Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495

    Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά

    Διάβασα ένα άρθρο ενός ειδικού,που ανέφερε αυτόν ακριβώς τον παραπάνω όρο.Ζητώ συγγνώμη,αλλά δεν έχω link.Ωστόσο θυμάμαι πως ήταν ένας επαγγελματίας ψυχοθεραπευτής.

    Η ουσία ήταν πως αυτό που ανέλυε με προβλημάτισε,η άποψη πως ένας άντρας στην θηλυκή του πλευρά ενδόμυχα ελκύεται από μία γυναίκα στην αντρική της και,ανάλογα,μία γυναίκα στην αντρική της πλευρά από έναν άντρα στην θηλυκή του.Τι σημαίνoυν αυτοί οι όροι;Kαι αυτές οι μετατοπίσεις καθορίζονται από τα γονεικά πρότυπα ή και από άλλους παράγοντες;Πώς ορίζεται αν είμαστε στην άλλη πλευρά του φύλου;Γνωρίζετε κάτι γι αυτό;
    Btw,ίσως είμαι στην αντρική μου πλευρά,αν και εμφανισιακά δε μου φαίνεται,λολ.:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πιστεύω πως έχει να κάνει με αντίστοιχα κέντρα στα ημισφαίρια του εγκεφάλου που ελέγχουν διάφορες λειτουργίες του. Πχ. η αίσθηση του προσανατολισμού ή ο τρόπος απομνημόνευσης ενός θέματος. Ισως αυτά τα κέντρα είναι διαφορετικά αναπτυγμένα στην πλειονότητα των ατόμων ενός φύλου. Κάποια άτομα του α φύλου που έχουν αναπτυγμένα τα κέντρα του β φύλου, βγάζουν αυτό που ο τύπος αποκάλεσε θηλυκή συμπεριφορά του άντρα ή αρσενικά συμπεριφορά της γυναίκας.
    Δεν το έχω διαβάσει ακριβώς έτσι. Είναι μια δική μου προσπάθεια εξήγησης αυτών που αναφέρεις, συνδυάζοντας πράγματα που έχω διαβάσει. Μπορεί ο τύπος να εννοεί κάτι άλλο.
    Btw, και εγώ έχω αντρικές δεξιότητες, αλλά όχι εμφανισιακά, lol.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    κρίμα που δεν έχεις λινκ, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

    το θέμα είναι- αυτό που παρατηρώ εγώ δηλαδή- πως οι άντρες δυσκολεύονται περισσότερο να αποδεχτούν την θηλυκή τους πλευρά, και δεν θέλουν ούτε οι γυναίκες να παρουσιάζουν αντρικά στοιχεία (δεν εννοώ στην εμφάνιση :P) μπέρδεμα!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Μαλλον αναφερεσαι στον Carl Yung, ο οποιος μαζι με τον Freud θεωρειται απο τους κορυφαιους της ψυχολογιας.
    (εγω δεν συμφωνω, αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση)

    Διαβασε περισσοτερα για αυτο εδω,
    http://e-lions.blogspot.com/2008/04/blog-post_4318.html
    Ο Yung ηταν απο τους πρωτους που μιλησε για ορους οπως ερμαφροδιτισμος και την αμφιλοφυλια.

    Διαφορετικα υπαρχουν σχετικα βιβλια του Yung που μπορεις να βρεις σε ολα τα βιβλιοπωλεία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ θυλυκη πλευρα,αρσενικη πλευρα κλπ....σιγουρα εχουμε τεραστιες διαφορες αντρας-γυναικα αλλα ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις τι ειναι αυτο που χτιζεται απο το εκαστοτε περιβαλλον και τι ειναι στην φυση...οταν μιλαμε για ενα ον τοσο ευπροσαρμοστο οσο ο ανθρωπος.
    Περαν του ξεκαθαρου ρολου της αναπαραγωγης απο κει και περα το...χαος:P

    Ακομα και το τελευταιο δεν ειναι στανταρ με τον ανθρωπο λολ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έχω υπόψη μου την ανάλυση του Yung.Aλλά η απορία μου είναι σταθερή,τι σημαίνει έχω αρσενικά στοιχεία στην προσωπικότητά μου ή θηλυκά αν είμαι αρσενικό;Kαι ποιος ορίζει την ισορροπία αυτών των χαρακτηριστικών ή τα κατατάσσει σε κατηγορίες φύλου,πχ εμένα αν και γυναίκα,δε μου αρέσει το \"γυναικείο\"στοιχείο σε κάποια πράγματα.Αν δω αμάξι με κουκλάκια,ροζουλάκια και λούτρινα,το θεωρώ απωθητικό.Μου αρέσει η οδήγηση(το ποδόσφαιρο όχι,λολ),μου αρέσει η αντρική καπατσοσύνη στην επικοινωνία μου και όχι το πρότυπο των μισόλογων-αφήνω υπονοούμενα-φλερτάρω-με-τρόπο-μισάνοιχτο μάτι.Θέλω να πω,σε κάποια πράγματα έχω συνειδητά επιλέξει να αρνούμαι την θηλυκότητα,όχι σαν φύση μου,αλλά σαν κοινωνικές-φερμένες από πάνω-αρχές.Γι αυτό απορώ όταν ψυχολόγοι εμμένουν πως δεν είναι ισορροπία να δέχομαι και τα αντρικά στοιχεία που μου γουστάρουν και να τα υιοθετώ ως δικά μου,όπως και ένας άντρας αν γουστάρει την καλαισθησία,το ρομαντισμό ή την ηπιότητα να θεωρείται λιγότερο άντρας επειδή τα υιοθετεί.Χμμ...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by RainAndWind
    Γι αυτό απορώ όταν ψυχολόγοι εμμένουν πως δεν είναι ισορροπία να δέχομαι και τα αντρικά στοιχεία που μου γουστάρουν και να τα υιοθετώ ως δικά μου,όπως και ένας άντρας αν γουστάρει την καλαισθησία,το ρομαντισμό ή την ηπιότητα να θεωρείται λιγότερο άντρας επειδή τα υιοθετεί.Χμμ...
    Ενδιαφέρον θέμα Ρέιν, έχω προβληματιστεί κι εγώ κατά καιρούς.
    Αν εσύ Ρέιν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό , ισορροπείς και είσαι ευχαριστημένη με τις σχέσεις σου με το άλλο φύλο, γιατί ένας ψυχολόγος να εμμένει ότι κάτι τέτοιο είναι ανισορροπία;

    Αν και το τι ορίζει ένα χαρακτηριστικό ως γυναικείο ή ως αντρικό νομίζω, ειδικά στη σημερινή εποχή, δεν είναι - και καλά κάνει - και τόσο οριοθετημένο.
    Απλά αυτή είναι η προσωπικότητά σου, ιδιαίτερη όσο εσύ:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ευχαριστώ πολύ ανώνυμη για το post σου!:)
    Μια χαρά είμαι στις σχέσεις μου με το άλλο φύλο,να πω την αλήθεια,και αισθάνομαι γεμάτη,ευτυχισμένη που είμαι γυναίκα.Απολαμβάνω τη φύση μου,έχοντας αγκαλιάσει και το δυναμισμό μου μέσα της,που μου αρέσει γιατί αισθάνομαι να εξισορροπεί ευαισθησίες άλλες,σα να χρειαζόταν να ανακαλύψω πράγματα που να έρχονται για να μπαλαντζάρουν υπερβολές σε κάποιες ευαισθησίες.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή,πάντως έτσι το έχω αναλύσει όποτε με προβλημάτισε.Απλά θεώρησα την άποψη αυτού του ψυχολόγου κάπως μονοδιάστατη,και να πω την αλήθεια λίγο μονολιθική,λολ,στην εποχή μας θεωρείται κακό ο δυναμισμός μίας γυναίκας;Φαντάζομαι πως κακό θα ήταν εάν μου δημιουργούσε θέματα συγκρουσιακά ή απωθημένα,που ειλικρινά δεν τα έχω στον τομέα σχέσης με τον άνδρα(άλλα έχω,λολ).:P
    Γενικό συμπέρασμα πως μάλλον οι κατηγοριοποιήσεις ούτε στην ψυχολογία πρέπει να μας καθοδηγούν,ε;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Rain,
    είπες τις κατάλληλες λέξεις: υπερβολές σε άλλες ευαισθησίες και δυναμισμός.
    Είναι σαν να μιλάς για μένα...:)
    Νομίζω ότι αυτός ο δυναμισμός έρχεται για να εξισορροπήσει αυτές τις ευαισθησίες. Σαν αντίβαρο.
    Καλά και ποιος νομίζει ότι είναι απόλυτα ευχαριστημένος στις σχεσεις του με το άλλο φύλο (μου άρεσε αυτή η ντεμί απαντηση!!:):):) )

    Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...

    Δεν ξέρω αν σε διαφωτίζω -που δεν το νομίζω-αλλά νιώθω τι λες:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Κατ\'αρχάς γράφεται Jung τον σκοτώσατε τον άνθρωπο λολ (άλλος ο Jung, άλλος ο Young lol). Ο jung ήταν ένας από τους πατέρες της ψυχανάλυσης όχι της ψυχολογίας, δεν διδάσκεται πουθενά πλεον ο jung (ειδικά ο jung που η θεωρία του είχε ξεφύγει και είχε πάει στην μεταφυσική) εκτός από μαθήματα ιστορίας της ψυχολογίας. Τρίτον αυτά περι θηλυκής και αντρικής πλευράς είναι απλά...μπούρδες. Δηλαδή τι πάει να πει \"αντρικά\" και \"θηλυκά\" στοιχεία ότι δήθεν σύμφωνα με τα στεrεότυπα οι γυναίκες που είναι ποιο επιθετικές έχουν αντρικά στοιχεία και vice versa? Και τι εξηγεί αυτό? Υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι \"ψυχοθεραπευτές\" που λένε τέτοιες βλακείες. Ότι υπάρχουν διαφορές στις γνωστικές λειτουργίες (π.χ. οι γυναίκες έχουν την τάση να επεξεργάζονται καλήτερα λεκτικό ηλυκό και οι άντρες οπτικο-χωρικό) υπάρχουν αν και αυτές είναι μικρές. Τώρα ότι υπάρχουν κάποιες συμπεριφορικές τάσεις επίσης υπάρχουν αλλά στατιστικά δεν είναι τόσο clear-cut τα πράγματα. Δηλαδή μπορεί να βρεις μια γυναίκα που να είναι ποιο σκληρή από ένα άντρα επειδή αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της. Το να πεις ότι αυτό γίνεται λόγω \"αντρικών στοιχείων\" έχει μηδαμινή και ανούσια επεξηγηματική αξεία. Ούτε κάνει διαφορά σε μια ψυχοθεραπεία αυτά είναι χαζά.Psycho-babble/trash. Μόνο για το \"νέο ερωτοδικείο\" lol

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ποσα ξερεις ποσα ξερεις ατιμη βικυ :Ρ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Remedy
    ποσα ξερεις ποσα ξερεις ατιμη βικυ :Ρ


    λολ κοίτα εγώ θα είμαι ο προσκεκλημένος \"transvestite & starlet psychologist\" δηλαδή θα είμαι ειδικευμένος σε αυτά τα θέματα. Ο κρινο θα είναι το τρανς και εσύ θα είσαι η τσατσά της εκπομπής, θα παίζεις δηλαδή την πραγματική σου ζωή!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχαχα,ναι Jung,χίλια συγνώμη Petran(τι αυστηρό υπερεγώ έχεις)λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •