Συνταγή Για Να Εχετε Μια Καλή Μερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Συνταγή Για Να Εχετε Μια Καλή Μερα

    Μάθετε τηνν ακολουθη φόρμουλα για μια καλή μέρα και να την επαναλαμβάνετε στον εαυτό σας ενώ ετοιμάζεστε να αντιμετωπίσετε την μέρα σας!

    Θα έχω μια ισχυρή επιθυμια να υπερβω κάθε εναντιότητα.
    Θα κάνω οτι καλύτερο μπορει να προσφέρει το σήμερα.
    Θα απολαύσω κάθε στιγμή της μέρας.
    Δε θα ανησυχώ κάιε στιγμή το τι δεν έχω.
    Θα εκμεταλλευτο στο έπακρο αυτό που έχω.
    Θα ειμαι ικανοποιημένος γι΄αυτήν τη μέρα και θα είμαι ευγνώμων γι΄αυτήν.
    Δε θα λαχταρώ αυτό που δεν μπορω να κερδίσω.
    Θα προσθέσω περισσότερη αγάπη και συμπάθεια για τους άλλους σήμερα.
    Θα προσπαθήσω να κατανοήσω τους άλλους περισσότερο σημερα.
    Θα προσπαθήσω να καταλάβω τον εαυτό μου ακόμη παραπάνω.
    Θα φιλοφοξήσω να αυξήσω τη νοητική μου ενημερότητα.
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    sorry βρε συ anasia αλλα αν τα κανεις ολα αυτα καθε μερα μηπως χανεις ολη την μαγεια της καθημερινοτητας, μηπως κινδυνευει καποιος να μπλεχτει σε σκεψεις και αναζητησεις που μονο αγχος και περιπλοκοτητα θα φερουν? η ουσια ειναι παντα να κανουμε τη ζωη λιγο πιο απλη και οχι περισσοτερο συνθετη. Δεν νομιζω πως χρειαζεται ολη αυτη η εμβαθυνση. Αν καθε μερα ξοδευεις τοση ενεργεια σε τετοιου ειδους φορμουλες αντε να βρεις κουραγιο να κανεις σβουρες για να βρεις να παρκαρεις :P
    προσωπικα ειμαι της αποψης να ζουμε καθε στιγμη και σε ανυποπτες στιγμες να συγχωρουμε τον εαυτο μας και τους αλλους για μικρες η μεγαλες αμαρτιες που περασαν η θα ερθουν. δεν ειμαι πολυ της φιλοσοφικης αναλυσης με αποσυντονιζει και κατα βαση με μπερδευει πολυ. :D :D :D

    φιλικα
    τεσσα

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σαν ευχολόγιο ακούγεται Ανάσια και αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι ρεαλιστικό. Τσιτάτα και έξυπνες ρήσεις βρίσκουμε σε ένα σωρό βιβλία, περιοδικά, τηλεοπτικές εκπομπές. Αν όλα αυτά που ακούγαμε και διαβάζαμε ήταν εφικτό να τα εφαρμόσουμε, τότε δε θα υπήρχες δυστυχισμένος άνθρωπος σε αυτό τον πλανήτη. Ωστόσο, η πραγματικότητα που ο καθένας μας βιώνει, απέχει αρκετά από αυτό. Όλοι γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν αλλά για κάποιους λόγους δε καταφέρνουν να το κάνουν.

    Ο καταθλιπτικός ξέρει ότι πρέπει να βρει τρόπους για να ενεργοποιηθεί και να καταπολεμήσει την απραξία,
    ο αγχωτικός ξέρει ότι πρέπει να βρει τρόπους να χαλαρώνει,
    ο παχύσαρκος ξέρει ότι πρέπει να κάνει καλή διατροφή/δίαιτα για να αδυνατήσει,
    ο ψυχαναγκαστικός ξέρει ότι πρέπει να αφαιρέσει το πρόγραμμα και την οργανωση από τη ζωή του,
    ο φοβικός ξέρει ότι πρέπει να βρει το θάρρος να δοκιμάσει πράγματα
    ....και η λίστα είναι ατελείωτη.

    Υπάρχει όμως ο παράγοντας συναίσθημα που κάνει όλες αυτές τις εγκεφαλικές διαδικασίες να μοιάζουν ανούσιες, αναποτελεσματικές. Δε διαφωνώ με το γεγονός ότι τις καταγράφεις, απλώς προβληματίζομαι με το αν και πόσο αποτελούν πράγματι \"θεραπεία\". Αν Ανάσια μου, οι συναταγές που βρίσκουμε στα βιβλία ήταν αποτελεσματικές και μάλιστα για όλους, τότε όλοι θα κυκλοφορουσαμε με ένα εγχειρίδιο στη τσέπη όπου θα ανατρέχαμε κάθε μέρα, κάθε ώρα στη σωστή σελίδα και θα λύναμε όλα μας τα προβλήματα.

    ΥΓ1. Δε καταλαβαίνω τι εννοείς με την τελευταία σου πρόταση που λέει \"να φιλοσοφήσω για να αυξήσω τη νοητική μου ενημερότητα\". Αν θέλεις εξήγησε μας.
    ΥΓ2. Θα σε παρακαλούσα σε όλα τα ενδιαφέροντα άρθρα που παραθέτεις/μεταφράζεις, να αναφέρεις και την πηγή για λόγους νομιμότητας. Δεν θα ήθελα να βρεθώ υπόλογος για κάτι τέτοιο και ήδη κινδύνευσα με μια μήνυση για μια περίπτωση άρθρου μεταφρασμένου που δεν είχε τη σχετική αναφορά στην πηγή προέλευσης ούτε την άδεια του συγγραφέα να αναδημοσιευθεί.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Helena, για να πω το δικό μου συναίσθημα.... απογοητεύομαι και χάνω τη διάθεση μου για τη δημιουργία μιας σελίδας υποστήριξης κάθε φορά που βρίσκομαι αντιμέτωπος με προβλήματα που ποτέ δεν έβαζε ο νους μου.

    Ανάσια, δεν κάνω κριτική σε σένα, τα θέματα σου άλλωστε προσφέρουν εξαιρετικό υλικό για συζήτηση και προβληματισμό και επιτρέπουν τον καθε ένα από εμάς να κάνει ενδοσκόπηση, αναζητώντας το που βρίσκεται σε σχέση με μια δεδομένη κατάσταση, όμως πήρα το θέμα σου ως αφορμή για να ενημερώσω εσένα και όλα τα μέλη για τους πιθανούς κινδύνους που τόσο αυτά όσο και εγώ, σαν ιδιοκτήτης αυτής της σελίδας, ενδέχεται να αντιμετωπίσουμε.

    Συγνώμη για το off topic, ας μην επεκταθούμε άλλο και ας συνεχίσουμε τη κουβέντα που άνοιξε η ανάσια.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστώ όλα τα άτομα για την δικια τους συμμετοχή και άποψη για το άθρο μου!
    Καταρχάς δεν μου αρέσει προσωπικά να πέρνω απο άλλα άτομα άθρα γιατι προσωπικά μου έχει συμβεί να μου πάρουν και προσωπικά δεδομένα(φωτογραφίες και άθρα)και είναι μεγάλη η διδικασία του δικαστηρίου και όλη αυτή και δεν μου αρέσει να βάζω άλλα άτομα σε αυτήν, γιατί ότι δεν μας αρέσει να μας κάνουνε δεν το κάνω!Επισης, dodoni με το ερώτημα σου, ενοο οτι κάθε μέρα είναι μια φιλοσοφία, κάθε μέρα είναι μια υπέροχη μέρα με ζωή, ελπίδα και όνειρα και αν αυτήν την μέρα την αξιοποιώ με αρκετή φιλοσοφία τοτε πραγματικά θα είναι μια υπέροχη μέρα!Αν και τα ελληνικα μου είναι αρκετά λιγά και ολα αυτα που γράφω είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά, συγνώμη που δεν μπορω να εκφραστώ κατάλληλα!
    Ευχαριστω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •