ladose
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: ladose

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5

    ladose

    γεια σε ολους!!! μια ερωτηση to ladose τι ακριβως θεραπευει ????και μετα απο ποσο καιρο εχεις διαφορα???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Well, δεν θεραπεύει τίποτα αλλά μπορεί να βελτιώσει τα συμπτώματα της κατάθλιψης και του παθολογικού άγχους. Συνήθως αρχίζει και έχει αποτελέσματα μετά από 2-4 εβδομάδες και ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης οι γιατροί μειώνουν σταδιακά συνήθως την δόση μετά από 8 μήνες. Κάποιοι ίσως χρειαστεί να το παίρνουν περισσότερο (ίσως και μια ζωή) για να αισθάνονται καλά αλλά αυτό γίνεται συνήθως σε ποιο σοβαρές καταστάσεις όπως άγχος και κατάθλιψη που επιμένουν.


    Κοίτα μπορεί να σε βοηθήσει όμως δεν θα αλλάξει τις ανησυχίες σου, τις σκέψεις, τους προβληματισμούς και τα γεγονότα που οδήγησαν σε ότι συμπτώματα αντιμετωπίζεις. Γι\'αυτό θέλεις ψυχοθεραπεία (γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία η ψυχοδυναμική θεραπεία) και να κάνεις ουσιαστικές αλλαγές στην ζωή σου που θα οδηγήσουν σε μια ποιο ουσιαστική θεραπεία. Απλά το φάρμακο μπορεί να \"απαλύνει\" από την δυσφορία των συμπτωμάτων ώστε να δουλέψεις καλύτερα με τον εαυτό σου και με όποια κατάσταση έχεις εμπλακεί.


    Αν θες μπορείς να μιλήσεις περισσότερο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία petran

    η αληθεια ειναι οτι προσπαθω μονη μου να παλεψω καποιες ανασφαλειες και φοβοι που εχω και διαβασα οτι to ladose μπορει να ηρεμησει λιγο την κατασταση αλλα δεν ηξερα τι ακριβως θεραπευει. σχετικα με τη ψυχοθεραπεια υπαρχει καποιο βιβλιο που θα μπορουσε να βοηθησει λιγο την κατασταση ????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Επειδή το έχω πάρει το ladose ενα βεβαια και όχι δυο την ημέρα εγώ δεν είδα τρελλή βελτίωση.Να ξέρεις όμως ότι όλα αυτά τα αντικαταθλιπτικά πρέπει να δίνονται με χορήγηση απο το γιατρό και μόνο γιατι σε μερικές περιπτωσεις δημιουργούν προβλήματα σοβαρά!!!

  5. #5
    Εγώ το ladose το παίρνω 3 χρόνια σχεδόν και είμαι ευχαριστήμένη. Η βασική του λειτουργία είναι να σου βελτιώσει την διαθέση. Απο τη στιγμή που το παίρνεις τα αποτελέσματα φαίνονται μετά απο 3 βδομάδες. Πιο πριν μην απογοητευτεις αυτό κάνει την δουλειά του. Στο λέω με σιγουριά γιατί μέσα στο διάστημα των τριών χρόνων άλλαζα τις δοσολογίες και ήξερα πάντα το χρόνο που πρέπει να περιμενω. Εως τότε κάνε λίγο υπομονή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    το ladose δεν ειναι και για ocd??Νομιζω οτι παχαινει οντως???

  7. #7
    Η αλήθεια είναι πως πολλά αντικαταθλιπτικά σου ανοίγουν την όρεξη και έτσι παχαίνεις. Το ladose όμως το χρησιμοποιούν και για την θεραπεία της βουλιμίας. Δεν σου επιρεάζει την όρεξη και σου φαίρνει την αίσθηση του κορεσμου

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •