προσαρμογή στη νέα δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    26

    προσαρμογή στη νέα δουλειά

    Γεία σας!
    Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό σας παίρνει να προσαρμοστήτε σε μια νέα δουλειά και αν αυτή είναι μια διαδικασία με πολύ άγχος.Ρωτάω γιατί νοιώθω οτι σε όλες μου τις δουλειές αργούσα να προσαρμοστώ και αυτό ήταν κάτι που με έκανε να αισθάνομαι πολύ μειονεκτικά.
    Είμαι 28 ετών και πριν 3 βδομάδες έπιασα δουλειά σαν νοσηλεύτρια σε ενα δημόσιο νοσοκομείο,και αντι να είμαι χαρούμενη που έχω μια μόνιμη δουλειά που μου αρέσει, νοιώθω χάλια .Έχω την εντύπωση οτί έχουν πολλές απαιτησείς οι συνάδελφοι απο μένα ενώ δεν έχω ξαναεργαστεί σε αυτόν τον χώρο.Η σταγόνα που έκανε το ποτήρι να ξεχηλήσει ήταν όταν μια συνάδελφος μου είπε ότι παρόλο που δείχνω πρόθυμη δεν παίρνω προτοβουλείες και οτι φαίνομαι πολύ ανασφαλής,και οτι αυτό συζητήτε απο πίσω μου.Σκεφτόμαι οτι είναι πολύ αρνητικό που τόσο νώρις δημιουργίθηκε τέτοιο κλίμα γιατί είμαι άτομο συνεργάσιμο που δεν του αρέσουν οι εντάσεις.
    ....Θα βοηθούσε πολύ αν μου δίνατε καμιά συμβουλή .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    καλη προσαρμογη στη νεα σου δουλεια τζενη!


    λοιποοοοον!

    πιστευω το οτι το δυσκολο κομματι του να δουλευεις δεν εχει να κανει με τη δουλεια αλλα με τους ανθρωπους με τους οποιους συνεργαζεσαι και μετους οποιους συναναστρεφεσαι εν γενει στη δουλεια σου


    επισης ειναι λογικο μια νεα συνθηκη οσο κι αν ειναι θετικη να μας προκαλει αγχος

    αυτο ειναι απολυτως φυσικο

    και φυσικα θα βρεθουν οι καλοθελητες που θα σου την πουνε!

    πιστευω ομως οτι εθσαι ευσυνειδητη και καλη στη δουλεια σου και σου ευχομαι συντομα να ξεπερασεις αυτους τους ανθρωπους που θελεουν να σε μειωσουν ντε και καλα!

    σου ευχομαι απο καρδιας καλη αρχη!

    ποσο θα ηθελα και εγω να εργασθω

    καταλαβαινω τις δυσκολιες σου αλλα σε θεωρω πολυ τυχερη που εργαζεσαι!

    καλη δυναμη!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    tzeni καλη δυναμη....να ενα πραγμα που θα ανακαλυψω μαλλον γιατι προβλεπω οτι μετα απο 5 χρονια περιπου θα αλλαξω...παλι ουφ δουλεια....λογω των περας των συμβασεων.
    Πιστευω οτι καθε αρχη και δυσκολη και σιγουρα ειναι δυσκολα σε οποιαδηποτε δουλεια.
    Ποσο σε ενα χωρο οπως η νοσηλευτικη που ειναι πολυ απαιτητικη.
    Οσο για τις πρωτοβουλιες....εεεε τρεις εβδομαδες εισαι στη δουλεια ποτε να προλαβεις να αρχισεις να παιρνεις και πρωτοβουλιες?
    Μην εισαι σκληρη με τον εαυτο σου....μακαρι και εγω μετα απο τρεις εβδομαδες εργασια να συζητανε μονο για την...ανασφαλεια μου στο καινουριο χωρο εργασιας.
    Νομιζω χωρις να σε ξερω οτι τα πας καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Μην αγχώνεσαι καθόλου. Πάντα θα βρεθούν άνθρωποι να σου την πούνε. Πιθανόν αν ήσουν το ακριβώς αντίθετο η ίδια γυναίκα να γύρναγε να σου πει ότι έχεις πάρει πολύ αέρα και πως καλύτερο θα είναι να κρατάς πιο ήπιους τόνους ως καινούργια! Πάντα δεν αρέσουν πράγματα πάνω μας. Το ζήτημα είναι εσύ να αισθάνεσαι ότι κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Απο\'κει και πέρα θα δεις ότι οι προσπάθειές σου αργά ή γρήγορα θα φανούν.

    Επειδή ρωτάς να σου πω ότι εγώ θυμάμαι πως στην προηγούμενή μου δουλειά που μου άρεσε πολύ και ήθελα να την κάνω έκανα ένα μήνα να προσαρμοστώ και να πω ότι θέλω να μείνω τελικά. Μέχρι τότε ένιωθα φριχτά, είχα χάσει 5 κιλά από το άγχος επειδή ήταν μια θέση που είχε αρκετές αρμοδιότητες. Και ένιωθα ότι δεν κολλάω εκεί μέσα, ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ, πως το ότι είμαι ήπιων τόνων όπως εσύ είναι αρνητικό. Τελικά, σιγά σιγά προσαρμόστηκα και στεναχωρήθηκα πολύ όταν έπρεπε να φύγω. Και ξέρεις κάτι, η αναγνώριση ήρθε σιγά σιγά, αλλά ήρθε!

    Επομένως, μη σκας και πολύ με το τι λέει ο καθένας. Αν εσύ πιστεύεις ότι κάνεις σωστά τη δουλειά σου τότε όλα πάνε καλά. :)

  5. #5
    Originally posted by melissa
    Μην αγχώνεσαι καθόλου. Πάντα θα βρεθούν άνθρωποι να σου την πούνε. Πιθανόν αν ήσουν το ακριβώς αντίθετο η ίδια γυναίκα να γύρναγε να σου πει ότι έχεις πάρει πολύ αέρα και πως καλύτερο θα είναι να κρατάς πιο ήπιους τόνους ως καινούργια! Πάντα δεν αρέσουν πράγματα πάνω μας. Το ζήτημα είναι εσύ να αισθάνεσαι ότι κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Απο\'κει και πέρα θα δεις ότι οι προσπάθειές σου αργά ή γρήγορα θα φανούν.
    +......είναι η κλασική συμπεριφορά σε ένα...ψάρι. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις δουλειες και αν σε δουν και λίγο αγχωτική βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του. Κοίτα να είσαι συνεπής και εντάξει στη δουλειά σου και όλα θα πάνε καλά. Την επόμενη φορά που θα σου πει κάποιος κάτι απάντησε άμεσα. \"Πως είναι δυνατόν να πάρω πρωτοβουλίες όταν είμαι νέα στη δουλειά και προσπαθώ να προσαρμοστώ?\".
    Επίσης, μπορείς να κάνεις ένα ρεπορτάζ στις υπόλοιπες νοσηλεύτριες και να τις ρωτάς καλοπροαίρετα πως αντιδρούσαν εκείνες τις πρώτες μέρες της δουλειάς. Να είσαι ευγενική, αλλά να θέτεις τα όρια σου και όλα θα πάνε καλά.....:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by tzeni1985
    Η σταγόνα που έκανε το ποτήρι να ξεχηλήσει ήταν όταν μια συνάδελφος μου είπε ότι παρόλο που δείχνω πρόθυμη δεν παίρνω προτοβουλείες και οτι φαίνομαι πολύ ανασφαλής,και οτι αυτό συζητήτε απο πίσω μου
    Εσυ το βλεπως αρνητικο.

    Εγω αυτο το βλεπω σαν συμβουλη που σου εδωσε ωστε να γινεις καλυτερη σε αυτο που κανεις.Kαποιοι παρακαλανε για τετοιες συμβουλες αυτοβελτιωσης, και εσυ τις αποφευγεις? απαπαπα τι πραγματα ειναι αυτα? :D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    26
    Originally posted by Boltseed
    Originally posted by tzeni1985
    Η σταγόνα που έκανε το ποτήρι να ξεχηλήσει ήταν όταν μια συνάδελφος μου είπε ότι παρόλο που δείχνω πρόθυμη δεν παίρνω προτοβουλείες και οτι φαίνομαι πολύ ανασφαλής,και οτι αυτό συζητήτε απο πίσω μου
    Εσυ το βλεπως αρνητικο.

    Εγω αυτο το βλεπω σαν συμβουλη που σου εδωσε ωστε να γινεις καλυτερη σε αυτο που κανεις.Kαποιοι παρακαλανε για τετοιες συμβουλες αυτοβελτιωσης, και εσυ τις αποφευγεις? απαπαπα τι πραγματα ειναι αυτα? :D
    Δεν ξέρω με τι πρόθεση το έκανε αλλά σίγουρα με έκανε χειρότερα.Μου μίλησε και με λίγο άσχημο τρόπο και μου έλεγε συνέχεια πόσο γρήγορα προσαρμόστηκε αυτή.
    Αυτό που ξέχασα να πω είναι οτι μου είπαν οτι όταν κλείσω μήνα πρέπει να κάνω μόνη μου βάρδιες ,λόγω έλειψης προσωπικού.

    Ευχαριστώ πάντως για τα μηνύματα σας!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •