Κάπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11

    Κάπνισμα

    Γειά σας!
    Εχω ένα μικρό προβληματάκι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας κυρίως για να δω τα πράγματα πιο αντικειμενικά-πιο έξω απο τη κατάσταση.
    Έχω σχέση με ένα παιδί εδω και περίπου 2 μήνες. Εγώ είμαι αντικαπνίστρια και αυτός καπνιστής. Μου αρέσει πολύ σαν άτομο και νιώθω καλά μαζί του και αυτός επίσης. Όμως το κάπνισμα - και κυρίως ο εγωισμός του σε σχέση με αυτό - με πειράζει πολύ.
    Μου λέει οτι του αρέσει το κάπνισμα και δεν θέλει και ούτε πρόκειτε να το κόψει. Εμένα με ενοχλεί απο την άλλη και του το δείχνω. Για παράδειγμα χτες βγήκαμε κάπνισε μου λέει ένα τελευταίο και μετά ξαναέκανε ενώ ήξερε ότι θα με πείραζε και θα ένιωθα άσχημα. Τον ρωτάω αφου μου είπες οτι δε θα καπνισεις άλλο και ηξερες οτι θα με πειραζε γιατι το έκανες? Μου λέει ηθελα να το κανω και το εκανα. Μου λεει επισης αν δε σ\'αρεσει πες το μου να τελειώνουμε. Ολη αυτη η κατασταση με εκανε να νευριασω πολύ. Σκεφτομαι προτιμαει να καπνισει απο το να ειναι μαζι μου. Μου φαινετε εντελως κενο και επιφανειακο να βαζει καποιος προτεραιοτητα το τσιγαρο απο τη σχεση με εναν αλλο ανθρωπο. Μηπως απλα δεν ειμαι εγω τοσο σημαντικη γι\'αυτον? Απο την αλλη στο σπιτι μου οταν μενει 1-2 μερες δε καπνιζει.
    Ισως το προβλημα μου φαινετε και ειναι ασημαντο αλλα σας παρακαλω βοηθηστε με να δω πιο καθαρα τα πραγματα γιατι και ο δικος μου εγωισμος μπαινει στη μέση.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    ΥΓ: δε του ζητησα να το κοψει αλλα να το ελαττωσει (τωρα καπνιζει περιπου 10/μέρα)

  2. #2
    μαρίσα γειά σου και καλώς ήρθες.
    Σίγουρα για κάποιον που δεν καπνίζει είναι ενοχλητικό το τσιγάρο, αλλα με τη γκρίνια και τους τσακωμούς μόνο αντίθετο αποτέλεσμα θα εχεις.
    Λες πως κάνει δεκα τσιγάρα την ημέρα. Αναλογικά όταν είστε μαζί δεν κάνει πάνω από 2-3.
    Σταμάτα να τον πιέζεις και δείξει πως το καταλαβαίνεις. Σκέψου εκείνος να σου γκρίνιαζε συνέχεια να καπνίσεις. Δεν θα ήταν το ίδιο εκνευριστικό και για σένα?
    Πες του πως το καταλαβαίνεις πως δεν μπορείς να το κόψει και ας τον να το καταλαβει μόνος του.
    Μη δηλητηριαζεις τη σχέση σου με πράγματα που δεν είναι τόσο σοβαρά και αφορούν την προσωπικότητα του καθένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Γεια κι από μένα.

    Ένας καπνιστής για να κόψει ή ελαττώσει το τσιγάρο πρέπει να το θέλει ο ίδιος. Κι αν το κάνει, θα το κάνει για τον εαυτό του και για κανέναν άλλον.
    Ειδικά αν είναι χρόνιος καπνιστής, δεν νομίζω ότι η δική σου ενόχληση θα τον ταρακουνήσει. Αντίθετα, η πίεση και η επιμονή σου σε αυτό το ζήτημα θα φέρει αντίδραση (όπως και έγινε στην περίπτωσή σου).
    Πρέπει να εκτιμήσεις το γεγονός ότι όταν μένει σπίτι σου δεν καπνίζει. Αυτή είναι η δική του υποχώρηση. Η δική σου ποιά είναι?Που βγαίνετε έξω και μετράς τα τσιγάρα που κάνει (ενώ για παράδειγμα μπορεί να καπνίζει όλη η διπλανή παρέα?) Στο λέω σε φιλικό τόνο και με βάση αυτά που έχεις γράψει εδώ. Από κει και πέρα εσύ ξέρεις καλύτερα τί συμβαίνει στην σχέση σου.
    Θα μπορούσες να τον παροτρύνεις ή να τον ενθαρρύνεις να το κόψει ή ελαττώσει με άλλον τρόπο, πιο υποστηρικτικό. Συμφωνώ με την Θεοφανία ότι δεν πρέπει να τον πιέσεις γιατί δεν έχει νόημα. Μη ξεχνάς ότι το τσιγάρο είναι εθισμός.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    26
    marisa γεια σου!

    Είχα κι έγω παλαιότερα το ίδιο πρόβλημα και αφού είδα ότι είναι μια κατάσταση που με ενοχλεί,ότι δεν μπορώ συνέχεια να κάνω παράπονα και ο άλλος δεν έκανε κατι για αυτό χωρίσαμε.Φυσικά δεν ήταν ο μόνος λόγος αλλά το κερασάκι στην τούρτα.
    Απο την άλλη είστε μαζί μόνο δυο μήνες οπότε θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και όσο αντέξεις,χώρις να γκρινιάζεις...αφού επιλέγουμε κάποιον τον δεχόμαστε έτσι οπως είναι,με τα καλά και τα κακά του.
    Εγώ πάντως απο τότε ,αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια ,δεν ξαναβγήκα με καπνιστή.Ίσως έτυχε,ίσως με είχε χαλάσει πολύ όλο αυτό...σε αυτή την περίπτωση πάντως τα ετερώνυμα δεν έλκοντε;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εμένα να πω την αλήθεια μου φαίνεται ότι δεν έχεις δικαίωμα να του ζητήσεις να το κόψει ή να το ελατώσει. μόνο να μην καπνίζει σπίτι σου κτλ κτλ.
    είναι δικό του θέμα, και στις σχέσεις συνήθως κάνουμε τέτοιες υποχωρήσεις.
    όπως εσυ σκέφτεσαι μήπως δεν είσαι τόσο σημαντική, πιθανώς και αυτός να σκέφτεται ότι αν ήταν σημαντικός για σένα, θα τον αποδεχόσουν με αυτή του την συνήθεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    μαρίζα,

    ένας καπνιστής είναι ένας εξαρτημένος. τι θα πει να το κόψει ή να το ελαττώσει, αν δε θέλει;

    εξάρτηση σημαίνει ότι μάλλον θα προτιμήσει να μην φάει για να πληρώσει το πακέτο του.

    δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας το κάπνισμα.

    μου θύμισες το ποίημα \'The Betrothed\' του Rudyard Kipling στο οποίο λέει:
    \"And a woman is only a woman, but a good Cigar is a Smoke.\"

    φιλικά

  7. #7
    Originally posted by marisa
    Γειά σας!
    Εχω ένα μικρό προβληματάκι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας κυρίως για να δω τα πράγματα πιο αντικειμενικά-πιο έξω απο τη κατάσταση.
    Έχω σχέση με ένα παιδί εδω και περίπου 2 μήνες. Εγώ είμαι αντικαπνίστρια και αυτός καπνιστής. Μου αρέσει πολύ σαν άτομο και νιώθω καλά μαζί του και αυτός επίσης. Όμως το κάπνισμα - και κυρίως ο εγωισμός του σε σχέση με αυτό - με πειράζει πολύ.
    Μου λέει οτι του αρέσει το κάπνισμα και δεν θέλει και ούτε πρόκειτε να το κόψει. Εμένα με ενοχλεί απο την άλλη και του το δείχνω. Για παράδειγμα χτες βγήκαμε κάπνισε μου λέει ένα τελευταίο και μετά ξαναέκανε ενώ ήξερε ότι θα με πείραζε και θα ένιωθα άσχημα. Τον ρωτάω αφου μου είπες οτι δε θα καπνισεις άλλο και ηξερες οτι θα με πειραζε γιατι το έκανες? Μου λέει ηθελα να το κανω και το εκανα. Μου λεει επισης αν δε σ\'αρεσει πες το μου να τελειώνουμε. Ολη αυτη η κατασταση με εκανε να νευριασω πολύ. Σκεφτομαι προτιμαει να καπνισει απο το να ειναι μαζι μου. Μου φαινετε εντελως κενο και επιφανειακο να βαζει καποιος προτεραιοτητα το τσιγαρο απο τη σχεση με εναν αλλο ανθρωπο. Μηπως απλα δεν ειμαι εγω τοσο σημαντικη γι\'αυτον? Απο την αλλη στο σπιτι μου οταν μενει 1-2 μερες δε καπνιζει.
    Ισως το προβλημα μου φαινετε και ειναι ασημαντο αλλα σας παρακαλω βοηθηστε με να δω πιο καθαρα τα πραγματα γιατι και ο δικος μου εγωισμος μπαινει στη μέση.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    ΥΓ: δε του ζητησα να το κοψει αλλα να το ελαττωσει (τωρα καπνιζει περιπου 10/μέρα)
    Γεια σου marisa. Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να τον πιέζεις να κόψει ή να ελλατώσει το τσιγάρο. Όμως αν σε ενοχλεί ο καπνός όταν καπνίζει δίπλα σου, οφείλει να το σεβαστεί και να μην το κάνει!

  8. #8
    Originally posted by tzeni1985
    marisa γεια σου!

    Είχα κι έγω παλαιότερα το ίδιο πρόβλημα και αφού είδα ότι είναι μια κατάσταση που με ενοχλεί,ότι δεν μπορώ συνέχεια να κάνω παράπονα και ο άλλος δεν έκανε κατι για αυτό χωρίσαμε.Φυσικά δεν ήταν ο μόνος λόγος αλλά το κερασάκι στην τούρτα.
    Εγώ πάντως απο τότε ,αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια ,δεν ξαναβγήκα με καπνιστή. Σε αυτή την περίπτωση πάντως τα ετερώνυμα δεν έλκοντε;)
    Έχω και εγώ παρόμοια εμπειρία με εσένα Tzeni 1985. Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις, έτσι είναι! Και εγώ δεν ξαναβγήκα απο τότε με καπνιστή.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Φούλα
    Originally posted by tzeni1985
    marisa γεια σου!

    Είχα κι έγω παλαιότερα το ίδιο πρόβλημα και αφού είδα ότι είναι μια κατάσταση που με ενοχλεί,ότι δεν μπορώ συνέχεια να κάνω παράπονα και ο άλλος δεν έκανε κατι για αυτό χωρίσαμε.Φυσικά δεν ήταν ο μόνος λόγος αλλά το κερασάκι στην τούρτα.
    Εγώ πάντως απο τότε ,αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια ,δεν ξαναβγήκα με καπνιστή. Σε αυτή την περίπτωση πάντως τα ετερώνυμα δεν έλκοντε;)
    Έχω και εγώ παρόμοια εμπειρία με εσένα Tzeni 1985. Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις, έτσι είναι! Και εγώ δεν ξαναβγήκα απο τότε με καπνιστή.

    εγω παλι δεν βγαινω με μη καπνιστες.
    Με ενοχλουν οι υγιεινιστες....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Θα συμφωνησω με τους παραπανω, να μη τον πιεζεις να το κοψει... με την πιεση φερνεις αντιθετα αποτελεσματα.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΤΕΛΕΣΕΙΓΡΑΦΟ,,ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ Η ΕΓΩ !! ((ποιος το πε αυτο ; ,,,ο καρβελας , νομιζω..........

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συμφωνώ με όσα γράφετε..τα έχω σκεφτεί και εγώ αυτά..Να τονίσω όμως ότι το κύριο πρόβλημα μου δεν είναι ότι με ενοχλεί ο καπνός αλλα νιώθω άσχημα που ένα άτομο για το οποίο νοιάζομαι καταστρέφει σιγά σιγά την υγεία του χωρίς κανένα νόημα - κανένα όφελος. Θα μου πείτε ότι είναι δικό του θέμα και προσωπική επιλογή. Όμως δε μπόρω να σταματήσω τον εαυτό μου απο το να νοιάζεται. Α και κάτι άλλο..
    Όσοι είστε καπνιστές παρακαλώ να μου λύσετε αυτή την απορία.. Είναι πραγματικά εθισμένο ένα άτομο όταν μπορεί να περάσει 1 ολόκληρη μέρα και κατι παραπάνω χωρίς κανένα τσιγάρο και χωρίς την επιθυμία γι\'αυτό? Αν ήταν πραγματικός εθισμός θα το καταλάβαινα αλλά να βάζει μια πρόσκαιρη ασήμαντη επιθυμία πάνω απο μια σχέση μου φαίνετε κάπως..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Κοιτα εξαρταται το ατομο πιστευω. Για αλλους ειναι πιο ευκολο να το κοψουν για αλλους πιο δυσκολο. Προσωπικα το ειχα κοψει για 3 μηνες χωρις να μου λειπει ιδιαιτερα σε γενικες γραμμες. Τωρα γιατι το ξαναρχισα ειναι αλλη ιστορια... :P

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    επειδη ειμαι καπνιστης,

    1. οριοθετηστε οσο μπορειτε πιο δημοκρατικα, τι συμπεριφορα και ορους θα εχετε για αυτο το ζητημα.

    2. παροτρυνε το φιλο σου, να επισκεφτείτε ενα νοσοκομειο που εχει ειδικο ιατρειο για το καπνισμα να το συζητησετε με ενα γιατρο.
    διαλεξε καποιο απο την παρακατω λιστα.
    http://www.nonsmokersclub.com/content/view/152/2/
    Το οτι θα πατε βεβαια εκει, δεν σημαινει οτι θα το κοψει κιολας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by marisa
    Αν ήταν πραγματικός εθισμός θα το καταλάβαινα αλλά να βάζει μια πρόσκαιρη ασήμαντη επιθυμία πάνω απο μια σχέση μου φαίνετε κάπως..
    Να βάζει μια πρόσκαιρη επιθυμία πάνω από μια σχέση.......

    Καθώς κ σε άλλα σημεία νιώθω πως κύριο ρόλο παίζει ένας ανούσιος εγωισμός του στυλ \'\'προτιμάει το τσιγάρο από μένα?\"
    Κάτι σαν μια απόδειξη αγάπης ας το πούμε έτσι κ κατόπιν αληθινό νιάξιμο για το κακό που κάνει στο συγκεκριμένο άτομο το τσιγάρο.

    Ειλικρινά τι είναι αυτό που σε ενοχλεί καταβάθος?
    Υπεύθυνος για το κακό που κάνει στον εαυτό του είναι μόνο ο ίδιος.Εσύ επιλέγεις κ είσαι υπεύθυνη για την επιλογή σου να είσαι με έναν καπνιστή ή όχι.

    Θα σου πρότεινα να ψάξεις πρωτίστως πιο είναι το δικό σου κόλημα απέναντι στο θέμα γιατί έχω την εντύπωση πως ειλικρινές ενδιαφέρον δεν υπάρχει παρά εγωισμός.Κ υπό αυτές τις συνθήκες φυσικά κ δε μπορείς(μάλλον το αντίθετο)να τον προβληματίσεις σχετικά με το κακό που μπορεί να του κάνει το κάπνισμα κ στη συνέχεια ίσως αποφασίσει να το κόψει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •