Εγώ, η κολλητή μου και ο άντρας της...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Εγώ, η κολλητή μου και ο άντρας της...

    Καλησπερα σε ολους!

    Τους τελευταιους μηνες με απασχολει παρα πολυ ενα συγκεκριμενο θεμα κι γιαυτο το πηρα αποφαση να γραψω εδω για να μου πειτε τι πιστευετε.

    Ας παρω τα πραγματα απο την αρχη λοιπον. Ειμαι 21 χρονων και ειμαι τριοετης στο Πανεπιστημιο Αθηνων. Απο τα 17 μου λογω υπερβολικου αγχους ενοψη πανελληνιων, με επιαναν πολυ συχνες και εντονες ζαλαδες. Αφου επι ενα χρονο εκανα οτι εξεταση υπαρχει στον κοσμο και με ειδαν ολες οι ειδικοτητες των γιατρων, ειδαμε οτι δεν επασχα απο κατι παθολογικο και ολα ηταν θεμα αγχους. Ετσι λοιπον και ενω ειχα ακομα τις ζαλαδες περναω στο πανεπιστημιο, μπαινει στο 2ο ετος και οι ζαλαδες ακομα εκει. Ειχα φτασει σε ενα σημειο που πραγματικα ειχα απελπιστει οσο δεν παει. Δεν ειχα ορεξη να βγαινω εξω, ειχα αποκλεισει ολους τους φιλους μου απο τη ζωη μου(να φανταστειτε δεν απαντουσα σε τηλεφωνο, ουτε καν ανοιγα οταν μου χτυπουσαν την πορτα).

    Και ετσι βρισκομαστε 1,5 χρονο πριν απο το σημερα. Μια μερα(και ενω ημουνα στα χειροτερα των ζαλαδων μου) πηγα επισκεψη στον νονο και στη νονα μου. Εδω να κανω μια παρενθεση. Ο νονος μου που για ευνοητους λογους ας τον λεμε Χ, ειναι ταυτοχρονα και θειος μου και ειναι 35 χρονων, ενω η γυναικα του, ας πουμε Ψ, 31 και τυπικα δεν εχουμε καποια συγγενεια εξ\'αιματος και μεχρι εκεινη την περιοδο ειχαμε απλως τυπικες σχεσεις και με τους 2. Ενω λοιπον ημουν εκει, η Ψ με πηρε μεσα σε ενα δωματιο μονοι μας και αρχισε να με ρωταει πραγματα για μενα, κυριως για τις ζαλαδες. Αλλα σε αυτη την κουβεντα που καναμε ενιωσα τοση κατανοηση και τοση ανεση μεταξυ μας, που αμεσως αρχισα να πιστευω πως απο εκει που ντρεπομουνα να της μιλησω, θα μπορουσαμε να αποκτησουμε πιο στενες σχεσεις.

    Για να μη σας τα πολυλογω, απο εκεινη την ημερα και για τις επομενες εβδομαδες, πηγαινα σχεδον καθε μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ στο σπιτι τους, οπου την πιο πολυ ωρα ηταν μονη στο σπιτι η Ψ επειδη δεν δουλευει και προσεχει τα 3 μωρα που εχει, ενα ο Χ δουλευει την ημερα. Ετσι λοιπον αρχισα να κανουμε παρεα. Εγω απο τη μερια μου τη βοηθουσα συνεχως με τα μωρα γιατι μ\'αρεσει να ασχολουμαι μαζι τους. Αλλα αυτο που μου αρεσε πιο πολυ απο ολες τις στιγμες της μερες, ηταν το βραδυ μετα που κοιμοντουσαν τα μωρα που καθομασταν στο σαλονι με ανοιχτα κερια ησυχα(γιατι οσο να ναι με 3 μωρα πως να μιλησεις με τον αλλον) και λεγαμε για μας(σημειωση: επειδη ο Χ γυρνουσε κουρασμενος συνηθως μετα απο λιγο πηγαινε για υπνο και καθομασταν μονοι με την Ψ). Ξερετε για ιστοριες δικες μας, για παλιες σχεσεις μας και γενικα τα παντα. Ηταν τοση δε η ανεση μεταξυ μας που ο ενας ξερει πλεον τα παντα για την προσωπικη και ερωτικη ζωη του αλλου. Ακομα και ανατριχιαστικες λεπτομερειες. Και απο τοτε εγινε ο ανθρωπος μου. Δηλ το ατομο που οταν μου συμβει κατι, καλο η κακο, και ηθελα να το πω σε καποιον αμεσως επαιρνα εκεινη.

    Η ουσια ειναι απο ολα αυτα οτι μετα απο καποιο καιρο με τη βοηθεια της Ψ οι ζαλαδες μου εφυγαν και εγω την αγαπησα και δεθηκαν μαζι της, οσο δεν εχω δεθει με κανεναν αλλον ανθρωπο. Μην με παρεξηγησετε με το χερι στην καρδια σας λεω οτι και εγω απο τη μερια μου και εκεινη απο τη δικη της βλεπουμε ο ενας τον αλλον τελειως αδελφικα και δεν υπαρχει τιποτα παραπανω. Και ο αντρας της το ξερει αυτο. Εξαλλου οπως μου χε πει αν πιστευε οτι συνεβαινει κατι πιο πονηρο δεν υπηρχε περιπτωση να καναμε παρεα... Την βλεπω σε κατι μεταξυ καλυτερης φιλης, και αδερφης μου.

    Μεχρι εδω ολα καλα. Αλλα απο καποια στιγμη και μετα ξεκινησανε τα προβληματα. Καταρχας τους τελευταιους μηνες λογω κυριως των αυξημενων απαιτησεων των μωρων που οσο μεγαλωνουν θελουν περισσοτερο χρονο, εχουν ελαχιστοποιηθει οι φορες που μπορουμε πλεον να βρισκομαστε η να μιλαμε στο τηλεφωνο. Οι καθημερινες επισκεψεις και οι συζητησεις το βραδυ κοπηκανε λογω κουρασης απο τη μερια της. Ενταξει θα βρεθουμε βεβαια 2 φορες τη βδομαδα και θα μιλησουμε 1-2 φορες τη μερα στο τηλεφωνο, αλλα οσο να ναι η συχνοτητα εχει μειωθει αρκετα.

    Αλλα το κυριο προβλημα που μας κανει συνεχεια να τσακωνομαστε ειναι αλλο. Ειναι ο αντρας της. Το προβλημα ποιο ειναι λοιπον. Οτι εγω γενικα σαν ανθρωπος και ιδιαιτερα με αυτους που αγαπαω ειμαι πολυ συναισθηματικος και εαυσθητος. Και γιαυτο το λογο βγαζω την αγαπη μου και απο λογια, και απο δωρα και απο χειρονομιες. Μ\'αρεσει δηλαδη παρα πολυ για παραδειγμα να παιρνω αγκαλια την Ψ, η να την πειραζω με διαφορους τροπους. Αυτα λοιπον που κανω ενοχλουν τον Χ. Ειδικα οταν ειναι κουρασμενος, κυριως λογο δουλειας και μωρων, μου λεει η φιλη μου οτι καθεται και της τα χωνει οταν φυγω αν ετυχε εκεινη τη φορα και κανανε καποια χειρονομια ο ενας στον αλλον. Λεει οτι δεν του αρεσει κανενας να παιρνει πχ αγκαλια, την γυναικα του. Νιωθει, απο οτι εχω καταλαβει, οτι του την διεκδικω επειδη ο μονος αντρας που μεχρι τωρα την αγκαλιαζε ηταν εκεινος. Ομως εγω δεν μπορω να καταπιεζω συνεχεια τον εαυτο μου και να μην κανω αυτο που μου βγαινει εκεινη τη στιγμη. Προς θεου δεν πηγα ποτε ουτε να της πιασω το μπουτι ουτε να τη χουφτωσω. Απλα πραγματα απλα οπως να την χαιδεψω καποια στιγμη στο χερι, η να την παρω μια αγκαλια τον ενοχλουν. Οποτε εκεινη οπως καταλαβαινετε βρισκεται στη μεση. Απο τη μια τσακωνομαστε μαζι και της λεω οτι δεν μπορω να τη βλεπω και να καταπιεζομαι στο πως να συμπεριφερθω μαζι της, γιατι πραγματικα με ποναει αφανταστα να ειμαι με το ατομο που θεωρω ως τον ανθρωπο μου και να σκεφτομαι την καθε μου κινηση και απο την αλλη εκεινη εχει τον αντρα της που της τη λεει. Να για παραδειγμα χθες κοιμηθηκα σπιτι τους μετα απο 7-8 μηνες και οπως καναμε παλια κατσαμε μεχρι τις 2 και μιλουσαμε. Και σημερα μου ειπε η Ψ οτι οταν πηγε στο κρεβατι ο Χ της την ειπε ασχημα επειδη αργησε. Δηλαδη ενταξει ρε γαμωτο ειναι τοσο παραλογο που μετα απο τοσους μηνες ηθελα 2 ωρες με τη φιλη μου? Να πω οτι γινοτανε καθε βραδυ αυτο να πω ενταξει εχει χιλια δικια ο ανθρωπος.. Και εδω κολλαει και το θεμα με τις χειρονομιες. Να πχ χθες εκει που καθομασταν το βραδυ καποια φαση την πηρα αγκαλια και μου λεει: \"πηγαινε πιο περα μην ερθει ξαφνικα ο Χ γιατι θα γινει χαμος\". Και εκει τρελαινομαι! Γιατι, εκεινες τις στιγμες ειναι σαν να με κατηγορουν οτι κανω κατι πονηρο, καποια ανωμαλια ρε παιδι μου, νιωθω ειλικρινα λες και πηγα να τον κερατωσω με τη γυναικα του η κατι τετοιο τελοσπαντων και σπαζομαι τρομερα! Δεν μπορω να καταλαβω αυτες τις εντασεις γιατι ειλικρινα σαν ανθρωπος ο Χ ειναι απιστευτα λογικος αλλα σε αυτον τον τομεα δεν ξερω τι τον πιανει. Και το χειροτερο και ο λογος που γινομαστε μπιλιες με τη φιλη μου ειναι οτι δεν μπορει να παρει το μερος μου και να με υπαρασπιστει στον αντρα της. Τουλαχιστον ετσι πιστευω. Οποτε ερχομαι οπως καταλαβαινετε αντιμετωπος και με τον Χ, αλλα δεν μπορω να του επιβαλλω την αποψη μου, γυναικα του ειναι εξαλλου.... Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Δεν μπορω να σταματησω να εκφραζομαι ελευθερα. Νιωθω οπως εξηγησα και στην ιδια. Ειναι σαν να λεω σε εκεινη, σου απαγορευω να αγκαλιαζεις τα μωρα σου. Ετσι νιωθω ειλικρινα. Δεν ξερω γιατι μου ειναι τοσο σημαντικη η σωματικη επαφη μαζι της..Ισως επειδη αυτο νιωθω οτι ειναι κατι δικο μας. Κατι που κανω εγω με την κολλητη μου. Εκεινη λεει οτι εχω αυτη την αναγκη λογω ηλικιας. Ενω εκεινη απο οτι μου εχει πει, δεν εχει τοση αναγκη να ειμαστε σε επαφη για να νιωσει καλα. Μονο ειμαστε στον ιδιο χωρο ειναι χαρουμενη. Το θεμα παντως ειναι οτι για εμενα μετρανε ολα. Ειναι ενα κομματι του εαυτου μου αυτο το πραγμα. Αλλα τι μπορω να κανω? Οταν λεω στον Ψ να συζητησουμε με τον αντρα της, μου λεει πως \"αφου τον ενοχλει και να μιλησουμε τι θα αλλαξει?\" Αφηστε που πιστευω πως αμα ανοιξω τετοια κουβεντα θα νευριασει.

    Συγγνωμη που σας κουρασα...Περιμενω γνωμες να ανοιξουμε συζητηση!

    Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Αγαπητέ μου φίλε....σου μιλάει ένας άνθρωπος που έχει μεγάλη σχέση με τη φιλία. Είμαι γυναίκα και έχω και γυναίκες και άντρες κολλητους. Και οταν λέω κολλητούς, μιλάμε γι αδέλφια. Πέρα από τις στιγμές που πραγματικά έχω ανάγκη να το κάνω, (γάμους,κηδείες, έντονες συγκινήσεις), δεν έχω ποτέ την ανάγκη να αγκαλιάσω ή να φιλήσω κάποιον από αυτούς.
    Αυτό μου βγαίνει με τον φίλο μου, ή τον πατέρα μου.
    Μήπως νομίζεις πως δεν νιώθεις ερωτικά με τη φίλη σου και όμως νιώθεις?
    Ακόμη και ο τίτλος του θέματος σου δεν λέει, \"πρόβλημα με τη φίλη μου¨\", αλλα \"εγω η κολλητη μου και ο άντρα της\"
    Επίσης, αν βλέπεις πως αυτό δημιουργεί θέμα στη φίλη σου, γιατί το συνεχίζεις? Και ιδιαίτερα όταν είναι ο άντρας της μπροστά?
    Μήπςω πρέπει να επαναξιολογήσεις τα συναισθήματα σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    συμφωνω απολυτα με την θεοφανια καλο μου...
    μια απλη ερωτηση: δεν εχεις η δεν ειχες ποτε, αντρα, φιλο- κολλητο?
    ειχες τοση αναγκη για σωματικη επαφη οση με την φιλη σου?πιθανολογω πως οχι και διορθωσε με αν κανω λαθος...γιατι ομως?εφοσον η αναγκη ειναι καθαρα φιλικης αγαπης, γιατι να μη το κανεις και με εναν αντρα-φιλο?

    κι εγω εχω και ειχα και στο παρελθον πολυ δυνατες φιλικες σχεσεις...η σωματικη επαφη ηταν πολυ περιορισμενη, οχι επιβεβλημενα η απο καποιο ταμπου,αλλα δεν την ειχαμε ποτε αυτη την αναγκη, περα απο χαιρετισμους η πολυ δυνατες συγκινησεις ..
    πιστευω οτι η σχεση σου με την κοπελα αυτη σου εχει δωσει παρα πολλα και ειναι για σενα κατι παραπανω απο φιλια, αλλα εχεις αναγκαστει για κοινωνικους και ηθικους λογους να πεισεις τον εαυτο σου να περιορισει τις σκεψεις του στην φιλια...
    το σωμα σου σε προδιδει ομως και ελκεται απο την φιλη αυτη που ο ιδος αποκαλεις\"ο ανθρωπος μου\"....ο ανθρωπος μας, ειναι ο συντροφος μας, φιλε μου, δεν ειναι ενας καλος φιλος...
    νομιζω καμουφλαρεις τα πραγματικα σου αισθηματα για να μην κατηγορησεις τον εαυτο σου αλλα και για να μη χασεις αυτο που εχεις με αυτην την κοπελα...

    αν θες την συμβουλη μου, θα ελεγα να απομακρυνθεις φυσικα (σωματικα) και να προτιμας την τηλεφωνικη επικοινωνια,κι αυτη οσο μπορεις, με μετρο..

    ισως οταν κανεις την επομενη ερωτικη σου σχεση να μπορεσει να μπει αυτη η σχεση σε πιο υγιεις βασεις...αν καταλαβα καλα, δεσμο δενε χεις αυτη τη στιγμη, ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Πιστευω τρομερα στην φιλια αντρα-γυναικας ακομα και οτι μπορει να ειναι πιο δυνατη απο μια ανδρικη φιλια. Αυτο ομως για μενα προυποθετει κατι πολυ σημαντικο. Να ειναι απολυτα ξεκαθαρο και απο τους δυο οτι δεν ενδιαφερει ο ενας τον αλλον ειτε εχουν σχεση ειτε οχι. Αλλιως ειναι υποκρισια και καποια στιγμη θα τα καταστρεψει ολα
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    ΟΚ θα σας τα γραφω ενα-ενα γιατι ειναι πολλα αυτα που πρεπει να πω. Συγχωρεστε με και παλι που μακρυγορω..


    Originally posted by Θεοφανία
    Αγαπητέ μου φίλε....σου μιλάει ένας άνθρωπος που έχει μεγάλη σχέση με τη φιλία. Είμαι γυναίκα και έχω και γυναίκες και άντρες κολλητους. Και οταν λέω κολλητούς, μιλάμε γι αδέλφια. Πέρα από τις στιγμές που πραγματικά έχω ανάγκη να το κάνω, (γάμους,κηδείες, έντονες συγκινήσεις), δεν έχω ποτέ την ανάγκη να αγκαλιάσω ή να φιλήσω κάποιον από αυτούς.
    Αυτό μου βγαίνει με τον φίλο μου, ή τον πατέρα μου.
    Ναι καταλαβαινω τι λες. Ομως εγω σου ειπα οτι ειμαι πιο συναισθηματικος ανθρωπος..Το οτι εσενα σου βγαινει με καποια συγκεκριμενα προσωπα της ζωης σου, δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοι που μπορει να μας βγαινει και για καποιους αλλους ειμαστε λαθος. Εμενα πχ δεν μου βγαινει με την καμμια με τον πατερα μου, αλλα μου βγαινει με την μανα μου. Δεν σημαινει οτι εσυ κανεις λαθος που σου βγαινει με κεινον ετσι δεν ειναι?...

    Μήπως νομίζεις πως δεν νιώθεις ερωτικά με τη φίλη σου και όμως νιώθεις?
    Ακόμη και ο τίτλος του θέματος σου δεν λέει, \"πρόβλημα με τη φίλη μου¨\", αλλα \"εγω η κολλητη μου και ο άντρα της\"
    Επίσης, αν βλέπεις πως αυτό δημιουργεί θέμα στη φίλη σου, γιατί το συνεχίζεις? Και ιδιαίτερα όταν είναι ο άντρας της μπροστά?
    Μήπςω πρέπει να επαναξιολογήσεις τα συναισθήματα σου?
    Ημουνα σιγουρος οτι καποιος θα μου το ελεγε αυτο. Γιαυτο εξαλλου τονισα οτι δεν νιωθω κατι τετοιο για εκεινην...Ναι ειμαι σιγουρος οτι νιωθω μονο φιλικα συναισθηματα για εκεινην. Και το εχω αποδειξει πολλες φορες. Ως και οτι εχω κρατησει με τη μανα της τα παιδια τους οχι μια αλλα πολλες φορες για να μπορουνε να πανε εκδρομες η εξω μονοι τους. Ως και σε μια εκδρομη που ειχα παει και εγω μαζι τους πηρα τα παιδια τους να κοιμηθουν μαζι μου για να μπορουν να το κανουν ελευθερα...Αν ενιωθα κατι αλλο αυτα δεν θα τα εκανα.



    Originally posted by Remedy
    μια απλη ερωτηση: δεν εχεις η δεν ειχες ποτε, αντρα, φιλο- κολλητο?
    Ναι εχω 3 κολλητους ανδρες. Ειδικα με τον εναν ειμαστε παρεα απο νηπιαγωγειο μεχρι τωρα.

    ειχες τοση αναγκη για σωματικη επαφη οση με την φιλη σου?πιθανολογω πως οχι και διορθωσε με αν κανω λαθος...γιατι ομως?εφοσον η αναγκη ειναι καθαρα φιλικης αγαπης, γιατι να μη το κανεις και με εναν αντρα-φιλο?
    Κοιταξε δεν ειναι δυνατον να μου βγαινουν τα ιδια συναισθηματα σε εναν ανδρα και σε μια γυναικα. Και ας ειναι και οι 2 φιλοι μου. Απο την μια πλευρα δεν ειναι δυνατον 2 αντρες φιλοι να κανουν τετοιες χειρονομιες. Πιστευω οτι δεν γινεται σε καμμια περιπτωση αυτο. Και για να σου απαντησω στην ερωτηση σου. Γιατι δεν μου βγαινει σε φιλο-αντρα? Γιατι πολυ απλα σε τετοια θεματα σε εμας τους ανδρες (σε αντιθεση με τις γυναικειες φιλιες) υπαρχει και το θεμα και το αισθημα του ανδρισμου. Στον φιλο μου θα του ριξω φαπα, μπορει να του παταξω κανενα μαξιλαρι στο κεφαλι αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να παω να τον αγκαλιασω..... Απο την αλλη δεν γινεται επισης να δω και την φιλη μου σαν αντρα. Επειδη το εχουμε συζητησει ουτε εκεινη θελει να την βλεπω ετσι και ειναι λογικο.

    Κοιταξτε εγω μεχρι τωρα στη ζωη μου ειχα 3 μεγαλες φιλιες με γυναικες. Και σας πληροφορω οτι και στις 3 συμπεριφερομουνα περιπου το ιδιο. Η πρωτη ηταν οταν ημουνα 17 και εκεινη μου εκανε φροντηστηριο αρχαια και ηταν 25. Τα ιδια και τοτε, να φανταστειτε κλεινομασταν στις ταξεις του φροντηστηριο και αγκαλιαζομασταν και πειραζομασταν και ολη την ωρα μπουρου μπορου στους διαδρομους. Αφου ολοι λεγανε οτι τα χαμε. Αλλα εμεις γελουσαμε γιατι μας φαινοτανε γελειο, δεν μας ενοιαζε καν. Τελικα επειδη δεν γινοτανε να κανουμε μαθημα με αυτη την κοπελα επειδη ειχαν χαλασει οι ρολοι καθηγητη-μαθητη, αλλαξα φροντηστηριο με αποτελεσμα εκεινη να πληγωθει και απο τοτε εχουμε ξεκοψει σχεδον τελειως. Η 2η ηταν με μια συμφοιτητρια μου. Σε αυτη την περιπτωση ποτε δεν την ειδα αυστηρα σαν φιλια τη σχεση μας. Και τελικα κατεληξε σε κανονικη σχεση. Αλλα η διαφορα με της τωρινης μου φιλιας με τις 2 προηγουμενες ξερετε ποια ειναι? Οτι με τις προηγουμενες 2 ημασταν 2 απλοι ανθρωποι ελευθεροι ανθρωποι. Ουτε ημασταν παντρεμενοι, ουτε συγγενεις. Οποτε σε αυτες τις περιπτωσεις το καταλαβαινω να ερθει καποιος 3ος και να πει. Ρε συ εσεις οι 2 μπορει να λετε οτι ειστε φιλοι αλλα μπορει να παιζει κατι αλλο. Αλλα στη φιλια μου τωραμε την Ψ αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου το καλυτερο κομματι. Οτι λογω συγγενειας κτλ, δεν υπαρχει ιχνος τετοιας σκεψης η τετοιας πιθανοτητας. Και αυτος ειναι και ο λογος που νιωθω τοσο ελευθερος οταν ειμαι μαζι της. Με ολο τον υπολοιπο κοσμο το παιζει σκληρος ακομα και αν ειμαι χαλια. Με εκεινη δεν ντρεπομαι να δειξω τις αδυναμιες μου. Αυτο ειναι που με εκανε να της ανοιχτω αρχικα με τις ζαλαδες και να δεθω μαζι της, τη στιγμη που σε κανεναν φιλο μου λογω ντροπης και εγωισμου δεν το εκανα..Γιατι την ειδα εκεινη τη στιγμη κατι σαν τη μανα μου που της εχω αδυναμια αλλα βρισκεται μακρυα..Και ολα αυτα επειδη εχουμε αυτην την περιεργη σχεση-συγγενεια-φιλια. Δεν ειναι μια κοπελα που γνωρισα στο δρομο και ολα ειναι ανοιχτα. Ειναι η νονα μου, ειναι η θεια μου, ειναι η γυναικα του νονου μου.


    ειναι για σενα κατι παραπανω απο φιλια, αλλα εχεις αναγκαστει για κοινωνικους και ηθικους λογους να πεισεις τον εαυτο σου να περιορισει τις σκεψεις του στην φιλια...
    το σωμα σου σε προδιδει ομως και ελκεται απο την φιλη αυτη που ο ιδος αποκαλεις\"ο ανθρωπος μου\"....ο ανθρωπος μας, ειναι ο συντροφος μας, φιλε μου, δεν ειναι ενας καλος φιλος...


    ισως οταν κανεις την επομενη ερωτικη σου σχεση να μπορεσει να μπει αυτη η σχεση σε πιο υγιεις βασεις...αν καταλαβα καλα, δεσμο δενε χεις αυτη τη στιγμη, ε?
    Οχι αυτη τη στιγμη δεν εχω καποια σταθερη σχεση. Αλλα και να ειχα δεν πιστευω οτι θα αλλαζε κατι. Δεν υπηρχε περιπτωση δηλ να βρω μια κοπελα και να παρατησω τη φιλη μου. Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος. Μου εχει τυχει κοπελα να με εβαλε να διαλεξω την παρεα μου η εκεινη και τελικα την εστειλα. Ειμαι αυτης της αποψης.

    Επιμενω οτι δεν τη βλεπω ερωτικα. Κοιταξε μπορει επειδη δεν εχω ερωτικη σχεση, η οποια να ειναι ο ανθρωπος μου να εχω παει αμεσως στο επομενο καλυτερο απο τη σχεση. Που ειναι η φιλια. Και γιαυτο να τη θεωρω τοσο σημαντικη για μενα. Μπορει αμα ειχα κοπελα να αισθανομουνα λιγοτερη αναγκη για την παρεα της Ψ. Δεν ξερω..Παντως οπως και να χει αυτη τη στιγμη ετσι εχουν τα πραγματα και δεν μπορω να αλλαξω πως νιωθω για καποιον.

    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Πιστευω τρομερα στην φιλια αντρα-γυναικας ακομα και οτι μπορει να ειναι πιο δυνατη απο μια ανδρικη φιλια. Αυτο ομως για μενα προυποθετει κατι πολυ σημαντικο. Να ειναι απολυτα ξεκαθαρο και απο τους δυο οτι δεν ενδιαφερει ο ενας τον αλλον ειτε εχουν σχεση ειτε οχι. Αλλιως ειναι υποκρισια και καποια στιγμη θα τα καταστρεψει ολα
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα οσα λες!!


    Επίσης, αν βλέπεις πως αυτό δημιουργεί θέμα στη φίλη σου, γιατί το συνεχίζεις?
    Γιατι νομιζεις εμενα μ\'αρσει να της δημιουργω προβληματα? Γιαυτο αποφασισα εξαρχης να σας τα γραψω ολα αυτα. Μηπως μπορεσουμε και βρουμε παρεα εναν τροπο...Καποια λυση...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Αγαπητέ x-ray,


    και εγώ αν ήμουν στην θέση του άντρα της κολλήτη σου θα είχα πρόβλημα. Επίσης φιλία ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα λέγεται ότι δεν υπάρχει. Μπορεί να ξεκινάει από φιλία αλλά καταλήγει πάντα ερωτικά. Η φιλία με τον έρωτα έχει μεγάλη σχέση. Ακόμη και μεταξύ δυο γυναικών υπάρχει έρωτας = θαυμάζει η μία την άλλη, για αυτό είναι φίλες. Αποψή μου. Αυτοί που λένε ότι δεν είναι ερωτευμένοι ή δεν γουστάρουν τον κολλητό τους λένε ψέμματα. Ξέρω μακροχρόνιους κολλητούς που τελικά καταλήξανε ζευγάρι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου.:)

    \"Με πονάει αφάνταστα να είμαι με το άτομο που θεωρώ ως τον άνθρωπό μου...\"
    Δεν είναι ο άνθρωπός σου.Υποθέτω πως δεν είσαι σε σχέση;
    Kαι μόνο η εικόνα με τα κεριά και τη σιωπή έφτανε για να καταλάβει κανείς πως για σένα η σχέση αυτή λειτουργεί ως υποκατάστατο μίας ερωτικής σχέσης.

    Αλλά επίσης ενδιαφέρον είναι να σκεφτείς πως κι εσύ παρόμοιο ρόλο παίζεις για εκείνην.
    Ο άντρας της απλώς υπερασπίζεται τα όριά του,εκείνη αυτοεπιβεβαιώνεται γιατί εισπράττει φυσικά από τη μία την αναζωπύρωση του ενδιαφέροντος από το σύζυγο,μέσω της διεκδίκησης,εσύ επίσης καλύπτεις μία ανάγκη σου με έμμεσο τρόπο,μέσω ενός υποκατάστατου,κι όλα καλά.:P

    Στην καθημερινότητά μας πολλές φορές\"χρησιμοποιούμε\"τους άλλους ανθρώπους για να καλύψουν ελλείψεις ή ανάγκες,δίχως να το αντιλαμβανόμαστε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    x-ray η Rain έχει δίκιο σε όσα σου γράφει...σκέψου τα. Είναι πολύ λογικό να ενοχλείται ο άντρας της. Μπορεί να μην έχει εκφραστεί λεκτικά ερωτικό ενδιαφέρον, αλλά όλη σου η συμπεριφορά αυτό υποδηλώνει. Καταλαβαίνω ότι εσύ μπορεί να μη νιώθεις έτσι, ή να μην το ονομάζεις έτσι, και να μιλάς απλά για φιλία, αλλά χρειάζεται να σκεφτείς και τι δείχνεις. Αυτή τη στιγμή, είναι σαν να πηγαίνεις στο γραφείο φορώντας το μαγιό σου και να λες \'εγώ έχω μόνο τη δουλειά στο μυαλό μου, είμαι αφοσιωμένος σε αυτή, απλά μου αρέσει τόσο πολύ να φοράω μαγιό\'. Ο εργοδότης όμως λογικά θα έχει διαφορετική άποψη και θα είναι αναμενόμενο να σκεφτεί ότι ξεπερνάς τα όρια, ότι έχεις στο μυαλό την παραλία και όχι τη δουλειά, ότι δεν ξέρεις πως να φερθείς κλπ :)

    Αυτό που περιγράφεις, καθημερινή επικοινωνία, 2-3 φορές την εβδομάδα επίσκεψη, ξενύχτι με κεριά και συνομιλίες για πολύ προσωπικά θέματα, αγκαλιές, αγγίγματα, θα μπορούσαν ίσως να υπάρχουν στο πλαίσιο μιας πολύ στενής φιλίας και χωρίς άγχος για το πώς θα ονομαστούν ή πού θα καταλήξουν, αν και η κοπέλα ήταν 20 χρονών, ελεύθερη από ερωτική σχέση και οικογενειακές υποχρεώσεις. Τα δεδομένα της όμως είναι πολύ διαφορετικά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω να πω την μαυρη αληθεια,
    οταν ειδα τον τιτλο του θρεντ,
    αλλου πηγε το μυαλο μου και οχι σε αυτα που διαβασα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχαχαχα(ουπς,μου ξέφυγε!):P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Καταπιέστηκα λιγο για να μη το πω, αλλα δε θα το πω τελικα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Πάντως ακτίνα-x , δοκίμασε λίγο να έρθεις στην θέση του άντρα της.

    .

    Σκέψου κάτι.
    Είσαι παντρεμένος με μια γυναίκα κανονικά, έχετε την ζωή σας, τα παιδάκια σας, είναι ο άνθρωπος σου.

    Πως θα ένοιωθες αν έμπαινε στην ζωή ΣΑΣ ένας τρίτος , κοιμόταν σπίτι ΣΑΣ , έμενε μόνος με τον άνθρωπο σου μέσα στο βράδυ και κάνανε αγγαλίτσες, τους άκουγες εκεί που γύρναγες από την δουλειά σου κουρασμένος να γελάνε και να κάνουνε χαχα-χου όλη όλη την ώρα, την έβλεπες να αγγαλιάζει και να φιλάει τον άλλο με τέτοιους τρόπους χωρις καν να είναι συγγενής της ώστε να το δικαιολογεί.
    Δεν θα ζήλευες?

    Δεν θα ένοιωθες ότι κάτι δεν πάει καλά όταν ο άνθρωπος σου είναι και άνθρωπος κάποιου άλλου?

    .

    Όχι , δεν στο λέω ότι η γυναίκα σου είναι κτήμα σου ή κάτι τέτοιο και εσύ ο βάρβαρος που την περιφρουρείς (καμία σχέση) , αλλά όπως είπες και εσύ ο ίδιος , η γυναίκα αυτή ΔΕΝ είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει από την στιγμή που υπάρχει γάμος και παιδιά ανάμεσα.Ένας γάμος είναι ένα συμβόλαιο συμβίωσης με κανόνες, κανόνες που ποκίλουν από ζευγάρια σε άλλα ζευγάρια, και κανόνες που δεν μπορείς να τους αλλάξεις εσύ παρά μόνοι τα 2 άτομα που είναι στο συμβόλαιο.Ίσως σε άλλη περίπτωση που ο άντρας της δεν είχε κανένα πρόβλγημα σε αυτό το θέμα, να ήταν διαφορετικά.Αλλά δεν είναι. Και αν προσπαθήσεις να το αλλάξεις αυτό και να εισβάλεις στην ζωή ΤΟΥΣ τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χειροτερέψεις την θέση σου.

    Σκέψου το και αλλιώς...
    κάποιος τρίτος να κάνει αγγαλίτσες και φιλάκια με την γυναίκα σου.

    Πως θα το έπαιρνες εσύ αυτό? Υπήρχε περίπτωση να αφήσεις αυτούς τους 2 μόνους στο σπίτι σου για ένα διήμερο? Πως ξέρεις ότι μερικά φιλάκια και παιχνιδάκια δεν θα βρουν και... άλλους στόχους?Δεν θέλει και πολύ δουλειά για να γίνει αυτό. Ένα ατύχημα της στιγμής είναι μερικές φορές.Ένα ατύχημα που σε ένα γάμο ονόμαζεται κατά κάποιο τρόπο απιστία...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    49
    Αγαπητε X-RAY θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οι χειρονομιες στη φιλια εναι λιγο υπερβολικο εχει δικιο ο ανδρας της ο καθενας θα ειχε ενοχληθει τη στιγμη που ειναι με τη γυναικα του πιθανον να νοιωθει οτι του την \"κλεβεις\" εσυ εχεις ερωτευθει πλατωνικα το ατομο αυτο η γνωμη μου ειναι να αραιωσεις τις επαφες και να βρισκεσαι με συνομηλικους περισσοτερο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •