Όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Όνειρα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον όνειρο, μία ερώτηση για αρχή, είχες κάποια μορφή συνειδητότητας όταν το έβλεπες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Ονειρεύτηκα πριν λίγες μέρες, κάτι πολύ ευχάριστο κι ομολογώ ότι \'ανέβηκα\' λίγο καθώς τους τελευταίους μήνες κοιμάμαι κατά τις 6 το πρωί - πολύ βαριά- και δε θυμάμαι τα όσα βλέπω. Ζούσα λοιπόν σ\' ένα πολύ γραφικό μέρος κοντά σε μια πόλη που έχω ακουστά πως είναι πολύ όμορφη αλλά δεν έχω πάει ποτέ. Θυμάμαι μόνο πόσο καλά ήμουν μέσα σ\' αυτό. Κατ\' τ\' άλλα, έχω αγγίξει κάποιες πτυχές του ονείρου και τα υπόλοιπα θα τεθούν στην επόμενη συνεδρία...

    :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Βλέπω πολυ συχνά οτι πέφτω και νιωθω οτι αιωρουμαι, μου αρεσει αλλα και φοβαμαι τι θα γινει ,...τρομαζω και ξυπναω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Τα όνειρα και συγκρκριμένα άσχημα μπερδεμένα ή και τρομακτικά έίναι παρενέργεια των φαρμάκων.Αυτό μου το είπε ο γιατρός όταν τον ρώτησα για την μητέρα μου,που της εδωσε για λίγο χρονικό διάστημα αντκαταθλιπτικό ο γιατρός εξ αιτίας του θανάτου του πατέρα μου.Αλλά όταν είμαστε σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση είναι δυνατόν να μην επηρεάζεται και ο ύπνος;Εγώ απο μικρό παιδί εβλεπα πολλά όνειρα.και όμως όσο έπαιρνα αντικαταθλιπτικά παραδόξως δεν μου συνέβαινε.

  5. #5
    Βλεπω πολυ συχνα οτι πεταω..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μερικά από τα πιο τρανταχτά όνειρα που έχω δει.
    Ένα ευχάριστο που είδα τις προάλλες: έπρεπε να ταξιδέψω στην Αυστραλία. Τελικά τα κατάφερα, παρά την αγοραφοβία. Ήμουν καταενθουσιασμένη. Είδα καταρράχτες, υπέροχα φυσικά τοπία. Αλλά δεν είχα πάρει μαζί φωτογραφική. Μα πως θα έμεναν στη μνήμη μου όλα αυτά που είδα; Ποιος θα πίστευε ότι κατάφερα να φτάσω μέχρι εκεί; Λυπήθηκα λίγο αλλά είπα εντάξει δεν πειράζει...

    Ένα άσχημο που το είδα κάποια χρόνια πιο πριν: Ήμουν σε υπόγειες στοές...σκοτεινές...περνούσα μέσα από φυλακές, από μπουντρούμια. Έπρεπε να φτάσω στο μπαμπά μου. Φοβόμουν αλλά ήθελα πολύ και είπα μεσα μου ότι θα κάνω τα πάντα. Είχα φτάσει πολύ βαθιά στη γη. Μέχρι που φτάνω σε μια σιδερένια πόρτα. Πάω να την ανοίξω και κάποιος φύλακας μου λέει: αν την ανοίξεις δε θα μπορέσεις ποτέ να επιστρέψεις. Φοβήθηκα, στενοχωρέθηκα που δεν θα τον ξαναδώ...και ξύπνησα...

    Κι άλλα, που είναι λίγο φρίκη αλλά ας μην πω. Έχω καιρό να δω όνειρο.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Originally posted by anwnimi
    Μερικά από τα πιο τρανταχτά όνειρα που έχω δει.
    Ένα ευχάριστο που είδα τις προάλλες: έπρεπε να ταξιδέψω στην Αυστραλία. Τελικά τα κατάφερα, παρά την αγοραφοβία. Ήμουν καταενθουσιασμένη. Είδα καταρράχτες, υπέροχα φυσικά τοπία. Αλλά δεν είχα πάρει μαζί φωτογραφική. Μα πως θα έμεναν στη μνήμη μου όλα αυτά που είδα; Ποιος θα πίστευε ότι κατάφερα να φτάσω μέχρι εκεί; Λυπήθηκα λίγο αλλά είπα εντάξει δεν πειράζει...

    Ένα άσχημο που το είδα κάποια χρόνια πιο πριν: Ήμουν σε υπόγειες στοές...σκοτεινές...περνούσα μέσα από φυλακές, από μπουντρούμια. Έπρεπε να φτάσω στο μπαμπά μου. Φοβόμουν αλλά ήθελα πολύ και είπα μεσα μου ότι θα κάνω τα πάντα. Είχα φτάσει πολύ βαθιά στη γη. Μέχρι που φτάνω σε μια σιδερένια πόρτα. Πάω να την ανοίξω και κάποιος φύλακας μου λέει: αν την ανοίξεις δε θα μπορέσεις ποτέ να επιστρέψεις. Φοβήθηκα, στενοχωρέθηκα που δεν θα τον ξαναδώ...και ξύπνησα...

    Κι άλλα, που είναι λίγο φρίκη αλλά ας μην πω. Έχω καιρό να δω όνειρο.
    1) olgaki
    συνεχισε να πετας :)
    ειναι πολυ καλο ονειρο.
    ειναι ονειρο επιτυχιας και απελευθερωσης.

    2) ανωνυμη
    και τα δυο σου ονειρα μου φαινονται πολυ σημαδιακα της εκαστοτε καταστασης σου και συμβολικα (οπως ολα τα ονειρα αλλωστε)
    ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΟΥ ΟΝΕΙΡΟ
    ησουν σε μια κατασταση πολυ μεγαλης θλιψης, δυσφοριας , ανασφαλειας και ταλαιπωριας.
    υποπτευοσουν ποια ειναι η λυση που θα σου εφερνε την ευτυχια και την ασφαλεια που αποζητουσες, μια ασφαλεια σαν αυτη που μονο σαν παιδι ειχες νοιωσει,παραλληλα ομως θα επρεπε να αντιμετωπισεις το αγνωστο αν την επελεγες. δεν τολμουσες. προτιμησες την γνωριμη δυστυχια απο το αγνωστο με την πιθανοτητα της ευτυχιας σου...

    ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΣΟΥ ΟΝΕΙΡΟ τωρα :)
    πολυ ευχαριστο και ελπιδοφορο.
    ξερεις οτι η ευτυχια σου θα ειναι ενα μακρυ ταξιδι, ξερεις τον δρομο ομως ;)
    η φωτογραφικη μηχανη τι ειναι?
    ενας μαρτυρας που βλεπει οτι κι εμεις :)
    καποιος που θα θελες να μοιραστεις τα ωραια που σου επιφυλασει η ζωη :) μια παρεα δηλαδη.
    παρεα που μπορει να ειναι φιλικη, μπορει να ειναι και ενας συντροφος.
    θα προτιμουσες να πορευτεις στα ωραια που σε περιμενουν με παρεα, για να μοιραζεσαι την ευτυχια, αλλα εισαι αποφασισμενη να ξεκινησεις και μονη σου ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •