ena megalo giati....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12

    ena megalo giati....

    kalispera se olous....kalos sas vrika..kai elpizo mesa apo edo na vro ligi suntrofia..auti pou mallon mou leipei...isos sas mperdepsoun auta pou tha sas anafero alla kai mesa mou mperdemena einai...ores ores nomizo pos eimai mia dixasmeni prosopikotita...duo prosopa pou sunuparxoun kai paleuei to kalo na min vgei to kako alla den ta katafernei panta...

    i istoria loipon, einai kapos megali kai mperdemeni...
    23xronon sta 24, apofoitos polutexneiou, piso stin poli mou, xoris douleia, xoris parees, xoris oneira, xoris...polla...xoris....
    apo ton oktovrio loipon eimai piso stin poli mou, oxi kai toso xaroumeni me to gegonos, xoris douleia, sto spiti me tous goneis, xoris filous kai polla "vasana".

    ta vasana vevaia auta uparxoun apo xronia....ena vasano oi goneis mou monima einai malomenoi, exo varethei na zo se ena oxi kai toso stathero perivallon.Vevaia otan autoi einai kala eimai kai ego kala...apo palia..apo mikri..me epireazan ola para polu, ton aderfo mou oxi kai toso, toulaxiston den to edeixne..

    deutero vasano provlimata ugeias apo ta 12...vgazo ektos ta provlimata pou eixa ta prota 3 xronia tis zois mou kai meno sta torina...xapia, xapia, xapia...giatroi, giatroi....kai mazi me ola ta alla prosfata kai provlimata me tin kardia....

    trito vasano xoris douleia, xoris oneira, xoris elpides...nomizo provlima tis misis elladas....me kopo teleiosa akrivos to polutexneio kai tora eimai spiti kanontas mono babysiiting se anipsia...me aperipsan apo metaptuxiaka, douleia den uparxei pouthena...oi goneis mou pantos se auto einai dipla mou giati mou upenthumizoun sunexeia oti den uparxei vioporistiko provlima...nai alla ekei pou eixa programma entatiko tora exo pesei se egkefaliki adraneia...

    tetarto vasano eimai moni...apo tote pou thumamai ton eauto mou, me xazes peripeteies me atoma pou me ekanan na noiotho olo kai pio polu anasfalis...kai pleon eimai sigouri oti kanenas den tha me koitaksei gia suntrofo tou...giati den exo ta prosonta gia na eimai kopela kapoiou, giati akoma kai na ta exo i sumperifora mou tous eksafanizei...alla den tous eksafanizei pragmatika oloi protimoun na einai filoi mou, giati eimai panta dipla tous, tous agapao, tous frontizo, en oligois i mama tous....i kolliti tous...

    pempto vasano ta kila mou...mia lathos iatriki diagnosi, lathos therapeia, kai i xalia psuxologia mou apo tote pou arxisa na pino xapia, odigisan sto na gino apo athlitria voley, gourounaki apotamieusis....kai oso kai an exo prospathisei na to allakso kati kainourio emfanizetai kai me tsakizei...

    vasana...isos exo kai alla...sigoura exo...alla den ksero apo pou na arxiso kai pou na teleioso...den ksero kan pos eimai edo...alla ena giati vgainei apo to stoma mou auti ti stigmi...giati na min ginetai kati kalo...giati na exei vgei pali to kako mou prosopo...na ta vlepo ola maura...na min vlepo fos pouthena...

    isos to proi na einai ola allios...sunithos tote vgainei to kalo mou prosopo pou einai dunato, gemato oneira, elpides, pseudaisthiseis, to atomo pou oloi zileuoun giati nomizoun oti einai avasanisto, epeidi gelaei diarkos alla mono auto kserei poso ponaei kai poso eukola mporei na lugisei....

    pros to paron auta eixa na po...den ksero an kapoios mporei na voithisei...alla ego ton teleutaio kairo auto pou thelo einai mia zesti agkalia, na mpo kai na min vgo...alla oso kai an ntrepomai pou to leo, oxi ton gonion mou....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    δυστυχως καλη μου,δεν μπορω να μπω στον κοπο να διαβασω τοσο μεγαλο κειμενο σε γκρικλις.
    αν εχεις την διαθεση να το γραψεις ελληνικα, πολυ ευχαριστως.

  3. #3
    Συμφωνω. Ζουνι, υπαρχει καποιο προγραμμα που τα κανει ελληνικα. Ψαξτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω το διαβασα...λοιπον ξεκινα απο καπου τι θα κανεις αυριο?
    Εννοω ποιο ειναι το πρωτο πραγμα που θες να φτιαξεις?
    Το πιο ευκολο που βλεπω ειναι πχ να αρχισεις διαιτα,να πας γυμναστηριο,να αρχισεις να διαβαζεις διαφορες αγγελιες κλπ.
    Ειναι και Δευτερα αυριο τοσο το καλυτερο
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    zouni καλως ήρθες

    καταρχην συγχαρητηρια για την αποφοιτηση σου και καλη σταδιοδρομια. Επειδη τυχαινει να κινουμαστε σε πολυ κοντινους χωρους εργασιας, μπορει και στους ιδιους, ειναι αληθεια πως τα πραγματα ειναι νεκρα. Ή σχεδον νεκρα. Λυπαμαι που το γραφω και ακομα περισσοτερο που το ζω, αλλα ειναι ετσι. Το βλεπεις και εσυ, αλλα μαζι με σενα και πολλοι ακομα δυστυχως. Ξερω οτι δεν γινεται να μην το παρεις προσωπικα, αλλα δεν ειναι οτι φταις εσυ. Ειναι μια πραγματικοτητα, που αναγκαζομαστε να ζησουμε πολλοι.

    Ομως οπως λες και εσυ, δεν ειναι μονο η δουλεια. Ειναι και αλλα πραγματα που δεν προχωρανε. Σε καποια σιγουρα μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα. Οπως στο να επικεντρωθεις σ αυτα που σε αφορουν πιο αμεσα. Κ να παρεις αποστασεις σ αυτα που δεν σε αφορουν τοσο. Η σχεση των δικων σου ας πουμε, δεν χρειαζεται να σε επιβαρυνει. Η μεταξυ τους σχεση, ειναι δικη τους. Κ τωρα ως ενηλικη, μπορεις να αντιμετωπισεις τα πραγματα αλλιως. Αλλωστε, εχεις τα δικα σου θεματα.

    Η σχεση σου με φιλους, με το αντιθετο φιλο φαινεται πώς σε απασχολει. Κι οπως λες σου λειπει. Και φυσικα γιατι να ντρεπεσαι...? Δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος, που να μην χρειαζεται καποιους αλλους περα απο γονεις...Αλοιμονο! Ετσι, το θεμα ειναι τί κανεις γι αυτο. Ή τι νομιζεις πώς δεν κανεις, ωστε να εχεις γυρω σου ανθρωπους που να νιωθεις δικους σου...Αυτη την αγκαλια, που τοσο θες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12
    το κείμενο και με ελληνικούς χαρακτήρες για να διευκολύνω τους μη εξοικιωμένους με τα greeklish
    Καληπέρα σε όλους,
    καλως σας βρήκα...και ελπίζω μέσα από εδώ να βρω λίγη συντροφιά...αυτή που μάλλον μου λείπει...ίσως σας μπερδέψουν αυτά που θα σας αναφέρω αλλά και μέσα μου μπερδεμένα είναι...ώρες ώρες νομίζω πως είμαι μια διχασμένη προσωπικότητα..δύο πρόσωπα που συνυπάρχουν και παλεύει το καλό να μην βγεί το κακό αλλά δεν τα καταφέρνει πάντα...

    η ιστορία λοιπόν, είναι κάπως μεγάλη και μπερδεμένη...
    23 χρονών στα 24, απόφοιτος πολυτεχνείου, πίσω στην πόλη μου, χωρίς δουλειά, χωρίς παρέες, χωρίς όνειρα, χωρίς...πολλά...χωρίς...από τον Οκτώβριο λοιπόν είμαι πίσω στην πόλη μου, όχι και τόσο χαρούμενη με το γεγονός, χωρίς δουλειά, στο σπίτι με τους γονείς μου, χωρίς φίλους και πολλά \"βάσανα\".

    τα βάσανα βέβαια αυτά υπάρχουν από χρόνια..ένα βάσανο οι γονείς μου, μόνιμα μαλωμένοι, έχω βαρεθεί να ζω σε ένα όχι και τόσο σταθερό περιβάλλον.Βέβαια όταν αυτοί είναι καλά ειμαι και εγώ καλά..από παλιά...από μικρή....με επηρέαζαν πάρα πολύ, τον αδερφό μου όχι και τόσο, τουλάχιστον δεν το έδειχνε.....

    δεύτερο βάσανο προβλάματα υγείας από τα 12...βγάζω εκτός τα προβλήματα που είχα τα πρώτα 3 χρόνια της ζωής μου και μένω στα τωρινά...χάπια, χάπια, χάπια ...γιατροί, γιατροί...και μαζί με όλα τα άλλα πρόσφατα και προβλήματα με την καρδιά...

    τρίτο βάσανο χωρίς δουλειά, χωρίς όνειρα, χωρίς ελπίδες...νομίζω πρόβλημα της μισής Ελλάδας...με κόπο τέλειωσα ακριβώς το Πολυτεχνείο και τώρα είμαι σπίτι κάνοντας μόνο babysitting σε ανήψια...με απέριψαν απο μεταπτυχιακά, δουλειά δεν υπάρχει πουθενά...οι γονείς μου πάντως σε αυτό ειναι δίπλα μου γιατί μου υπενθυμίζουν συνεχώς ότι δεν υπάρχει βιοποριστικό πρόβλημα...ναι αλλά εκεί που είχα προγραμμα εντατικό τώρα έχω πέσει σε εγκεφαλική αδράνεια...

    τέταρτο βάσανο ειμαι μόνη...από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, με χαζές περιπέτειες με άτομα που με έκαναν να νοιώθω όλο και πιο πολύ ανασφαλής...και πλέον είμαι σίγουρη ότι κανένας δεν θα με κοιτάξει για συντροφό του....γιατί δεν έχω τα προσόντα για να είμαι κοπέλα κάποιου, γιατί ακόμα και να τα έχω η συμπεριφορά μου τους εξαφανίζει...αλλά δεν τους εξαφανίζει πραγματικά, όλοι προτιμούν να είναι φίλοι μου, γιατί ειμαι πάντα δίπλα τους, τους αγαπάω, τους φροντίζω, εν ολίγοις η μαμά τους...η κολλητή τους...

    πέμπτο βάσανο τα κιλά μου...μια λάθος ιατρική διάγνωση, λάθος θεραπεία και η χάλια ψυχολογία μου από τότε που άρχισα να πίνω χάπια, οδήγησαν στον να γίνω από αθλήτρια βόλευ, γουρουνάκι αποταμίευσης...και όσο και αν εχω προσπαθήσει να το αλλάξω όλο κάτι καινούριο εμφανίζεται και με τσακίζει....

    βάσανα....ίσως έχω και άλλα...σίγουρα έχω....αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω...δεν ξέρω καν πως είμαι εδώ...αλλά ενα γιατί βγαίνει από το στόμα μου αυτή τη στιγμή....γιατί να μην γίνεται κάτι καλό....γιατί να έχει βγεί πάλι το κακό μου πρόσωπο....να τα βλέπω όλα μαύρα....να μην βλέπω φως πουθενά....

    ίσως το πρωί να είναι όλα αλλιώς....συνήθως τότε βγαίνει το καλό μου πρόσωπο....που είναι δυνατό, γεματο όνειρα, ελπίδες, ψευδαισθήσεις, το άτομο που όλοι ζηλεύουν γιατί νομίζουν ότι ειναι αβασάνιστο, επειδή γελάει διαρκώς, αλλά μόνο αυτό ξέρει πόσο πονάει και πόσο εύκολα μπορεί να λυγίσει...

    προς το παρών αυτά είχα να πώ, δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....αλλά εγώ αυτό που θέλω τον τελευταίο καιρό είναι μια ζεστή αγκαλιά, να μπώ και να μην βγώ.....αλλά όσο και αν ντρέπομαι που το λέω, όχι των γονιών μου.....

  7. #7
    ζουνι καλως ήρθες.
    Έχεις, (μεσα σε ολα αυτα) τρια υπερ.
    Είσαι πολυ μικρη που σημαίνει πως εχεις απεριοριστο χρονο για να αλλαξεις τη ζωη σου. Εβγαλες το Πολυτεχνειο που σημαινει πως εισαι εξυπνη και συνεπης.
    Τριτον, εχεις οικονομικη ανεση που σημαινει πως μπορεις να πεισεις τους δικους σου να φυγεις για μεταπτυχιακο.
    Αυτο που δεν καταλαβα ειναι το θεμα με τα χαπια.Γιατι παιρνεις αγωγη?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12
    Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόγραμμα, εγώ το έγραψα από την αρχή...
    Λοιπόν, αύριο θα πάω στο ραντεβού με την γιατρό μου και απο εκεί θα εξαρτηθούν πολλά, η δίατα κάποια στιγμή θα γίνει...
    όσο για την αγωγή είναι επειδή έχω διάφορα προβλήματα όπως πολυκυστικές ωοθήκες, έναν ιδιορυθμο τύπο διαβήτη, πίεση, καρδιά....αυτά...κατά κύριο λόγο...
    όσο για την σχέση με το άλλο φύλλο όλα είναι δύσκολα, καθώς εγώ δεν βγαίνω καθόλου έξω...δεν έχω παρέες εδώ, οπότε βγαίνω μόνο για δουλειές ή με τη μαμά και τις φίλες της...και όσες φορες και αν έχω τολμήσει να πω ότι μου αρέσει κάποιος όλα συνωμοτούν εναντίον μου....και στο τέλος ολα είναι χειρότερα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    zouni καλως ηρθες...

    Εγω θα σου προτεινα να πιστεψεις στον εαυτο σου και στις δυνατοτητες σου. Μικρα βηματα στην αρχη, οπως αυτα που προτεινε ο keep πιο πανω. Μη περιμενεις ολα να φτιαξουν μαγικα, θελει κοπο και τροπο

    Αρχισε να κοινωνικοποιησαι πιο πολυ, να βγενεις πιο συχνα, να κανεις πραγματα για τον εαυτο σου.. και θα δεις καποια μερα θα αισθανεις πολυ καλυτερα.

    Φιλικα και περιμενουμε συντομα νεα σου
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θα πρέπει ή να απομακρυνθείς ψυχολογικά ή σωματικά(και τα δύο θα ήταν ευχής έργον).Το περιβάλλον που ζεις σε καταπιέζει.Οπότε οι δρόμοι είναι δύο,ή μαθαίνεις τρόπους να μη σε επηρεάζει,ή απομακρύνεσαι απ\'αυτό.
    Και μη βγαίνεις με τη μαμά και τις φίλες της.Καλύτερα μόνη και ενήλικας παρά μαζί της και παιδί.Θα σου θυμίσω πως όταν ήμασταν παιδιά συνοδευόμασταν από τους γονείς μας,ως ενήλικες εμείς πάμε τους εαυτούς μας όπου επιθυμούμε.
    Κάνε τα πάντα να βρεις μία δουλειά,ακόμη κι αν δεν ανταποκρίνεται-προς το παρόν-στις οικονομικές σου απαιτήσεις ή τα προσόντα σου.Προέχει να αισθανθείς πάλι ενήλικας,να γυρίσεις στο τώρα της ηλικίας σου,που το περιβάλλον σου στερεί.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12
    Dustuxos xalase o upologistis mou gia auto duskoleuomai na diavaso ta post sas kai na apantiso...elpizo na mporeso suntoma na mpo kai na ta poume...kalo sas vradu!!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12
    kalispera se olous kai pali!!!epitelous exo upologisti kai exo kai nea!!euxarista kai dusaresta...alla tha meino sta euxarista....
    epitelous vrika douleia, apasxolisi as to po giati den plironomai alla toulaxiston ksefeugo apo to spiti, kati pou me kanei kai ksexniemai giati pernao kala sxetika an kai fovamai polu gia tin epaggelmatiki mou apokatastasi sto mellon....genikos kati kainourio irthe stin zoi mou...kai elpizo ola na pane kala....i giatros apo tin alli mou edose telesigrafo gia na xaso ta kila alla akoma den to exo parei zesta to thema...kati me xalaei...oxi oti troo opos etroga apla den thelo mallon na to onomaso diaita....elpizo na araiosoun oi maures meres mou, nomizo oti pleon to aksizo....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Αρχικά είσαι πάρα πολύ μικρή για να σε παίρνει απο κάτω !!!Η ζωή είναι δικιά σου και πρέπει να την παλέψεις!!!!
    Με το να κανεις όνειρα και αν μην κάνεις καμία κίνηση δεν βοηθάει!!Το έχω περάσει και εγώ το λούκι αυτό και κάθε μερα λέω θα τα βγάλω πέρα αλλά ενώ βάζω πρόγραμμα δεν κλανω κάτι!!!Και όλα αυτά γιατί?
    Γιατί πιστεύω οτι υποτιμ΄ω και εγώ όπως και εσύ τον εαυτό μου!!ΕΤΣΙ.......δεν γίνεται κάτι θα πέις μέσα σου!!!Έίναι η τελευταία μέρα μιζέριας μου ΤΕΛΟΣ!!!!θΑ βάλεις στόχους και θα προσπαθήσεις να τους πετύχεις!!!!
    Οι φίλοι γίνονται άσε που τώρα θα σου μιλάμε και εμείς εδώ και θα είμαστε φίλοι για εσένα!!!!!!!!!!!!!!
    Ψάξε τι θές να κάνεις και προσπάθησε για αυτό!!Εχεις χαμηλή αυτο πεποιθηση μπορει να σε παιρνει μια απο κατω δυο πρεπει να το παλεψεις!!!!!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    14
    Ζουνι, θα σου προτεινα να αποκαλεις τη διαιτα διατροφη και θα δεις πως θα αλλαξει η διαθεση μου. τουλαχιστον εμενα με εχει βοηθησει. χαιρομαι που εχεις ευχαριστα νεα και θα δεις οτι σιγα σιγα με μικρα βηματα καθε φορα θα αποκτησεις αυτοπεποιθηση και ορεξη για καινουριες εμπειριες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Μια αγκαλια απο μενα ....
    Τα υπολοιπα θα τα βρεις μονη σου με τον καιρο

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •