δειλος????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2

    δειλος????????

    Ειμαι 36 χρονων , ανδρας, και εχω προβλημα στο να πλησιασω ερωτικα μια
    γυναικα. Δεν προτειθεμαι να αναλυσω εδω ολες τις πτυχες του προβληματος μου αλλα απλα να ρωτησω εαν χριζει υποστηριξης , και εαν ναι που και πως
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    wiganer,
    καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να \"εκθέσεις\" τον εαυτό σου στο διαδικτυο, δυστυχώς όμως είναι αδύνατο να σου δώσω οποιαδήποτε υπεύθυνη απάντηση σε μια τόσο γενικευμένη ερώτηση.

    2 πράγματα έχω να σου προτείνω:
    1. είτε να πάρεις... φόρα και να εκθέσεις τον ευατό σου και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ώστε και άλλοι να πάρουν το ίδιο κουράγιο και να το κάνουν και αυτοί. Πιθανόν και άλλοι να αντιμετωπίζουν πρόβλημα παρόμοιο με το δικό σου. Το μοίρασμα, λειτουργεί πάντα υποστηρικτικά, σχεδόν θεραπευτικά.
    Αλλωστε, όλοι εδώ γράφουμε με ψευδώνυμα.
    2. μπορείς να στείλεις e-mail εκθέτοντας με λεπτομέρειες την κατάσταση.
    πάτησε εδώ
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2
    Ισως εχεις δικιο.Ξεκινω λοιπον......
    Θεωρω οτι ειμαι ενας γοητευτικος ανδρας , αρκετα εξυπνος , με χιουμορ
    που το αποδεχονται ως πολυ καλο οσοι με γνωριζουν.
    Με τις γυναικες ποτε δεν τα πηγαινα πολυ καλα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι
    δεν ειχα σχεσεις . Αντιθετα στην ζωη μου εχω κανει διαφορες σχεσεις με σιγουρα πανω απο 15 γυναικες. Σιγουρα θα αναρωτηθειτε \" τι δεν τα παει καλα με τις γυναικες τοτε?\" Θα σας εξηγησω.
    Καμμια απο τις γυναικες αυτες δεν τις διαλεξα εγω. Αυτες ηταν που κανανε το πρωτο βημα. Εγω βεβαια ανταποκρινομουν πολυ σωστα .
    Το προβλημα ομως εμφανιστηκε οταν μια γυναικα πριν 8 χρονια περιπου μου κεντρισε πολυ το ενδιαφερον και ηθελα παρα πολυ να την γνωρισω.
    Δυστυχως ποτε δεν καταφερα να την γνωρισω και σιγουρα θα μεινω για παντα με την απορια τι θα γινοταν αν καταφερνα να βρω το θαρρος και της ειχα μιλησει.........
    Εκτοτε δεν καταφερα ποτε να πλησιασω γυναικα η οποια με ελκυε ερωτικα.
    εννοω γυναικα που ειχα εγω διαλεξει.
    Δεδομενο οτι μενω σε μια κλειστη κοινωνια μιας επαρχιακης μεγαλουπολης.
    Σιγουρα ειναι η απορριψη που με φοβιζει. Σιγουρα δεν θεωρω τον εαυτο μου
    τον πλεον ομορφο αντρα αλλα δεν περνω απαρατηρητος .
    Το προηγουμενο σαββατο ημουν σε ενα κλαμπ, γνωρισα μεσω παρεας μια παρα πολυ ομορφη γυναικα 25 ετων. Στο τελος της βραδιας μειναμε μονοι
    και πηγαμε να φαμε κατι. Δεν καταφερα, ενω το ηθελα, ουτε να προτεινω
    να ξαναειδωθουμε....μου δεθηκε η γλωσσα......
    Αυτον τον καιρο περναω μια περιοδο σεξουαλικης ανομβριας και ισως γι αυτο θελησα βοηθεια...............
    Ισως θα επρεπε να γραψω πολλα περισσοτερα αλλα αυτην την στιγμη δεν ξερω τι αλλο να γραψω.
    Σας ευχαριστω πολυ

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by wiganer

    Σιγουρα ειναι η απορριψη που με φοβιζει. Σιγουρα δεν θεωρω τον εαυτο μου
    τον πλεον ομορφο αντρα αλλα δεν περνω απαρατηρητος .
    Wiganer,
    έχω την αίσθηση ότι στις παραπάνω δύο προτάσεις ερμηνεύεις μόνος σου το πρόβλημα που σε απασχολεί με έναν πολύ εύστοχο τρόπο.
    Μιλάς για τον φόβο της έκθεσης του εαυτού σου σε μια κατάσταση που ίσως και να σου στοιχίσει συναισθηματικά.
    \"Μπλοκάρεις\" κάθε φορά που πρέπει να εκθέσεις τον εαυτό σου, φοβούμενος ότι αυτό που θα εισπράξει ο/η άλλος/η, ίσως και να μην του αρέσει και να σε απορρίψει.
    Με άλλα λόγια, σαν να τίθεται ένα θέμα αυτοεκτίμησης, ένα θέμα εμπιστοσύνης προς τον εαυτό σου.

    Αν όντως αισθάνεσαι ότι το πρόβλημα σε απασχολεί σοβαρά, θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο ώστε να το χειριστείς ψυχοθεραπευτικά.
    Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη \"θεματολογία\" στην οποία ΠΡΕΠΕΙ να απευθυνθούμε σε έναν ειδικό και άρα δεν θα μπορούσα να σου πω αν αυτό που αντιμετωπίζεις χρήζει βοήθειας ή όχι.
    Το κάθε τι μπορεί να γίνει αντικείμενο ψυχοθεραπείας, αν μας απασχολεί σε σημαντικό βαθμό, αν επηρεάζει την σκέψη και το συναίσθημα μας και άρα και την καθημερινή λειτουργικότητα μας.

    Εάν θελήσεις όντως να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο,
    μπορείς να στείλεις ένα ιδιωτικό μήνυμα, ενημερώνοντας με για την περιοχή στην οποία ζεις, ώστε να κοιτάξω αν και πως μπορώ να σε βοηθήσω.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •