ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 220
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....

    γεια σας φιλοι μου.
    καταρχας να διευκρινισω οτι εκθετω τους παρακατω προβληματισμους μου σε αυτο το τοπικ και οχι στο "διπολικη διαταραχη",γιατι μετα απο συζητηση που ειχα με τον γιατρο μου,μου διευκρινισε οτι την διπολικη την εχουμε καταπολεμησει,αλλα παραμενει η ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ.

    πανω που ειχα ηρεμησει λοιπον και ολα κυλουσαν σχετικα ομαλα,ξαναρχισε το αγχος να με κυριευει και δεν μπορω να βρω την αιτια...
    ισως μια εξηγηση θα ηταν τα προβληματα της αδερφης μου που με επηρεαζουν πολυ,αλλα αυτο το προβλημα υπηρχε και την περιοδο που ημουν καλυτερα.
    νιωθω αγχος σχεδον καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας και μονο οταν πλακωνομαι στα αντιψυχωσικα και ηρεμηστικα(σε μεγαλες δοσεις) καπως ηρεμω...
    αλλα ακομα και τοτε δεν νιωθω καλα γιατι ξερω καλα οτι δεν πρεπει να παιρνω μεγαλυτερες δοσεις απ'αυτες που μου χει πει ο γιατρος μου γιατι επιβαρυνω την σωματικη μου υγεια...
    η μονη μου δραστηριοτητα ειναι η ενασχοληση με το proficiency και ευτυχως που υπαρχει και αυτο.
    κατα τα αλλα ΔΕΝ ΖΩ.
    κανω μια μικρη βολτα μονο το πρωι και μετα κλειδαμπαρωνομαι στο σπιτι,ειτε διαβαζοντας αγγλικα,ειτε σερφαροντας στο ιντερνετ,ειτε ξαπλωνοντας στο κρεββατι μου...
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΦΙΛΕΣ.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ.
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ...
    ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by amelie74
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΦΙΛΕΣ.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ.
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ...
    ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....

    me too! να κάνουμε ένα ευχέλαιο να φύγει το κακό;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει απλως να αλλαξαν οι τροποι διασκεδασης...τα χαχαχουχα σε κλαμπακια πχ δεν ειναι πλεον στο στυλ μου...προτιμω πιο ησυχα μερη με καλη παρεα...ή μια καλη ταινια στην τηεοραση ή ακομα εδω ειναι το κουφο να μαθαινω κατι καινουριο.
    Ειναι πως βλεπεις τα πραγματα...ναι δεν παω σε κλαμπακια και τωρα που το ξανασκεφτομαι και οταν ημουν πιτσιρικας δεν πολυδιασκεδαζα εκει ,αν δεν επινα τα αντερα μου
    Τωρα ολα πιο ηρεμα αλλα και καλυτερα...αν βεβαια τα βλεπεις μαυρα ,τοτε αρχιζεις και λες που εχω να βγω απο τοτε κλπ κλπ.
    Κανε οτι γουσταρεις με μετρον αριστον...χτισε ταυτοχρονα και το μελλον...αυτο που θες για τον εαυτο σου, ακομα και αυτο θα σου δωσει ικανοποιηση.
    Απλως δες λιγο πιο θετικα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Δηλαδή σαν αγχώδης κατάθλιψη η κάτι τέτοιο? (έτσι και αλλιώς το άγχος και η κατάθλιψη μάλλον αποτελούν τις δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος). Η δεν μπορείς να βγεις έξω λόγω του υπερμετρου άγχους? Έχεις και πανικούς?


    Κοίτα, δεν ξέρω αν έχεις κάνει ψυχοθεραπεία, αλλά σίγουρα χρειάζεται αν βλέπεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς μόνη σου. Τα φάρμακα δεν θα θεραπεύσουν κάτι, μπορεί να ανακουφίζουν αλλά δεν θα αλλάξουν το ψυχικό υπόστρωμα. Βρες ένα πολύ καλό ψυχολόγο (αν δεν πας ήδη) για να μάθεις για αρχή κάποιες τεχνικές χαλάρωσης και για να συζητήσεις φυσικά για αυτά που ίσως σε αγχώνουν τόσο πολύ (και που ούτε η ίδια ίσως να καταλαβαίνεις). Πολλές φορές κάνουμε καταστροφικές σκέψεις χωρίς να τις καταλαβαίνουμε και αυτές φέρνουν το άγχος αλλά όταν αυτές γίνονται επανειλημμένα, τότε έχουμε \"αυτόματα\" άγχος, ίσως και χωρίς να υπάρχουν \"καθαρές\" σκέψεις/αντιλήψεις από πίσω. Με λίγα λόγια, η συνεχής άσχημη διαχείριση αρνητικών βιωμάτων μας κάνει \"εξπερ\" στο να είμαστε αγχωμένοι χωρίς ιδιαίτερη συνειδητή προσπάθεια. Θα έλεγα να βρεις κάποιον έμπειρο γνωσιακό-συμπεριφορικό θεραπευτή. Πιστεύω ότι όλο αυτό θα βοηθήσει τρομερά στο άγχος αλλά ίσως και στην διπολική (για να μην ξανα-επιστρέψει ποτέ και να διοατηρείσαι με μικρότερες δόσεις). Τώρα βέβαια θα είναι και κάπως ακριβό αυτό αλλά μου φαίνεται ότι στην Αθήνα μπορείς στο κέντρο ψυχικής υγείας (η κάτι τέτοιο) να γίνεται χωρίς λεφτά. Ψαξτο.


    Αφού λες ότι είσαι καλύτερα με το διάβασμα γιατί να μην προσπαθήσεις να βρεις περισσότερες ασχολίες? Πήγαινε χαλαρά σε κάποιο γυμναστήριο (βοηθάει τρομερά η αεροβική άσκηση στην ψυχική υγεία ) και άρχισε και κάτι άλλο εκπαιδευτικό π.χ. κάποιο ΙΕΚ που μπορεί να σε ενδιαφέρει η οτιδήποτε (τα κρατικά είναι ποιο φτηνά μου φαίνεται). Η ίσως κάποια εργασιούλα δειλά δειλά? Π.χ. πολύτρια σε κάποιο μαγαζί ρούχων η σερβιτόρα σε κάποια ποιο \"χαλαρή\" καφετέρια.


    Πάντως ψάξε για κάποια ψυχοθεραπεία. Σκέψου και εσύ τι μπορεί να σε αγχώνει. Συνήθως η αβεβαιότητα για το μέλλον σε σχέση με μας προκαλεί γενικευμένο άγχος οπότε θα βοηθάει γενικά να προσπαθείς (αν το κάνεις) να αποφεύγεις να κάνεις προβλέψεις που έχουν πιθανό καταστροφικό περιεχόμενο και γενικά να σκέφτεσαι \"αν γίνει αυτό...τι θα γίνει\", \"αν εκείνο\", \"αν το άλλο\"... κλπ. προσπάθησε να ζήσεις και να στρέφεις την προσοχή σου στο τώρα και να μην σκέφτεσαι καθόλου το μέλλον (ούτε το παρελθόν). Προσπάθησε να βάζεις μικρούς στόχους κάθε φορά, βήμα-βήμα (όπως κάνεις μέχρι τώρα). Προσπάθησε να βγαίνεις έξω έστω με το ζόρι. Σκέψου εκείνη την στιγμή ότι όλο αυτό γίνεται λόγω του μυαλού σου δεν είναι αληθινό. Προσπάθησε να μην γίνεσαι \"ένα\" με τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου, παρατήρησε τα να περνάνε σαν ένα εξωτερικό τρένο χωρίς περιεχόμενο και νόημα. Προσπάθησε να μην τις ερμηνεύεις και να μην τις \"τεσταρεις\" (ως προς το αν αληθεύουν η όχι) μόνη σου. Παράλληλα προσπάθησε να συμπεριφέρεσαι \"σαν\" να ήσουν καλά, δηλαδή όπως είπα πριν βγες έξω για καφέ και κάνε κάτι έστω με το ζόρι. Θα δεις \"ότι τρώγοντας\" έρχεται η όρεξη και μετά από μερικές φορές θα δεις το άγχος γενικά να μειώνεται και τη διάθεση σου να είναι ποιο \"cool\". Απλά μερικές συμβουλές αλλά πήγαινε σε ένα καλό ψυχολόγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    @keep μου το προβλημα ειναι οτι τα μονα πραγματα που με ευχαριστουν καπως ειναι μοναχικες ενασχολησεις...οπως να πινω κοκα-κολες,καπνιζοντας στο σπιτι μου η το να σερφαρω στο ιντερνετ.
    οσων αφορα το \"χτισιμο\" του μελλοντος μου κανω καποιες μικρες ενεργειες(πχ τα αγγλικα)...αλλα ακομη ειμαι στα \"θεμελια\" ή ισως και να εχω βαλλει το πρωτο λιθαρακι...

    @petran ναι εχω και κρισεις πανικου και αγοραφοβια για αυτο αποφευγω την εκθεση σε κοσμο.
    παλιοτερα καταπολεμουσα αυτο το υπερμετρο αγχος πινοντας μπιρες ως που κατεληξα αλκοολικη και πλεον απαγορευεται δια ροπαλου εστω και το ενα ποτηρι.
    ναι τοτε διασκεδαζα αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν εβγαινα για να μιλησω με τους φιλους μου πινοντας αλλα για να πιω με τους φιλους μου μιλωντας...
    (ειμαι ενα χρονο καθαρη)
    οσων αφορα την ψυχοθεραπεια που λες με τον ψυχιατρο μου δεν λεμε μονο για τα φαρμακα αλλα κανουμε και συζητηση,πραγμα που αποτελει ενα ειδος ψυχοθεραπειας.
    δεν θελω να παω και σε ψυχολογο γιατι θα τα μπλεξω...οπου λαλουν πολλοι κοκοροι λενε αργει να ξημερωσει :P
    τωρα οσων αφορα το θεμα της περαιτερω δραστηριοποιησης το μονο που θελω να κανω σε αυτη τη φαση ειναι να βρω δουλεια ως εντυποδιανομεας καπου κοντα μου μονο πρωινες ωρες,γιατι το πρωι μπορω να φορω γυαλια ηλιου που καμουφλαρουν το αγχωμενο βλεμμα μου.
    εψαχνα σημερα στην χρυση ευκαιρια κατι σχετικο αλλα δεν βρηκα τπτ κοντα μου.

    @calin μου μακαρι να μπορουσαν να περασουν ως δια μαγειας με ενα ευχελαιο τα προβληματα μας:P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    μολις πηρα τηλ την καθηγητρια των αγγλικων μου και της ζητησα να κανουμε μαθημα 2 φορες τη βδομαδα αντι για μια.
    εκεινη μου το χε πει απο την αρχη οτι ετσι θα προχωρησουμε πιο γρηγορα αλλα εγω της το ειχα αρνηθει για διαφορους λογους (για να εχω πιο πολυ ελευθερο χρονο,για να εχω λιγοτερο αγχος κλπ...)
    εκατσα ομως και τα ξανασκεφτηκα.
    με δεδομενο κανω τπτ αλλο(σπουδες,δουλεια κλπ...) και ουτε εχω την διαθεση σε αυτη τη φαση να κανω,καλο ειναι να αξιοποιησω τον ελευθερο χρονο μου και να επιταχυνω την επιτευξη του στοχου μου δλδ την αποκτηση του proficiency.
    πως σας φαινεται και σας?
    καλα δεν εκανα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ναι, εκανες πολυ καλα αμελι!
    με την συχνοτητα που λες, δεν θα ειναι απλα πιο συντομη η εκμαθηση αλλα θα ειναι και πιο αποδοτικη ...
    θα εισαι δλδ σε καλυτερη \"φορμα\" με δυο φορες και θα τα μαθαινεις καλυτερα χωρις να κινδυνευεις μεχρι να ξανακανετε μαθημα να τα ξεχασεις και θα χρειαζεσαι και λιγοτερο δικο σου διαβασμα.
    εκτος αυτου, οπως λες κι εσυ, αφου δενε χεις διαθεση για πολλα αλλα πραγματα, πες οτι ενα διαστημα το αφιερωνεις σε εντατικα αγγλικα αυτην την εποχη.
    καλη επιτυχια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    σε ευχαριστω πολυ καλη μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by amelie74
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....
    Γλυκιά αμελί,από μόνη της αυτή η φράση δηλώνει επιθυμία για ζωή
    Θες να ζήσεις,θες να αλλάξεις πράγματα,να απολαύσεις τη ζωή αλλά κάπου κολάς στη συγκεκριμενοποίηση των επιθυμιών σου.
    Τι θες?
    Aυτά που έχεις γύρω σου ίσως δε σε καλύπτουν γι\'αυτό κ να μην επιθυμείς κάτι συγκεκριμένο.
    Αλλά από μέσα σου σε αρχίζει κ σε τρώει το σαράκι για ζωή...κάνε υπομονή,θα σου δείξει το δρόμο ο εαυτός σου,όπως το κάνει τόσο καιρό τώρα.

    υ.γ.καλά έκανες με τα Αγγλικά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αμελί
    και μόνο που διατυπώνεις αυτή σου την επιθυμία
    παρόλο που αισθάνεσαι άσχημα και λες μέσα σου ότι μπορεί και να μη το θελω γιατί αν το ήθελα θα ζούσα όπως θα ήθελα...
    Αλλά όλα από εκεί ξεκινάνε. Από ένα διστακτικό \"θέλω και πάλι να θέλω να ζω...\"
    Έτσι ξεκίνησα κι εγώ. Και πρόσθετα. \"Μα δεν μπορώ\" ... \"Έχω ξεχάσει\" ... \"Μάλλον δε θέλω\" ... κτλ κτλ...
    Αλλά με σταδιακά βήματα η θέληση για ζωή επανήλθε.

    Κάνε ότι σου αρέσει αλλά θέσε και στόχους που ξέρεις ότι προσπαθώντας τους θα ΄νιώθεις καλύτερα.
    Και η δουλειά που σκέφτεσαι είναι μια πολύ καλή αρχή.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Αυτα το να πινεις κοκα κολες σπιτι και να καπνιζεις, δεν μου κανουνε για πραγματα να σου ανεβασουνε τη ...θεληση ! κανα γυμναστηριο , ισως πεζοπορια , ,,ποιο υγιεινη διατροφη,,,,αυτα δεν παιζουνε ? (ενοειται δεν θα λυσουν αμεσα το προβλημα,,αλλα μεσομακροπροθεσμα βοηθανε !)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΦΙΛΕΣ.
    Θέλω να σε ρωτήσω πώς το αισθάνεσαι αυτό που λες; Δηλαδή να ρωτήσω, αισθάνεσαι ότι δεν έχεις πραγματικές φίλες; Ή δεν σε εκφράζει η συνάντηση μαζί τους; Αισθάνεσαι ότι έχεις φίλες αλλά δεν θες επαφή μαζί τους για κάποιους λόγους;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    δεν θα ελεγα τοσο μεγαλα αλματα,αλλα εχεις σκεφτει ενα μικρο περιπατο γυρω απο το σπιτι σου,η σε καποιο κοντινο παρκο,φορωντας τα γυαλια σου,δεν εχει σημασια οτι σε κανει εσενα να νιωθεις πιο ασφαλης,θα ειναι ενα μικρο αλμα,ενας μικρουλης στοχος.Το να μενεις σπιτι να καπνιζεις αναμεσα σε 4 τοιχους,μονο εντεινουν αυτα που νιωθεις.Πιστεψε με τωρα ολα φανταζουν ακατορθωτα .Ετσι ηταν και για μενα, και μερικες φορες ακομα ειναι,αλλα καπου μεσα σε ολους υπαρχει μια μικρη φλογιτσα που καει,και χρειαζετε μια μικρη θετικη σκεψη.........(αερακι)........για να φουντωσει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Η ίσως κάποια εργασιούλα δειλά δειλά? Π.χ. πολύτρια σε κάποιο μαγαζί ρούχων η σερβιτόρα σε κάποια ποιο \"χαλαρή\" καφετέρια.
    @Petran, εσύ θα μας τρελάνεις, ζητάς από κάποιον σε αγοραφοβία (μικρή ή μεγάλη δεν έχει σημασία) και που δεν θέλει να κάνει κάτι καταναγκαστικά, να ασχοληθεί σαν σερβιτόρος; Σαν να ζητάς από κάποιον σε κατάθλιψη να γίνει κωμικός ή performer! Αυτό δεν είναι εργασιούλα δειλά-δειλά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    :P
    Κι όμως,john,αυτός είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος.Απλά φοβίζει,γιατί στην αρχή τα συμπτώματα θα επανέλθουν με σφοδρότητα,αλλά στην ουσία αυτή η κατακλυσμιαία τεχνική είναι η πλέον θεραπευτική.
    Άλλο που σπάνια επιλέγεται λόγω \"δες ζόρι\".
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •