Νιώθω ότι ξαναέρχεται .....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12

    Νιώθω ότι ξαναέρχεται .....

    Νώθω ότι ξαναέρχεται η κατάθλιψη ότι με ξανακυκλώνει μια άσχημη συμπεριφορά απέναντί μου και ξαναρχίζει.Τα βλέπω όλα μαύρα μόνο όταν τρώω πολύ νιώθω καλά αλλά τώρα το σταμάτησα γιατί πάχυνα.Νιώθω αποτυχημένη ξοφλημένη και δεν μπορώ να μιλήσω σε κανένα.Ένα άτομο που μού έμεινε μού είπε ότι όλα πάνε καλά και ότι εγώ ξαναρχίζω να τα σκέφτομαι άσχημα.Η αλήθεια είναι πικρή όταν νιώθεις αποτυχημένος όλα πάνε άσχημα.Πότε θα σταματήσει αυτός ο πόνος; πότε ;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι η ασχημη συμπεριφορα απεναντι σου ειναι ενα σημαδι.
    Εαν εβλεπες ενα δυστυχισμενο ανθρωπο πως θα αντιδρουσες απεναντι του?
    Ισως καπως ετσι αντιδρα και ο μεσος ορος και αυτο ειναι.
    Απλως αρχιζεις και τα βλεπεις ολα πιο μαυρα...πιο μαυρα...σε διαβαζουν και οι αλλοι,ισως να αρχισεις να πετας υπονουμενα οτι η συμπεριφορα των αλλων ειναι ασχημη,οι εκφρασεις σου προς τους αλλους αλλαζουν,φαινεται οτι πληγωνεσαι απο ενα αστειο που αν ησουν καλα θα το εκλαμβανες ως εχει δηλαδη σαν αστειο και ολα αυτα δημιουργουν διαφορες αντιδρασεις.
    Τουλαχιστον ετσι βλεπω τα πραγματα...
    Προσπαθησε να ζητησεις βοηθεια απο καποιον ειδικο...μην το αφηνεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Και εγώ ετσι ακριβώς νοιώθω!!! Υπομόνη και όλα θα περάσουν, έτσι μου λέει η μαμά μου πάντα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Tι πρωτοβουλίες έχεις πάρει ώστε η πραγματικότητά σου να σε ικανοποιεί;
    Έχεις πάει σε κάποιον ψυχολόγο να συζητήσεις θέματα που σε απασχολούν;
    Τα παιδικά/εφηβικά σου χρόνια πώς ήταν;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12
    Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια είναι υπέροχες αναμνήσεις που ανατρέχω στις δύσκολες ώρες. Μόνο αυτά μου έμειναν. Κανείς άλλος. Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο και ούτε θα πάω. Δεν δέχομαι ότι κάποιος ξένος θα γυρίσει και θα πει τι να κάνω για το καλό μου. Το καλό μου το ξέρω λύση στα προβλήματα μου δεν υπάρχει το ξέρω κι αυτό. Η εκδίκηση δεν είναι λύση (μόνο τότε θα βγει όλη η αλήθεια και θα δικαιωθώ), μπορώ να την πάρω αλλά δεν θέλω.Δεν θέλω να γίνω τόσο μικρόψυχη όπως έγιναν αυτοί.Τους συγχώρεσα αλλά συνεχίζουν να με πονάνε. Άλλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους καταλαβαίνω. Άλλοι όμως δεν κατάλαβαν ότι τους συγχώρεσα και έμμεσα προσπαθούν να με πληγώσουν. Δεν μιλάω μόνο προσπαθώ να ταπεινώνω τον εαυτό μου μπροστά τους για να νιώθουν ότι αυτοί είναι ανώτεροι κι έτσι να με αφήσουν στην ησυχία μου, αυτό το κάνω από πέρσι.Βλέπω τη λύπηση στα μάτια τους . Ποτέ δεν την ήθελα είμαι αρκετά υπερηφανος άνθρωπος για να τη δεχτώ.Τέλεια δεν είμαι σε καμιά περίπτωση. Κουράστηκα όμως να αγωνίζομαι για να αποδεικνύω ότι είμαι καλή σε αυτό που κάνω,δεν έχω αλλη δύναμη. Όταν θα πάρω τη δύσκολη απόφαση θα το γράψω σε εσάς μόνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    όπως ήρθε έτσι και θα φύγει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    12
    Δεν έφυγε εδώ και ένα χρόνο μερικές φορές δεν έχουμε επιλογές

  8. #8
    δεν ειμαι ειδικη, όμως απο αυτα που εγραψες δύο μου φαινονται λαθος

    α. \"μόνο προσπαθώ να ταπεινώνω τον εαυτό μου μπροστά τους για να νιώθουν ότι αυτοί είναι ανώτεροι κι έτσι να με αφήσουν στην ησυχία μου\"

    δεν πετυχαινεις τιποτα ετσι, απλά το διαιωνιζεις....εσύ νιωθεις ακομα κατωτερη κι αυτοί ακομα ανωτεροι. Πάλεψε...

    β. \"Κουράστηκα όμως να αγωνίζομαι για να αποδεικνύω ότι είμαι καλή σε αυτό που κάνω,δεν έχω αλλη δύναμη\"

    η ζωη ειναι μονο αγωνας και παλη, οποιος κουραζεται τη χανει μεσα απο τα χερια του. Βαλε τα δυνατα σου και αγωνισου να αποδειξεις την αξια σου

  9. #9
    Originally posted by maniax
    Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο και ούτε θα πάω. Δεν δέχομαι ότι κάποιος ξένος θα γυρίσει και θα πει τι να κάνω για το καλό μου. Το καλό μου το ξέρω λύση στα προβλήματα μου δεν υπάρχει το ξέρω κι αυτό.

    Θα σου πω κάτι που το έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα. Όταν σε πονάει το πόδι πάς σε ορθοπεδικό, όταν δεν βλέπεις καλά πας σε οφθαλμίατρο. Γιατί πιστεύεις πως τώρα που πονάει η ψυχή σου δεν θα την κάνει καλά ένας ψυχολόγος?
    Δείχνεις παραιτημένη και πληγωμένη, ψυχολογικά κουρασμένη.
    Ξέρεις, μερικά πράγματα δεν αλλάζουν με θαύμα, ούτε με μαγικό ραβδάκι. Μην ακυρώνεις κάτι που δεν ξέρεις και που δεν έχεις δοκιμάσει για να λυτρωθείς.
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ιστορίες ανθρώπων που αντιμετώπισαν παρόμοιες καταστάσεις και που βοηθηθηκαν όταν εκαναν αυτό το βήμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλησπέρα,

    Πέρα απ όσα είπε η Θεοφανία ήθελα να προσθέσω σχετικά με το ίδιο απόσπασμα που παρέθεσε, ότι

    ένας ειδικός δε μας λέει ποτέ \"τι να κάνουμε για το καλό μας\". Αυτή είναι δική μας ευθύνη και μόνο.

    Αυτό που κάνει ένας ειδικός είναι μια καλή εκτίμηση του προβλήματος και στη συνέχεια καθοδηγεί αυτόν που έχει απέναντί του για να βρει την καλύτερη- κατά τον δεύτερο πάντα- λύση για τα προβλήματα που τον ταλαιπωρούν. Το τι είναι καλό για σένα το ορίζεις εσύ.

    Παίζει πολύ η άποψη ότι \"εγώ είμαι μια μοναδική περίπτωση\", \"η επιστήμη θα σηκώσει τα χέρια ψηλα\" και άλλα τέτοια, όμως είναι γεγονός ότι ο ειδικός είναι εκεί με δεδομένη εμπειρία και το πρόβλημά σου δεν είναι μοναδικό, πολύς κόσμος το έχει.

    Όποια κι αν είναι η αιτία του εκάστοτε προβλήματος, είμαι της άποψης ότι από ένα σημείο και μετά δεν μπορούμε να κατηγορούμε το παρελθόν μας ή άλλους ανθρώπους. Εμείς επιλέγουμε το πώς βλέπουμε τα πράγματα κι εμείς επιλέγουμε το από δω και μπρος. Γιατί άλλωστε αυτό είναι το μόνο στο οποίο μπορούμε να επέμβουμε οι ίδιοι προσωπικά.

    Τώρα αν θεωρείς ότι δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου, αυτό είναι άλλο. Και δεν είναι και τόσο τραγικό. Πολλοί άνθρωποι, αντί να επικεντρωθούν στη λύση του προβλήματος, επικεντρώνονται στο πώς θα μπορέσουν να ζήσουν μ αυτό.

    Το ζητούμενο δεν είναι να ξεράσουμε ό,τι μας συνέβη, αλλά να το χονέψουμε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •