φοβια - κοκκινισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5

    φοβια - κοκκινισμα

    γεια σας !!!ειμαι νεα στο forum αλλα οχι νεα στο οτι ορισμενες φορες ερχομαι αντιμετωπη με τους φοβους μου.εχοντας περασει μεσα απο τον τομεα εργασιας μου ορισμενες κρισεις πανικου και αγχους το οποιο ηταν ανεξελεγκτο , μου αφησε μπορω να πω καποια απομειναρια τα οποια με ταλαιπωρουν ακομα και τωρα. και τα απομειναρια δεν ειναι αλλα απο το φοβο μηπως κοκκινισω και γινει αυτο αντιληπτο , μηπως οταν με κοιταξει καποιος και κοκκινισω, μηπως βρεθω σε κοινωνικες συναναστροφες και με πιασει η ανασφαλεια μου κ.λ.π αλλα ολα ειναι μεσα στον μυαλο τελικα. αυτο παιζει καλα το παιχνιδι του.εγω τι κανω ? αν καποιος με παρομοιο προβλημα υπαρχει θα ηθελα να μαθω καποιο τροπο που θα με βοηθησει να το ξεπερασω

  2. #2
    Κοίτα.....το κοκκινισμα πραγματικά το έχω και γω και μερικες φορές με ενοχλεί πολύ. Προχθές μου έκανε πλάκα ένας φίλος μου και μου λέει, \"κοκκίνησες, δεν το πε΄ριμενα από σένα\".
    Να σου πω την αλήθεια μου άρεσε δεν το θεώρησα και τραγικό. Δεν είναι κακό να εκφράζεις τα συναισθηματα σου. Αυτό που πρέπει να δουλέψεις είναι η ανασφάλεια σου και ο φόβος σου. Πάρτο λογικά και σκέψου τι σε κάνει να νιώθεις άβολα.
    Και φυσικα αν θες το συζητάμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα σκεψου τι σκεφτεσαι εσυ οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να κοκινιζει. Αν δεν ειναι της υπερβολης και κοκινιζει που και που το θεωρεις ως κατι χαριτωμενο.
    Εγω ακομα αισθανομαι αμηχανα διπλα σε ομορφες γυναικες και μαλλον δεν θα φυγει ποτε λολ...τωρα βεβαια καταλαβαινω οτι δεν το βλεπουν παντα τοσο αρνητικα και δραματικα οπως το βλεπω εγω και αυτο με κανει να κοκινιζω και λιγοτερο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το εκνευριστικο βεβαια ειναι οταν δεν θες να δειξεις κατι και το δειχνεις...αλλα αυτο γινεται πολλες φορες ειτε κοκκινιζεις ειτε δεν κοκκινιζεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α και κατι ακομα για τους αντρες ειναι πιο ασχημο συνηθως το κοκκινισμα...μια γυναικα που κοκκινιζει ειναι...πολυ σεξυ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Aν σου πει οτι κοκκινησες καποιος, πες του και εσυ με χαμογελο \"ειμαι κατι σαν τον χαμελαιοντα εγω, αλλαζω ευκολα χρωματα.\"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Το αντιμετωπίσαμε και αυτό με την κόρη μου.Επίσης ο πατέρας της σε σημείο να λες πως θα βγεί αίμα απο το μέτωπο.Λες πάει ο άνθρωπος είναι για εγκεφαλικό.Πόσες φορές δεν του είπαν να μετρήσει την πίεση.ομως το πρόβλημα ήταν αλλού.οσο για την μικρή έκανε την υπέρβαση για μένα.Και το λέω γιατί ξέρω τι πέρασε το παιδί μου τα τελευταία 5 χρόνια ενας απο τους λόγους της δικής μου κατάθλιψης.μπήκε στα βαθιά και προχώρησε ναι το αδύναμο,ευαίσθητο πλασματάκι αποδείχτηκε ικανότατο και δυνατό μετά τα οσα πέρασε.ολα είναι΄θέμα ψυχολογίας.πέρα απο αυτό εκανε και ορισμένα τρικ στο μακιγιάζ.υπάρχει πράσινη κρέμα που την φοράς πριν το μακιγιάζ και σπάει την κοκκινίλα.είναι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις καθώς και η κρέμα ημέρας για τον ιδιο λόγο.Αυτά ανήκουν στο παρελθόν και εύχομαι για πάντα.Εαν θέλεις να με ρωτήσεις ευχαρίστως να σου πω και ποιας εταιρείας ήταν η καλλυντική κρέμα που φορούσε.Ακομη κακκινίζει αλλά οχι τόσο έντονα.οπως λέει και ο Κιπ είναι πολλές φορές αρέσει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μερικοί το κοκκίνισμα το βρίσκουν χαριτωμένο
    αν εσύ δεν το βρίσκεις, μια πουδρίτσα will do the work!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    το χω και εγω αυτο το προβλημα και δε μαρεσει να με κοιτανε οταν κοκκινιζω.Αλλα το ελεγχω λεω στον ευατο μου δε σου επιτρεπω να κοκκινισεις και δε κοκκινιζει .Τωρα απο τη ζεστη,απο τη γυμναστικη η απο κριση πανικου το παλευω.Παντως δεν ειναι τρομερο.Εγω δε θελω να κοκκινιζω γιατι μετα η νομιζω η πραγματικα βγαζω σπυρακια και στεναχωριεμαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ειναι και αρρωστεια η ερυθροφοβια.Φοβασαι μη κοκκινησεις και τοτε γινεσαι παντζαρι!!!Ηρεμια θελει και ελεγχο στο μυαλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Φύσικά και όλα είναι μέσα στο μυαλό, το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με το κοκκίνισμα αυτό-καθ αυτό αλλά με την σκέψη του ατόμου γύρω από αυτό. Συνήθως τέτοια προβλήματα θα βρίσκονται μαζί με κοινωνικές φοβίες και με τον φόβο \"τι θα πουν οι άλλοι\", μια υπερ-ευαισθησία στην γνώμη των άλλων ενώ κάποιος μπορεί να έχει και χαμηλή αυτοπεποίθηση. Πρέπει να αλλάξουν αυτές οι σκέψεις (που αν τις κάνει κάποιος χρόνια ΄γίνονται αυτόματα) γιατί αυτές είναι υπεύθυνες για όλα αυτά. Συνήθως βοηθάει η γνωσιακή ψυχοθεραπεία.





    Εγώ το θεωρώ χαριτωμένο και γλυκό όταν κοκκινίζει μια κοπέλα. Αλλά και στον άντρα και γενικότερα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρηθεί κακό η ντροπή. Δηλαδή να πεις στον εαυτό σου \"δεν πρέπει κοκκινίζεις\". Τέτοιες υπερβολικές αυτο-απαγορεύσεις μόνο κακό κάνουν. Αφήστε τον εαυτό σας να κοκκινίζει άνετα! Το θέμα είναι πρώτα να αγαπήσετε τον εαυτό σας και να μην περιμένετε από άλλους. Τότε δεν θα σας νιάζει΄ούτε το κοκκίνισμα, ούτε ο ιδρώτας ούτε τίποτα. Ίσα ίσα όλα έχουν την θετική του πλευρά!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    Originally posted by Θεοφανία
    Κοίτα.....το κοκκινισμα πραγματικά το έχω και γω και μερικες φορές με ενοχλεί πολύ. Προχθές μου έκανε πλάκα ένας φίλος μου και μου λέει, \"κοκκίνησες, δεν το πε΄ριμενα από σένα\".
    Να σου πω την αλήθεια μου άρεσε δεν το θεώρησα και τραγικό. Δεν είναι κακό να εκφράζεις τα συναισθηματα σου. Αυτό που πρέπει να δουλέψεις είναι η ανασφάλεια σου και ο φόβος σου. Πάρτο λογικά και σκέψου τι σε κάνει να νιώθεις άβολα.
    Και φυσικα αν θες το συζητάμε.






    ευχαριστώ πολύ για τα μηνυματα. έχεις δίκιο!!! κατα βάθος είναι οι αρνητικές σκέψεις και οχι το καθε αυτου κοκκινισμα. οταν λεω κοκκινισμα μην φανταστειτε και παντζαρι αλλα κατι πιο ελαφρυ.βρισκομαι σε επαρχια και μου ειναι αδυνατο για ψυχοθεραπεία .προσπαθω μονη μου να το καταπολεμησω.εχω παρει διαφορα βιβλια , εχω επισκεφθει διαφορα ξενα sites ολοι εστιαζουν στον τροπο σκεψεως και αντιληψης των πραγματων.ισως επειδη καποτε αγχωνομουν στην δουλεια και μου τονιζαν το ποσο χαλια φαινομουν να μου εχει μεινει απο τοτε παρολο που παραιτηθηκα και το μετανιωσα γιατι εχασα μονιμη δουλεια εξαιτιας του φοβου και της ανασφαλειας μου.και το αποτελεσμα ? να ψαχνω και παλι να βρω δουλειά....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    8
    Σε καταλαβαινω..ειναι πολύ αβολο οταν κοκκινιζεις και οι αλλοι στο λενε. ετσι και κοκκινισω και μου το πουν με πιανει πανικος και πρέπει να περασουν τουλαχιστον πέντε δέκα λεπτα για να ηρεμήσω (και φυσικα ολη αυτη την ωρα πρεπει να ειμαι κοκκινη σαν να ετοιμαζομαι να παθω εγκεφαλικο). Λογικα μου συμβαίνει σαν σύμπτωμα της κοινωνικής φοβιας από την οποία υποφέρω και ειναι το βασικο σύμπτωμα που με ταλαιπωρει.

    για να ειμαι ειλικρινης δεν το βρισκω χαριτωμενο ούτε στους αλλους και οταν συμβαινει στους αλλους κανω σαν να μην το βλεπω. Επισης αν καποιος σχολιασει το κοκκινισμα ενος αλλου, παθαίνω επίσης πανικο και κοκκινιζω γιατι σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να ειμαι στη θεση του αλλου ή οτι καποιος μπορει να θυμηθει εμένα(πιστεύω στην παρεα μου το κοκκινισμα ειναι απόλυτα συνδεδεμενο με εμένα).

    τέλος αν ειμαι σε ενα σκοτεινο χωρο νομίζω οτι κοκκινιζω αλλα φευγει πολυ ευκολα γιατι σκέφτομαι οτι δεν φαίνεται. ειμαι πολύ πιο άνετη σε ένα πιο σκοτεινο μπαράκι ή κλαμπ! Μακάρι να ήμουν μελαχροινή και όχι πιο άσπρη και από το γαλα...

    αν δεν κοκκινιζα η αυτοπεποιθηση μου θα ήταν πολύ πιο δυνατή..αντίθετα πρεπει να αγαπήσω τον εαυτό μου και να τονώσω την αυτοπεποίθηση μου για να σταματήσω να κοκκινιζω..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    θα συμφωνησω μαζι σου mvc.Ουτε και γω το βρισκω χαριτωμενο , αντιθετως με ενοχλει παρα πολυ . πχ αν κοκκινισει ο αλλος σε παρεα ποτε δεν θα το σχολιασω γιατι φερνεις τον αλλο σε πολυ δυσκολη θεση. να κοκκινιζεις απο αγχος ειναι φυσιολογικοτατο. δεν αντιλεγω. αλλα τωρα σ αυτους τους καιρους που ζουμε αν κοκινισεις σε μια παρεα πχ το περνουν πονηρα δηλ οτι ντρεπεσαι , οτι κατι τρεχει και το κρυβεις καμια σχεση με την κατασταση που βρισκεσαι και το προβλημα που αντιμετωπιζεις. πχ σε μια δουλεια που ημουν και ειχα μεγαλη ευθυνη σε καποιες στιγμες που δεν ειχα βοηθεια και επρεπε να τα βγαλω περα μονη μου αγχωνομουν , κοκκινιζα και το αποτελεσμα ηταν να σχολιαζουν ...φευγοντας απο κει δεν μπορω να πω οτι με ξαναπιασε αυτος ο πανικος αλλα το θυμιζομαι οταν βρισκομαι σε κοινωνικο κυκλο λες και το εχει αποθηκευσει ο εγκεφαλος για τα καλα και δεν λεει να το κανει delete .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by mvc


    αν δεν κοκκινιζα η αυτοπεποιθηση μου θα ήταν πολύ πιο δυνατή..αντίθετα πρεπει να αγαπήσω τον εαυτό μου και να τονώσω την αυτοπεποίθηση μου για να σταματήσω να κοκκινιζω..
    αν δεν κοκκίνιζες, θα έβρισκες κάτι άλλο να σε μπλοκάρει. είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας το πως αντιλαμβάνεσαι και ερμηνεύεις αυτά τα ερεθίσματα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •