Αγχος και νεύρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Αγχος και νεύρα

    καλημέρα.
    Οπως θα διαβάσετε και σε προηγούμενα ποστ μου υποφέρω απο αγχος, φοβίες και παθαίνω κρίσης πανικού. Το τελευταί καιρό όμως ανακάλυψα πως έχω πάρα πολλά νεύρα!!! Σε υπερβολικό βαθμό. Νευριάζω με το παραμικρό και για ασήμαντους λόγους. Μετά απο αυτό αγχώνομαι και καταλήγω να παθαινω κρίση απο φόβο πως θα πάθω υστερία και γιατί τα παθαίνω όλα αυτά και ένα σωρό αλλά ερωτήματα. Που θα πάει αυτό; Εσείς έχετε νεύρα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Καλημέρα πράσινη κλωστη!!!!! Έχεις υπερένταση κούκλα μ έτσι; Να αποφεύγεις καταστάσεις που θα σε νευριάσουν.. Μόλις αισθανθείς πως πλησιάζει κλείσε τα μάτια γύρνα την πλάτη και κάνε κάτι άλλο. Σχετικά με τον φόβο για κρίση δεν σου έχει δώσει γιατρός κάνα φάρμακο; Ε μην φοβάσαι λοιπόν αν πάθεις θα πάρεις το φαρμακάκι και θα στανιάρεις ρε χαζούλα!!! Κι είναι απόλυτα φυσιολογικό όλο αυτό. Να πας και σε ειδικό να το δεις.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Τον τελευταίο καιρό είμαι πάρα πολύ πιεσμένη. Οσο για το φαρμακάκι μου αυτό κάνω. Απλά θελω να τα αποφεύγω. Αλλά μόλις το παίρνω πραγματικά συνέρχομαι. Απλά μετά μου μένει η φοβία μήπως πάθω καμία κρίση και τους κάνω κακό. Αυτό είναι το βασικό που με αγχώνει. Στον ψυχολόγο μου που με παρακολουθεί δεν του το έχω πει γιατί το ανακάλυψα πως μου συμβαίνει τις τελευταίες τρείς μέρες και ήταν μετά την συνεδρία της εβδομάδας. Αυτή την εβδομάδα όμως θα του το πω οπωσδήποτε.
    Επίσης σκέφτηκα να πάω και στην νευρολόγο που με παρακολουθεί στην φαρμακευτική αγωγή αλλά δεν θελω να μου δώσει κάτι πιο ισχυρό απο αυτό που παίρνω. Παίρνω xanax για αγχωλυτικο/ηρεμιστικό. Πιστεύω πως δεν θα ήταν και το καλύτερο να μου δώσει κάτι πιο δυνατό. Ολα αυτά με προβληματίζουν και βρίσκομαι σε συνεχές άγχος. Λές να κάνω κανένα κακό σε κανένα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ο φόβος μην τους κάνεις κακό δεν σημαίνει απαραίτητα πως θα τους κάνεις. Φοβάσαι γιατί αγαπάς τους δικούς σου και στεναχωριέσαι που νευριάζεις. Υποσυνείδητα γίνεται, δεν το θες να νευριάσεις μαζί τους αλλά το κάνεις και επειδή ξέρεις πως δεν το κάνεις επίτηδες λες... "κι αν τους κάνω κακό;". Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν θα σου δώσει ισχυερότερο θα το δεις.

    Να το αναφέρεις όμως στον ψυχολόγο σου να σε συμβουλέψει και εκείνος καλύτερα και μη φοβάσαι για τπτ!!! Κι εσύ το είπες όταν παίρνεις το xanax όλα φτιάχνουν αρα τι το φοβάσαι;;;;; Γιατί το φοβάσαι σε έχω πιάσει εγώ... Έλα θα το δεις όλα θα περάσουν!!!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Σε ευχαριστώ. Με καθησυχασες. Η αλήθεια είναι πως μέτα απο τόσα χρόνια ξέρω πως είναι πράγματα που περνάνε αλλά πάντα φοβάμαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Χαίρομαι πραγματικά!!! Και μην χαλιέσαι για κάθε σκέψη, σκέψεις είναι όχι πράξεις!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα πρασινη κλωστη!να σου πω..ειναι δυνατον με τοσο αγχος,με κρισεις πανικου,με τοση υπερενταση,να μην εχεις νευρα??εγω σε καταλαβαινω απολυτα!μην στεναχωριεσαι γιαυτο, ειναι απολυτα φυσιολογικο(απλα λιγο στεναχωρουμε αυτους που μας αγαπουν )
    παλαιοτερα κ εγω το φοβομουν αυτο,οχι το να κανω κακο,αλλα το να παθω υστερια,λιγο νευριαζα κ φουντωνα αλλα εδω θα συμφωνησω απολυτα με τον γατο οτι ειναι απλα σκεψεις!υπομονη θα περασουν ολα..

Similar Threads

  1. Κακός ύπνος, άγχος, νεύρα
    By savant in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:18
  2. Νεύρα...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2010, 15:00
  3. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 16:14
  4. Αγχος και νευρα μαζι-σοβαρο
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-05-2009, 13:22
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 16:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •