τι φαρμακα παιρνετε για ocd??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    τι φαρμακα παιρνετε για ocd??

    παιδια τι φαρμακα παιρνετε για το ocd ?Ειδατε αποτελεσματα?Εμενα μου δωσε dumyrox και μπλοκαρε το μυαλο .Το χετε παθει??ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ εΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ.Για πειτε μου τι παιρνετε εσεις και τι ψυχοθεραπεια κανετε?:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Αφρουλα μου δυστυχως δεν εχω να σου δωσω απαντηση στα ερωτηματα σου αλλα γιατι λες οτι δεν εχεις ψυχιατρο?
    νομιζω ειχες αναφερει οτι πας σε εναν πολυ καλο ψυχιατρο του Αιγηνιτειου.ετσι δεν ειναι?
    οπως και να χει κουραγιο κοριτσι μου.
    ολοι εδω μεσα βασανιζομαστε λιγο-πολυ ο καθενας με την δικη του παθηση και τα δικα του προβληματα....αλλα ας κανουμε ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ καλη μου.

  3. #3
    ssy
    Guest
    Τι εννοείς ότι μπλόκαρε το μυαλό σου; Μ\' ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό που λες γιατί είχα κι εγώ πρόβλημα στο παρελθόν με κάποια φάρμακα το οποίο θα χαρακτήριζα \"μπλοκάρισμα\". Παίρνω διάφορα φάρμακα αλλά η κύρια θεραπεία για τη ΙΨΔ είναι το Seroxat. Γιατί δεν έχεις ψυχίατρο, κούκλα μου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Κολλαω.Δηλαδη θελω να σκεφτω κατι και δε μπορω να το θυμηθω η να φερω την εικονα στο μυαλο μου.Και κανω περισσοτερους καταναγκασμους

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    Originally posted by afrula
    Κολλαω.Δηλαδη θελω να σκεφτω κατι και δε μπορω να το θυμηθω η να φερω την εικονα στο μυαλο μου.Και κανω περισσοτερους καταναγκασμους
    Και γω dumyrox περνω για ocd εδω και 2+ μηνες αλλα δυστυχος αντι να με βοηθησει τα εκανε χειροτερα τα πραγματα.Περισσοτερους καταναγκασμους και ιδεολιψιες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ Η ΗΤΑΝ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ Η ΗΤΑΝ Η ΑΡΧΗ.ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΚΟΙΤΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΙΤΑΖΟΜΑΙ 101 ,ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΤΙ ΕΧΩ ,ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ, ΠΟΛΕΜΑΩ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΠΗΡΑ 10 ΚΙΛΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!!!!!!!!!!!!:mad::mad::mad:ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΑ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΕΙ ΟΛΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΛΕΩ???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    να πας στον γιατρο αφρουλα αλλα να μη γινει χαμος.
    δεν εχουν ολα τα φαρμακα ιδιες επιπτωσεις σε ολους τους ασθενεις.
    αλλους το δικο σου το χαπι τους εχει βοηθησει, αλλους οχι.
    πολλοι ψαχνουν χρονια με τους γιατρους τους τα χαπια που τους ταιριαζουν καλυτερα.
    με τον γιατρο σου πρεπει να συνεργαζεσαι, οχι να μαλωνεις.
    πηγαινε και πες του ακριβως τα προβληματα που εχεις κι αν θες πες του οτι διασταυρωσες και με αλλο ατομο οτι μετα απο το συγκεκριμενο χαπι υπηρξε χειροτερευση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν θελω να δυσφιμισω αυτα τα χαπακια γιατι τα θεωρω εντελως αθωα, ομως η αληθεια ειναι πως ενω ποτε δεν ειχα ψυχαναγκασμους κατα τη διαρκεια που τα επαιρνα εμφανισα ορισμενους αλλα θεωρησα ππως δεν μπορουσε ενα χαπι να τα δημιουργησει αυτα και πως απλα ηταν να μου συμβει...τωρα που το εχω μειωσει τοσο πολυ δεν εχω κανενα ψυχαναγκασμο..απο την αλλη μπορει να οφειλεται και στον ψυχολογο μου, δεν ξερω...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    Συμφωνω με melene και remedy.Το οτι δεν δουλεψαν για μας δεν σημαινει οτι δεν κανουν τιποτα.Ισως η δοση,ισως το οτι παιρνουμε ταυτοχρονα και αλλα χαπια να μην τα αφηνει να αποδοσουν.Παντα με την συμφωνη γνωμη του ιδικου οποια αλλαγη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    Originally posted by afrula
    παιδια τι φαρμακα παιρνετε για το ocd ?Ειδατε αποτελεσματα?Εμενα μου δωσε dumyrox και μπλοκαρε το μυαλο .Το χετε παθει??ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ εΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ.Για πειτε μου τι παιρνετε εσεις και τι ψυχοθεραπεια κανετε?:(
    Anafranil : 187,5 mg και
    dumyrox : 100 mg

    Γενικά αυτό το αναφρανίλ είναι της πλάκας και έχει και παρενέργειες το ********.
    Το θέμα είναι ότι εμένα δε πολυδουλεύουνε τα φάρμακα έχω αλλάξει 4-5 φορές δόσεις ,ψυχιάτρους και ακόμα κάθε 2 βδομάδες το αργότερο με ξαναπιάνει.

    Για το μπλοκάρισμα στο μυαλό φταίει το dumyrox μάλλον αναστέλει την βραχεία μνήμη.Το έχω μελετήσει και εγώ με διάφορα τρυκς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    μπραβο!!!Μpamia ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ.ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ.Λοιπον πηγα στο γιατρο μου κοψε το χαπι κατευθειαν η ορεξη και η υπνηλια και οι εντονοι ψυχαναγκασμοι ηταν απο το χαπι μου ειπε.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ μου ειπε .Και μου δωσε zoloft!!!To οποιο το χω δοκιμασει δε θυμαμαι πως ημουνα αλλα εχω ελπιδα σε αυτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Για το anafranil μου ειπε στην αρχη δε στο δινω γιατι εχει φοβερες παρενεργειες !!!ΠΟΙΟΣ?Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ???ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΠΡΟΣΕΧΕ ,ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΝΗΛΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.ΓΙαυτο κοψτο και αποτι καταλαβα κοψε και το αλλο κατεμε.Μακαρι με το ZOLOFT να δω μια ασπρη μερα.Μαζι μου δωσε και το entact που το χα παρει πιο πριν για καταθλιψη και βελτιωθηκα παρα πολυ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    Ντουμιρόξ πόσο έπαιρνες αφρούλα ?

    Από 90 κιλά τον 5/2009 είμαι 103 σήμερα.
    Παρενέργεια των αναφρανίλ ντουμιρόξ.
    Τα φάρμακα αυτά πρώτον αυξάνουν την όρεξη και δεύτερον την τεμπελιά .Με αποτέλεσμα να μην κάνεις καύσεις αλλά να τρως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    3 την ημερα των 100.ΚΟΨΤΑ ΟΛΑ και δοκιμασε κατι αλλο .Εγω σε 10 μερες πηρα 10 κιλα!!!!!!!!!!Αληθεια κοψτα αφου βλεπεις σε κατεστρεψαν!!Να χουμε παρενεργειες αλλα αυτες ειναι κολαση.Οχι.Να σου στειλω τον γιατρο μου????:)Ειναι καθηγητης μαζι προσπαθουμε να βρουμε την ακρη ειμαι στην αρχη3 με 4 μηνες.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    Originally posted by afrula
    3 την ημερα των 100.ΚΟΨΤΑ ΟΛΑ και δοκιμασε κατι αλλο .Εγω σε 10 μερες πηρα 10 κιλα!!!!!!!!!!Αληθεια κοψτα αφου βλεπεις σε κατεστρεψαν!!Να χουμε παρενεργειες αλλα αυτες ειναι κολαση.Οχι.Να σου στειλω τον γιατρο μου????:)Ειναι καθηγητης μαζι προσπαθουμε να βρουμε την ακρη ειμαι στην αρχη3 με 4 μηνες.
    για στείλε .το θέμα είναι να έχεις παρενέργειες και να μην έχεις ενέργειες.Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •