Υγιής τροπος σκέψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Υγιής τροπος σκέψης

    Υπαρχουν 3 βασικοι τροποι σκέψης που συνηθως ακολουθεί ο άνθρωπος. Ο ορθολογιστικος τρόπος, ο παραλογος και η εκλογίκευση. Ο ορθολογιστικος τρόπος σκέψης βασίζεται περισσότερο στο αντικείμενο γεγονός παρά στην υποκειμενική γνώμη. Μας βοηθά στην επιβιωση, μας ενισχύει στην επιτευξη στόχων και προάγει τη συναισθηματικη υγεια και την επιτυχία στις σχέσεις μας. Ο παράλογος τροπος σκέψης δεν βασιζεται στη λογική ή στην αντικειμενικότητα. Ο τροπος αυτος σκέψης τείνει να υπονομευει τη συναισθηματική υγεια, οδηγεί συχνά σε ανώφελες συγκρούσεις και κάποιες φορές απειλεί ακομα και την επιβιωση μας. Τέλος η εκλογίκευση ειναι κυριως μια απατη- μια προσπάθεια να δώσουμε εξηγησεις για πραξεις η επιλογές μας γαινομενικά βασιμες αλλά στην πραγματικότητα ψευτικες αιτιολογιες. Παρολο που αυτός ο τροπος σκέψης δεν είναι τόσο νοσηρή όσο η παραλογος τροπος σκέψης, εντουτοις δεν ειναι και ο καλύτερος φιλος της ψυχικής υγείας του ανθρώπου.
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Βεβαίως αγαπητή μου Helena, αυτής οι σκέψεις αλληλοσυγκρουονται συχνά γιατί όπως όλες οι σκέψεις μας το κάνουν! Το συναισθημα ειναι άλλο και η λογική άλλο που αρκετά άτομο στη ζωή μας τα ξεχωρίζουμε το καθενα με το δικό του τρόπο!
    Ευχαριστώ πολύ για την δικιά σου προσωπική απάντηση στο άθρο μου!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    kala re paidia sorry alla autous tou sodhgous kalozwhias pou tou s briskete? na tous ma8w kai egw mpas kai ftiaxei h zwh mou ligo dhladhs!!!!! na rwthsw exete kai kammia syntagh gia na ginw ekatomyriouxos? opws plasaroun edw sta periodika 10 tropoi gia na ginete petyxhmenos????
    loipon dyo marzounia daduras, ligo xamomilh kai faskomylo kai na deis pou 8a to petyxeis to joker

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    healthy lifestyle is boring, an exeis na dialekseis me taxy 2 dromwn, tou kalou kai tou kakou, kai gnwrizontas oti sto telos kai oi dyo katalhgoun ston idio proorismo, giati na mhn dialekseis ton kako pou einai kai pio endiaferon??/ giati dhladh swnei kai kala na eimaste ygieies kai ti einai auto pou ka8orizei ton ygiei tropo skepshs? oi kanones kai kwdikes tis koinwnias? kai emena pio s mou leei oti h koinwnia auth einai ygiehs? egw prwsopika th briskw anwmalh, twisted kai diestramenh, pios or8ologismos kai pia logikh? egw den ta briskw pou8ena oute se koinwniko oute se proswpiko epipedo, telika nomixw oti leitourgoume mono me enstikto alla mporei na kanw kai la8os tespa ade geia

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Υπάρχει και ακόμη ένας ο μεικτός ;)

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    thercities, καταλαβαίνω τι λες, άλλωστε έχω και γω τις ενστάσεις μου σχετικά με τις διάφορες συνταγές που κυκλοφορούν σε βιβλία είτε στο διαδίκτυο.
    Αν οι συνταγές ήταν επιτυχημένες, τότε όλοι θα κυκλοφορούσαμε με ένα εγχειρίδο στην τσέπη στο οποίο θα ανατρέχαμε σε κάθε μας πρόβλημα και με τον τρόπο αυτό, δε θα υπήρχε δυστυχισμένος, στεναχωρημένος, θυμωμένος, ενοχικός κ.ο.κ άνθρωπος στον πλανήτη.
    Ωστόσο, η δική σου και η δική μου κοσμοθεωρία, ούτε πανάκεια είναι, ούτε αντικειμενικά σωστή. Είναι απλώς, η δική μας άποψη.
    Θα ήταν ιδιαίτερα γόνιμο αν κατέθετες αυτήν την άποψη σου χωρίς ειρωνία, με περισσότερο σεβασμο στους συμφορουμίστες σου, στους ανθρώπους που ενδεχομένως έχουν διαφορετική κοσμοθεωρία.

    ΥΓ. Θα σε παρακαλούσα επίσης θερμά, να μη χρησιμοποείς greeklish.
    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    λοιπον. για τα ελληνοαγγλικα εξηγησα οτι βρισκομουν ινδια εκεινη την περιοδο, οποτε μου ηταν αδυνατο να βρω ελληνικη γραματοσειρα. και αυτο το εξηγησα σε οτι εγραψα εκεινη την περιοδο. επισης δε θεωρησα την τοποθετηση μου ειρωνικη. νομιζω οτι απλα απαντησα ειλικρινα χωρις να κρυβομαι πισω απο μεγαλες λεξεις με βαρυγδουπες εννοιες. συγγνωμη αν δημιουργησα αρνητικα συναισθηματα στους συνφορουμιστες, αλλα πραγματικα θεωρω οτι δεν γινετε να προσπαθουμε να πεισουμε τον κοσμο για φορμουλες αγαπης, υγειας η οτιδηποτε αλλο ειναι αυτο ενω στην ουσια δεν εχουμε ιδεα για αυτο που γραφουμε η τι αντικτυπο εχει σε οποιον το διαβαζει και βλεπει οτι δεν μπορει να το εφαρμωσει στη ζωη του. ειναι σαν αυτη τη καινουρια αμερικανο-ευρωπαικη ¨επιστημη¨ neurolinguistics\" που λεει οτι σου λυνει τα προβληματα σε 5 λεπτα, αρκει λεει να ξυπνησεις το πρωι και να πεις δυνατα ειμαι καλα στον ειδωλο σου στον καθρεφτη και αυτο λεει θα σου λυσει τα παντα. σκεψου τωρα τι εχει να παθει ο οιοσδηποτε βρισκετε σε μια συναισθηματικη φορτιση και επιχειρη αυτη τη παρωδια θεραπειας, και αποτυγχανει να νιωσει καλα με κατι τοσο απλο που \"ολος ο κοσμος\" μπορει να το κανει, δε ξερω δοδονι, ισως να μην ειμαι σωστος επαγγελματιας στον τροπο που εκφραζω τις αντιθεσεις μου αλλα πραγματικα τετοια πραγματα νομιζω οτι ειναι πολυ πιο προσβλητικα για τη νοημοσυνη μου και για την ψυχικη υγεια πολλων ατομων απο την απαντηση που εδωσα στο συγκεκριμενο τοπικ. εν κατακλειδι δεν εχω σκοπο να προσβαλλω κανενα ατομο που βρισκετε σε αυτο το χωρο, απλα απαντω οπως αισθανομαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •