ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 220
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
    θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους

    John δεν ειναι οτι η παρεα των φιλεναδων μου δεν με ευχαριστει,απλα επειδη επι σειρα ετων ειχα συνδυασει την εξοδο με αλκοολ(μεχρι που εγινα αλκοολικη),τωρα μου φαινεται \"καπως\" το να βγω εξω και να πινω καφεδακι η ζεστη σοκολατα η οτιδηποτε.
    το αλκοολ με χαλαρωνε και μου ανεβαζε τη διαθεση και ετσι μπορουσα να ευχαριστηθω την εξοδο μου.(λειτουργουσε δλδ θεραπευτικα στην αγοραφοβια μου και το αγχος μου).
    ομως πλεον απαγορευεται εστω και το ενα ποτηρακι(οποιος εχει υπαρξει αλκοολικος ξερει το γιατι...)

    Μαρια βολτες κανω καθημερινα.περπαταω περιπου ενα χιλιομετρο την ημερα και αυτο με βοηθαει σημαντικα.

    Τωρα οσων αφορα το θεμα δουλειας που τεθηκε,στη φαση που ειμαι τωρα δεν εχω ουτε τον χρονο,ουτε την ορεξη να δουλεψω(στο παρελθον εχω εργαστει σε διαφορες δουλειες,απλα τωρα προτιμω να επικεντρωθω στα αγγλικα μου ωστε να ξεμπερδεψω το συντομοτερο δυνατον).

    Ανωνυμη και Αρσι μου ειστε τοσο γλυκιες και οι δυο!
    σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    παιδια σας εχω νεες εξελιξεις...
    επειδη τις Τριτες η καθηγητρια μπορουσε να κανουμε μαθημα μονο απογευμα την πηρα τηλ και της ειπα να κανουμε μονο καθε Παρασκευη.
    δεν ξερω αν εκανα καλως η κακως,παντος το να εχω μαθημα απογευμα με αγχωνε παρα πολυ.
    (τις Παρασκευες κανουμε παντα πρωι ή μεσημερι).
    της ζητησα αν ειχε καποια ελευθερη πρωινη ωρα μες τη βδομαδα και μου ειπε πως οχι.
    τωρα αναμενω το κατσαδιασμα απο τον πατερα μου-που θα γυρισει σε λιγο-γιατι σε κατι τετοιες περιπτωσεις λεει οτι εκτιθεμεθα στον κοσμο,στην προκειμενη περιπτωση στην καθηγητρια...
    τωρα θα σκεφτω πως θα αξιοποιησω τον χρονο μου ή θα διαβαζω περισσοτερη υλη ή θα ψαξω για μια δουλιτσα στα μετρα μου.
    προς το παρον δεν μπορω να σκεφτω τπτ γιατι το αγχος μου εχει χτυπησει κοκκινο

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Και εσύ Αμελί να το πάρεις κατάκαρδα το κατσάδιασμα.Μπαινάκης και βγαινάκης άστον να λέει οτι θέλει.Το καλύτερο είναι μια δουλίτσα στα μέτρα σου οπως λες.Γιατί να αγχωθείς; δεν βλεπω τον λόγο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    τελικα δεν ειπε τπτ ο πατερας μου.
    αντιμετωπισε με κατανοηση αυτη την επιλογη μου.
    παρ\'ολα αυτα ειμαι χαλια παλι.

    κυριως επειδη η αδερφη μου καθε τρεις και λιγο υποτροπιαζει και αυτο με ριχνει αφανταστα και απο την αλλη πλευρα δεν ειμαι σε θεση οικονομικα να φυγω απο το σπιτι,ουτε εχω τις δυναμεις να ανταπεξελθω σε μια δουλεια που να μου εξασφαλιζει το νοικι μου και ολα τα σχετικα.
    εδω καλα-καλα δεν μπορω να παω για εναν καφε....θα αντεξω στο 8-ωρο,10-ωρο,12-ωρο?

    εχω δει ανθρωπους να πασχουν απο αγχωδη διαταραχη.
    εχω δει ανθρωπους που η αδερφη τους πασχει απο ψυχωση.
    αλλα τον συνδυσασμο και των δυο μαζι δεν το εχω δει πουθενα...

    τελικα βιαστικα να χαρω και να πω οτι ανεβηκα.
    σκατα.
    ειμαι καταδικασμενη να υποφερω μια ζωη.
    σκατα,σκατα και παλι σκατα.(σορρυ για την εκφραση αλλα μου βγηκε αυθορμητα)....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ειμαι καπως καλυτερα.
    με βοηθησε πολυ το chat που εκανα με τα παιδια απο το φορουμ.
    (με θεοφανια,κιπ και ολγακι).
    να ειστε καλα παιδια
    θα μπαινω πιο συχνα απο δω και περα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by amelie74
    τελικα δεν ειπε τπτ ο πατερας μου.
    αντιμετωπισε με κατανοηση αυτη την επιλογη μου.

    Και πολύ καλά έκανε. Αμελί δεν εκτέθηκες έτσι σε κανέναν, ακόμα κι αν ο μπαμπάς σου το θεωρούσε έτσι... Ακόμα κι αν εκτέθηκες (που δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση στο εν λόγω περιστατικό) και τι έγινε; Κανείς δεν θα πέθαινε...

    Ένας παράγοντας που συμβάλει στο άγχος σου είναι η αγωνία για την κριτική των άλλων, κάτι που μπορεί να στο έχει περάσει και ο μπαμπάς σου...



    παρ\'ολα αυτα ειμαι χαλια παλι.

    κυριως επειδη η αδερφη μου καθε τρεις και λιγο υποτροπιαζει και αυτο με ριχνει αφανταστα και απο την αλλη πλευρα δεν ειμαι σε θεση οικονομικα να φυγω απο το σπιτι,ουτε εχω τις δυναμεις να ανταπεξελθω σε μια δουλεια που να μου εξασφαλιζει το νοικι μου και ολα τα σχετικα.


    Γι\'αυτό καλή μου θα βάζεις στόχους, μικρότερους στην αρχή και θα τους υλοποιείς...
    Μην κοιτάς τόσο μακριά, ακόμα. Τα φτερά σου είναι αδύναμα ακόμα, θέλουν φροντίδα για να μεγαλώσουν ώστε να ανοίξουν διάπλατα τη στιγμή που θα είσαι έτοιμη να φύγεις από τη γονική φωλιά.
    Ξεκίνα τους στόχους σου για τώρα. Μην κοιτάς το που θέλεις να φτάσεις συνεχώς και απογοητεύεσαι που το βλέπεις τόσο μακριά.
    Και κάτι που πιστεύω είναι σημαντικό Αμελί μου. Να προσπαθείς να απολαμβάνεις το τώρα, παράλληλα με τις προσπάθειές σου. Να απολαμβάνεις όσο μπορείς το μάθημα, παρατηρώντας σε να κάνεις κάτι που δεν το έκανςε μέχρι πριν λίγο καιρό, έχεις επαφή με ένα άλλο πρόσωπο πράγμα που μπορεί να σου δώσει πράγματα, πέρα από το μάθημα...



    εδω καλα-καλα δεν μπορω να παω για εναν καφε....θα αντεξω στο 8-ωρο,10-ωρο,12-ωρο?


    Και όσο για τη δουλειά, αν σου φαίνεται βουνό, ξεκίνα με πιο μικρό ωράριο. Απόλαυσε κι εκεί τη διαδικασία, στο τι μπορεί να συμβεί, απο ευτράπελο μέχρι εκνευριστικό, διασκέδασε με τον εαυτό σου για το πόσο δύσκολα τα βλέπεις σήμερα ενώ αύριο δε θα είναι έτσι, να δεις πως θα ξεχάσεις έτσι το άγχος σου κάπως...
    Και ναι, αντέχεις και στο 8ωρο. Κάτι ξέρω που σου το λέω. Αλλά υπάρχουν δύο δρόμοι για να διαλέξεις: είτε κατευθείαν στα βαθιά, είτε σταδιακά. Δεν ξέρω ποιος είναι ο καταλληλότερος, παρόλο που τους έχω δοκιμάσει και τους δύο. Για σένα εσύ πρέπει να διαλέξεις.



    εχω δει ανθρωπους να πασχουν απο αγχωδη διαταραχη.
    εχω δει ανθρωπους που η αδερφη τους πασχει απο ψυχωση.
    αλλα τον συνδυσασμο και των δυο μαζι δεν το εχω δει πουθενα...


    Αυτό καλή μου είναι λάθος. Επίσης ξέρω τι σου λέω, υπάρχουν τέτοια παραδείγματα. Η μαμά μου με ψυχωσική κατάθλιψη και ο μπαμπάς μου κι εγώ με το θέμα του άγχους. Το θέμα δεν είναι καλή μου να σε συγκρίνεις συνεχώς. Κι εγώ το έκανα παλιότερα και πάντα με έβρισκα στη χειρότερη μοίρα. Όχι καλή μου δεν είναι έτσι. Τη μοίρα σου εσύ τη φτιάχνεις. Μπορεί να γεννήθηκες σε δύσκολο περιβάλλον, μπορεί να σου φόρτωσαν τόσες σιδερένιες μπάλες, αλλά τη μοίρα σου εσύ θα τη φτιάξεις καλή μου. Κόβοντας σιγά σιγά τις αλυσίδες.



    τελικα βιαστικα να χαρω και να πω οτι ανεβηκα.
    σκατα.
    ειμαι καταδικασμενη να υποφερω μια ζωη.
    σκατα,σκατα και παλι σκατα.(σορρυ για την εκφραση αλλα μου βγηκε αυθορμητα)....


    Όχι, κανείς δεν είναι καταδικασμένος για κάτι τέτοιο Αμελί. Κανείς.
    Κι όταν το πιστέψεις, θα δεις, ολα θα αλλάξουν.



    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ανωνυμη σε ευχαριστω για το υπεροχο μηνυμα σου.
    εχεις ταλεντο στο να διατυπωνεις ευστοχα και γλαφυρα, ολα αυτα που θες να πεις.
    και αυτα που λες ειναι τοσο μα τοσο σημαντικα!
    και αλλο τοσο βοηθητικα.
    σε ευχαριστω

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    ανηδονια

    τις τελευταιες δυο βδομαδες παρατηρω στον εαυτο μου αυτο που λεγεται ανηδονια.δλδ κανω πραγματα που ενω παλιοτερα με ευχαριστουσαν πλεον μου φαινονται ασημαντα.
    π.χ με ευχαριστουσε τρομερα η αγορα ενος καινουριου ρουχου ενω πλεον δεν με ευχαριστει ή με ευχαριστουσε η αναγνωση του αγαπημενου μου περιοδικου...πλεον ουτε και αυτο με ευχαριστει.
    μια εξηγηση ειναι οτι λειπουν σημαντικα πραγματα απο τη ζωη μου, γιατι ομως πριν απο λιγο καιρο μου απολαμβανα αυτες τις μικροχαρες και πλεον δεν τις απολαμβανω???
    μαλλον περναω φαση καταθλιψης....
    ελπιζω να βγω συντομα γιατι εχω κουραστει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δε σε ευχαριστούν πράγματα που έκανες παλιότερα και σ\'ευχαριστούν άλλα?ή δε σε ευχαριστεί τίποτα?
    Μπορεί απλά να αλλάζουν οι ανάγκες σου ή να βλέπεις διαφορετικά κάποια πράγματα ή στην περίπτωση που δε βρίσκεις ευχαρίστηση πουθενά να είσαι στρεσαρισμένη με την προσήλωση σου σε πράγματα που σου λείπουν και τους μακρινότερους στόχους σου.

    Πλέον πιστεύω πως έχεις εμπειρία στο θέμα,πιστεύεις πως περνάς φάση κατάθλιψης?(επειδή αυτό ανέφερες..)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Originally posted by Arsi
    Δε σε ευχαριστούν πράγματα που έκανες παλιότερα και σ\'ευχαριστούν άλλα?ή δε σε ευχαριστεί τίποτα?
    Μπορεί απλά να αλλάζουν οι ανάγκες σου ή να βλέπεις διαφορετικά κάποια πράγματα ή στην περίπτωση που δε βρίσκεις ευχαρίστηση πουθενά να είσαι στρεσαρισμένη με την προσήλωση σου σε πράγματα που σου λείπουν και τους μακρινότερους στόχους σου.

    Πλέον πιστεύω πως έχεις εμπειρία στο θέμα,πιστεύεις πως περνάς φάση κατάθλιψης?(επειδή αυτό ανέφερες..)
    με ευχαριστουν αρσι μου αλλα πραγματα(οπως το διαβασμα των αγγλικων!!!- ή προτιμω να διαβαζω εφημεριδες αντι για περιοδικα)σωστα λοιπον εθεσες την ερωτηση..αλλαζουν οι αναγκες οντως.

    οσο για το αν περναω καταθλιψη μαλλον θα το ελεγα δυσθυμια γιατι την καταθλιψη με ολη την σημασια της λεξης την εχω βιωσει απο πρωτο χερι και δεν ειμαι πλεον σε τετοια φαση.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Οντως αλλάζουν οι ανάγκες μας,όπως αναθεωρούμε και πολλά απ΄όσα πιστεύαμε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    μια εξηγηση ειναι οτι λειπουν σημαντικα πραγματα απο τη ζωη μου, γιατι ομως πριν απο λιγο καιρο μου απολαμβανα αυτες τις μικροχαρες και πλεον δεν τις απολαμβανω???
    Ta σημαντικα πραγματα αποτελουν τον κορμο της ζωης,,,,,δεν μπορεις να τα παραβλεπεις συνεχως για τα λιγοτερο ουσιωδη και περιφεριακα πραγματα,,,ηταν λογικο καποια στιγμη να ξεφτησουν , απλα ηρθε η ωρα τους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by amelie74

    John δεν ειναι οτι η παρεα των φιλεναδων μου δεν με ευχαριστει, απλα επειδη επι σειρα ετων ειχα συνδυασει την εξοδο με αλκοολ (μεχρι που εγινα αλκοολικη), τωρα μου φαινεται \"καπως\" το να βγω εξω και να πινω καφεδακι η ζεστη σοκολατα η οτιδηποτε.
    το αλκοολ με χαλαρωνε και μου ανεβαζε τη διαθεση και ετσι μπορουσα να ευχαριστηθω την εξοδο μου. (λειτουργουσε δλδ θεραπευτικα στην αγοραφοβια μου και το αγχος μου).
    ομως πλεον απαγορευεται εστω και το ενα ποτηρακι (οποιος εχει υπαρξει αλκοολικος ξερει το γιατι...)
    Ακούω για λίγη προσωπική επαφή. Θα αναφερθώ σε κάτι που δεν ξέρω κι αν θες διόρθωσέ με. Το αλκοόλ βοηθά να ανοίγονται οι άνθρωποι. Και να επικοινωνούν ευκολότερα, χωρίς να χρειάζεται να επικοινωνήσουν με πράξεις και σε \"δυσκολότερες\" συνθήκες. Έτσι η επαφή που υπάρχει χάνεται όταν τελειώσει το αλκοόλ ή η χαλαρότητα της διασκέδασης.
    Τώρα βέβαια ίσως ρωτήσεις, ποιός είναι διατεθειμένος να έχει επαφή; Αν το ρωτήσεις, πραγματικά θα σου πω ότι και εγώ δυσκολεύομαι να βρω κάτι τέτοιο.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    καλημέρα και από εμένα. Να σε ρωτήσω, όταν διαβάζεις, αγχώνεσαι ταυτόχρονα? Και εάν ναι, πώς το αντιμετωπίζεις? Ρωτάω γιατί εγώ τρελαίνομαι από το άγχος την ώρα που διαβάζω και συνήθως το παρατάω. Όσο για τη δουλειά, καλύτερα ξεκίνα 4ωρο, για να ξεφύγω και εγώ από παρόμοιες καταστάσεις ξεκίνησα 8ωρο και πίστεψέ με, τα είδα όλα!!Δε το συνηθίζεις εύκολα, γίνεσαι κομμάτια.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    @john εμενα το αλκοολ με χαλαρωνε και με βοηθουσε να εχω πολυ ΟΥΣΙΩΔΗ ΕΠΑΦΗ με ατομα με τα οποια προυπηρχε το υποβαθρο της επικοινωνιας(οπως με την κολλητη μου).
    απ\'την αλλη πλευρα με μια αλλη παρεα που ειχα-ακρως βαρετη-οφειλω να ομολογησω οτι δεν εβγαινα για να τους δω αλλα για να πιω!

    @chr το διαβασμα δεν με αγχωνει αντιθετως με ηρεμει και με κανει να νοιωθω χρησιμη και παραγωγικη.
    βεβαια μιλαμε για διαβασμα πανω σε εναν τομεα που μου αρεσει και που ειναι \"βατος\" δλδ τα αγγλικα.
    τωρα αν ημουν σε μια σχολη που δεν μου αρεσε και επιπροσθετως ηταν και δυσκολη,σιγουρα θα ειχα υπερμετρο αγχος....

Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •