουλευουν τα περισσοτερα στην Ελλαδα.
    Δεν με βοηθησε πουθενα γιατι σκεφτομουν να το χρησιμοποιησω επαγγελματικα αλλα δεν βαριεσαι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα θα θελα να το παρω πισω...αλλα μαλλον δεν μπορω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    libpa βιβλιάριο απορίας θέλεις να βγάλεις από την πρόνοια;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    κιπ γιατι θα ηθελεσ να το αποσυρεισ?...και τι ποσο παιρνετε καθε μηνα?...σαρυ κι ολασ...που ρωταω..αλλα για να ξερω.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    1) Γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου αρωστο επειδη παιρνω μισο χαπακι τη μερα...και μαλλον επρεπε να το κοψω και αυτο απο παλια...και να ψαξω αλλους τροπους να διαχειριστω ισως τα προβληματα μου...νομιζω βεβαια δεν ειμαι σιγουρος.

    2) Οχι φυσικα δεν εχω παρει φραγκο ποτε ουτε εχω κερδισει τιποτα και αναρωτιεμαι τι σκατα πηρα αυτο το 50% να το εχω και στην πλατη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Originally posted by keep_walking
    1) Γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου αρωστο επειδη παιρνω μισο χαπακι τη μερα...και μαλλον επρεπε να το κοψω και αυτο απο παλια...και να ψαξω αλλους τροπους να διαχειριστω ισως τα προβληματα μου...νομιζω βεβαια δεν ειμαι σιγουρος.

    2) Οχι φυσικα δεν εχω παρει φραγκο ποτε ουτε εχω κερδισει τιποτα και αναρωτιεμαι τι σκατα πηρα αυτο το 50% να το εχω και στην πλατη?
    1) κακως συνδεεις τα χαπια με αναπηριες...
    υπαρχουν ενα σωρο ανθρωποι που παιρνουν χαπια για πολλους διαφορετικους λογους, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αναπηροι...ουτε σημαινει οτι αν σταματησουν τα χαπια θα ειναι καλυτερα απο πριν

    2) αν δεν κανω λαθος, αυτοι οι χαρακτηρισμοι περι αναπηριων, σηκωνουν επανελεγχο. νομισα μαλιστα οτι υπαρχει ενας περιοδικος επανελεγχος, θελεις-δε θελεις...
    αν σε ενοχλει για οποιοδηποτε λογο , η εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε βοηθησει, ψαξε να βρεις πως κινειται η διαδικασια του επανελεγχου (= θελω να περασω επιτροπη γιατι ειμαι πλεον υγιης)

    3) αν καποιος βεβαια θελει να παρει την βεβαιωση της αναπηριας για ασφαλιστικους η επαγγελματικους λογους, δεν σημαινει κι οτι ειναι αναπηρος....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Limba ,εγω προσωπικα νομιζω οτι αν το εκανα ,αν επαιρνα αυτη τη νοσολογικη εττικετα της αναπηριας ,τοσο νωρις ,πριν τα 30,θα σημαδευε αυτη η συνταξη,την αυτοεικονα μου,θα μεγαλωνε ο ψυχιατρικος μου φακελος (επιτροπη γιατρων) και αργοτερα ισως με εμποδιζε αυτη η δηλωμενη αναπηρια μου να αξιοποιησω ευκαιριες για μια φυσιολογικη εξελιξη.
    Οτι λεω ειναι προσωπικη μου θεση και ισως δεν σε αφορα ,οποτε μη του δινεις σημασια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by keep_walking
    1) Γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου αρωστο επειδη παιρνω μισο χαπακι τη μερα...και μαλλον επρεπε να το κοψω και αυτο απο παλια...και να ψαξω αλλους τροπους να διαχειριστω ισως τα προβληματα μου...νομιζω βεβαια δεν ειμαι σιγουρος.

    2) Οχι φυσικα δεν εχω παρει φραγκο ποτε ουτε εχω κερδισει τιποτα και αναρωτιεμαι τι σκατα πηρα αυτο το 50% να το εχω και στην πλατη?
    ε δεν αξιζει τοτε αν δεν εχεισ τουλαχιστον καποια οικονομικη στηριξη...κοροιδια...

    οσο για το χαπακι..κιπακο στην σχιζοφρενεια χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη και το ξερεισ...εστω και μιδαμινη...αν δεν κανω λαθοσ..:):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι λοιπον θα ελεγα οτι δεν υπαρχουν θετικα συμπτωματα...καποια απο τα λεγομενα αρνητικα ναι ειναι παροντα...αλλα δεν ξερω....τεσπα.
    Οταν κανουμε μια προσπαθεια...και μαζευεται η γυναικοπαρεα για μπιριμπα δεν αρχιζουμε να λεμε την λεξη τρελλα...και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις...δηθεν αδιαφορα οταν παω να φτιαξω το καφεδακι μου μετα απο διακοπη φαρμακων.

    Δεν ειμαι ζωο προς χαλιναγωγηση και πολλες φορες ετσι ειναι τα πραγματα,ενα ζωακι που πρεπει να χαλιναγωγηθει γιατι ειναι αρωστο το καημενουλι και το αγαπαμε.

    Σκληρα αυτα που λεω, αλλα ειναι η αληθεια.Τεσπα εγω ειμαι με τα φαρμακα γιατι δεν μπορω χωρις αυτα και θα προσπαθησω για το καλυτερο.

    [Μην το παρετε αυτο σαν ενδειξη οτι ακουω φωνες λολ].
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και επειδη δεν θεωρω τον εαυτο μου \"μπουλη\",να σκυβω το κεφαλι κατι πρεπει να κανω για αυτο...υπομενω σιωπηλα μεχρι να φυγω.
    Με αγαπανε αλλα μονο με σκυμμενο το κεφαλι ως το δαπεδο και οπως θελουν αυτοι.
    Αν δεν μπορω χωρις φαρμακα τοτε δεν μπορω,και τερμα.
    Δεν υπαρχουν συγγνωμες και ουτε προκειται να αλλαξω γωνια σε αυτο,εχω παψει ισως να θεωρω τον εαυτο μου σαν ενα πακο με ψυχολογικα προβληματα και κοιταω να δω τι θα κανω με τη ζωη μου.
    Η οργη δεν ειναι τρελλα...dont worry απλως την διοχετευω εδω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μιλαω για την οικογενεια...και τις ανησυχιες τους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μιλαω οτι οποτε πηγαινα να φτιαξω καφε στο χωρο που παιζαν χαρτια....αρχιζαν να εξαπολυουν μπινελικια η μια στην αλλη...στο δηθεν αδιαφορο και αλλαζε ολη η \"συμπεριφορα τους\",λεξεις τρελλα,ζουρλια καναν την εμφανιση τους στο παρασκηνιο γιατι εμπαινα σοβαρος και αμιλητος για το καφεδακι μου....ειναι κωμικοτραγικο ναι...ελεγχος ναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •