εξωτερικη εμφανιση και ψυχολογικα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    εξωτερικη εμφανιση και ψυχολογικα..

    μια ομορφη εξωτερικη εμφανιση μπορει να λειτουργησει ευεργετικα στο ατομο και αντιθετα μια ''κακη'' εξωτερικη εμφανιση αρνητικα στην ψυχολογια αυτου?
    μια σκεψη μου απλα...θα θελα να μαθω την γνωμη σας,ετσι,απο περιεργεια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σαφώς.Αλλά για να το θέσω ακριβώς όπως το πιστεύω,όχι η ίδια η εμφάνιση,ο τρόπος που βλέπουμε τον εαυτό μας.
    Εάν είμαι πανέμορφη(που είμαι btw,λολ)αλλά εγώ νιώθω πως είμαι άσχημη,η γνώμη των άλλων δεν έχει καμία αξία,γιατί είναι η αυτοιδέα μου που βαραίνει για μένα.
    Επίσης εάν κάποιος δεν έχει αυτό που λέμε ομορφιά εξωτερική(που πόσο νερό παίρνει το κρασί μας ανάλογα με το τι θεωρούμε εμείς ωραίο,άστο),αλλά έχει μια ικανοποιητική αυτοιδέα,τότε έχουμε το αντίθετο,να αισθάνεται μια χαρά μέσα στο κορμάκι του και να γουστάρει το προσωπάκι του,άσχετα από τη γνώμη των άλλων.

    Σε γενικές γραμμές αυτό θεωρώ πως με εκφράζει,να έχω μια καλή αυτοιδέα,αλλά όσο μπορώ να την κρατάω σταθερή,δηλαδή να μην αφήνω ανασφάλειες να με ρίχνουν,να μην επηρεάζεται η γνώμη μου για την ομορφιά από στερεότυπα,marketing και μόδες,να μην θεωρώ απαραίτητο να είμαι κάπως για να με εγκρίνουν οι άλλοι.Να με γουστάρω εγώ και να είναι πάντα αρκετό.

    Επίσης αυτό που έχει σημασία είναι να αρέσω και στον σύντροφό μου,να έχω καλή τροφοδότηση από αυτόν,δηλαδή θα ακούσω τη γνώμη του,σε μία του παραίνεση για το τι αναδεικνύει στοιχεία μου εξωτερικά,πχ με φτιάχνεις με αυτό το μπλουζάκι,τι καλύτερο feedback να έχει μία γυναίκα),ή και σε άλλους καιρούς πάχυνες λιγάκι,λολ.

    Γενικά melene μου,πιστεύω πως αυτή η ερώτηση που έκανες είναι πολύ σημαντική,πολλά δένονται εκεί μέσα στην αυτοιδέα μας,πολλά θεματάκια γεννιούνται.Και είναι σίγουρα πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την αυτοιδέα μας.Το σημαντικό είναι να γνωρίζω ποιοι από αυτούς πατάνε σε συγκεκριμένα κομμάτια της ψυχολογίας μου και να τους ιεραρχώ σωστά.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    RainAndWind, νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο, ειναι πως αντιλαμβανομαστε εμεις τον εαυτο μας...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οχι.

    πχ εγω πιστευω οτι ειμαι ενας χαλιας και μισος (πολυ πιθανον και αρκετος κοσμος)
    αλλα δεν με απασχολει.
    Εκεινο που με απασχολει ειναι να δουλευω το μυαλο μου, το οποιο ειναι αρκετα δυσκολο.
    Τωρα το τι εικονα εχω, αν ειναι πιασαρικη η οχι, δεν με απασχολει καθολου, οποια και αν ειναι αυτη.

  5. #5
    Originally posted by melene
    μια ομορφη εξωτερικη εμφανιση μπορει να λειτουργησει ευεργετικα στο ατομο και αντιθετα μια \'\'κακη\'\' εξωτερικη εμφανιση αρνητικα στην ψυχολογια αυτου?
    μια σκεψη μου απλα...θα θελα να μαθω την γνωμη σας,ετσι,απο περιεργεια..
    Πέρα από την ασφάλεια ή ανασφάλεια που νιώθει κάποιος για τον εαυτό του, η εξωτερική εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, τουλάχιστον για μενα.
    Πχ, ένας ένθρωπος εμφανίσιμος το αντιλαμβάνεται συνεχώς πως είναι αποδεκτός περισσότερο απ το άλλο φύλλο κατά πρώτον και στη συνέχεια απ το ευρύτερο σύνολο.
    Ένα λαμπερό χαμόγελο φτιάχνει τη διάθεση του συνομιλητή μας, ένας κακομούτσουνος άνθρωπος απωθεί με την ίδια ευκολία.
    Ένας όμορφος άνθρωπος είναι απαλαγμένος από \"κλειδώματα\" και ανασφάλειες απέναντι στους άλλους, ένας άσχημος άνθρωπος βγάζει ένταση και πίεση ακόμη και εκεί που δεν πρέπει.
    Εχω παρατηρήσει δε, πως οι κατά κόρον άσχημοι άνθρωποι βγάζουν μια έμφυτη κακία, (στο μεγαλύτερο ποσοστό), ενώ ένας άνθρωπος με λιγότερες ανασφάλειες ως προς την εξωτερικη εικόνα του είναι, (στο μεγαύτερο ποσοστό), βγαζουν περισσοτερη καλοσυνη.
    Γνωμη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Στερεότυπα Θεοφανία μου.Να το πεις αυτό σε τόσα και τόσα μοντέλα που πάσχουν από νευρική ανορεξία,πως η ομορφιά ισοδυναμεί αυτόματα με σιγουριά,καθώς και σε γυναίκες που κάνουν στη σειρά πλαστικές από ανασφάλεια ενώ ουσιαστικά μια χαρά είναι η εμφάνισή τους.Επίσης να το πεις και σε άντρες,γιατί δεν είναι οι ανασφάλειες γυναικείο προνόμιο.

    Καμία κακία δεν υπάρχει στον \"άσχημο\",καμία \"καλοσύνη\"στον όμορφο.Όλα αυτά είναι κλισέ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Originally posted by RainAndWind
    Στερεότυπα Θεοφανία μου.Να το πεις αυτό σε τόσα και τόσα μοντέλα που πάσχουν από νευρική ανορεξία,πως η ομορφιά ισοδυναμεί αυτόματα με σιγουριά,καθώς και σε γυναίκες που κάνουν στη σειρά πλαστικές από ανασφάλεια ενώ ουσιαστικά μια χαρά είναι η εμφάνισή τους.Επίσης να το πεις και σε άντρες,γιατί δεν είναι οι ανασφάλειες γυναικείο προνόμιο.

    Καμία κακία δεν υπάρχει στον \"άσχημο\",καμία \"καλοσύνη\"στον όμορφο.Όλα αυτά είναι κλισέ.
    ρειν, εσύ μιλάς για μειονότητες και γω μιλάω για τους ανθρώπους που περιβάλομαι.
    Βλέπω πως λειτουργούν γύρω μου οι άνθρωποι που κουβαλούν ένα κάρο ανασφάλειες λόγω εμφάνισης και βλέπω παράλληλα άτομα με καλή εμφάνιση πόσο πιο απεμπλοκαρισμένα είναι.
    Δεν μίλησα ούτε για μοντέλα, ούτε για άντρες σαν τον Σπαλιάρα.
    Και να σου πω και κάτι?
    Στις σχέσεις μου με γυναίκες, δεν με πρόδωσε και δεν μου φέρθηκε με κακία καμιά όμορφη. Από τις άσχημες \"φίλες\" μου έχω περάσει απίστευτες καταστάσεις.
    Και όπως είπα παραπάνω πάντα μιλάω για τη δική μου γνώμη. Τίποτα δεν είναι πανάκειο άλλωστε.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind

    Καμία κακία δεν υπάρχει στον \"άσχημο\",καμία \"καλοσύνη\"στον όμορφο.Όλα αυτά είναι κλισέ.

    εδω και αιωνες επιβιωνουν τετοια κομπλεξ.
    Μακρια απο εμενα τετοια κλισε.

    Αν ειναι δυνατον, οταν βρισκεσαι με ενα ανθρωπο,
    να του καρφωνεις μια ταμπελα (ασχημου η ομορφου) και ετσι να εχεις τις επιφυλαξεις σου.

    Αντιθετα ο καθενας που προσπαθει να \"πουλησει\" ομορφια - ασχετως τι νομιζει - εκει χωρις να σκαψεις και παρα πολυ, μπορεις να περιμενεις πολλα προβληματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κοίτα Θεοφανία,θέτοντας στατικοποιημένες γενικεύσεις δε νομίζω πως ερχόμαστε σε καμία παγκόσμια αλήθεια.Πχ αυτό που έχεις διαπιστώσει εσύ,δεν έχω δει να ισχύει.Αντίθετα,εγώ σε κάθε περίπτωση θεωρώ προτιμότερο να εξατομικεύω την κρίση μου.Γιατί ξέρω άτομα με ωραίο παρουσιαστικά κατά γενική ομολογία που παρολαυτά κουβαλάνε πόνους συνδεδεμένους με \"ελαττώματα\"και άσχημους/ες με υγιή,ισορροπημένη αυτοιδέα που τους προσδίδει και τα ανάλογα στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.Έχω υπάρξει ερωτευμένη με άσχημο άντρα,απίστευτα γοητευτικό.Και έχω γνωρίσει ωραίους απίστευτα απωθητικούς επίσης για το γούστο μου.Πάντως το εμφανισιακό κριτήριο δεν το έχω σε προτεραιότητα για το ποιους με πλαισιώνουν,αλλά για να το πάω και λίγο σε ψυχολογία,η ισορροπημένη φροντίδα και υγιεινή,η αγάπη για τον εαυτό μας είναι αυτά που δείχνουν πράγματα,όχι τα συμμετρικά χαρακτηριστικά και οι αψόγου αναλογίες.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και για να γινω σαφης,
    αν βλεπω ενα ανθρωπο (αντρα η γυναικα) και το παιζει ανετος και ομορφος και αυτο μου το δειχνει,
    ειναι λογος για να φυγω μιλια μακρια, τουλαχιστον αυτο εχει δειξει η πειρα μου.

    Ευτχως στην ζωη μου περιβαλλομαι απο υγιης ανθρωπους χωρις τετοιες ρατσιστικες αντιλήψεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κrino,θα μου άρεσε να σου πω να ανταλλάξουμε τα μέλη απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα,γιατί έχει να κάνει πάρα πολύ με το τι πλασάρεται από μέσα ενημέρωσης,χώρο διαφήμισης,η προώθηση προτύπων ομορφιάς.Όσοι γνωρίζουν κάποια πράγματα πχ για διατροφικές διαταραχές,έχουν ιδέα για το πόσο επηρεάζουν και διαμορφώνουν αντιλήψεις,πρεσάροντας down our throat κανόνες και νόρμες που καταπιέζουν.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ενταξει τωρα τι να λεμε....
    Λογω δουλειας εδω και πολλα χρονια εχω μεγαλη εμπειρια στο θεμα.
    Η εργασια μου εχει να κανει με το χωρο της ομορφιας και της μοδας και ολα αυτα που πεφτουν πανω στο τραπεζι τα εχω βιωσει μεχρι εκει που δεν παει αλλο, ισως αυτες οι εμπειριες να με εχουν σπρωξει σε αυτες τις αποψεις.
    Περιβαλλομαι απο \"ομορφες\" αλλα πλαστικες γυναικες που σε πληροφορω μεσα τους ειναι Κ-Ε-Ν-Ε-Σ.
    Επισης εχω πια την αντιληψη οτι δεν πρεπει να υπαρχουν πιο αδιστακτες γυναικες.
    Φανταζομαι οτι αμα τυχει καποιος και εχει μια πιο προσωπικη σχεση μαζι τους, και κατσει κατι στραβα, μαυρο φιδι που σε εφαγε.
    Το ανεπαναληπτο ειδωλο τους πρεπει να ειναι η Α. Βουγιουκλακη που ηθελε να παει 70 και να μοιαζει με εικοσαρα.

    Το πως εχουν χτισει την ψυχολογια τους, τι ακριβως πλασαρουν στον υπολοιπο κοσμο, και ποια προτυπα επιβαλλουν κυριως σε συγκεκριμενες μεριδες γυναικων ειναι μια πολυ προσεγμενη φιλοσοφια που εχει χτιστει και με ψυχολογικους ορους.
    Για αυτο ακριβως οχι μονο εχει επιβιωσει αλλα ειναι και κυριαρχη.

    Τα μεγαλυτερα θυματα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι σε πρωτη φαση οι γυναικες και σε δευτερη οι συντροφοι τους, αφου και αυτοι ειναι αναγκασμενοι να λουζονται τις ανασφαλειες τους.


    Τελως παντων για αυτο το κεφαλαιο θα ειχα παρα πολλα να πω, για τα οσα εχω δει με τα ματια μου να συμβαινουν, για τις τεχνικες που υπαρχουν η κουβεντα ομως αυτη θα ηταν ατελειωτη.
    Μπορει σε αλλα θεματα να εχω λαθος, επι του παροντος επειδη εχω εμπειρα στο θεμα πανω απο δεκαετια, δεν δεχομαι ουτε μιση κουβεντα.
    Ειναι τελειως αλλιως να βλεπεις διαφημίσεις στην τιβι, στα γκλαμουρ περιοδικα και αλλου, και τελειως αλλο πραγμα να εισαι πισω απο την κατασκευη αυτων.
    Απο την αλλη χμμμμ αν αυριο οι γυναικες ξυπναγανε και αλλαζανε βιολι, μαλλον θα εμενα ανεργος.....


    χεχε.... δεν τα μπορω αυτα τα πρωινα διλληματα πρωι πρωι...
    :cool:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Λαμβάνοντας υπόψιν μου ότι η ομορφιά είναι μια εξαιρετικά υποκειμενική έννοια, θα το πάω λίγο αντίστροφα. Πιστεύω ότι η ψυχολογία κάποιου μπορεί να επηρεάσει την άποψη του για την εξωτερική του εμφάνιση.
    Πόσες και πόσες φορες δεν έχω περάσει μια πολύ δύσκολη και απαιτητική μέρα και, περνώντας μπροστά από κάποια βιτρίνα, πισωπατώ και κοιτώ με φρίκη το τερατιδιο που αντανακλάται. Γυρνάω στο σπιτάκι μου, φοράω πυτζάμες και διαβάζω τα βιβλία μου, απαντάω και σε κανένα forum που και που ;)
    Εξίσου άπειρες φορες, ιδιαιτερα όταν ξυπνάω με κέφι και φέρνω εις πέρας κάτι κατά τη διάρκεια της ημέρας, με κοιτάω στον καθρέφτη και μου σκάω ένα χαμόγελο γιατί είμαι μια θεα, πάει και τελειωσε! E τότε αρχίζω περιποιήσεις, βάζω τα τέλεια sexy ρούχα μου και βγαίνω έξω να χαρώ που είμαι εγώ!

    Το θέμα είναι ότι, τις φορες που αισθάνομαι εγώ \"άσχημη\" και δε θέλω να με δει κανεις, δεν λαμβάνω κοπλιμέντα, δεν πιάνω ματιές στο δρόμο, γενικά δεν διακρίνω -η δεν αντιλαμβάνομαι- σημάδια που να με διαψεύδουν. Είμαι η ίδια low profile και αυτό μεταφέρεται και στους γύρω μου. Τις φορες όμως που αισθάνομαι όμορφη, κούκλα, δεν υπάρχει άλλη σαν εμενα καμια, επαινούμαι για την εμφάνιση μου, αντιλαμβάνομαι αμέσως όταν αρέσω σε κάποιον, υπάρχει πιο έντονο φλέρτ... Εννοείται βεβαια ότι ούτε στη μια ούτε στην άλλη περίπτωση δεν το ενισχύω με λόγια η προσπαθώ να το τονίσω σε άλλους (\"καλά είμαι ένα τέρας σήμερα, άσε μη με κοιτάς καθόλου\" vs. \"τι να μας πει η Belucci, ΕΓΩ είμαι η πραγματική θεα\"). Στην πρώτη περίπτωση γιατί είμαι που είμαι χαλια, γιατί να τραβήξω την προσοχή σε αυτό; Στην δεύτερη περίπτωση γιατί είμαι ήδη ικανοποιημένη από τον εαυτό μου, γιατί να ψάχνω επιβεβαίωση από κάποιον άλλο; (Όχι ότι με ενοχλεί βεβαια, δεν το παίζω χαμηλοβλεπούσα :P)

    Στην τελική όμως, δεν είναι η εμφάνιση που παίζει ρολο αλλα ο χαρακτήρας. Αν είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω σε σημείο οργής είναι οι προσποιήσεις κάθε είδους, και ιδιαιτερα της ταπεινότητας. Είσαι η αισθάνεσαι όμορφος; Αν σου κάνει κάποιος ένα κοπλιμέντο, μην αρχίσεις τις μαλακίες του στυλ \"έλα τώρα, σιγά τα παραλές, δεν είναι έτσι\". Χαμογέλασε και απόλαυσε το θετικό σχόλιο, δεν είναι ανάγκη ούτε να φουσκώσεις σαν παγώνι ούτε και να προσπαθήσεις να το μηδενίσεις, για την εμφάνιση σου μιλάμε. Είναι μεν κάτι αρκετά σημαντικό ώστε να επιδέχεται συγχαρητήρια, αλλα δεν κέρδισες και κανένα βραβείο Nobel. Αν πραγματικά αισθάνεσαι ΤΟΣΟ άβολα πια, βγάλε τον σκασμό και πες ένα απλό ευχαριστώ!
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by DissolvedGirl
    Λαμβάνοντας υπόψιν μου ότι η ομορφιά είναι μια εξαιρετικά υποκειμενική έννοια, θα το πάω λίγο αντίστροφα. Πιστεύω ότι η ψυχολογία κάποιου μπορεί να επηρεάσει την άποψη του για την εξωτερική του εμφάνιση.
    Πόσες και πόσες φορες δεν έχω περάσει μια πολύ δύσκολη και απαιτητική μέρα και, περνώντας μπροστά από κάποια βιτρίνα, πισωπατώ και κοιτώ με φρίκη το τερατιδιο που αντανακλάται. Γυρνάω στο σπιτάκι μου, φοράω πυτζάμες και διαβάζω τα βιβλία μου, απαντάω και σε κανένα forum που και που ;)
    Εξίσου άπειρες φορες, ιδιαιτερα όταν ξυπνάω με κέφι και φέρνω εις πέρας κάτι κατά τη διάρκεια της ημέρας, με κοιτάω στον καθρέφτη και μου σκάω ένα χαμόγελο γιατί είμαι μια θεα, πάει και τελειωσε! E τότε αρχίζω περιποιήσεις, βάζω τα τέλεια sexy ρούχα μου και βγαίνω έξω να χαρώ που είμαι εγώ!

    Το θέμα είναι ότι, τις φορες που αισθάνομαι εγώ \"άσχημη\" και δε θέλω να με δει κανεις, δεν λαμβάνω κοπλιμέντα, δεν πιάνω ματιές στο δρόμο, γενικά δεν διακρίνω -η δεν αντιλαμβάνομαι- σημάδια που να με διαψεύδουν. Είμαι η ίδια low profile και αυτό μεταφέρεται και στους γύρω μου. Τις φορες όμως που αισθάνομαι όμορφη, κούκλα, δεν υπάρχει άλλη σαν εμενα καμια, επαινούμαι για την εμφάνιση μου, αντιλαμβάνομαι αμέσως όταν αρέσω σε κάποιον, υπάρχει πιο έντονο φλέρτ... Εννοείται βεβαια ότι ούτε στη μια ούτε στην άλλη περίπτωση δεν το ενισχύω με λόγια η προσπαθώ να το τονίσω σε άλλους (\"καλά είμαι ένα τέρας σήμερα, άσε μη με κοιτάς καθόλου\" vs. \"τι να μας πει η Belucci, ΕΓΩ είμαι η πραγματική θεα\"). Στην πρώτη περίπτωση γιατί είμαι που είμαι χαλια, γιατί να τραβήξω την προσοχή σε αυτό; Στην δεύτερη περίπτωση γιατί είμαι ήδη ικανοποιημένη από τον εαυτό μου, γιατί να ψάχνω επιβεβαίωση από κάποιον άλλο; (Όχι ότι με ενοχλεί βεβαια, δεν το παίζω χαμηλοβλεπούσα :P)

    Στην τελική όμως, δεν είναι η εμφάνιση που παίζει ρολο αλλα ο χαρακτήρας. Αν είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω σε σημείο οργής είναι οι προσποιήσεις κάθε είδους, και ιδιαιτερα της ταπεινότητας. Είσαι η αισθάνεσαι όμορφος; Αν σου κάνει κάποιος ένα κοπλιμέντο, μην αρχίσεις τις μαλακίες του στυλ \"έλα τώρα, σιγά τα παραλές, δεν είναι έτσι\". Χαμογέλασε και απόλαυσε το θετικό σχόλιο, δεν είναι ανάγκη ούτε να φουσκώσεις σαν παγώνι ούτε και να προσπαθήσεις να το μηδενίσεις, για την εμφάνιση σου μιλάμε. Είναι μεν κάτι αρκετά σημαντικό ώστε να επιδέχεται συγχαρητήρια, αλλα δεν κέρδισες και κανένα βραβείο Nobel. Αν πραγματικά αισθάνεσαι ΤΟΣΟ άβολα πια, βγάλε τον σκασμό και πες ένα απλό ευχαριστώ!

    Και εκεί που σκεφτόμουν πως να ξεκινήσω..τσουπ νατη η ντι...
    Απλα τέλειο..Συμφωνώ απολύτως!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πιστεύω κι εγώ με τη σειρά μου πως είναι όλα θέμα αυτοεικόνας. αν εσύ δεν νιώθεις καλά μέσα σου, δεν έχεις αυτοπεποίθηση, όσα κοπλιμέντα κι αν σου κάνουν οι άλλοι δεν πρόκειται να νιώσεις καλά. γι αυτό και βλέπεις όμορφους ανθρώπους που είναι μίζεροι και δυστυχισμένοι και καθόλου ικανοποιημένη με την εικόνα τους και λιγότερο εμφανίσημους που όμως εκπέμπουν κάτι το θετικό από μέσα τους και είναι πιο θελκτικοί.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •