ΚΑτΑΘΕΣΗ ΨyΧΗς & ΕΝΑς ΣημανΤικΟς ΙστότΟπΟς :XRTCUPXRTC=EΞΑΡΤΗΣΗAΠΕΞΑΡΤΗΣΗ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    ετσι απλα διοτι με αγκιζει πολυ το παρα κατω....

    το μοιραζομαι κ μαζι σας.....

    http://www.youtube.com/watch?v=RI47d2Aq8og

    Ευχαριστω!
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    νομιζω πως μοιαζουμε σε αρκετα θεματα οπως αυτο της μοναξιας.της αυτοεκτιμισης και της σχεσης με τους πατεραδες μας.ο πατερας μου με φωναζε αχρηστο αντι για γιαννη στη κυριολεξια αχρηστος ηταν το ονομα μου δεν με αφηνε να κανω τιποτα μονος μου γιατι με θεωρουσε ανικανο.εμοιαζε σαν να περιμενε καποιο λαθος μου για να με σαπισει στο ξυλο.αυτο το θεμα το ελυσα στα 25 οταν του εσπασα ενα μπουκαλι στο κεφαλι πραγματικα τρομαξα οταν ειδα τοσα πολα αιματα να πεταγοντε αλλα δοξα το θεο δεν επαθε τιποτα απο τοτε δεν ηπαρχει ενδοοικογενειακη βια στη ζωη μου γιατι καταλαβαμε και εγω και αυτος οτι η βια δεν οδηγει πουθενα.οσον αφορα την μοναξια ημουν τοσο φελος που νομιζα οτι με τις ουσιες θα κανω φυλους.ετσι χωθηκα και στην αρχη περνουσα καλα για 1,5 χρονο περιπου μετα το πρωσοπιο του σκληρου κατερευσε και εμιναν μονο οι εμμονες και οι φοβιες να με βασανιζουν.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Γιατι δεν κανεις κατι για αυτο...?!
    Δε το ρωταω ανακριτικα η επικρητικα....
    Εννοω ξεκινα μιας και καταλαβαινεις οτι δεν οδηγει πουθενα η κολοουσια αυτη.....
    ....ξερεις.. αυτο ειναι πολυ σημαντικο.. να αντιλαμβανεσε οτι η ζωη μεσα στον κοσμο της παραμυθας μονο ζωη δεν ειναι ......
    αΛΛΟΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΕ ΚΑΝ οτι εχουν προβλημα εξαρΤησης...

    Εσυ το χεις παρει χαμπαρι οτι η ηρωινη...Ειναι Ο ιδιος Ο ΘΑΝΑΤΟΣ μεταμφιεσμενος ως ζωη.... εσυ ξερεις οτι οταν καταφερεις και τον δεις χωρις την μασκα και δεις οτι ειναι ο θανατος ΣΤΗΝ κυριολεξια ε Τοτε εισαι πια εξαρτημενος ...και βαθια \"ερωτευμενος\" μαζι του....
    Τοτε ναι ειναι που ..εχει περασει τοσο διαστειμα ωστε να χει καταφερει να ποτισει για τα καλα το σωμα και την ψυχη σου με το πιοτο που στην πραγματικοτιτα λεγετε παραμυθι και το ξερει οτι εχεις αναγκη το φλερτ μαζι του μπας και σου ΠΟΥΛΗΣΕΙ λιγο ακομα παραμυθι ....
    Ως ΠΟΤΕ??


    ΞΕΚΙΝΑ τωρα πριν σου ρθει ξανα το δολωμα και συ ξανα τσιμπησεις και αγορασεις το ΠΑΡΑΜΥΘΙ απο τον ΘΑΝΑΤΟ .......

    Μην σκεφτεσε την δουλεια η τι θα πουν οι δικοι σου η δε ξερω τι αλλο αρνητικο εμποδιο και ΨΕΥΤΟδηλειματα μπορει να βαζεις με το μυαλο σου...ωστε να μην κανεις κατι........


    Εγω Εχασα τα παντα αλλα κερδισα τα παντα ....

    Ειχα μια δουλεια πολυ καλη οπου δουλευα σε αυτην 8 χρονια ...αλλα τι να το κανεις οταν τα τελευτεαια χρονια της δουλειας ειχα αρχισει το \"Σπορ\" ηρωινη και ειχα εξαρτηθει για τα καλα ...... δουλευα για να πινω και επινα για να μπορω να δουλευω.......εχασα και την δουλεια και τοτε πηρα την αποφαση να ζητησω βοηθεια πρωτα απο τους δικους μου οσο δυσκολο και αν ηταν ναι το εκανα.....
    Μετα τους ειπα για ενα προγραμμα οπου ειχα ακουσει για το 18 ΑΝΩ οπου και εκει πηγα..
    Δεν τα καταφερα με την πρωτη προσπαθεια τα καταφερα με την Τριτη....
    Τα καταφερα ομως...!!
    ΚΑΙ καταθληψη ειχα και εμμονες ειχα και ΕνοΧες ειχα...και Αγοραφοβιες ειχα και ιδεοψυχαναγκαστηκες διαταραχες ειχα και εξαρτηση απο ηρωινη ειχα και οτι μπορεις να φανταστεις....
    ΜΠορω να ΣΕ ΝΙΩΣΩ ειλικρινα!!
    Τα περισσοτερα ξεπεραστηκαν φιλε μου...
    Τι εννοω..
    Μπορει το αγχος να μην εχει φυγει εντελως..ομως μπορω και το ελενχω..μπορει και οι ιδεοψυχαναγκασμοι να μην εχουν φυγει εντελως ομως σε ενα παρα πολυ μεγαλο βαθμο τους ελενχο......
    Εχω αλαξει εντελως σταση ζωης και τροπο σκεψης...και ασ αγχωνομαι και ας φοβαμαι ακομα.... ε και ?μπορω ομως και ΖΩ χωρις να χωραει πια στην ΔΙΚΗ μου ζωη καμια ουσια....
    Μπορω και νιωθω και εχω τον αυτοελενχο των συναισθηματων μου....
    Ξερω πλεον και εχω κατανοησει οτι αξιζω ..

    Ειναι δυσκολη η διαδικασια της Απεξαρτησης και σιγουρα επιπονη ομως πολυ επιπονη ηταν και η ζωη της ΕΞαθλιωσης μεσα στην χρηση τοσα Χρονια...μια πονεμενη σκια που φλερταρε με τον θανατο καθημερινα για να της καλυπτει τα κενα...για να καταπραυνει τον ΠΟΝΟ..........μονο που απο αυτην την ζωη ηξερα οτι τιποτα δε θα αλλαζε..ηξερα πως με τα ναρκωτικα -ηρωινη..δεν θα λυσω κανενα προβλημα ποτε..οσο πονο οση στεναχωρια οτι κενο ψυχικο και αν ειχα οτι προβλημα και αν ειχα οταν εφευγε η δραση της ουσιας ολα ηταν Εκει στην γωνια και με περιμεναν + αλλα τοσα προβληματα που δημιουργουσα σωματικα και ψυχικα........

    Ξεκινοντας και βαδιζοντας ομως για την ΑΠεξαρτηση οσο μακρια και αν ακουγετε αυτο απο σενα που σου λεω...οοοοσο ουτοπικο μπορει να σου φανταζει...να ΞΕΡΕΙΣ κατι οτι και ειναι δυνατον να γινει και εφικτο και αληθΙΝΟ και ολα αυτα που αποκομιζεις και τα βλεπεις μετα ειναι Τεραστια και τοτε καταλαβαινεις οτι αξιζε και οχι απλα επειδη το λεω εγω αλλα διοτι εχω παρα πολους ανθρωπους παραδειγματα που καταφεραν να βγουν απο την ηρωινη και να απεξαρτηθουν...χρονια τωρα........

    Το προγραμμα θα σε βοηθησει να τα ξεκαθαρησεις ολα μεσα σου και της εμμονες σου και της φοβιες σου μα πανω απ ολα να εχεις τον αυτοελενχο !!
    Και να μπορεσεις να ζεις χωρισ την αναγκη καμιας κολοουσιας που σου διλαυει την ζωη ψυχη και σωμα....

    Τολμισε το...!


    ΥΓ ΟΤΙ ΘΕς ΑΝ ΘΕς ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙς.......ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙς........ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙς......
    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Μια σταλα πραξης αξιζει οσο ΕΝΑΣ \"τονος\" θεωρια................
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Τεινω να αρχιζω να συμφωνω :)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    ...Θελω να μοιραστω και κατι αλλο που δε θυμαμαι αν το εχω αναφερει τουλαχιστον στο εδω θεμα......

    Στην δευτερη φαση του προγραμματος 18 ΑΝΩ οπου ειναι εσωκλειστη φαση και διαρκει περιπου 7 μηνες...Υπαρχουν πολλες ομαδικες θεραπευτικες δρατηριοτητες....
    Οπως ψυχοθεραπεια ..οπως Δραματοθεραπεια, εργοθεραπεια,ομαδα τεχνης, γυμναστικης εργασιοθεραπεια και αλλες οπου βοηθουν και συμβαλουν στο να επιτευχθει η φαση η δευτερη δηλαδη φαση της ΨΥχολογικης Απεξαρτησης ...
    Αναμεσα σε ολες αυτες της ομαδες εχει ενταχθει και γινετε 2 φορες την βδομαδα και πολυ σοφα το εχουν κανει η ομαδα Ν.Α
    Το Ν.Α δεν ειναι 18 ΑΝΩ αλλα ουτε και το 18 ΑΝΩ ειναι Ν.Α ομως εχει καταφερει και εχει ενταχθει μεσα στης ομαδες και η ομαδα των Ν.Α διοτι καταλαβαν εκεινοι που φτιαξαν -δημιουργησαν την ολη Φιλοσοφια του 18 ΑΝΩ οτι ταιριαζει απολυτα και εχει χωρο και αυτη η ομαδα ωστε να συντελεσει και αυτη απο την μερια της στην ΑπεξαΡΤΗΣΗ.........

    Ειναι η ιδια ομαδα Ν.Α δηλαδη Ναρκωμανεις Ανωνυμοι που αν εχεις παει η αν εχεις ακουστα οπου υπαρχουν και πραγματωνονται καθημερινα σε παρα πολλες περιοχες της ελλαδας οπως και της Αθηνας...οπως αλλωστε υπαρχει και το αντιστοιχο Α.Α Αλκοολικοι Ανωνυμοι...
    ( Και Για τους Ν.Α εχω γραψει αν σε ενδιαφερει και θες οτι πληροφοριες θες θα βρεις μεσα στον ιστοτοπο μου....
    σου παραθετω και το αναλογο λινκ...
    http://clubs.pathfinder.gr/Apeksartisi18ANW__/508213 )


    Που ηθελα να καταληξω?

    Μεσα απο αυτην την ομαδα περα απο καθε αλλη βοηθεια που εγω πηρα ειτε πηγαινοντας εκει πριν ακομα Γνωρισω το 18 ΑΝΩ ειτε και μετα συμετεχοντας σε αυτην πιο ενεργα μεσα στο 18 ΑΝΩ..εμαθα μια για μενα παρα πολυ Ομορφη για να μην πω η πιο ομορφη και ουσιωδες Προσευχη που εχω ακουσει -μαθει........ ποτε.......
    Την προσευχη αυτην λεγαμε καθε φορα που τελιωνε μια ομαδα .....
    ΔΩΣΕ βαση σε καθε λεξη.......
    Λεει :.....

    ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ

    ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ

    ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ

    ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ

    ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥς...
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •