Ρατσισμός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Καλησπέρα μετά απο απουσία απο το φορουμ εδώ και κάποιο καιρό. Λίγη δόση αλήθειας απο μένα.

    1. Πέρασα απο μια δύσκολη ψυχολογική κατάσταση τους τελευταίους δύο περίπου μήνες. Ιδιάιτερα τραυματική εμπειρία. Δεν σας το συνιστώ αν δεν θέλετε να περάσετε τα ίδια.

    2. Έκανα εγγραφή, παραβίασα δηλαδή τους όρους του φορουμ με άλλα δύο nicknames, εξαιτίας του άγχους μου και της κοινωνικής μου απομόνωσης (ελάλησα για λίγο, πως το λένε ρε άνθρωποι, αν δεν βρεθείτε εσείς στην θέση του άλλου δεν μπορείτε να το νιώσετε.

    3. Για τον ρατσισμό.

    Αισθάνομαι απέχθεια (τουλάχιστον) που διαβάζω απο ένα nickname να μιλάει καυστικά για τους μετανάστες, ή για παιδιά των μεταναστών. Θα πω και άλλα σε λίγο.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by Calin
    Αλήθεια είστε ρατσιστές; Εγώ παλια δεν ήμουνα καθόλου, αλλά τώρα με αυτούς τους ρώσους και τους αλβανούς έχω αγανακτήσει να μας πέρνουν τις δουλειες τώρα που το είδες αυτό σε καμία άλλη χώρα οι μετανάστες δεν παίρνουν τόσο γρήγορα δικαιώματα όσο αυτοί σε μας. Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ρατσισμός αυτός που έχουν κάποιοι οι οποίοι είναι σε καλύτερη κοινωνική θέση από τους άλλους. Τί έχετε να πείτε;
    Ζούμε σε ένα παρόν το οποίο έχει κάνει σπουδαία άλματα προόδου κατά τον ρατσισμό. Θα σου πω κάτι.

    Εμένα που με βλέπεις ούτε μύγα δεν έχω βρίσει εξαιτίας του χρώματος της αλλά μάλλον θα με αναγκάσεις να το κάνω αν συνεχίσεις αυτό το θέμα με επικριτηκά σχόλια για ανθρώπους που ούτε στο δαχτυλάκι τους δεν έχεις ίσως νιώσει τι σημάινει παλεύω για την τύχη μου, ζω για την οικογενεια μου, αγαπάω την γυναίκα μου, λέω καλά λόγια για τους γνωστούς μου, αγαπαω τα παιδιά χωρίς να τα πειράζω, προσπαθώ να αγαπήσω τον εαυτό μου και εισπράττω περιφρόνηση απο ένα δύο ανθρώπους που δεν με ξέρουν, δεν ξέρουν απλά.

    Όταν έκανα εγγραφή στο φορουμ ήλπιζα; να βρώ συμπαράσταση αν όχι απο όλους τότε απο ένα δύο φίλους. Και σαν μπάσαν οι \"κακοί\" ήλπιζα να παραίμβει η διαχείρηση και να τους στείλει στην άγνοια τους πίσω.

    Αυτά έχω να πω προς το παρόν. Θα ήθελα να μου απαντήσεις. Ευχαριστώ.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by VinceX
    Για τον ρατσισμό.
    Αισθάνομαι απέχθεια (τουλάχιστον) που διαβάζω απο ένα nickname να μιλάει καυστικά για τους μετανάστες, ή για παιδιά των μεταναστών. Θα πω και άλλα σε λίγο.
    οχι και καυστικά απλά μια συζήτηση κάνουνε για τον ρατσισμό γενικά. Δεν είμαι και ρατσίστρια κόκαλο απλά ορισμένες φορές μου βγαίνει ένα κάτι με τους ρώσους και τους αλβανούς που ευθύνονται και σε ένα μεγάλο βαθμό για την εγκληματικότητα στην χώρα μας και για άλλα κακά. Το ίδιο δεν αισθάνομαι για τους μαύρους και για τις άλλες φυλές μόνο για αυτούς τους δυο λαούς. Εντομεταξύ οι ρώσοι ιδίως θεωρουν τους έλληνες κατώτερους και προσπαθούν και να επιβληθούν στην χώρα μας και στους έλληνες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Calin
    Εντομεταξύ οι ρώσοι ιδίως θεωρουν τους έλληνες κατώτερους και προσπαθούν και να επιβληθούν στην χώρα μας και στους έλληνες.
    Πως το γνωρίζεις αυτό?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by VinceX
    Originally posted by Calin
    Αλήθεια είστε ρατσιστές; Εγώ παλια δεν ήμουνα καθόλου, αλλά τώρα με αυτούς τους ρώσους και τους αλβανούς έχω αγανακτήσει να μας πέρνουν τις δουλειες τώρα που το είδες αυτό σε καμία άλλη χώρα οι μετανάστες δεν παίρνουν τόσο γρήγορα δικαιώματα όσο αυτοί σε μας. Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ρατσισμός αυτός που έχουν κάποιοι οι οποίοι είναι σε καλύτερη κοινωνική θέση από τους άλλους. Τί έχετε να πείτε;
    Ζούμε σε ένα παρόν το οποίο έχει κάνει σπουδαία άλματα προόδου κατά τον ρατσισμό. Θα σου πω κάτι.
    Εμένα που με βλέπεις ούτε μύγα δεν έχω βρίσει εξαιτίας του χρώματος της αλλά μάλλον θα με αναγκάσεις να το κάνω αν συνεχίσεις αυτό το θέμα με επικριτηκά σχόλια για ανθρώπους που ούτε στο δαχτυλάκι τους δεν έχεις ίσως νιώσει τι σημάινει παλεύω για την τύχη μου, ζω για την οικογενεια μου, αγαπάω την γυναίκα μου, λέω καλά λόγια για τους γνωστούς μου, αγαπαω τα παιδιά χωρίς να τα πειράζω, προσπαθώ να αγαπήσω τον εαυτό μου και εισπράττω περιφρόνηση απο ένα δύο ανθρώπους που δεν με ξέρουν, δεν ξέρουν απλά.
    Όταν έκανα εγγραφή στο φορουμ ήλπιζα; να βρώ συμπαράσταση αν όχι απο όλους τότε απο ένα δύο φίλους. Και σαν μπάσαν οι \"κακοί\" ήλπιζα να παραίμβει η διαχείρηση και να τους στείλει στην άγνοια τους πίσω.
    Αυτά έχω να πω προς το παρόν. Θα ήθελα να μου απαντήσεις. Ευχαριστώ.
    μαλλον λάθος έθεσα την ερώτηση εγώ θα ήθελα να αναφερθώ περισσότερο στον κοινωνικό ρατσισμο δηλαδή στον ρατσισμό που βίωσα εγώ σαν νεαρή κοπέλα απο κάποιες συμμαθήτριές μου επειδή οι γονεις μου ήταν εργάτες και αυτων οι γονείς ήταν γιατροι δικηγόροι κλπ τώρα με τους αλβανούς και τους ρώσους δεν θεωρώ ότι έχω ρατσισμό αλλά μια αντιπάθεια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by VinceX
    Originally posted by Calin
    Αλήθεια είστε ρατσιστές; Εγώ παλια δεν ήμουνα καθόλου, αλλά τώρα με αυτούς τους ρώσους και τους αλβανούς έχω αγανακτήσει να μας πέρνουν τις δουλειες τώρα που το είδες αυτό σε καμία άλλη χώρα οι μετανάστες δεν παίρνουν τόσο γρήγορα δικαιώματα όσο αυτοί σε μας. Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ρατσισμός αυτός που έχουν κάποιοι οι οποίοι είναι σε καλύτερη κοινωνική θέση από τους άλλους. Τί έχετε να πείτε;
    Ζούμε σε ένα παρόν το οποίο έχει κάνει σπουδαία άλματα προόδου κατά τον ρατσισμό. Θα σου πω κάτι.
    Εμένα που με βλέπεις ούτε μύγα δεν έχω βρίσει εξαιτίας του χρώματος της αλλά μάλλον θα με αναγκάσεις να το κάνω αν συνεχίσεις αυτό το θέμα με επικριτηκά σχόλια για ανθρώπους που ούτε στο δαχτυλάκι τους δεν έχεις ίσως νιώσει τι σημάινει παλεύω για την τύχη μου, ζω για την οικογενεια μου, αγαπάω την γυναίκα μου, λέω καλά λόγια για τους γνωστούς μου, αγαπαω τα παιδιά χωρίς να τα πειράζω, προσπαθώ να αγαπήσω τον εαυτό μου και εισπράττω περιφρόνηση απο ένα δύο ανθρώπους που δεν με ξέρουν, δεν ξέρουν απλά.
    Όταν έκανα εγγραφή στο φορουμ ήλπιζα; να βρώ συμπαράσταση αν όχι απο όλους τότε απο ένα δύο φίλους. Και σαν μπάσαν οι \"κακοί\" ήλπιζα να παραίμβει η διαχείρηση και να τους στείλει στην άγνοια τους πίσω.
    Αυτά έχω να πω προς το παρόν. Θα ήθελα να μου απαντήσεις. Ευχαριστώ.
    Εσυ αλήθεια θα παντρευόσουνα ποτέ έναν ρώσο έναν αλβάνο έναν μαύρο;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2
    Originally posted by Boltseed
    Originally posted by Calin
    Εντομεταξύ οι ρώσοι ιδίως θεωρουν τους έλληνες κατώτερους και προσπαθούν και να επιβληθούν στην χώρα μας και στους έλληνες.
    Πως το γνωρίζεις αυτό?

    όλη η πιάτσα το λέει... ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοτζίλας, ο Πεταλούδας ο Νίκος...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    και βασικά τώρα αλλαξαν τα πράγματα οι έλληνες ζουν μέσα στον ρατσισμο γιατι άλλωστε ο Καρατσαφέρης που είναι καθαρά ρατσιστής παει τοσα καλά στις εκλογές παντα αυτός είναι άκρως δεξιός. Είναι σωστο για μια τοσο δημοκρατικοι χώρα σαν την Ελλάδα να ψηφίζουμε Καρατζαφέρη.

    Στην σχολή μου τα κοριτσια από την Αλβανία που έχουμε ένα το αγαπώ πολύ είναι πολύ καλό δεν είμαι και καμιά στρίγγλα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by VinceX
    Για τον ρατσισμό.
    Αισθάνομαι απέχθεια (τουλάχιστον) που διαβάζω απο ένα nickname να μιλάει καυστικά για τους μετανάστες, ή για παιδιά των μεταναστών. Θα πω και άλλα σε λίγο.
    Οχι καυστικά!!!!! Σε καμία περίπτωση.Λάθος κατάλαβες. Μπορεί να μην σου έδωσα να καταλάβεις. Κάνουμε μια συζήτηση

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Calin
    προσεξε το φοβο σου,
    κυριαρχει πανω σου και δεν σε βοηθαει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    αντε καλά μαλλον δεν καταλαβάινετε τι θέλω να πω και πια ακριβώς ειναι η άποψη μου για το θέμα.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω σε καταλαβα πολυ καλα,
    για αυτο σου εγραψα το παραπανω μυνημα.

    Και επισης πιστευω οτι κινεισαι με φιλικη διαθεση,
    αλλιως δεν θα σου απαντουσα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by Boltseed
    Originally posted by Calin
    Εντομεταξύ οι ρώσοι ιδίως θεωρουν τους έλληνες κατώτερους και προσπαθούν και να επιβληθούν στην χώρα μας και στους έλληνες.
    Πως το γνωρίζεις αυτό?
    Το γνωρίζω γιατί έχω συναναστραφεί με μετανέστες και μου το έχουν πει

  14. #29
    Originally posted by Calin
    Αλήθεια είστε ρατσιστές; Εγώ παλια δεν ήμουνα καθόλου, αλλά τώρα με αυτούς τους ρώσους και τους αλβανούς έχω αγανακτήσει να μας πέρνουν τις δουλειες τώρα που το είδες αυτό σε καμία άλλη χώρα οι μετανάστες δεν παίρνουν τόσο γρήγορα δικαιώματα όσο αυτοί σε μας. Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ρατσισμός αυτός που έχουν κάποιοι οι οποίοι είναι σε καλύτερη κοινωνική θέση από τους άλλους. Τί έχετε να πείτε;
    απο τη μια λες πως δεν είσαι ρατσίστρια και πας να το αποδυναμωσεις, και απο την άλλη διάβασε μονη σου το θεμα που ανοιξες.
    Κατα τα άλλα. Ναι, υπάρχει εγκληματικότητα, αλλα αν οι αλβανοι/ρωσοι/πολωνοι εβρισκαν πιο ευκολα δουλεια απο τους Ελληνες, πολύ απλά δεν θα υπήρχε.
    Για να μπει ένας αλλοδαπός στο δημόσιο, να εισαι σίγουρη πως χρειάζεται εκατο περισσότερα διπλώματα απ\' ότι ενας Έλληνας.
    Συμφωνώ με κάποιον που είπε παραπάνω πως τις δουλειές που παίρνουν απο μας οι ξένοι, εμείς πολύ απλά τις σνομπάρουμε.
    Όπως και το αν είσαι τεμπέλης/άχρηστος σε όποια χώρα και αν είσαι πάλι δεν κάνεις τίποτα, σε όποια εθνικότητα και αν ανήκεις.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν ήμουν ποτέ και δεν σκοπεύω ποτέ να υπάρξω ξενοφοβική.
    Και το ίδιο προσπαθώ να εμφυσήσω ως αξία στα παιδιά μου,να μη φοβούνται ποτέ καμία διαφορετικότητα.
    Και για το ίδιο πασχίζω να ισχύσει στην κοινωνία.Με αντίσταση,ενημέρωση και ευαισθητοποίηση.
    Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως κάθε μας μικρή πράξη,σκέψη,κίνηση,έχει κοινωνικό αντίχτυπο.Τις ημέρες πριν τις εκλογές,πέρναγα ώρες μαζεύοντας από τους δρόμους και πετώντας σε κάδους φυλλάδια ξενοφοβικών ομάδων.
    Γιατί γνωρίζω πως η ξενοφοβία μαθαίνεται...
    Μαθαίνεται από την οικογένεια,μαθαίνεται από την κοινωνία,όπως κάθε άλλο είδος ρατσισμού.

    Τι είναι η ξενοφοβία;Mία προβολή του δικού μας φόβου πάνω στο πρόσωπο κάποιου άλλου,του \"ξένου\",ο οποίος καλείται να γίνει το εξιλαστήριο θύμα των δικών μου κολλημάτων.
    Τι μπορώ να κάνω για να μη νιώθω φόβο;
    Να ενημερωθώ,να μελετήσω τις αιτίες,ατομικές και κοινωνικές και μετά να εκτεθώ σε αυτό που φοβάμαι.Να προσεγγίσω,να μπορέσω να μπλοκάρω το φόβο και να μην τον κουβαλώ σαν άλλο ένα μου βάρος.

    Κανένας δε με απειλεί.Κανέναν δε φοβάμαι.Μοιράζομαι με τους συνανθρώπους μου έναν πλανήτη,που μας φιλοξενεί όλους.Είμαστε συνοδοιπόροι στη ζωή,όχι αντίπαλοι.
    Κανένας δε μου κλέβει τη δουλειά,κανένας δε μου κλέβει τίποτε.
    Με μάθανε να μισώ και να φοβάμαι.Αλλά μπορώ να ξεμάθω και να έχω τη δική μου επιλογή.Και σίγουρα ο φόβος δεν είναι η καλύτερη που μπορώ να κάνω...

    Σε καιρούς κρίσης,όπου η ανασφάλεια γιγαντώνεται,υπάρχει πάντα αναζωπύρωση ξενοφοβικών εκδηλώσεων.Η ανησυχία περνάει στην απόρριψη των άλλων,πολύ ευκολότερα όταν ενυπάρχουν η έλλειψη γνώσης του φαινομένου,το κενό της αναλυτικής ικανότητας,η αίσθηση του χασίματος της ταυτότητας,μαζί με προσωπικά προβλήματα.

    The more we know
    The less we fear.

    Φοβάμαι κάποιον,φοβάται εμένα και φοβάμαι που τον φοβάμαι και φοβάται που τον φοβάμαι και φοβάμαι που με φοβάται και φοβάται που με φοβάμαι και φοβάται που τον φοβάμαι...αυτό συμβαίνει.
    Σπάω τον κύκλο,αποδυναμώνω κρίκους.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •