ΑΧΓΟΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73

    ΑΧΓΟΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ

    ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΜΦΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΗΜΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. 1) ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΥΘΕΙΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΑ 24 ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ 2) ΕΒΑΛΑ 20 ΚΙΛΑ ΑΠΟ 50 ΕΓΙΝΑ 72 ΜΕ 1.60 ΥΨΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΟΒΙΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ!ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    ΦΟΒΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ?ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΟΥ..ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΛΕΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ?ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ,ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΒΙΕΣ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ AIDS TΩΡΑ ΕΧΩ ΣΚΠ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΜΗΠΩς ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ?ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΛΑΣΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΙΖΟΝ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΤΑΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΣΧΗΜΗ ΕΦΗΒΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΥΤΣΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ.. ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΑΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΑΝΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΙΛΕΣ- ΦΙΔΙΑ. ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΡΕΑ!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Γενικα τα τελευταια χρονια εχω ζήσει ένα εφιάλτη άλλο να στο λεω και άλλο να το ζεις με κατινιες ίγκριτες δολοπλοκιες ένα σκετο θρίλερ! Ανταγωνισμούς και όλα τα σχετικά κανονικά χρειαζεται ψυχοθεραπεια όλη η οικογένεια μου γιατι τρεβήξαμε πάρα πολλά Ειδαμε και συνεχιζουμε να βλέπουμε την κόλαση με τα μάτια μας. Μακρυα από κακό άνθρωπο. Μην σου τύχει να σε βάλει κάποιος στο μάτι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΚΑΚΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ; ΑΝΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΔΕΛΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΑΡΚΩΜΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΑΛΑΙΟΜΕΡΟΛΟΓΗΤΙΣΣΑ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΕΣΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΘΕΛΕΙ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Δέσποινα,

    όχι κακές σχέσεις και κακό περιβάλλον ΔΕΝ αρκούν για να σε κάνουν να δεις αστεράκια. Αν όλοι αυτοί οι τύποι ΔΕΝ σου άρεσαν, μπορούσες να μην τους κάνεις παρέα. Δεν είσαι υποχρεωμένη να τα δέχεσαι όλα για να έχεις καλές σχέσεις και μάλιστα με ανθρώπους που δεν σου ταιριάζουν. Μήπως τελικά δεν φταίνε οι άλλοι, αλλα η δική σου δυσκολία να λες \"όχι, ευχαριστώ\" και να βάζεις τα όρια σου σε ανθρώπους που δεν σου πάνε? Είτε αυτοί είναι οι φίλοι του αδερφού σου, οι φίλοι της μαμάς σου ή οι δικές σου φίλες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Μάθε να βάζεις όρια στον εαυτό σου και τους άλλους.

    1)Αν στο σπίτι σου το κλίμα δεν σου αρέσει και όλοι έχουν κατάθλιψη, τουλάχιστον να καταλάβεις ότι για την κατάθλιψη τους υπεύθυνη δεν είσαι εσύ, για τη δική σου ψυχολογική κατάσταση όμως είσαι. Κράτα τις αποστάσεις σου, μην κατσικώνεσαι ξένα προβλήματα.
    2)για το αυχενικό που λες πήγαινε σε ένα γιατρό για αυχενικά.
    3)για το φόβο θανάτου, κοίτα όλοι θα πεθάνουμε μια μέρα. αν εννοείς ότι φοβάσαι ειδικά ότι θα πεθάνεις τώρα προσεχώς, είναι ορθολογικό αυτό? έχεις κάποια ανίατη ασθένεια σε τελικό στάδιο? αν δεν έχεις κάτι αλλά μόνο φόβο, ο φόβος δεν σημάνει ότι θα φέρει και κάτι από μόνος του. p.x. τα αεροπλάνα δεν πέφτουν όταν είναι γεμάτα από επιβάτες που φοβούνται ότι τα αεροπλάνα θα πέσουν. πέφτουν για άλλους λόγους ανεξάρτητους από αυτό, p.x. επειδή υπάρχει βλάβη στο αεροσκάφος.
    4)Για τις κοινωνικές δυσκολίες που αναφέρεις, δεν είναι οι άνθρωποι τέλειοι, ούτε εγώ είμαι τέλεια ούτε κανείς. Τα φαινόμενα που περιγράφεις υπάρχουν. Ίσως όμως να κάνεις και εσύ κακή διαχείριση. Ανάλογα με το πώς φερόμαστε στους άλλους φέρονται και αυτοί σε εμάς. Πάρε να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για κοινωνικές δεξιότητες.
    Είναι πολύ ενδιαφέρον το κοινωνικό παιχνίδι. Το κουτσομπολιό για παράδειγμα, αν δεν σου αρέσει, μην συμμετέχεις και απλά το αγνοείς. Συμπεριφέρεσαι όπως θα συμπεριφερόσουνα αν δεν υπήρχε.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Ωραία αγαπητη lucifer
    αν η κακή μου διάθεση και τα ψυχολογικά μου προβλήματα δεν οφείλονται σε όλα αυτά που ανέφερα παρα πάνω τότε σε τι οφείλονται; Έχω πόνους σε όλο μου το σώμα και έχω παρατήσει τον εαυτό μου αρκετά. Δεν περιποιούμε και πολύ φοβάμαι οτι ακόμη και το αυχενικό μου προήρθε από την δική μου αδιαφορία να πηγαίνω στο γυμναστήριο. Έχω να πάω στο γυμναστήριο εδώ και 10 χρόνια. Γενικά παλιότερα με προσεχες και έλεγες α τι ωραία κοπέλα τώρα είμαι μέτρια. Δεν έχω δύναμη καθόλου και με το που βγαίνω έξω από το σπίτι αισθάνομαι φόβο και ανασφάλεια σαν να έχω και αγοραφοβία. Αισθάνομαι ζωντανή- νεκρή. Με πόνους και ψυχολογικά που δεν με αφήνουν να χαρώ την ζωη, που είναι τόσο όμορφη. Επίσης έχω μίσους και οργή για κάποιους άνθρώπους, αυτους της εκκλησιάς και για κάποιους άλλους. Αισθάνομαι σαν να \"σαραβάλιασα\" λόγω του αυχενικού κάτι σαν χαλασμένο αυτοκίνητο για πέταμα. Ξέρω είναι ψυχολογικό, αλλά εγώ έτσι αισθάνομαι. Μήπως ξέρετε κανέναν καλό ορθοπεδικό; Μήπως ξέρετε αν διορθώνετε ο ευθειασμός του αυχένα; ΄
    Eδώ και 10 χρόνια δεν μπορώ να επιμείνω για κάτι. Παλιότερα έκανα τεράστιες προσπάθειες με το γυμναστήριο για να κάνω ωραίο σώμα. Πήγαινα ως και 3 φορές την βδομάδα. Προσπαθούσα και ήμουν συγκεντρωμένη στο στόχο μου τώρα δεν μπορώ έχω χάσει την υπομονή μου. Σημειωτέον ότι δεν έχω ουτε καν σχέση ενώ θα έπρεπε να ήμουν ήδη παντρεμένη με 3 παιδια. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Αν κάποιος σε κοροϊδεύει που έχεις προβλήματα δεν μπορεί να σε τρελάνει;

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΛΟΥΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αγαπητή δέσποινα,

    κατ? αρχήν εσύ τι ζητάς?

    παρηγοριά ή σωστές συμβουλές για να ξεπεράσεις τα προβλήματα σου?

    γιατί αν ζητάς παρηγοριά (κάποιον να συμφωνήσει μαζί σου και να νιώσει συμπόνια για αυτά που περνάς και να μιζεριασετε παρέα), εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
    Αν όμως ζητάς συμβουλές για το πως να ξεπεράσεις κάποια προβλήματα που έχεις, εγώ σε κάποια πράγματα ψυχολογικά κυρίως θα μπορούσα να σε βοηθήσω λίγο, αν και δεν είμαι ειδικός. Απλά είχα περάσει κάποια κρίση παλιότερα και έχω κάνει κάποια ψυχοθεραπεία, επίσης έχω διαβάσει μερικά βιβλία ψυχολογίας και επίσης μαθαίνω και από άλλους ανθρώπους πώς να διαχειρίζομαι προβλήματα, με την έννοια ότι παρατηρώ τι κάνουν και οι άλλοι, όταν οι άλλοι μου φαίνονται αποτελεσματικοί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ
    Αν κάποιος σε κοροϊδεύει που έχεις προβλήματα δεν μπορεί να σε τρελάνει;
    εξαρτάται από το πόση σημασία δίνεις σε αυτόν που σε κοροϊδεύει. εγώ θα κοίταζα να λύσω τα προβλήματα μου και θα αγνοούσα όποιον προσπαθουσε να με κοροϊδέψει. οπότε, όχι, εμένα δεν θα με τρέλαινε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    να σου απαντήσω σε μια μια τις ερωτήσεις σου:

    1)τα ψυχολογικά, άγχη, έντονη λύπη, θυμός, οφείλονται ΟΧΙ στα γεγονότα αυτά καθεαυτά, αλλα στο πως βλέπεις εσύ αυτά τα γεγονότα. στις σκέψεις σου λοιπόν, για αυτά τα γεγονότα.
    2)τα σωματικά δεν ξέρω ακριβώς. κάποια τα λένε και ψυχοσωματικά, μπορεί να φταίει η κακή σου ψυχολογία, άλλα να είναι ανεξάρτητης αιτιολογίας.
    για το αυχενικό σου, εγώ προσωπικά δεν έχω ιδέα. θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον γιατρό. εγώ γιατρός δεν είμαι, δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να σου πω κάτι χωρίς να γνωρίζω. όμως, πολλά ιατρικά προβλήματα λύνονται, κατά πάσα πιθανότητα θα βρείς λύση αν ρωτήσεις κάποιον ειδικό.
    3)συνήθως άμα παρατάμε τον εαυτό μας, παθαίνουμε και κάποια άσχημα συναισθήματα. Δεν είναι και η ευτυχία αυτονόητη, οι άνθρωποι κάνουν προσπαθειες για να την κερδίσουν. Βάζουν κάποιους στόχους και προσπαθούν να τους πετύχουν.
    Τα ψυχολογικά δεν λες ποια είναι: εγώ τώρα από αυτά που γράφεις, τι να καταλάβω? Μήπως βασίζεις υπερβολικά την αυτοεκτίμηση σου πάνω στην εμφάνιση σου, αμέλησες την εμφάνιση και όταν βγαίνεις έξω σκέφτεσαι, ποπό πως θα με βλέπουν οι άλλοι έτσι μέτρια εμφανισιακά και παθαίνεις αγοραφοβία? δεν είμαι μάγος να μαντέψω τις σκέψεις σου, αλλα αυτές παίζουν το ρολο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •