Η πενταετής εμπειρία μου με τα αντιψυχωτικά φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67

    Η πενταετής εμπειρία μου με τα αντιψυχωτικά φάρμακα

    Μετά από μια περίοδος απελπισίας, και άγνοιας για το τι συμβαίνει στο φορουμ η γενικά στον θαυμαστό κόσμο του google και της ψηφιακης εποχής, και αφού ξεπέρασα τα όρια της μιζέριας και της \"υστερίας\" (φτάνω στο αμήν) καταθέτω για μια ακόμα φορά την άποψη μου για την δική μου εμπειρία με τα ψυχοφάρμακα.

    Είμαι κάπως καλύτερα (ευτυχώς)

    η τουλάχιστον ..έως και το επόμενο εργάκι προς τέρψη των θεατών) σαν καλοί και υποταγμένοι πολίτες του μοντέρνου μπουρδελοκαπιταλισμού των υπερυπολογιστικών και υπερτακτικών συμφερόντων της) και να είμαστε στο ίδιο δυσάρεστο έργο συμμέτοχοι η θεατές.

    Από την στιγμή που ξεκίνησα την φαρμακοθεραπεία μου:

    Αποδέχτηκα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα το πρόβλημα μου
    Ακολούθησα πάντα τις οδηγίες του γιατρού (δηλαδή έπαιρνα πάντα τα φάρμακα μου)
    Δεν ενοχλούσα τον κόσμο (κοιτούσα την δουλειά μου δηλαδή)
    Έκανα και άλλα πολλά, κατά περιόδους ζούσα σε ένα δικό μου κόσμο επιβράδυνσης (να σκέφτομαι και να γράφω πιο αργά από τους άλλους), και κάποιες άλλες περιόδους, οπού έφτανα στο αμήν, να ξεσπάω. Όλα αυτά από τα ψυχοφάρμακα? Όχι, σίγουρα έχω και εγώ το δικό μου μερίδιο ευθύνης (όσο μερίδιο ευθύνης έχει ένα πρωτάρης) αλλά η ιστορία δεν αλλάζει ούτως η άλλως.
    Έχω αρχίσει να βοηθώ τον εαυτό μου ουσιαστικά πιστεύω και ελπίζω να φανούν τα αποτελέσματα και να σώσω την φιλότιμη ψυχή μου .
    Ελπίζω να είστε καλά όλη εδώ η παρέα στο φορουμ. Να προσέχετε τους εαυτούς σας. Ευχαριστώ και για την συμπαράσταση σας όποτε την χρειάστηκα στο φορουμ. Καλά να είμαστε να γράφουμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μη το παιρνουμε τοσο κατακαρδα το θεμα. ειναι απλως μια αρρωστια , παιρνεις τα φαρμακα σου και εισαι οκ..
    το προβλημα το εχουν οι αλλοι , οχι εσυ.
    το κλειδι ειναι τα νεα φαρμακα , που δεν εχουν πολλες παρενεργειες και η ελαττωση της δοσης σε ενα ανεκτο επιπεδο.
    τοτε ειναι σαν να μην εχεις τιποτα.
    πιστευω το προβλημα που θελουμε να κοψουμε τα φαρμακα ειναι περισσοτερο η ηλιθια γνωμη των αλλων.
    ωστοσο υπαρχουν χιλιοι δυο λογοι που οι ανθρωποι βαζουν ταμπελες και στιγματοποιουν.
    αλλοι εχουν καρκινο, αλλοι εχουν aids, αλλοι εχουν μπει φυλακη κλπ κλπ.
    το θεμα ειναι να τους γραψουμε ολους στα αρχ.. μας και να κοιταξουμε να ζησουμε τη ζωη μας οσο
    καλυτερα γινεται.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by maus
    μη το παιρνουμε τοσο κατακαρδα το θεμα.

    Εμ βέβαια καθόλου θα έλεγα,αλλά πονάει λίγο κατά καιρούς και ευτυχώς να λέμε που υπάρχουν ακόμα καλοί άνθρωποι around.

    ειναι απλως μια αρρωστια , παιρνεις τα φαρμακα σου και εισαι οκ..

    Είναι απλώς μια σαπίλα όταν οι γιατροί βαριούνται η ασχολούνται εκεί οπού υπάρχουν περισσότερα τάλαντα, τα μεγάλα συμπαγής μπάζα και όχι τα μικρά. Αν δεν ήμασταν τόσο υποανάπτυκτοι κατά περίσταση δεν θα είχαμε τέτοια φαινόμενα.


    το προβλημα το εχουν οι αλλοι , οχι εσυ.
    το κλειδι ειναι τα νεα φαρμακα , που δεν εχουν πολλες παρενεργειες και η ελαττωση της δοσης σε ενα ανεκτο επιπεδο.

    Ναι, δεν το αμφισβητώ, ίσως χρειαστεί να αλλάξω φάρμακο.

    τοτε ειναι σαν να μην εχεις τιποτα.
    πιστευω το προβλημα που θελουμε να κοψουμε τα φαρμακα ειναι περισσοτερο η ηλιθια γνωμη των αλλων.
    ωστοσο υπαρχουν χιλιοι δυο λογοι που οι ανθρωποι βαζουν ταμπελες και στιγματοποιουν.

    Προσγειώθηκα σε μια άνοστη πραγματικότητα, με γνωστούς, πρώην φίλους να έχουν ήδη μια εικόνα \"παλαβούτσικη\" για μένα, να με περιθωριοποιούν όταν δεν γίνομαι ευχάριστος και καταδεκτικός, αλλά βέβαια συνεχίζω να ελπίζω και να υπομένω σε ακόμα καλύτερες μέρες. Έτσι λοιπόν έχω φτάσει στο σημείο να μην μιλάω και πολύ γιατί μερικοί άνθρωποι το βλέπουν διαφορετικά.


    αλλοι εχουν καρκινο, αλλοι εχουν aids, αλλοι εχουν μπει φυλακη κλπ κλπ.
    το θεμα ειναι να τους γραψουμε ολους στα αρχ.. μας και να κοιταξουμε να ζησουμε τη ζωη μας οσο
    καλυτερα γινεται.

    Εδώ είναι φορουμ ψυχολογίας και ελπίζω να παραμείνει ως φορουμ ψυχολογίας.


    Να\'σαι καλά για το μύνημα σου. Δεν θα κάνω ερωτήσεις αλλά ευχαρίστως θα συζητήσω αν χρειαστεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Vince καλως ηρθες φιλε,χαιρομαι που νοιωθεις καλυτερα ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    να ρωτήσω τι ακριβώς αισθανόσουν και διέγνωσαν οι γιατροί ότι έχεις ψύχωση και ότι πρέπει να παίρνεις φάρμακα σε όλη σου την ζωή πολλοί άνθρωποι περνάν ένα ψυχωτικό επεισόδειο και αναρώνουν πλήρως μετά

    και εγώ πέρασα κάτι αλλά δεν παίρνω φάρμακα ίσως να είμαι για φάρμακά αλλά δεν παίρνω

    εγώ έχω την εντύπωση ότι έχω νεύρωση και όχι ψύχωση όπως διέγνωσαν οι γιατροί

    έχω έντονο άγχος και φοβάμαι ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν το κακό μου αλλά αυτό είναι εν μέρει αλήθεια γιατί υπάρχουν στο περιβάλλον μου κάποια άτομα που με ζήλευαν παλιότερα( τώρα τι να ζηλέψουν- έτσι που έγινα από τις φοβίες μου και το σοκ που πέρασα)

    εγω δεν μπορούσα να περπατήσω έξω στο δρόμο ζαλιζόμουν και πονούσε όλο το σώμα μου

    ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν αυτό που πέρασα ήταν πολύ οδυνηρό όμως και δυσκολεύομαι ακόμη και τώρα αλλα σε απειροελάχιστο βαθμό.

    συγνώμη,VinceX, αλλα τους ψυχίατρους δεν τους έχω καμμία εμπιστοσύνη

    πως μπορούν να διαγνώσουν θέματα ψυχής η ψυχή είναι κάτι άυλο δεν είναι καρδιά,στομάχι

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by Empneustns
    Vince καλως ηρθες φιλε,χαιρομαι που νοιωθεις καλυτερα ...
    Ευχαριστώ και σένα και την RainAndWind για τα καλά σας λόγια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by Calin
    να ρωτήσω τι ακριβώς αισθανόσουν και διέγνωσαν οι γιατροί ότι έχεις ψύχωση και ότι πρέπει να παίρνεις φάρμακα σε όλη σου την ζωή πολλοί άνθρωποι περνάν ένα ψυχωτικό επεισόδειο και αναρώνουν πλήρως μετά

    και εγώ πέρασα κάτι αλλά δεν παίρνω φάρμακα ίσως να είμαι για φάρμακά αλλά δεν παίρνω

    εγώ έχω την εντύπωση ότι έχω νεύρωση και όχι ψύχωση όπως διέγνωσαν οι γιατροί

    έχω έντονο άγχος και φοβάμαι ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν το κακό μου αλλά αυτό είναι εν μέρει αλήθεια γιατί υπάρχουν στο περιβάλλον μου κάποια άτομα που με ζήλευαν παλιότερα( τώρα τι να ζηλέψουν- έτσι που έγινα από τις φοβίες μου και το σοκ που πέρασα)

    εγω δεν μπορούσα να περπατήσω έξω στο δρόμο ζαλιζόμουν και πονούσε όλο το σώμα μου

    ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν αυτό που πέρασα ήταν πολύ οδυνηρό όμως και δυσκολεύομαι ακόμη και τώρα αλλα σε απειροελάχιστο βαθμό.

    συγνώμη,VinceX, αλλα τους ψυχίατρους δεν τους έχω καμμία εμπιστοσύνη

    πως μπορούν να διαγνώσουν θέματα ψυχής η ψυχή είναι κάτι άυλο δεν είναι καρδιά,στομάχι
    περιμένω απάντηση πάντως εύχομαι να είσαι πάντα καλά

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by Calin
    να ρωτήσω τι ακριβώς αισθανόσουν και διέγνωσαν οι γιατροί ότι έχεις ψύχωση και ότι πρέπει να παίρνεις φάρμακα σε όλη σου την ζωή πολλοί άνθρωποι περνάν ένα ψυχωτικό επεισόδειο και αναρώνουν πλήρως μετά

    και εγώ πέρασα κάτι αλλά δεν παίρνω φάρμακα ίσως να είμαι για φάρμακά αλλά δεν παίρνω

    εγώ έχω την εντύπωση ότι έχω νεύρωση και όχι ψύχωση όπως διέγνωσαν οι γιατροί

    έχω έντονο άγχος και φοβάμαι ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν το κακό μου αλλά αυτό είναι εν μέρει αλήθεια γιατί υπάρχουν στο περιβάλλον μου κάποια άτομα που με ζήλευαν παλιότερα( τώρα τι να ζηλέψουν- έτσι που έγινα από τις φοβίες μου και το σοκ που πέρασα)

    εγω δεν μπορούσα να περπατήσω έξω στο δρόμο ζαλιζόμουν και πονούσε όλο το σώμα μου

    ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν αυτό που πέρασα ήταν πολύ οδυνηρό όμως και δυσκολεύομαι ακόμη και τώρα αλλα σε απειροελάχιστο βαθμό.

    συγνώμη,VinceX, αλλα τους ψυχίατρους δεν τους έχω καμμία εμπιστοσύνη

    πως μπορούν να διαγνώσουν θέματα ψυχής η ψυχή είναι κάτι άυλο δεν είναι καρδιά,στομάχι
    Η ψυχή είναι κάτι άυλο.... έχω πει αρκετά πάνω σε τέτοιου είδους θέματα. Αν ψάξεις στο φορουμ θα βρεις πολλά και διάφορα από πολλούς. Δεν θα βρεις όμως κάτι περισσότερο από αυτό που εσύ θα θέλεις να δεις.
    Σκέψου το εξής. Αν τίποτα από όλα αυτά δεν είχε νόημα θα ήταν πολύ αστείο να λέμε πως ψάχνουμε για απαντήσεις.

    Δεν γνωρίζω την απάντηση ούτε μπορώ να σου δώσω κάποια απάντηση για το τι είναι η ψυχή. Θα σε παρακαλούσα πάντως να μην επηρεάζεσαι από ταμπέλες και χαρακτηρισμούς γιατί κανένας δεν έχει το ακαταλόγιστο, ούτε απόλυτη προστασία από καμία ασθένεια, γνωστή ή άγνωστη. Από κει και πέρα σαν γιατρός δεν μπορώ να σε συμβουλέψω γιατί δεν είμαι ειδικός στην ψυχική υγεία, ίσως να είμαι πιο αντικειμενικός από τους ειδικούς.
    Είμαι ένας άνθρωπος που έχει περάσει από παρόμοιες αρνητικές καταστάσεις, βρέθηκε σε ένα φορουμ για να βοηθήσει τους συνανθρώπους του και στην πορεία πέρασε από χειρότερες καταστάσεις εξαιτίας της ευαισθησίας του. Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω και να συμβουλέψω τον εαυτό μου θα του έλεγα: άκου το γιατρό σου αλλά μην βασίσεις όλες σου τις ελπίδες μόνο στον γιατρό σου. Ελπίζω και το προηγούμενο μου μήνυμα να σε κάλυψε. Καλό σου βράδυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by Calin
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE
    Δεν μου λέει τίποτα το wikipedia. Δεν έχει σημασία άλλωστε γιατί το να μάθεις κάτι παπαγαλία είναι χειρότερο από το να σου μιλήσει ένας παπαγάλος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    τι ήταν όμως αυτό που σε οδήγησε στον ψυχιάτρο τι αισθανόσουνα τί σκεφτόσουνα;

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by Calin
    τι ήταν όμως αυτό που σε οδήγησε στον ψυχιάτρο τι αισθανόσουνα τί σκεφτόσουνα;
    Δεν ήταν επιλογή μου να πάω στον ψυχίατρο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by VinceX
    Originally posted by Calin
    τι ήταν όμως αυτό που σε οδήγησε στον ψυχιάτρο τι αισθανόσουνα τί σκεφτόσουνα;
    Δεν ήταν επιλογή μου να πάω στον ψυχίατρο.
    δεν σου είπαν οι άλλοι τι έκανες που δεν το έκανες πριν;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by Calin
    να ρωτήσω τι ακριβώς αισθανόσουν και διέγνωσαν οι γιατροί ότι έχεις ψύχωση και ότι πρέπει να παίρνεις φάρμακα σε όλη σου την ζωή πολλοί άνθρωποι περνάν ένα ψυχωτικό επεισόδειο και αναρώνουν πλήρως μετά

    και εγώ πέρασα κάτι αλλά δεν παίρνω φάρμακα ίσως να είμαι για φάρμακά αλλά δεν παίρνω

    εγώ έχω την εντύπωση ότι έχω νεύρωση και όχι ψύχωση όπως διέγνωσαν οι γιατροί

    έχω έντονο άγχος και φοβάμαι ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν το κακό μου αλλά αυτό είναι εν μέρει αλήθεια γιατί υπάρχουν στο περιβάλλον μου κάποια άτομα που με ζήλευαν παλιότερα( τώρα τι να ζηλέψουν- έτσι που έγινα από τις φοβίες μου και το σοκ που πέρασα)

    εγω δεν μπορούσα να περπατήσω έξω στο δρόμο ζαλιζόμουν και πονούσε όλο το σώμα μου

    ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν αυτό που πέρασα ήταν πολύ οδυνηρό όμως και δυσκολεύομαι ακόμη και τώρα αλλα σε απειροελάχιστο βαθμό.

    συγνώμη,VinceX, αλλα τους ψυχίατρους δεν τους έχω καμμία εμπιστοσύνη

    πως μπορούν να διαγνώσουν θέματα ψυχής η ψυχή είναι κάτι άυλο δεν είναι καρδιά,στομάχι
    η ψυχη ειναι κατι αυλο αλλα εκφραζεται στην πραγματικη ζωη.απο αυτου του ειδους τις εκφρασεις μπορει καποιος να βγαλει μια περιληψη συμφωνα με τα δικα του δεδομενα και να σχηματισει μια προσωπικη γνωμη.αυτο κανει και ενας ψυχολογος.τωρα υπαρχουν οι καλοι επαγγελματιες ψυχολογοι και οι κακοι.το που θα πεσεις ειναι και θεμα τυχης.μη ξεχναμε πως και αυτος ειναι ανθρωπος και σιγουρα δεν θα μπορει να αποδωσει καθε φορα στα μεγιστα.
    εμεις ειμαστε οι γιατροι του εαυτου μας,απλα να μπορουμε να δεχομαστε και εμπειριες αλλων ανθρωπων που ισως ξερουν κατι περισσοτερο απο εμας...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    67
    Originally posted by Calin
    Originally posted by VinceX
    Originally posted by Calin
    τι ήταν όμως αυτό που σε οδήγησε στον ψυχιάτρο τι αισθανόσουνα τί σκεφτόσουνα;
    Δεν ήταν επιλογή μου να πάω στον ψυχίατρο.
    δεν σου είπαν οι άλλοι τι έκανες που δεν το έκανες πριν;
    Αδυνατώ να κατανοήσω το νόημα της ερώτησης. Τι να μου πουν, ποίος να μου πει τι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •