ζήλεια και κακό μάτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124

    ζήλεια και κακό μάτι

    αντιμετώπησα ζήλια τα τελευταία χρόνια. Οι μητέρες φιλενάδεων μου προσπάθησαν να μου " σπάσουν το τσαμπουκά" με το να εξυψώνουν συνέχεια τις κόρες τους για να με φέρουν σε δύσκολη θέση και σιγά σιγά η ζωή μου άρχησε να χαλάει εκεί που τα πάντα πήγαιναν ρολόι όλα άλλαξαν εκεί που όλοι με αγαπούσαν άρχησαν να με μισουν έγινε ριζική αλλάγη στην ζωή μου άρχησα να αγχώνομαι και εγώ από τις πολλές υποχρεώσεις και να φουσκώνω και να ξεφουσκώνω. Πιστεύω ότι οφείλεται στην κακή ενέργεια και στο κακό μάτι. Υπαρχουν δυο αδελφές στην ζωή μου που συνέχεια με μειωναν με κορόιδευαν και μου δημιουργούσαν συνέχεια πρόβλημα και θεωρούν ότι σωστά κάνουν γιατί εγώ είμαι ηλίθια και έτσι πρέπει να μου φέρονται τοση γαϊδουριά!!! Το κακό είναι ότι αυτές βρίσκονται σε καλυτερη φάση τώρα άπό μένα γιατί εχώ έγω του κόσμου τα προβλήματα και δεν μπορω να τους μπω στο μάτι, αλλά γιατί τα βάλανε έτσι μαζί μου και με την οικογένεια μου δεν μπορώ να καταλάβω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by salin
    Πιστεύω ότι οφείλεται στην κακή ενέργεια και στο κακό μάτι.
    Πως το πιστεύεις αυτό?

    Με ποιον τρόπο πιστεύεις λειτουργεί το κακό μάτι και η κακή ενέργεια? Θα μπορούσες να συνδέσεις το κενό μεταξύ του να πει ένας κάτι κακό για εσένα και εσύ να κάνεις τον εαυτό σου να νοιώσει άσχημα μετά?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    δεν πιστεύετε δηλαδή στο κακ\'ο μ\'ατι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Παίζει ρόλο αν πιστεύουμε ή όχι?

    Το θέμα είναι εσύ τι κάνεις για όλο αυτό.

    .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    τι να σου το όλο θέμα μου μοιαζει με ψυχωση ελπίζω να μην ειναι αλλα μοιαζει φοβαμαι για την υγεια μου παρα πολυ.


    νομιζω οτι με επιβουλευονται και θέλουν καποιοι το κακό μου

    αυτοι που σου αεφερα πιο πάνω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Και εγώ μερικές φορές φορές υποψιάζομαι ότι κάποιοι θέλουν το κακό μου για το καλό τους.

    Λες να είμαι απαραίτητα ψυχωτικός?

    Αν όντως θέλουν το κακό μας κάποιοι?
    Τι είναι προτιμότερο, να τους αφήσουμε να μας πατήσουν για να μην είμαστε \"καχύποπτοι\" ή μήπως να πάμε στο άλλο άκρο και να μην αφήνουμε κανέναν να μας πλησιάζει για να μην μας πληγώσει? Σίγουρα το \"better safe than sorry\" να λειτουργεί, αλλά δεν μπορούμε να βρούμε μια μέση λύση και να είμαστε και καχύποπτοι σε κάποιο βαθμό αλλά ταυτόχρωνα και ανοιχτοί σε έναν άλλο βαθμό? Μοιάζει ωραία αναλογία πάντως αυτό, ε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί πιστεύεις πως κάποιοι σε ζηλεύουν;Ποια ακριβώς σου στοιχεία θεωρείς πως είναι αυτά για τα οποία κάποιος θα σε ζήλευε;
    Αυτές οι γυναίκες προφανώς το έκαναν από δικές τους ανασφάλειες και αδυναμίες αναγνώρισής τους.Εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη να μπεις στον κύκλο αυτό της σύγκρισης,άρα έχεις την επιλογή εάν το δουλέψεις να μείνεις απέξω δίχως να αισθάνεσαι πως κάτι κακό γυροφέρνει γύρω σου.Το κακό που αισθάνεσαι να σε απειλεί μέσω της υποτίμησης,εάν δυναμώσεις το εγώ σου,θα πάψει να έχει πάνω σου αυτή την επιρροή.

    Στην άλλη σου ερώτηση,για το κακό μάτι,όχι,ποτέ μου δεν πίστευα στην ύπαρξη τέτοιων φαινομένων.Γενικά δεν είμαι δεισιδαίμων,θεωρώ πως κάποιοι εκμεταλλεύονται ανασφάλειές μας για να κερδίζουν από αυτές,πχ με βασκανοδιαβάσματα,εμπόριο φυλαχτών,διάφορα σκηνικά και πανηγύρια που δένονται γύρω από το θέμα.Όλα αυτά πατάνε σε εκμετάλλευση των ανθρώπινων αδυναμιών.Και φυσικά κρατάνε τους ανθρώπους μέσα στο φόβο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    και δηλαδή όποιος έχει προβλημα έτσι πρέπει να κάνουν οι άλλοι να τον μειώνου το ότι με ήθελαν όλοι οι \"γαμπροί\" εκει και αυτές τις γεροντοκόρες δεν τις δίνει κανένας σημασία δεν είναι λόγος να ζηλεύουν αυτές;

    επίσης αισθάνομαι ότι κάποια άτομα έχουν μονίμως πάνω μου το βλέμμα τους φοβούνται μην τους ξεπεράσω!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    εγω παλι πιστευω σην κακη ενεργεια παρα πολυ οπως πιστευω και στην καλή. Θεωρω οτι μας κανει κακο το να εχουμε κοντα μας ανθρωπους που θελουν το κακο μας. Μαυριζει την αυρα μας!! Ειναι τοσα τα ανεξηγητα φαινομενα που συμβαινουν γυρω μας και εχουμε να μαθουμε πιστευω ακομα τοσα πολλα, που δεν μπορω να απορριψω την υπαρξη τετοιων φαινομενων. Πιστευω στην καλη/κακη ενεργεια, στη διαισθηση ακομα και στην αθανασια της ψυχης μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by nama
    εγω παλι πιστευω σην κακη ενεργεια παρα πολυ οπως πιστευω και στην καλή. Θεωρω οτι μας κανει κακο το να εχουμε κοντα μας ανθρωπους που θελουν το κακο μας. Μαυριζει την αυρα μας!! Ειναι τοσα τα ανεξηγητα φαινομενα που συμβαινουν γυρω μας και εχουμε να μαθουμε πιστευω ακομα τοσα πολλα, που δεν μπορω να απορριψω την υπαρξη τετοιων φαινομενων. Πιστευω στην καλη/κακη ενεργεια, στη διαισθηση ακομα και στην αθανασια της ψυχης μας.
    να και ένας που συμφωνει ακριβως το ιδιο πιστευω και εγω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Παντως σχετικα με γουρια,ματια,φυλαχτα κτλ , πιστευω στην δυναμη τους.
    Οχι ομως στην δυναμη που τους δινει η μαγισσα φουρκα οταν τα φτιαχνει στο τσουκαλι της με ενα σωρο περιεργα υλικα (στο τελος θα βγει οπωσδηποτε ροζ/πρασινος καπνος) , αλλα

    στην δυναμη που τους δινουμε εμεις.!Αυτο δεν ειναι μαγεια, αυτο ειναι ψυχολογια.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

    Ας παρουμε το παραδειγμα με το τατουαζ....

    Σκεψου τωρα....
    να κανεις τατουαζ κοντα στο στηθος σου εκει που ειναι η καρδια σου με την λεξη \"ΠΕΤΡΑ\" ή με την λεξη \"ΠΟΝΟΣ\"

    Δεν θα νοιωθεις αραγε πιο...απαθής ή με πονεμενη καρδιά?

    .
    Σκεψου παλι.....
    να κανεις τατουαζ στο μπρατσο σου με το εμβλημα ενος πανισχυρου λιονταριου και απο κατω να λεει \"δυναμη\".
    Αυτο δεν θα σε επηρεασει?

    .

    Γενικα εμενα μου αρεσουν αρκετα ολα αυτα με τα γουρια μιας και πιστευω οτι οτιδηποτε μπορουμε να το συνδεσουμε στο μυαλο μας με μια \"δυναμη\". Σιγουρα πρεπει να μεινουμε μακρυα απο τα \"φυλακτα απο το βουνο της Κινας του ταδε σοφου\" που βλεπουμε στο τελεμαρκετινγκ αργα το βραδυ στην προνομιακη τιμη των 79,99 ευρω μονο (+εξοδα αποστολης) γιατι εκει ειναι εκμεταλευση, αλλα αμα καθε φορα που ειναι να κανεις κατι πολυ σημαντικο - special event εχεις ενα συγκεκριμενο μενταγιον (ή απλά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κυριολεκτικά) το οποιο πιστευεις θα σου δινει αυτοπεποιθηση,δυναμη,ηρεμι α και αλλα τέτοια και εφοσων το αποτελεσμα σε ανταμοιβει, τοτε..why not?

    Σιγουρα τα φυλαχτα και ολα αυτα-ειδικα αμα ειναι πολλα- μας κρατανε δεσμιους ή και μας κανουν να εξαρτιωμαστε απο αυτα, αλλα αυτο ειναι δικο μας λαθος αποκλειστικα και μονο μιας και εμεις οι ιδιοι το καναμε τοσο περιπλοκο ενω μπορουμε να το κανουμε πολυ πιο απλο και λειτουργικο.Δεν ειναι αναγκη να εχουμε πχ ενα βραχιολακι \"ψυχραιμιας\" για καθε διαφορετικη μερα(λεμε τωρα, ακραιο παραδειγμα) , αλλα μπορουμε να εχουμε ενα μονο το οποιο να το βαζουμε σε ειδικες περιπτωσεις μονο και καθε φορα που το βαζουμε τοτε να νοιωθουμε οτι λιγο λιγο αποροφαμε μεσα μας τις ιδιοτητες του ετσι ωστε να μην το χρειαζομαστε στο μελλον.
    Αυτο μαλιστα, μπορει να λειτουργησει ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •