Φιλία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Φιλία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    14

    Φιλία

    Θέλω να με ακούς, χωρίς να με κρίνεις

    Θέλω τη γνώμη σου, χωρίς συμβουλές

    Θέλω να με εμπιστεύεσαι, χωρίς απαιτήσεις

    Θέλω τη βοήθειά σου, κι όχι ν΄αποφασίζεις για μένα

    Θέλω να με προσέχεις, χωρίς να με ακυρώνεις

    Θέλω να με κοιτάς, χωρίς να προβάλεις τον εαυτό σου σε μένα

    Θέλω να μ΄αγκαλιάζεις, χωρίς να με κάνεις να αφυκτιώ

    Θέλω να μου δίνεις ζωντάνια, χωρίς να με σπρώχνεις

    Θέλω να με υποστηρίζεις, χωρίς να με φορτώνεσαι

    Θέλω να με προστατεύεις, χωρίς ψέματα

    Θέλω να πλησιάζεις χωρίς, να εισβάλλεις

    Θέλω να ξέρεις τις πλευρές μου που πιο πολύ σε ενοχλούν

    Να τις αποδέχεσαι και να μην προσπαθείς να τις αλλάξεις

    Θέλω να ξέρεις ... πως σήμερα σήμερα μπορείς να βασίζεσαι πάνω μου ...

    Χωρίς όρους

    Το παραπάνω κείμενο είναι απο το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι(Jorge Bukay) "Ιστορίες να σκεφτείς".

    Με μια πρωτη ματιά ακούγεται δύσκολο...ειναι ακατόρθωτο ομως; Τι πιστεύετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Satin, πολύ όμορφο κείμενο.
    Ποτέ μία σχέση δύο ανθρώπων δεν μπορέι να είναι ιδανική, αλλά μπορεί να γίνεται ολοένα και πιο αληθινή, με αγάπη και κατανόηση, αν και οι δύο άνθρωποι παλεύουν για αυτό.

    Να σου φέρω ένα παράδειγμα...με κοπέλα που είχαμε για χρόνια απομακρυνθεί. Κι ενώ παλαιότερα συζητούσαμε τους λόγους για τους οποίους η καθεμία είχε παράπονα από την άλλη και οι οποίοι μας οδήγησαν σε απομάκρυνση για χρόνια, δεν είχε επιλυθεί το θέμα, απλά είχε κουκουλωθεί. Ή όποτε το συζητούσαμε αυτό γινόταν με ένταση.

    Κάποια στιγμή, κάναμε μια πολύ εκ βαθέων συζήτηση, μέσα σε ένα πολύ συγκινητικό κλίμα. Η καθεμία μπόρεσε να μπει στη θέση της άλλης και ζητήσαμε να μην επαναλάβει τα λάθη που έκανε η μία στην άλλη, αν βρεθεί σε μια τόσο δύσκολη θέση όπως βρέθηκε η μία από τις δύο (εγώ για την αλήθεια). Ήταν ότι πιο όμορφο έχω ακούσει: \"Αν εγώ βρεθώ στη θέση σου, μη με αφήσεις όπως σε άφησα έγώ... Ακόμα κι αν σε απομακρύνω, όπως έκανες εσύ με νύχια και με δόντια...\"
    Και νομίζω, ότι αν δεν γινόταν αυτή η απομάκρυνση, δεν θα είμασταν ποτέ ουσιαστικά τόσο κοντά, όσο τώρα.

    Δηλαδή, ακόμα και οι απομακρύνσεις, ακόμα και μια κόντρα, μπορεί, αν την αξιοποιήσουμε, να μας φέρει πιο κοντά. Αρκεί και οι δύο μεριές να το θέλουν.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    14
    poly omorfo ayto pou eipes....kai egw exw provlhmatistei sxetika me ayto...kapoies fores eite prokeitai gia filia eite gia syntrofikh sxesh einai anagkaia h apostash. se voithaei na syneidhtopoihseis praxeis sou, skepseis sou kai an h sxesh pou eixes dhmiourghsei mexri ekeinh th stigmh eixe xtistei se gera themelia tote pote de stamataei na yparxei. apla ginetai ena dialeimma.
    kamia sxesh den einai idanikh isws kai epeidh to idaniko einai kati sxetiko, ypokeimeniko. isws epeidh eimaste anthrwpoi ara apo th fysh mas eyalwtoi, trwtoi, epirrepeis se arnhtika synaisthimata. alla opws poly swsta eipes otan yparxei agaph kai katanohsh ola mporoun na ginoun...kai poso shmantiko einai na prospathoume na mpainoume o enas sth thesh tou allou...dyskolo alla oxi akatorthwto...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΦΙΛΙΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    14
    etsi einai an etsi pisteyoume...an pistepsoume omws oti yparxei?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Στις μέρες μας...Κάτι τέτοια τα λένε οι εβδομηντάχρονοι,που κατηγορούν τη νεολαία.Πόσων χρόνων είσαι αλήθεια Δέσποινα και πιστεύεις πως αυτές μας οι μέρες δεν έχουν χώρο για φιλία;

    To κείμενο είναι εξαιρετικό btw,αλλά τόσο ιδανικά δε θα τα βρούμε όλα.Ούτε σε μας,ούτε στους άλλους.Αν όμως βρούμε αρκετά από αυτά ή και μερικά ακόμη,θεωρώ πως μπορούμε να έχουμε μία πιο αισιόδοξη ματιά πάνω στο θέμα της φιλίας.Απασχολεί πολύ βλέπω,αλλά θεωρώ πως όταν δεν έχουμε φίλους,φταίμε περισσότερο εμείς,παρά η κοινωνία,η οικολογική καταστροφή,τα μοτοποδήλατα,τα κοάλα και το σύμπαν.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    I HAD A FRIEND AND SHE HAD I BOYFRIEND AND I SLEPT WITH HIS BOYFRIEND. ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΡΓΑ.ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ
    I HAD A FRIEND AND SHE HAD I BOYFRIEND AND I SLEPT WITH HIS BOYFRIEND. ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΡΓΑ.ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;
    Ότι δεν φερθηκες καθολου καλα σαν φιλη.Επισης οτι και ο αλλος φερθηκε ασχημα επισης στην φιλη σου.

    Αυτο μονο.

    .
    .
    .
    .
    Αλλο να λες \"φιλια δεν υπαρχει\" και αλλο να λες \"δεν βλεπω φιλια στον δικο μου κυκλο\".

    Ειναι σαν την διαφορα του \"οι ντομάτες δεν είναι ωραίες\" από το \"οι ντομάτες δεν μου αρέσουν\".

  9. #9
    και φυσικα υπαρχει φιλια,αν πιστευουμε οτι δεν υπαρχει εκ των προτερων παντα ειμαστε καχυποπτοι με τους φιλους μας και τους τους πληγωνουμε..πως θα δημιουργησουμε γνησιες φιλικες αληθινες σχεσεις με αυτο το σκεπτικο?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΒΑΣΙΚΑ ΑΛΛΟ ΦΙΛΗ ΑΛΛΟ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΡΟΜΟΥΝΑ ΕΤΣΙ ΠΟΤΕ!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    εχω 2 φιλες απο το δημοτικο και δεν τις εχω πληγωσει ποτε αυτη την συγκεκριμενη δεν την ειχα και πολυ σε υποληψη γιατι ελεγε πολλα ψεμματα εις βάρος μου σε τρίτους δεν την πολυσυμπαθούσα και ήθελα από καιρο να ξεκοψω να κανω παρέα μαζί της

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΚΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΌΤΙ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΈΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by Satine
    Θέλω να με ακούς, χωρίς να με κρίνεις
    Αν δεν εμπιστευόμαστε και δεχόμαστε τους φίλους μας, που ξέρουμε ότι είναι καλοπροαίρετοι, να μας κάνουν εποικοδομητική κριτική, μήπως είμαστε εξαιρετικά εγωιστές;
    Θέλω τη γνώμη σου, χωρίς συμβουλές
    Αν δεν επιτρέπουμε να μας συμβουλέψει ο φίλος μας, που μας νοιάζεται και θα επιθυμεί το καλύτερο για εμάς, από ποιον θα ακούσουμε συμβουλές και μια δεύτερη γνώμη;
    Θέλω να με εμπιστεύεσαι, χωρίς απαιτήσεις
    Δυστυχώς η εμπιστοσύνη είναι κάτι που πρέπει να αποδεικνύεται. Μπορείς να ξεκινήσεις δίνοντας σε κάποιον το 100% της εμπιστοσύνης σου, ο ίδιος όμως θα πρέπει να σε πείσει ότι το αξίζει.
    Θέλω τη βοήθειά σου, κι όχι ν΄αποφασίζεις για μένα
    Σωστό και αυτό. Σε περίπτωση όμως που δεν βρίσκομαι σε θέση να αποφασίσω για τον εαυτό μου, θα ήθελα να εμπιστευτώ την κρίση ενός φίλου μου, που με ξέρει και με συμπονά, και να μου υποδείξει ποιον δρόμο να τραβήξω.
    Θέλω να με προσέχεις, χωρίς να με ακυρώνεις
    Δεν κατάλαβα πως μπλέκεται η προσοχή με την ακύρωση. Σίγουρα όμως δεν είναι ευχάριστο να σε ακυρώνει κανένας, ποσο μάλλον ένας \"φίλος\".
    Θέλω να με κοιτάς, χωρίς να προβάλεις τον εαυτό σου σε μένα
    Θέλω όμως να μου επισημαίνεις τις ομοιότητες και να με προειδοποιείς για τις διαφορες μας σε κοινά μας θέματα και να μαθαίνω από τις εμπειρίες σου.
    Θέλω να μ΄αγκαλιάζεις, χωρίς να με κάνεις να αφυκτιώ
    Θέλω να με μάθεις να δέχομαι τις αγκαλιές χωρίς να αισθάνομαι ότι ασφυκτιώ μέσα σε αυτές.
    Θέλω να μου δίνεις ζωντάνια, χωρίς να με σπρώχνεις
    Θέλω επίσης, όταν με δεις να μαραζώνω, να εγκαταλείπω και στο τέλος να γίνομαι στάσιμη σαν το νερό του βάλτου, να με σπρώχνεις πυξ λαξ ξανά προς τη ζωή και τη δημιουργία.
    Θέλω να με υποστηρίζεις, χωρίς να με φορτώνεσαι
    Αν σε παρακαλώ με δεις να λιγοψυχώ και να υποχωρώ κάτω από το βάρος της πραγματικότητας, σήκωσε με για λίγο στα χερια σου ώσπου να ξαποστάσω.
    Θέλω να με προστατεύεις, χωρίς ψέματα
    Θέλω να με προστατεύεις από τις αλήθειες που δεν μπορώ να αντέξω.
    Θέλω να πλησιάζεις χωρίς, να εισβάλλεις
    Αν κινδυνεύω, όχι μονο εισέβαλε, αλλα τράβηξε με και έξω κλοτσηδόν.
    Θέλω να ξέρεις τις πλευρές μου που πιο πολύ σε ενοχλούν
    Να τις αποδέχεσαι και να μην προσπαθείς να τις αλλάξεις
    Θέλω να αλλάξω τις χειρότερες αρνητικές πλευρές μου που πιο πολύ σε ενοχλούν.
    Θέλω να ξέρεις ... πως σήμερα σήμερα μπορείς να βασίζεσαι πάνω μου ...
    Χωρίς όρους
    ...και αύριο, και για πάντα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ
    ΒΑΣΙΚΑ ΑΛΛΟ ΦΙΛΗ ΑΛΛΟ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΡΟΜΟΥΝΑ ΕΤΣΙ ΠΟΤΕ!
    Μην αρπαζεσαι.

    Ειπες την λεξη \"friend\" και αυτό κατάλαβα.

    Όπως και να έχει όμως, χωρίς να θέλω να κρίνω εσένα προσωπικά αλλά την πράξη σου μόνο, πιστεύω ότι δεν ήταν πολύ σωστό αυτό που έγινε,τόσο από την μεριά σου , τόσο από την μεριά του άλλου.

    Αν απαιτείς να έχεις σωστά άτομα γύρω σου, πρέπει να είσαι και η ίδια σωστή πρώτα, μην το ξεχνάς αυτό.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    και αν θελεις να μαθεις Boltseed η συγκεκριμένη έπειτα το είπε σε όλους τους γνωστούς και φίλους!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •