πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2

    πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο

    Καλησπέρα..
    Παρακολουθώ συχνά το φόρουμ και σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα να γράψω και γω..
    So.. Mετά από πολύ και χρόνια σκέψη αποφάσισα να επισκεφτώ, επιτέλους, κάποιον ειδικό. Σε όλο αυτό με παρότρυναν και οι γονείς μου.. Το περασμένο καλοκαίρι επισκεύτηκα γνωστό μας ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή όπου πολύ σύντομα του είπα τί νιώθω..Ο οποίος, διότι γνωστός, με παρέπεμψε σε άλλους και μου συνέστησε ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η συνάντηση δε μου άφησε και τα καλύτερα συναισθήματα και δεν πήρα ποτέ τηλέφωνο..ώσπου τελικά το αποφάσισα..
    Το συζήτησα με τη μητέρα μου και αποφασίσα, λανθασμένα, να πάρει αυτή τηλέφωνο.. Αισθάνομαι τραγική, υπερβολικά ανώριμη και χαζή γι\'αυτό.. Κοντά 20 χρονών γαιδούρα και έβαλα τη μητέρα μου να τηλεφωνήσει..Όπως καταλαβαίνετε, όταν άφησε το μήνυμα στον τηλεφωνητή, η κυρία αυτή με πήρε τελείως απορημένη, χαρακτηρίζοντας όλο αυτό το γεγονός τελείως \'\'παράδοξο\'\', όπως είπε..Και έχει δίκιο..Ένιωσα πάρα πολύ άσχημα..Όπως και να \'χει έκλεισα μαζί της ραντεβού για την ερχόμενη εβδομάδα..Και τώρα έχω ΚΑΙ το άγχος ότι θα με θεωρήσει τελείως χαζή και ανώριμη..Ντρέπομαι πάρα πολύ να πάω, ακόμη περισσότερο δηλαδή τώρα..Τι γνώμη έχετε για αυτό?:( Συν τοις άλλοις, είμαι πολύ νευρική... Τί κλίμα ακριβώς θα υπάρχει? Τι πρέπει να πω ? Νιώθω απαίσια...
    Ευχαριστώ πολύ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δεν εχω εμπειρια απο γιατρους αλλα δεν μου φανηκε σωστη η αντιδραση της.
    Παντως για μενα το σημαντικο ειναι οτι εχεις διπλα τους γονεις σου κατι το οποιο μαλλον ειναι σπανιο για τους περισσοτερους
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν πρεπει να νιωθεις αγχωμενη ουτε και να σε ενδιαφερει τι αποψη θα σχηματισει για εσενα.
    δεν πας εκει για να την διασκαδασεις,ουτε να τα πειτε..πας για εσενα,το τελευταιο ποου θα πρεπε να σε απασχολει ειναι η γνωμη της..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ακούγεται πολύ σημαντικό για σένα να μην σκεφτεί η θεραπεύτριά σου κάτι άσχημο για σένα, έτσι δεν είναι?
    Απο τη δική μου πλευρά θέλω να σου πω οτι δεν βρίσκω την κίνησή σου και πόσο μάλλον εσένα ούτε χαζή ούτε ανώριμη. Αυτό που βλέπω είναι ένα νεαρό κορίτσι που χρειάζεται τη βοήθεια και τη συμπαράσταση των γονέων του στον δύσκολο δρόμο που διαβαίνει.
    Είναι πολύ οκ να ντρέπεσαι ή να φοβάσαι να τηλεφωνήσεις σε έναν άνθρωπο άγνωστο, έναν άνθρωπο στον οποίο καλείσαι να μιλήσεις για τα πιο προσωπικά σου θέματα. Στην αρχή μια τέτοια επαφή δεν είναι άνετη ακόμα και για μεγάλους ανθρώπους. Φαντάζομαι πως και και άλλοι θα επιθυμούσαν να αναλάβει κάποιο τρίτο πρόσωπο ή η ίδια τους η μητέρα να κάνει αυτή την επαφή.
    Μάκια...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2
    Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, είχα την ανάγκη να το ακούσω αυτό. Νιώθω πολύ άσχημα και για αυτό.. Πιστεύω γενικά ότι αυτή η διαδικασία θα είναι πολύ δύσκολη για \'μενα. Πολύ σωστά Φοίβη παρατήρησες ότι είναι σημαντικό για \'μενα.Δύσκολα εμπιστεύομαι και δύσκολα θα ανοιχτώ, ενώ συχνά μπαίνω στη θέση του άλλου και παρατηρώ τις κινήσεις μου και με βρίσκω απεχθή. Δε θα ήθελα να προξενήσω τέτοια εντύπωση.:[..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Για ποιό πράγμα νιώθεις άσχημα? Επειδή είχες ανάγκη να ακούσεις αυτά τα λόγια?
    Η διαδικασία αυτή μπορεί να ειναι ζόρικη, είναι αλήθεια. Ταυτόχρονα όμως είναι και πολύ ικανοποιητική και όμορφη. Για μένα μοιάζει με ένα ταξίδι σε ένα άγνωστο μέρος. Μπορεί να είναι δύσκολο, οι περιοχές δυσπρόσιτες, να μοιάζει τρομακτικό ... αλλά ταυτόχρονα έχει ανταμοιβές, έχει όμορφια, γνώση, και σου ανοίγει τα μάτια. Μπορεί επίσης να έχει και πολύ γέλιο στην πορεία...Το καλό είναι οτι στο ταξίδι αυτό δεν θα σαι μόνη. Θα έχεις για συνοδοιπόρο τη θεραπεύτριά σου.
    Λογικό ακούγεται οτι δύσκολα εμπιστεύεσαι και δύσκολα ανοίγεσαι. Νομίζω οτι η εμπιστοσύνη είναι κάτι που κερδίζεται και η θεραπεύτριά σου θα χρειαστεί να την κερδίσει απο εσένα.
    Όσο για το πως βλέπεις τον εαυτό σου απο τη θέση κάποιου άλλου απέναντι απο σένα, θέλω να σου θυμίσω οτι αυτός ο άλλος είσαι εσύ στην προκειμένη περίπτωση. Εσύ βλέπεις εσένα και σε βλέπεις απεχθή. Η θεραπεύτριά σου, ή και οποιοσδήποτε άλλος, ίσως να βλέπουν κάτι πολύ διαφορετικό καθώς σε κοιτούν απο τη δική τους θέση.
    Μάκια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Ο λόγος που είδε αρνητικά την κίνηση σου η ψυχολόγος είναι πως η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που αφορά εσένα αποκλειστικά. Πρέπει όταν θα την ξεκινήσεις να έχεις πλήρη επίγνωση ότι είναι κάτι που θέλεις πολύ, τόσο ώστε ακόμα και να ξεπεράσεις τη συστολή σου και να πάρεις τηλέφωνο. Με εσένα θα συνεργαστεί, τα δικά σου θέματα θα προσπαθήσετε να λύσετε και σε όλο αυτό δεν χρειάζεται μεσάζοντας. Πίστεψέ με, είναι για όλους δύσκολη η πρώτη φορά, δεν είναι περίεργο ότι ένιωσες έτσι.

    Η αλήθεια είναι ότι φάνηκες ανώριμη αλλά αυτό δεν είναι κατ\'ανάγκη κακό γιατί μπορεί να είναι και η αρχή της κουβέντα σας. Ο φόβος σου δηλαδή, για το άγνωστο, για το ν\'ανοιχτείς σε έναν ξένο, για την επίκριση από τους άλλους.

    Από τότε που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία εγώ προσωπικά νιώθω άλλος άνθρωπος. Είναι πολύ σημαντικό που το αποφάσισες και αν έχετε καλή χημεία με την ψυχολόγο θα δεις ότι έκανες το πιο σημαντικό δώρο που μπορούσες στον εαυτό σου.΄

    Όλα θα πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι. Εκεί μέσα είναι ο μόνος χώρος που μπορείς να πεις ότι νιώθεις και θέλεις χωρίς να φοβάσαι αν θα σχηματιστεί κακή εικόνα για το άτομό σου. Καλή αρχή! :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    δεν υπαρχει κανενας λογος να ανησυχεις καλη μου :)
    η ψυχολογος δεν ειναι εκει για να σε κρινει.
    εγω πιστευω οτι η ερωτηση της ηταν διερευνητικη για να σιγουρευτει οτι εσυ πραγματικα θελεις να απευθυνθεις σε αυτην και δεν δεχεσαι καποια πιεση απο τριτους.
    δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ειμαστε εκπαιδευμενοι ασθενεις κι ουτε ειχες υποχρεωση να ξερεις οτι πρεπει να κανεις μονη σου την κινηση αυτη..
    κι αν στο κατω κατω ενα απο τα θεματα σου ειναι η προστατευτικοτητα των γονιων σου, η δικη σου παθητικοτητα απεναντι τους (ΑΝ λεμε), δεν πρεπει να λυθει???πως θα λυθει αν πρωτα δεν γνωριστειτε????

    μην ανησυχεις για τιποτε απο ολα αυτα που σε προβληματιζουν. ενας εμπειρος θεραπευτης εχει αντιμετωπισει πολυ πιο δυσκολα θεματα, απο το να παρει το πρωτο τηλεφωνο η μητερα μιας νεαρης κοπελας.
    σιγα το παραπτωμα....

    καλη σου τυχη , να μας λες τα νεα σου :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    20 χρονων και πηρε η μανα σου τηλεφωνο και νοιωθεις ανωριμη?
    Επειδη ειμαι σε χωρο που εξυπηρετω...νεαρες ηλικιες σου λεω μην ασιθανεσαι καθολου ανωριμη...δεν ξερω αν βοηθαει αλλα υπαρχουν και τα πολυ χειροτερα...να τραβας τα μαλλια σου.Υπαρχουν και τα καλυτερα αλλα σε γενικες γραμμες ειναι οπως τα λεω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •