"Υγιής επιθετικότητα"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077

    "Υγιής επιθετικότητα"

    "Υγιής επιθετικότητα".Έχετε ακούσει αυτόν τον όρο?
    Με απασχολεί σε σχέση με το παιδί μου..
    Φέτος ξεκίνησε στα μικρά νήπια και ενώ είναι το μικρότερο στην τάξη του η δασκάλα λεει πως τα καταφέρνει πολύ καλά..
    Το θέμα είναι πως τα αγοράκια στο σχολείο παλεύουν και βλέπουν Gormiti ,Βen-ten και τελευταία ανακάλυψα οτι συμμετέχει και το δικό μου.."Ειμαι σουπερ ηρωας!! "μουγκριτά ,αγριες φατσούλες και τα συναφή,είναι καθημερινά τωρα πια.
    Ειναι τόσο κακομούτσουνα αυτά τα παιχνίδια..Εγώ τα βλέπω και αγριεύομαι,του προτείνω κατι αλλο π.χ μικυ,μικροι αινσταιν και αλλα εκπαιδευτικού περιεχομένου παιδικά ,αλλά το βλεπω να επιμένει..
    Θέλω τα φώτα σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φωτεινή,το λάθος που κάνουμε πολλές φορές οι γονείς είναι να ζητάμε από το παιδί μας να προσαρμοστεί με τις δικές μας αρχές και ήθη.Αλλά εμείς είμαστε ενήλικες.Εξάλλου,οι εποχές αλλάζουν,το ίδιο και τα παιχνίδια.Λες να πω τώρα στα ανηψάκια μου την κοκκινοσκουφίτσα να συγκινηθούν;Μα θέλουν την Ντόρα,γιατί εγώ να τους επιβάλλω να αγαπάνε ό,τι εγώ στην εποχή μου;
    Για την αρχική σου ερώτηση,ναι,υπάρχει αυτή η υγιής επιθετικότητα,άφησε το παιδί σου να κάνει τις δικές του επιλογές στον τρόπο έκφρασης των συναισθημάτων του.Ταυτίζεται με την ομάδα,με τους φίλους του,εκεί μέσα έχουν κοινούς ήρωες,όμοιους εχθρούς,άρα κάνει τις δικές του επιλογές.Υγιέστατο είναι το παιδάκι σου,μην το παρατηρείς συνέχεια.Είναι ένα λάθος που έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν,να προσπαθώ να του εμφυτεύσω αξίες και ιδανικά,άσχετα από την ηλικία και τη φάση ζωής του.
    Να σε ρωτήσω κάτι άλλο όμως,ως μαμά πώς θα σε χαρακτήριζες;Αισθάνεσαι μαμά με αυτοπεποίθηση ή πας προς το ανασφαλής μαμά,με συνεχή ερωτηματικά πάνω στο ρόλο σου;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    καλημέρα
    Λίγο ακόμα και θα έβγαζα το \"is anybody outhere?\"
    Εισαι και εσύ εδώ και εχεις μια άποψη..
    Τον βλέπω να ταυτίζεται.Μου αρέσει που είναι μέσα σε όλα, που έχει σταθερότητα και το \"δικό του κεφάλι\" παράλληλα.
    Δεν το εχω σκοπό να του επιβάλλω τις ορέξεις μου σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.Αλλα ρε συ Ρειν,ειναι κάπως να βλεπεις το παιδί σου να γίνεται λύκος απο γλύκα..Και θέλω να βεβαιωθώ οτι κανω καλα που τον αφήνω να \"αλλαζει\" με τις φάσεις ανάπτυξής του.
    Ελεγα μηπως πρέπει να παρέμβω?
    Ναι τον παρατηρώ σε ολα χωρις να το καταλαβαίνει ουτε ο μικρός αλλα ουτε ο άντρας μου..Οχι γιατι θέλω να ελέγχω τις κινήσεις του,οχι, αλλά για να είμαι εκει σε περίπτωση που με χρειαστεί,για να μη νιώσει \"αόρατος\" όπως εγώ.
    Σαν μαμά έχω αυτοπεποίθηση ναι.Είναι ο ρόλος που πάντα ονειρεύομουν.Ειμαι ηρεμη,τους λέω καθημερινά ποσο τα αγαπώ και τους δηλώνω πως εδω μέσα θα είναι πάντα το \"λιμανι\" τους.Νομίζω πως τα πάω καλά.Κρίνω πρώτα απο το αν νιώθουν καλά τα παιδιά μου και μετά απο το πως με βλεπουν οι αλλοι..Παίρνω καλές κριτικές και τι με αυτο?Δεν σταματω να αφουγκράζομαι..
    κι αν προσπαθώ να αντιμετωπίσω τα \"κουκουλωμένα \" μου ελλείματα, τα παιδιά μου έγιναν ο λόγος..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Φωτεινή, εγώ συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου.
    Ρέϊν, σήμερα τα παιχνίδια έχουν αλλάξει δραματικά. Από τη μια μεριά σου φαίνεται λίγο γραφικό να αναπολούμε τα παλιότερα παιχνίδια, αλλά αναλογίσου από την άλλη πόσο έχουν ξεφύγει από την ανθρώπινη φύση. Χελωνονιντζάκια, πάουερ ρέϊντζερς, πόκεμον, και κάθε άλλο είδος μεταλλαγμένου τέρατος, μπαίνει στο παιδικό δωμάτιο. Ομοίως για τα κορίτσια, η …μεταλλαγμένη bratz, έρχεται να πάρει τη θέση ακόμα και του προηγούμενου εκτρώματος, της ανορεξικής και σούπερ καταναλωτικής μπάρμπυ.

    Όπως ο πλανήτης μας, έχει δυσανασχετήσει τόσο πολύ με τη νέα εποχή που του επιβάλλαμε, και με ανάγκες που μας «κατασκεύασαν», έτσι και το ανθρώπινο είδος θα δυσανασχετήσει.

    Θέλω να πω πως το είδος μας, δεν είναι φτιαγμένο γονιδιακά, για να παρακολουθήσει αυτή τη παρακμή στα παιχνίδια και στο παιδικό μυαλουδάκι. Τα παιδιά δεν είναι φτιαγμένα για να παίζουν τόσες ώρες DS, Xbox, play station. Ούτε αυτά τα δολοφονικά ηλεκτρονικά με τους μεταλλαγμένους ήρωες. Πιστεύω πως αυτά τα παιχνίδια, κάνουν τα παιδιά, εκτός από επιθετικά επιπλέον και αντικοινωνικά, ακόμα και πλαδαρά.

    Τέλος, αν δεν έχει τύχει σας συνιστώ να ακούσετε τις διαφημίσεις του τζάμπο στο ραδιόφωνο και θα διαπιστώσετε πόσο βομβαρδίζουν με σκουπίδια τις συνειδήσεις μικρών και μεγάλων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα στην προσπάθειά σου να αφουγκραστείς κάθε αλλαγή.Αλλά πρόσεχε,γιατί εμείς τα κακοποιημένα παιδιά,έχουμε την τάση ως ενήλικες να υπεραφουγκραζόμαστε,δηλαδ� � να υπερπροστατεύουμε τα παιδιά μας.Είναι μία υπερβολή,φερμένη από τη βία του παρελθόντος.Σε θεωρώ μια καλή μητέρα,απλά με κάποιες αβεβαιότητες και ταυτίζομαι μαζί σου,γιατί ειλικρινά τις κατανοώ.
    Να σου πω ένα παράδειγμα υπερβολής καλή μου;Δε χρειάζεται η καθημερινή πιστοποίηση της αγάπης.Το καλύτερο που μπορείς να δωρίσεις στα παιδιά σου δεν είναι ο λόγος σου,αλλά η ευτυχία σου.Αν επιτύχεις αυτό,τα παιδιά σου αποκλείεται να νιώθουν μη γεμάτα.Το γέλιο μας είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να τους κάνουμε.Φωτεινούλα η σχέση με τον άντρα σου εντάξει;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Nature,καλημέρα.Δεν έχεις άδικο από τη μία,από την άλλη θέλω να ακολουθήσουν τη γενιά τους,γιατί τα εμπιστεύομαι.Εμπιστεύομαι τα παιδιά σημαίνει σέβομαι τις επιλογές τους,έστω και αν δε συμφωνώ μαζί τους.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by nature
    Φωτεινή, εγώ συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου.
    Ρέϊν, σήμερα τα παιχνίδια έχουν αλλάξει δραματικά. Από τη μια μεριά σου φαίνεται λίγο γραφικό να αναπολούμε τα παλιότερα παιχνίδια, αλλά αναλογίσου από την άλλη πόσο έχουν ξεφύγει από την ανθρώπινη φύση. Χελωνονιντζάκια, πάουερ ρέϊντζερς, πόκεμον, και κάθε άλλο είδος μεταλλαγμένου τέρατος, μπαίνει στο παιδικό δωμάτιο. Ομοίως για τα κορίτσια, η …μεταλλαγμένη bratz, έρχεται να πάρει τη θέση ακόμα και του προηγούμενου εκτρώματος, της ανορεξικής και σούπερ καταναλωτικής μπάρμπυ.

    Όπως ο πλανήτης μας, έχει δυσανασχετήσει τόσο πολύ με τη νέα εποχή που του επιβάλλαμε, και με ανάγκες που μας «κατασκεύασαν», έτσι και το ανθρώπινο είδος θα δυσανασχετήσει.

    Θέλω να πω πως το είδος μας, δεν είναι φτιαγμένο γονιδιακά, για να παρακολουθήσει αυτή τη παρακμή στα παιχνίδια και στο παιδικό μυαλουδάκι. Τα παιδιά δεν είναι φτιαγμένα για να παίζουν τόσες ώρες DS, Xbox, play station. Ούτε αυτά τα δολοφονικά ηλεκτρονικά με τους μεταλλαγμένους ήρωες. Πιστεύω πως αυτά τα παιχνίδια, κάνουν τα παιδιά, εκτός από επιθετικά επιπλέον και αντικοινωνικά, ακόμα και πλαδαρά.

    Τέλος, αν δεν έχει τύχει σας συνιστώ να ακούσετε τις διαφημίσεις του τζάμπο στο ραδιόφωνο και θα διαπιστώσετε πόσο βομβαρδίζουν με σκουπίδια τις συνειδήσεις μικρών και μεγάλων.
    nature,
    σε ευχαριστώ για την κατανόηση,ολα οσα παρέθεσες είναι αυτά που με κάνουν να ψάχνω για ήπιοτερες προτάσεις,δεν θέλω όμως να απομονωθεί το παιδί μου γιατι η μαμα λεει οτι οι σούπερ ηρωες ειναι κακοι!
    Τι κάνω?Προσπαθώ τελευταία να του εξηγήσω οτι υπάρχουν και οι πραγματικοί ήρωες.είναι αυτοι που κάνουν \"καλές πράξεις\" και δεν χρειάζεται να πολεμούν και να γρυλίζουν all the time.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Για ποιο λόγο θεωρούμε πως ο λύκος έχει διαφορά από τον σύγχρονο κακό ενός βιντεοπαιχνιδιού;Ο ρόλος του κακού και του άδικου δεν υπήρχε στα δικά μας παιχνίδια και παραμύθια;
    Aπλά άλλαξε μορφή.
    Nature,σαφώς και δεν θεωρώ πως οτιδήποτε πλασάρουν οι εμπορικοί κολοσσοί πρέπει και να υιοθετείται από τους γονείς,αλλά αυτό διαφέρει παρασάγγας από το να προσπαθήσω να τα πάω σε μοντέλα άλλης εποχής.Θα τους δημιουργήσω θέμα \"για το καλό τους\".
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by RainAndWind
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα στην προσπάθειά σου να αφουγκραστείς κάθε αλλαγή.Είναι μία υπερβολή,φερμένη από τη βία του παρελθόντος. Αλλά πρόσεχε,γιατί εμείς τα κακοποιημένα παιδιά,έχουμε την τάση ως ενήλικες να υπεραφουγκραζόμαστε,δηλαδ� � να υπερπροστατεύουμε τα παιδιά μας.Σε θεωρώ μια καλή μητέρα,απλά με κάποιες αβεβαιότητες και ταυτίζομαι μαζί σου,γιατί ειλικρινά τις κατανοώ.
    Να σου πω ένα παράδειγμα υπερβολής καλή μου;Δε χρειάζεται η καθημερινή πιστοποίηση της αγάπης.Το καλύτερο που μπορείς να δωρίσεις στα παιδιά σου δεν είναι ο λόγος σου,αλλά η ευτυχία σου.Αν επιτύχεις αυτό,τα παιδιά σου αποκλείεται να νιώθουν μη γεμάτα.Το γέλιο μας είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να τους κάνουμε.Φωτεινούλα η σχέση με τον άντρα σου εντάξει;
    Ρειν,
    νιώθω οτι πρέπει να προχωρήσω,να νιώσω την ευτυχία ουσιαστικά.Μεχρι τώρα ήμουν καλά με όλους,είχα τις επιτυχίες μου στα ερωτικά στα επαγγελματικά,τώρα πρέπει να δω αν θα καταφέρω την οικογενειακή ευτυχια.Ο πατερας μου ,μετα το τελευταίο μου ξέσπασμα,με παίρνει καθε μέρα τηλ.Κάποιες φορές του απαντώ ,καποιες οχι.Απο την εκβαση αυτης της πληγης θα εχω να πω κατι για την ευτυχια..Ειναι η κρυφή μου δυστυχία ολο αυτό..
    Ο άντρας μου?
    Είναι ο καλύτερος άνθρωπος που ξέρω.Δεν έχει \"καημούς\" και ζει ήσυχος.Δεν ανησυχεί για τίποτα (έχω εσένα εγώ) και έχει αφοσιωθεί στη δουλειά.Βγαίνουμε εναλλαξ για αρχή γιατι και οι δυο μας σχεδόν απομονωθήκαμε.Τα παμε καλά δεν εχουμε προστριβές και αφου του είπα οσα ειπα και σε εσας σα να μη με θεωρεί πια υπερανθρωπο.Αυτο με ανακούφισε πολυ.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΥΓΙΗΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ; ΙΣΩΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟΥ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΔΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΔΕΡΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    κατα την αποψη μου τα παιχνιδια δεν είναι σωστο να βγάζουν βια καλυτερα οι γονεις να ελέχγουν τι παιχνιδια παιζουν τα παιδιά τους δεν υπάρχει υγιής επιθετηκότητα κατα την γνώμη μου

    ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όσοι υποστηρίζουν πως δεν υπάρχει και υγιής επιθετικότητα,καλό θα ήταν να παρακολουθήσουν κουτάβια να παίζουν.Δαγκώνονται στ\'αυτιά,αναποδογυρίζουν το ένα τ\'άλλο,ανταγωνίζονται,όλα μπροστά στη μητέρα τους,η οποία δεν ανησυχεί καθόλου.Ο άνθρωπος όμως,ανησυχεί.Γιατί ανησυχεί άραγε;
    Γιατί δεν έχει καταλάβει πως υπάρχει υγιής επιθετικότητα και τα παιδιά(και τα κουτάβια)την εκφράζουν μέσω του παιχνιδιού.
    Θέλουμε να επεμβαίνουμε \"διορθώνοντας\"πάντα,αλλά καλό είναι να μην παρασυρόμαστε σε υπερβολές,διορθώνοντας υγιείς παιδικές συμπεριφορές από δική μας ανασφάλεια.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Originally posted by RainAndWind
    Όσοι υποστηρίζουν πως δεν υπάρχει και υγιής επιθετικότητα,καλό θα ήταν να παρακολουθήσουν κουτάβια να παίζουν.Δαγκώνονται στ\'αυτιά,αναποδογυρίζουν το ένα τ\'άλλο,ανταγωνίζονται,όλα μπροστά στη μητέρα τους,η οποία δεν ανησυχεί καθόλου.Ο άνθρωπος όμως,ανησυχεί.Γιατί ανησυχεί άραγε;
    Γιατί δεν έχει καταλάβει πως υπάρχει υγιής επιθετικότητα και τα παιδιά(και τα κουτάβια)την εκφράζουν μέσω του παιχνιδιού.
    Θέλουμε να επεμβαίνουμε \"διορθώνοντας\"πάντα,αλλά καλό είναι να μην παρασυρόμαστε σε υπερβολές,διορθώνοντας υγιείς παιδικές συμπεριφορές από δική μας ανασφάλεια.:)
    ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΟ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ , ΚΑΛΕ ΜΟΥ Ή ΚΑΛΗ ΜΟΥ

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΩΡΙΜΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

    Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

    ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΒΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΟΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΒΙΑΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Originally posted by RainAndWind
    Φωτεινή,το λάθος που κάνουμε πολλές φορές οι γονείς είναι να ζητάμε από το παιδί μας να προσαρμοστεί με τις δικές μας αρχές και ήθη.Αλλά εμείς είμαστε ενήλικες.Εξάλλου,οι εποχές αλλάζουν,το ίδιο και τα παιχνίδια.Λες να πω τώρα στα ανηψάκια μου την κοκκινοσκουφίτσα να συγκινηθούν;Μα θέλουν την Ντόρα,γιατί εγώ να τους επιβάλλω να αγαπάνε ό,τι εγώ στην εποχή μου;
    Για την αρχική σου ερώτηση,ναι,υπάρχει αυτή η υγιής επιθετικότητα,άφησε το παιδί σου να κάνει τις δικές του επιλογές στον τρόπο έκφρασης των συναισθημάτων του.Ταυτίζεται με την ομάδα,με τους φίλους του,εκεί μέσα έχουν κοινούς ήρωες,όμοιους εχθρούς,άρα κάνει τις δικές του επιλογές.Υγιέστατο είναι το παιδάκι σου,μην το παρατηρείς συνέχεια.
    ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ;;;;;;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •