ΠΑΝΙΚΟΣ-ΑΓΟΑΦΟΒΙΑ= ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Arsus, τελικά θεωρείς οτι σε βοήθησε η θεραπέια ή απλά αντιμετωπίζεις με ποιο καθαρό μυαλό τους φόβουσ σου?

  2. #2
    Χαίρομαι πολύ για σένα που διαβάζω ένα τόσο θετικό μυνημα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    arsus το ταξιδακι που λες,παμε μαζι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Ξέρεις, νομίζω ότι σε λιγότερο βαθμό ο πανικός αλλα σε πολύ μεγάλο βαθμό η αγοραφοβία εξαρτάται από τη σημασία που της δίνεις εσύ. Με αυτό εννοώ ότι, όταν βρίσκεσαι με πολύ κόσμο, σε μεγάλα μέρη όπως το carrefour που ανέφερες, πανικοβάλλεσαι γιατί ακριβώς σκέφτεσαι ότι είσαι μέσα σε ένα πλήθος από ανθρώπους. Αυτό όμως είναι κάτι που δε χρειάζεται σκέψη, απλά έτσι είναι, και είμαι απολύτως σίγουρη ότι ελαχιστότατοι από αυτούς που είναι γύρω σου επικεντρώνονται όπως εσύ στο ότι βρίσκονται μαζί με πολύ κόσμο. Άλλος σκέφτεται τα ψώνια του, άλλος τις υποχρεώσεις του, άλλος το αμόρε του, άλλος τα σχέδια του για την υπόλοιπη μέρα... πιστεύω ότι, εάν δεν μας απορροφούσαν αλλα πράγματα και δεν απασχολούσαμε το μυαλό μας με πιο πρακτικά θέματα αλλα αφοσιωνόμασταν στο να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε ότι βρισκόμαστε ανάμεσα σε χιλιάδες κόσμου, λίγο πολύ θα μας έπιανε όλους ένας \"ψιλοπανικος\".

    Μην το σκέφτεσαι λοιπόν, αυτή είναι η συμβουλή μου για την αγοραφοβία. Απασχόλησε τον εαυτό σου με κάτι άλλο, δώσε τροφή στο μυαλό σου ώστε να το βάλεις σε σκέψεις και να μην αναλώνεται στο να υπεραναλύει μια κατάσταση που δεν αλλάζει αλλα δεν αποτελεί και \"πρόβλημα\" με την στενή έννοια. Η πιο \"σωστή\" απάντηση που θα μου έδινα στην ερώτηση/παρατήρηση \"W θεέ μου πόσος κόσμος είναι γύρω μου!\" θα ήταν \"... ε καί; Τόσο πιο πολλοί θα τρέξουν σε βοήθεια σου αν τη χρειαστείς\" Φαντάσου να ήσουν εσύ και 5 άλλοι σε ένα υπερκατάστημα όπως το IKEA... αυτό θα με πανικόβαλλε πολύ περισσότερο να σου ομολογήσω
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μπράβο arsus!!!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Arsus συγχαρητηρια για την επιτυχια σου αυτη. Ευχομαι αναλογη συνέχεια. Θα συμφωνησω 100% οτι ολα ειναι στο μυαλό μας. Κατι σαν \"αυθυποβολή\".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •