ζηλια-ανασφαλεια-καταπιεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Thes/niki
    Posts
    15

    ζηλια-ανασφαλεια-καταπιεση

    Γεια σε ολους....ηθελα να ρωτησω πως μπορουμε να απαλαγουμε απο αυτα τα ασχημα συναισθηματα της προσωπικοτητας μας...γενικα,εγω τα εχω ολα γιατι νομιζω πακετο πανε κ τα τρια...δεν ξερω αν θεωρουνται συναισθηματα,αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι βγαζουν την ασχημη πλευρα του χαρακτηρα στη σχεση, στους φιλους κ γενικα..εχω κανει πραγματα που πληγωνουν τη σχεση μου,επισης στερω την ελευθερια του αλλου απ την ανασφαλεια μου...ξερω οτι ειναι λαθος αλλα δε μπορω να το παλεψω κ να το αποβαλω...υπαρχει λυση?πως γινεται?τι πρεπει να κανεις για να μη ζηλευεις κ να μην εισαι μες την ανασφαλεια???help...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Έχω προσέξει οτι κάθε φορά που ζήλευα, σύγκρινα.
    έμπαινα σε μια διαδικασία να συγκρίνω εμένα με τον άλλο και πάντα να με βγάζω μείον.
    Επίσης, η ανασφάλεια που ένιωθα με έκανε υπερευαίσθητη και εύθικτη στις στενές μου σχέσεις.
    Μεγαλύτερη αυτογνωσία και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, είναι μια καλή οδός για να καλυτερέψουν τα πράγματα.
    Ωραία όλα αυτά αλλά στην πράξη πώς γίνονται, θα μου πεις.
    Ίσως μια καλή αρχή θα ήταν να αρχίσεις να σε παρατηρείς πιο αποστασιοποιημένα και λίγο λίγο, να βρεις απο πού μπορεί να πηγάζει όλη αυτά η ανασφάλεια και η μειονεξία, πότε και πώς εκδηλώνεται και σιγά σιγά
    να βελτιώνεις τις διάφορες συμπεριφορές σου.

    Επίσης, το να ξέρεις οτι είναι λάθος, συχνά δεν αρκεί ούτε και βοηθούν σε κάτι οι ενοχές.
    Χρειάζεται βαθύτερη κατανόηση και ενδοσκόπηση το όλο θέμα.

    :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Thes/niki
    Posts
    15
    κ γω παντα μειον με βγαζω κ οι αλλοι παντα ειναι καλυτεροι απο μενα...απο προηγουμενη μου σχεση εχω ακουσει πολυ ασχημες κουβεντες που με εχουν σημαδεψει κ μ\'εχουν κανει να σκεφτομαι οτι δεν ειμαι κ το καλυτερο ατομο κ ποιος θα με αντεξει με ολα αυτα τα ελαττωματα...?νομιζω οτι παιζει ρολο κ το τι εχεις βιωσει οπως επισης κ η χαμηλη αυτοεκτιμηση...ελπιζω να μη σε μπερδεψα weird.....thnx pantos

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Thes/niki
    Posts
    15
    τί είναι η ανασφάλεια τελικά? φόβος ότι κανείς είναι ανεπαρκής, ή φόβος ότι θα τον εγκαταλείψουν ή ότι θα απομονωθεί από τον κοινωνικό περίγυρο...ή τί άλλο??? για μενα μαλλον ολα αυτα...:(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by evi_s
    κ γω παντα μειον με βγαζω κ οι αλλοι παντα ειναι καλυτεροι απο μενα...απο προηγουμενη μου σχεση εχω ακουσει πολυ ασχημες κουβεντες που με εχουν σημαδεψει κ μ\'εχουν κανει να σκεφτομαι οτι δεν ειμαι κ το καλυτερο ατομο κ ποιος θα με αντεξει με ολα αυτα τα ελαττωματα...?νομιζω οτι παιζει ρολο κ το τι εχεις βιωσει οπως επισης κ η χαμηλη αυτοεκτιμηση...ελπιζω να μη σε μπερδεψα weird.....thnx pantos
    Βλέπεις?
    Έχεις λοιπόν κάποιες προηγούμνες εμπειρίες που σου έχουν αφήσει τα σημάδια τους.
    Νοιώθεις οτι έχεις κουσούρια και οτι δεν αντέχεσαι εύκολα απο τους άλλους, αυτό όμως το αίσθημα, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
    Όλοι μας έχουμε κουσούρια.
    κι ο καθένας μας είναι ξεχωριστός.
    το να σε συγκρίνεις σε αποπροσανατολίζεις γιατί μπορεί κάπου να υστερείς σε σχέση με έναν άλλο αλλά σε άλλα πράγματα να υπερέχεις.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by evi_s
    τί είναι η ανασφάλεια τελικά? φόβος ότι κανείς είναι ανεπαρκής, ή φόβος ότι θα τον εγκαταλείψουν ή ότι θα απομονωθεί από τον κοινωνικό περίγυρο...ή τί άλλο??? για μενα μαλλον ολα αυτα...:(
    Φόβος της απόρριψης απο τους άλλους δηλαδή?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Thes/niki
    Posts
    15
    ναι...μαλλον αυτο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by evi_s
    ναι...μαλλον αυτο..
    μάλλον καλή μου την έχεις υποστεί την απόρριψη.
    Μπορεί στην ζωή σου, οι άνθρωποι σου να μην σου έδωσαν να καταλάβεις οτι σε αγαπούν και σε δέχονται όπως και να είσαι, απλά με το να είσαι αυτό που είσαι...

    Είναι δύσκολο να σε αγαπάς αν δεν σε έχουν αγαπήσει, ειδικά ως παιδί.( γενικά μιλάω δεν αναφέρομαι σε εσένα που δεν σε γνωρίζω)
    Είναι δύσκολο να μάθεις να πιστεύεις στην ομορφιά του εαυτού σου χωρίς να χρειάζεσαι εξωτερικά πρότυπα και συγκρίσεις...

    Αν σε αποδεχθείς πρώτα εσύ και νοιώσεις οτι αυτό που είσαι αξίζει, θα σταματήσεις να βλέπεις στους άλλους πιθανή απορριψη και αποστροφή για το άτομό σου.

    Η αίσθηση οτι δεν θα είσαι αρκετή, η αίσθηση της ανεπάρκειας, πηγάζει απο μέσα σου.


    :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Thes/niki
    Posts
    15
    κ νομιζω μεσα σε ολα αυτα,η προηγουμενη μου σχεση δεν με αφησε κ να ωριμασω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ωριμάζουμε κάθε μέρα, κάθε εμπειρία μας ωριμάζει, ακόμα και δυσάρεστη...
    Εχω την αίσθηση οτι η προηγούμενη σχέση σου άφησε ανοικτές πληγές.
    Πριν προχωρήσεις, καλό είναι να ασχοληθείς με το θέμα αυτό.
    Είτε μόνη σου, είτε με κάποιον ειδικό - ψυχολόγο, είτε διαβάζοντας βιβλία.
    Ένα ενδιαφέρον βιβλίο που μου ήρθε τώρα στο μυαλό είναι εκείνο του ψυχοθεραπευτή Χορχέ Μπουκάι: Να βλέπεις στον Έρωτα.
    http://www.allbooks.gr/book.php?TitlesID=149596
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Thes/niki
    Posts
    15
    τι εννοεις πριν προχωρησω??πριν κανω αλλη σχεση??ωχ...την πατησα δηλαδη γιατι αμεσως μετα τον ασχημο χωρισμο εκανα αλλη σχεση......μαλλον δε θα πρεπε ε??παντως ΄σ\'ευχαριστω για τις συμβουλες σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by evi_s
    τι εννοεις πριν προχωρησω??πριν κανω αλλη σχεση??ωχ...την πατησα δηλαδη γιατι αμεσως μετα τον ασχημο χωρισμο εκανα αλλη σχεση......μαλλον δε θα πρεπε ε??παντως ΄σ\'ευχαριστω για τις συμβουλες σου
    Δεν υπάρχει γενικός κανόνας.
    Απλά πιστεύω οτι αν δεν έχει ξεκαθαρίσει κανείς τί του έχει δημιουργήσει μέσα του η προηγούμενη σχέση, δεν μπαίνει μέσα στην νέα σχέση \"καθαρός\" αλλά κουβαλά βιώματα και απωθημένα που ίσως εμποδίσουν την ομαλή εξέλιξη της νέας αυτής σχέσης.

    Καλό είναι να κάνεις λίγη δουλεία με την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθησή σου, να δεις τι ήταν αυτό που σε ώθησε να μπεις κατευθείαν σε μια άλλη σχέση, να διερευνήσεις τον εαυτό σου, να βρεις απο που πηγάζουν οι ανασφάλειές σου και το κυριότερο.
    Να μιλάς για τις ανασφάλειές σου σε ανθρώπους με τους οποίους συνδέεσαι και τους εμπιστεύεσαι για να μπορέσεις να δεις πιο πέρα απο αυτές.

    Καλή τυχη στις προσπάθειές σου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    7
    και εγώ έτσι κάνω. πάω από σχέση σε σχέση. πιστεύω ότι είναι ανασφάλεια. θέλω να βρώ κάποιον να γίνουν όλα όμορφα πάλι, να είμαι χαρούμενη και επιθυμητή.
    ανασφάλεια και χαμηλή αυτοεκτίμηση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Ntia
    και εγώ έτσι κάνω. πάω από σχέση σε σχέση. πιστεύω ότι είναι ανασφάλεια. θέλω να βρώ κάποιον να γίνουν όλα όμορφα πάλι, να είμαι χαρούμενη και επιθυμητή.
    ανασφάλεια και χαμηλή αυτοεκτίμηση
    Νομίζω οτι όταν κάποιος δεν μπορεί να μείνει μόνος με τον εαυτό του, στην ουσία δεν έχει γνωρίσει ουσιαστικά ούτε τον ευατό ούτε τα όριά του.
    Μπορεί να σημαίνει και οτι έχει ανάγκη κάποιον άλλο για να νοιώθει καλά.
    Σαν να χρειάζεται δηλ κάποιος απο έξω να του δώσει αξία, αλλιώς ο ίδιος αδυνατεί να νοιώσει όμορφα.

    Καμιά φορά όμως, τον επώδυνο φόβο της μοναξιάς, είναι καλό να τον αντιμετωπίζουμε κατάματα..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Για αρχή,μπορείς αντί να επικεντρώνεσαι στα αρνητικά σου μόνο στοιχεία και ιδιότητες,να αρχίσεις να παρατηρείς και τα καλά.Κανένα ανθρώπινο πλάσμα δεν είναι μόνο κακό ή μόνο καλό,είμαστε μείγματα,κράματα φέροντα διαφορετικής υφής και βάρους στοιχεία μέσα μας.
    Ποια είναι τα καλά σου;Aυτά για τα οποία νιώθεις περήφανη που τα κατέχεις;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •