ψυχολογία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Originally posted by αμαλια
    σέυχαριστώ βρε φούλα αλλά μέσα σε έναν τέτοιο κόσμο,έχοντας ταυτόχρονα και τα δικά μου θέματα,πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να σταματήσω να επιλέγω τέτοιους ανθρώπους.
    anyway,ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και εύχομαι να αλλάξω.
    Λογικό είναι να σου φαίνεται τώρα βουνό να σταματήσεις να επιλέγεις τέτοιους ανθρώπους αμαλία επειδή έχεις δουλειά μπορστά σου. Θα βρείς όμως την άκρη εντοπίζοντας το πρόβλημα και δουλεύοντάς το επειδή βλέπω ότι το θέλεις πολύ! Αρκεί να μην απογοητευτείς και να μην το βάλεις κάτω! Θα φτιάχνουνε σιγά σιγά τα πράγματα, υπομονή!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πέφτεις μέσα,ε;Παίζει πάντως λόγω των προηγούμενών σου εμπειριών,να προδικάζεις πως θα \"πέσεις\"σε άτομα με παρόμοια συμπεριφορά.Ίσως δεν είναι και εντελώς τυχαίο.Σκέψου κι αυτό.Αν περιμένω να δω το \"κακό\"στους γύρω μου,συνήθως αυτό βλέπω.Και αν ακόμη υπάρχει το καλό,εγώ το παραβλέπω,γιατί η δυσπιστία μου με εμποδίζει να το δω.Περιμένω τα χειρότερα και τα χειρότερα θα προτιμήσω να ξεχωρίσω,αυτά που θα επιβεβαιώσουν την καχυποψία μου.

    Είναι αρνητισμός αυτό,δεν είναι Αμαλία μου;
    Αυτός ο τρόπος σκέψης,σε κάνει λίγο μυωπική στη θέαση των ανθρώπων,αναδεικνύεις όσα δικαιώνουν τα αρνητικά σου συμπεράσματα.Μπορείς να το διαχειριστείς με δουλίτσα με κάποιον ψυχολόγο,ώστε να αλλάξει,να ξαναεμπιστευτείς και να μπορείς να διακρίνεις και το άσπρο,όχι μόνο το σκούρο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •