Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    59

    Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον

    Συνεχίζω εδώ το θέμα που δημιουργήθηκε στην ενότητα Quotes.

    Καλό θα ήταν να μεταφερθούν και τα σχετικά μηνύματα εδώ.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ οκ ειναι ενδιαφερον θεμα και με αναγκαζεις να διαβασω την ερευνα...ισως το βραδακι θα εχω τα απαιτουμενα στοιχεια...η απλοικη αποψη ειναι οτι ακομα και εαν κανεις το καλο σε καποιον το κανεις για την παρτη σου...ολα δηλαδη περιστρεφονται γυρω απο σενα για να νοιωσεις εσυ καλα.
    Οταν σκοτωνεσαι πχ να δωσεις οδηγιες-κατευθυντικες σε εναν χ αγνωστο που συναντας στον δρομο και δεν προκειται να επηρεασει με τιποτα την ζωη σου δηλαδη δεν εχεις κανενα απολυτως προσωπικο οφελος...τοτε γιατι το κανεις?
    Reflex Κοινωνικα ισως?
    Who knows.
    Τεσπα...ελπιζω να αξιζει κατι η ερευνα...ειναι απο κορυφαιο περιοδικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    59
    Έρευνα;

    Μάλλον ονειροβατείς σε απλησίαστα μονοπάτια. Δεν μιλάω για έρευνες, ούτε έχω κάποιο προσωπικό όφελος από τέτοιου είδους έρευνες. Συζήτηση κάνω με έναν συνάνθρωπο μου. Δεν εννοώ τον εαυτό μου αλλά τον άνθρωπο που έχω απέναντι μου και ανταλλάσσουμε μηνύματα μέσω πληκτρολογίου. Εσένα.

    Αν δεν γίνομαι κατανοητός ίσως είναι επειδή δεν με καταλαβαίνουν όλοι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μερικοί δεν με καταλαβαίνουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    υπαρχουν πραγματα που τρεφουν το σωμα

    και πραγματα που τρεφουν την ψυχη

    το να βοηθας ισως τρεφει την ψυχη

    εμενα παντως μια ευγενικη βοηθητικη συναλλαγη με βοηθα ειτε οταν τη δινω ειτε οταν τη ζητω
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    59
    Όμορφο μήνυμα researcher. Καλό απόγευμα σε όλους.

  6. #6
    Originally posted by keep_walking
    Χμ οκ ειναι ενδιαφερον θεμα και με αναγκαζεις να διαβασω την ερευνα...ισως το βραδακι θα εχω τα απαιτουμενα στοιχεια...η απλοικη αποψη ειναι οτι ακομα και εαν κανεις το καλο σε καποιον το κανεις για την παρτη σου...ολα δηλαδη περιστρεφονται γυρω απο σενα για να νοιωσεις εσυ καλα.
    Οταν σκοτωνεσαι πχ να δωσεις οδηγιες-κατευθυντικες σε εναν χ αγνωστο που συναντας στον δρομο και δεν προκειται να επηρεασει με τιποτα την ζωη σου δηλαδη δεν εχεις κανενα απολυτως προσωπικο οφελος...τοτε γιατι το κανεις?
    Reflex Κοινωνικα ισως?
    Who knows.
    Τεσπα...ελπιζω να αξιζει κατι η ερευνα...ειναι απο κορυφαιο περιοδικο.

    Κηπ ετσι είναι. Σε μένα τουλάχιστον έτσι λειτουργεί. Το να βοηθάω κάποιον, (από το να περάσει απέναντι, μέχρι να ακούσω τα προβλήματα του για ώρες), έχουν άμεσο αντίκτυπο στην ψυχολογία μου. Με κάνουν να νιώθω καλύτερος άνθρωπος.
    Με κάνουν να νιώθω πως κάποιος εκείνη τη στιγμή ανακουφίστηκε/παρηγορήθηκε/χάρηκε και αιτία είμαι εγω.
    Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Got it.Απόλυτη ανιδιοτέλεια;Aποτελεί απόλυτη θυματοποίηση.
    Δεν υπάρχει και αν υπάρχει δεν την πιστεύω επίσης.:D
    Υποκινούμαστε από ιδεώδη σε αρκετούς τομείς,αυτό είναι βέβαιο,αλλά κάτω από τα ιδεώδη υπάρχει το εγώ,που εισπράττει ικανοποίηση.
    Βέβαια,θα σημειώσω πως αυτό ισχύει με ορατότητα μεγαλύτερη στις ανθρώπινες σχέσεις,αντίθετα σε κάποιους άλλους τομείς,μπορεί να δίνεις και δίχως να περιμένεις να πάρεις <φαινομενικά>(αν και στο βάθος το γεγονός πως θες να δίνεις στηρίζεται σε μία ηδονή,οπότε να και η εξήγηση της δοτικότητάς μας).Behaviors that are highlighted are reinforced.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Η προσφορά, όταν υποκινείται απο κίνητρα υγειούς εγωισμού, συνιστώντας μια απόλαυση ψυχική, εξακολουθεί να είναι μια πράξη αλτρουιστικη.
    Σε κάθε μορφή αλληλεπίδρασης εμπλέκεται το \"ίδιον\" το \"εγω\", αυτό είναι αναπόφευκτο.
    Το θέμα είναι με ποιό τρόπο λοιπόν εμπλέκεται.
    Είναι άλλο το να δίνεις για να πάρεις όσα δεν δίνεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου και τελείως διαφορετικό το να δίνεις για να νοιώσεις τη χαρά της προσφοράς, της αλληλοβοήθειας, του μοιράσματος, της επαφής.
    :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Xμ το θεμα ειναι ποσο συμβατα ειναι με σενα αυτα που λεει ο εκαστοτε ανθρωπος.
    Μπορει να ειναι υπερευαισθητος αλλα να σε στολιζει με χιλια δυο κοσμητικα λογω της υπευραισθησιας αυτης που διαθετει...και φυσικα εσυ που δεν εισαι αναισθητος να γινεις μανταρα.
    Δεν γινεται κατι παιρνεις παντα ως ανταλλαγμα γιατι το κανεις με την ελευθερη βουληση σου αρα ικανοποιεις μια εσωτερικη αναγκη-παρορμηση.
    Οxe ισως ειναι η τελευταια φορα που θα ασχοληθω μαζι σου γιατι η researcher λεει το ιδιο πραγμα με μενα αλλα αυτη εχει ωραιο ποστ και εγω ονειροβατω.
    Απλως παραθετω δυο απο τα ποστ μου στο quotes....και αν νομιζεις διαβασε και τα υπολοιπα....τα ιδια λεω εκει.
    Χαιρομαι τελικα που εγω μιλαω ελληνικα και καταλαβαινομαι...ενω εσυ μιλας με την γλωσσα της εμπαθειας....μαλλον δεν ειμαστε συμβατοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    59
    Originally posted by keep_walking
    Xμ το θεμα ειναι ποσο συμβατα ειναι με σενα αυτα που λεει ο εκαστοτε ανθρωπος.
    Μπορει να ειναι υπερευαισθητος αλλα να σε στολιζει με χιλια δυο κοσμητικα λογω της υπευραισθησιας αυτης που διαθετει...και φυσικα εσυ που δεν εισαι αναισθητος να γινεις μανταρα.
    Δεν γινεται κατι παιρνεις παντα ως ανταλλαγμα γιατι το κανεις με την ελευθερη βουληση σου αρα ικανοποιεις μια εσωτερικη αναγκη-παρορμηση.
    Οxe ισως ειναι η τελευταια φορα που θα ασχοληθω μαζι σου γιατι η researcher λεει το ιδιο πραγμα με μενα αλλα αυτη εχει ωραιο ποστ και εγω ονειροβατω.
    Απλως παραθετω δυο απο τα ποστ μου στο quotes....και αν νομιζεις διαβασε και τα υπολοιπα....τα ιδια λεω εκει.
    Χαιρομαι τελικα που εγω μιλαω ελληνικα και καταλαβαινομαι...ενω εσυ μιλας με την γλωσσα της εμπαθειας....μαλλον δεν ειμαστε συμβατοι.
    Νόμιζα πως το θέμα (συζήτησης για να μην ξεχνιόμαστε) αφορούσε δυο αγαπητούς συμφορουμήτες (τον Vince & τον ex-keep_walking).

    Είναι κρίμα να μην θέλει η μπάλα αλλά η μπάλα να παίρνει έτσι φίλε μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νόμιζα πως το θέμα (συζήτησης για να μην ξεχνιόμαστε) αφορούσε δυο αγαπητούς συμφορουμήτες (τον Vince & τον ex-keep_walking).

    Είναι κρίμα να μην θέλει η μπάλα αλλά η μπάλα να παίρνει έτσι φίλε μου.
    O Vince που κολλαει παλι?
    Ο Vince ειναι ο Vince...παει και τερμα...τωρα εκει που ειχε παει η συζητηση δεν βλεπω να αναφερεται πουθενα το ονομα vince!!!!!!!!!!!!!!!
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird
    Η προσφορά, όταν υποκινείται απο κίνητρα υγειούς εγωισμού, συνιστώντας μια απόλαυση ψυχική, εξακολουθεί να είναι μια πράξη αλτρουιστικη.
    Σε κάθε μορφή αλληλεπίδρασης εμπλέκεται το \"ίδιον\" το \"εγω\", αυτό είναι αναπόφευκτο.
    Το θέμα είναι με ποιό τρόπο λοιπόν εμπλέκεται.
    Είναι άλλο το να δίνεις για να πάρεις όσα δεν δίνεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου και τελείως διαφορετικό το να δίνεις για να νοιώσεις τη χαρά της προσφοράς, της αλληλοβοήθειας, του μοιράσματος, της επαφής.
    :)

    το ζητουμενο ειναι οτι η ικανοποιηση της προσφορας προς τον αλλον δεν κινειται με βαση να βοηθησεις τον συνανθρωπο σου, αλλα να νιωσεις εσυ καλυτερα.

    Αν απο την κινηση σου ο συνανθρωπος σου ωφεληθει, αυτο ερχεται δευτερο.
    Πρωτευει η δικη σου ικανοποιηση απο τον αλτρουισμο που εδειξες.


    Κατι που πιστευω οτι εχει να κανει με την παρακμιακη ηθικη των καιρων μας.

    Εχω γραψει πιο παλια για αυτο ενα κειμενο,
    αμα υπαρξει συνεχεια μπορει να το βαλω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά γιατί θεωρείται παρακμή το ισχυρό εγώ,που αναγνωρίζει πως το να δίνει του επιφέρει.
    Μάλλον το εντοπίζω στις ηλιθιότητες που μας δίδαξαν,πως υπάρχει η άνευ ουδεμίας απαίτησης δοτικότητα,το υπέφερε αλλά και νά\'σαι ευχαριστημένος χωρίς να παίρνεις ποτέ γιατί εσύ είσαι ο άγιος τάδε,και οι άγιοι δεν πρέπει να άγονται από\"ταπεινά\"κίνητρα.
    Ε,λοιπόν,δεν υπάρχει τίποτε το ταπεινό στο πάρε-δώσε των ανθρώπινων σχέσεων,όλα καθορίζονται από δούναι και λαβείν,αδιόρατα αλλά υπαρκτά και είναι-για μένα-φοβερό λάθος να παγιδευόμαστε σε έννοιες απολυτότητας,είτε άσπρου είτε μαύρου στην εξέτασή τους.
    Όχι,δε με κάνει λιγότερο καλή το να παίρνω,ούτε εσένα καλύτερο το να αρνείσαι πως παίρνεις.

    Με λίγα λόγια,altruism is neither bad or good intented,it is another quality we possess.Αν έχουμε υγιή εγωισμό,δε θα δίνουμε παρότι μας χαλά,δίνουμε όπου παίρνουμε και γι αυτό μετά μπορούμε να ξαναδώσουμε.Έτσι βοηθάμε με τη γνώση μας να διατηρηθεί ένας κύκλος βασισμένος πάνω σε ισορροπία,όχι σε θυσία.

    Και έχω διακινδυνεύσει να φάω μπουνιά για να μη φάει άλλος.Αλλά εάν αυτός δεν διακινδυνεύσει σε ανάλογη περίπτωση να φάει μία για να με προστατέψει,τότε θα τον πω απλά μαλέα.
    Όχι εμένα καλή σαμαρείτισσα.
    Επίσης σε αυτή τη συζήτηση,που θεωρώ ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα,καλό θα ήταν να αναφερθούμε και στο φαινόμενο bystander effect,να εξετάσουμε και πώς μπορεί αυτό να συνδέεται.

    Γενικά μία αρχή θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα να πέσει στο τραπέζι.
    br>c
    όπου b το \"κέρδος\",r η σχέση των εμπλεκομένων και c το κόστος της πράξης.
    Αναλύστε το.Ο νόμος του Hamilton.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4
    Δουνε και λαβειν...αυτο τα λεει ολα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω το βλεπω ως εξης...συμφωνω με τη Rain αλλα περα απο αυτο αγιος,ξεαγιος οταν κανεις μια πραξη σαν ανθρωπινο ον κατι νοιωθεις.Τι μπορεις να νοιωσεις οταν προσφερεις βοηθεια?
    Να νοιωσεις καλα? (Εγω αυτο πιστευω). Αν νοιωσεις καλα τοτε κανεις καλο και στον εαυτο σου.
    Τι αλλο μπορεις να νοιωσεις?
    Να νοιωσεις ασχημα? Τι να πω δεν ξερω...το σιγουρο ειναι οτι κατι πρεπει να νοιωσεις και εσυ εξου και το δουνε και λαβειν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •