ψυχολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25

    ψυχολογία

    θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ένας άνθρωπος με άσχημα βιώματα που έχουν ως αποτέλεσμα την έλειψη εμπιστοσύνης στους γύρω του θα μπορούσε να δημιουργήσει αληθινές σχέσεις (φιλικές,ερωτικές,επαγγελμ� �τικές)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    βρηκες να κανεις θεμα την λαθος ωρα και στιγμη.....για μενα ............

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    τι να κάνω? τώρα μου ήρθε-νιώθω ότι εδώ κάπως μπορώ να συζητήσω όταν έχω άνάγκη

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    ..sorry...........ειναι πολυ σοβαρο το θεμα . ....αν θες το συζηταμ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    εννοειται ότι θέλω (είμαι και άρρωστη και δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί τρέχει η μύτη μου)
    τέλοσπαντων ,το πρόβλημα είναι δικό μου κι επειδη μέχρι σήμερα δεν μπόρεσα να πάω σε ειδικό θα ήθελα μια γνώμη πριν κάνω αυτό το βήμα.
    και επειδή παρουσιάζω πρόβλημα σε όλες τις παραπάνω σχέσεις
    Υ.Γ δεν θέλω να συζητήσω για τα βιώματα γιατί είναι αρκετά ασχημα απλά θέλω να \"μάθω\" για το μετά

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    γλυκια μου το μετα για καθε ανθρωπο ειναι διαφορετικο ,θα ακουσεις ,πολλα εχει να κανει με τις εμπειριες τους στοχασμους του χαρακτηρα . Δεν υπαρχει κατι φιχ. ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΩ .ΑΛΛΑ ΜΟΛΙς ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΛΑΣΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΚΑΠΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟς.............ΑΠΟΧΩΡΩ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    δεν χρειαζεται να αποχωρησεις-απλα συζητας

  8. #8
    Originally posted by αμαλια
    τι να κάνω? τώρα μου ήρθε-νιώθω ότι εδώ κάπως μπορώ να συζητήσω όταν έχω άνάγκη
    Γεια σου αμαλία. Πάντα μπορείς να συζητάς εδώ όποτε έχεις ανάγκη! Καλά κάνεις λοιπόν και το νιώθεις:=) Ακόμα και για τα άσχημα βιώματά σου, αν ποτέ είσαι έτοιμη να τα βγάλεις μέσα απο την ψυχούλα σου.
    Δεν είμαι η κατάλληλη να σου πω για τον ειδικό γιατί δεν έχω την εμπειρία απλά ήθελα να αναφερθώ στο παραπάνω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    γεια σου και σενα φούλα και σ\'ευχαριστώ.
    μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια απάντηση σχετικά με το πρώτο θέμα που έβαλα?

  10. #10
    Originally posted by αμαλια
    θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ένας άνθρωπος με άσχημα βιώματα που έχουν ως αποτέλεσμα την έλειψη εμπιστοσύνης στους γύρω του θα μπορούσε να δημιουργήσει αληθινές σχέσεις (φιλικές,ερωτικές,επαγγελμ� �τικές)
    Αναμφίβολα θα μπορέσει ένας άνθρωπος με άσχημα βιώματα να δημιουργήσει αληθινές σχέσεις αμαλία. Απλά θα χρειαστεί πολύ δουλειά με τον εαυτό του με αυτά που έχει περάσει για να μπορέσει και να εμπιστευτεί. Αν δεν τα καταφέρει μόνος του, τότε μπορεί να φανεί σημαντικά χρήσιμος ένας ειδικός. Έτσι πιστεύω αμαλία μου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    μάλιστα. ευχαριστώ και πάλι πάντως

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η έλλειψη εμπιστοσύνης οδηγεί στην καχυποψία,στο να αναρωτιέσαι πάντα ποια τα κίνητρα πίσω από την κίνηση κάθε ατόμου που σε προσεγγίζει.Έτσι θα το περιέγραφες Αμαλία;
    Γιατί όμως δυσπιστείς απέναντι στους ανθρώπους;Έχουν κάποιες σου εμπειρίες \"βοηθήσει\"στο να οδηγηθείς σε αυτή την δυσπιστία.Ποιες είναι αυτές,μπορείς να τις εντοπίσεις;
    Θα ήθελες να συζητήσεις πάνω σε αυτές εάν τις γνωρίζεις;
    Περιλαμβάνουν μόνο το αντρικό φύλο ή και το γυναικείο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    καλησπέρα.
    ακριβώς έτσι νιώθω rain και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές \"πέφτω μέσα\" όσον αφορά τις προβλέψεις μου για τον κάθε άνθρωπο που με πλησιάζει(αντρα ή γυναίκα). επίσης λόγω του απόλυτου εξευτελισμού που έχω βιώσει , κάνω και λάθος επιλογές φίλων και γενικότερα ανθρώπων που επιλέγω ως \"περιβάλλον\" μου-τι εννοώ θα μου πεις τώρα?-επειδή έχω συνηθίσει να με εξευτελίζουν οι δικοί μου άνθρωποι και δεν τους δίνω σημασία γιατί δεν μάρέσουν οι φασαρίες,έτσι ακριβώς λειτουργώ και στο περιβάλλον μου χωρίς να το θέλω.
    οταν σου συμβαίνουν όλα αυτά λοιπόν πώς μπορώ να πιστέψω ότι θα έχω υγιείς σχέσεις κάποια στιγμή?
    ακόμα κι όταν συζητάω με κάποιους φίλους ορισμένα από τα προβλήματά μου αυτό που εισπράττω είναι κοροιδία και τρόπος εξευτελισμού.
    τώρα για εργασιακά θέματα τι να συζητήσω? κυκλοφορούν τόσα μα τόσα κυκλώματα ναρκωτικών και πορνείας που μόλις αντιληφθούν ότι έχω προβλήματα κοιτάνε πως να με \"πασάρουν\",πουλήσουν,εξευτ ελίσουν για άλλη μια φορά.κι όταν βλέπουν ότι δεν το καταφέρνουν με βγάζουν τρελή και \"καθάρισαν\".
    έτσι ακριβώς τα νιώθω τα πράγματα γι αυτό έβαλα και την ερώτηση

  14. #14
    Originally posted by αμαλια
    επίσης λόγω του απόλυτου εξευτελισμού που έχω βιώσει , κάνω και λάθος επιλογές φίλων και γενικότερα ανθρώπων που επιλέγω ως \"περιβάλλον\" μου-τι εννοώ θα μου πεις τώρα?-επειδή έχω συνηθίσει να με εξευτελίζουν οι δικοί μου άνθρωποι και δεν τους δίνω σημασία γιατί δεν μάρέσουν οι φασαρίες,έτσι ακριβώς λειτουργώ και στο περιβάλλον μου χωρίς να το θέλω.
    οταν σου συμβαίνουν όλα αυτά λοιπόν πώς μπορώ να πιστέψω ότι θα έχω υγιείς σχέσεις κάποια στιγμή?
    ακόμα κι όταν συζητάω με κάποιους φίλους ορισμένα από τα προβλήματά μου αυτό που εισπράττω είναι κοροιδία και τρόπος εξευτελισμού.
    τώρα για εργασιακά θέματα τι να συζητήσω? κυκλοφορούν τόσα μα τόσα κυκλώματα ναρκωτικών και πορνείας που μόλις αντιληφθούν ότι έχω προβλήματα κοιτάνε πως να με \"πασάρουν\",πουλήσουν,εξευτ ελίσουν για άλλη μια φορά.κι όταν βλέπουν ότι δεν το καταφέρνουν με βγάζουν τρελή και \"καθάρισαν\".
    Καλησπέρα αμαλία. Μπορείς σιγά σιγά να μάθεις να κάνεις με λίγη παραπάνω προσοχή σωστές επιλογές ανθρώπων.
    Τώρα αυτό που γράφεις, ότι εισπράττεις απο κάποιους φίλους κοροϊδία και τρόπο εξευτελισμού όταν τους μιλάς για ορισμένα απο τα προβλήματά σου, αυτοί σίγουρα δεν είναι φίλοι!! Δεν αξίζει ούτε λίγο, να νιώθεις άσχημα για τέτοια άτομα γιατί απλά δεν το αξίζουνε!! Σίγουρα δεν είναι εύκολο να μην νιώθεις έτσι αμαλία, το καταλαβαίνω.
    Τώρα γι\' αυτούς που προσπαθούνε να σε \"πασάρουν\", πουλήσουν, εξευτελίσουν; Πρέπει να νιώθεις περίφανη γι\' αυτό που δεν αφήνεις να σε παρασήρουνε! Μην σε πτοεί καθόλου που σε βγάζουνε τρελή. Δυσηχώς θέλουνε μερικοί να μας κάνουνε να νιώθουμε έτσι (τρελοί ή καθυστερημένοι) όταν δεν πέφτουμε στην παγίδα τους!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25
    Kαλησπέρα και πάλι και συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά όπως όλοι έχουμε υποχρεώσεις.
    σέυχαριστώ βρε φούλα αλλά μέσα σε έναν τέτοιο κόσμο,έχοντας ταυτόχρονα και τα δικά μου θέματα,πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να σταματήσω να επιλέγω τέτοιους ανθρώπους.
    anyway,ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και εύχομαι να αλλάξω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •