ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    Καλημέρα!θα ήθελα τη βοήθεια σας!!Εδω και 3
    χρόνια πάσχω απο συγκεκριμένη ιδεοληψία!Απο μικρή πάντα με κάτι κόλαγα τα 3
    τελευταία χρόνια η εμμονή μου είναι η επιδερμίδα μου την οποία κοντεύω να καταστρέψω τελείως!στην αρχή πήγαινα σε δερματολόγο συνέχεια μπορεί και κάθε εβδομάδα!Αυτός μου έδωσε μια κρέμα με ρετινόλη τον ένα χρόνο!!Το προβλήμα μου βέβαια δεν λύθηκε γιατί ασχολιόμουν συνέχεια με το πρόσωπο μου.Αθελα μου έκανα και κάνω συγκεκριμένες μυικές κινήσεις στο πρόσωπο μου που μου προκαλούν σκίσιμο στο δέρμα!Η ιστορία αυτή συνέχησε και για δεύτερο χρόνο όπου ο δερματολόγος μου έδωσε και άλλη κρέμα ρετινόλης την οποία έβαλα 2 με 3
    φορές για ένα διάστημα δεν χρησιμοποίησα αντιλιακή!Απο τότε μου έχει γίνει έμονη ιδέα ότι έχω καταστρέψει το δέρμα μου και τισ στιβάδες μου.
    Απο τα τραβίγματα ίσως και απο τον ήλιο εχω δημιουρήσει στο πρόσωπο μου μικρές ευρυαγγείες ένω κάτω απο τα μάτια μου φαίνονται οι φλεβες μου γιατί το δέρμα έχει λεπτύνει πάρα πολύ!!!!Οι κινήσεις οι οποίες κάνω είναι συνεχόμενες και μου δημιουργουν λεπτημα της επιδερμίδας μου!!
    Μπορεί να σας φαίνονται γελοία όλα αυτα το ξέρω!Καί έγω αντιλαμβάνομαι τη τρέλλα της κατάστασης μου αλλα δεν μπορώ να το σταματήσω!!!Κατέληξα σε ψυχίατρο δινοντάς μου ladose!Tο θέμα όμωσ είναι οτι τα διέκοψα γιατί ειχα γίνει μπαλάκι του νευρολόγου μου!!Κάποτε έπασχα απο επιληπτικές κρίσεις φωτοευαισθησίας.Με τη λήψη φαρμάκων κινδύνευα να ξανακάνω κρίσεις έτσι έπρεπε να αρχισω να παίρνω τα χάπια της επιληψίας και να ξαναμπώ σε μια διαδικάσια τρελλή!Για να μην σας κουράζω κατέληξα σε ομοιοπαθητικό του οποίου τα χάπια με έχουν βοηθήσει όπωσ και του ψυχιάτρου!Οχι τελείως αλλά μέχρι ένα σημείο...
    Τα τραβήγματα στο πρόσωπο μου τα κάνω ακόμα, έχω ξεπεράσει το καθρεφτάκι όμως!!!Έχω ξεκίνησει και κάνω και επισκέψεις σε ψυχολόγο!Επειδή κάτι ανάλογο το έχω ξαναπεράσει με άλλο ιδεοψυχαναγκαστικό σύνδρομο που είχα και κατέληξε να με ηρεμήσει γυναικολόγος μήπως γνωρίζει κανεις κανένα δερματολόγο καλό ομιλητικό να μου εξηγήσει καποια πραγματα!!Κατα καιρούς έχω δώσει απίστευτα χρήματα σε δερματολόγους δεν μπορεσε κανείς να μου μιλήσει όμως την ανάλογη ώρα και να μου εξηγήσει κάποαι πράγματα!Εδω θα ήθελα να αναφέρω ότι μετα απο ορμονολογικές εξετάσεις που έκανα βρήκα ότι έχω κάτι ορμονικές διαταραχές και ένα μικρό όζο στο θυροειδη!!Και τρέχω και για αυτό σε γιατρούς γιατί θα ήθελα να αποκλεισω το ενδεχόμενο ότι όλα αυτα μου τ αδημιουργει ο θυροειδης μου!Επίσης καποιοι γιατροί απο όλους αυτούς που έχω γυρήσει μου έχουν πεί ότι ο ιδεοψυχαναγκασμός μπορεί να οφείλεται και στο ότι έχω κόψει τα χάπια της επιληψίας!!Ισως είναι και αυτό δεν ξέρω!!!Νομίζω ότι ένας καλός δερματολόγος ομιλειτικός θα με βοήθαγε πολύ!!!Θα ήθελα να μου απαντήσει στις φοβίες μου ότι κατέστρεψα τις στιβάδες του δέρματος μου με τον ήλιο και γενικά ότι αλλο τρελλό αλλα και μοναδίκο μου έρχεται στο μυαλό!!!

    Εξάλλου το πρόβλημα του καθενος είναι ξεχωριστό όσο και βλαμένο νά είναι!Η ψυχολόγος νομίζω οτι θα με βοηθήσει πάρα πολύ αλλά σταδιακά!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    :( Είναι τόσο μεγάλο το κείμενο που βαριέστε να το διαβάσεται ή δεν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει και να μπορει να με συμβουλέψει πάνω στο πρόβλημα μου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Τι πιστεύεις θα γινόταν άμα παραμελούσες την επιδερμίδα του προσώπου σου? (εννοώ μόνο νερό και έτσι απλά βασικά πραγματάκια)

    Εννοώ ποια είναι η χειρότερη περίπτωση που έχεις ακούσει να συμβαίνει σε άνθρωπο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Κοιτα και η μητέρα μου που δεν έκανε τίποτα απολύτως πέρα απο τις ριτίδες δεν είχε κάτι άλλο και μερικές ευρυαγγείες!!!
    Ξέρω ότι ότι και να αναφέρω ακούγεται γελοιο πόσο μάλλον ότι κάνω για ώρες σε καθημερίνή βάση την ίδια μυική κίνηση.Είναι κάποια πράγματα που μπορεί να καταλαβαίνεις οτι είναι γελοια να μην μπορεις να τα σταματήσεις όμως.Το πρόβλημα του κάθε ανθρώπου είναι μοναδικό και το αντιμετωπίζει ξεχωριστά!!!!Όλα αυτά προέρχονται απο παιδίκα βιώματα.Είτε είναι ψυχαναγκασμοι είτε αχγος είτε οτιδήποτε άλλο το θέμα είναι να βρείς το κουράγιο να αντιμετωπίσεις τισ φοβίες σου που πάντα κάτι κρύβουν απο πίσω!!!!
    Όλο αυτο που μου συμβαίνει είναι μια εμμόνη αδικαιολόγιτη!Αχγονομαι για τις ριτίδες και απο την άλλη κάνω πράγματα που συντελλόυν στη γηρανση του δέρματος!!!!Είναι ένας φαβλος κύκλος!!!!Και λογίκη δεν υπάρχει!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    καλημερα σου!
    να ξερεις πωσ κανενα προβλημαδεν ειναι βλαμενο, αν σε ενοχλει ειναι προβλημα και τελοσ.
    Ειναι λιγο δυσκολο εμεισ εδω να ξερουμε καποιον καλο δερματολογο ..αλλα που ξερεις μπορει καποιοσ να σου πει!

    προσωπικα ετσι οπως τα περιγραφεις..εγω νομιζω στην θεση σου θα πηγενα σε ενα σανατοριο- θεραπευτηριο..που να ειδικευεται πχ στην δερματολογια, οπου θα σου εκαναν συγκεκριμενη θεραπεια, ελεγχομενη..και οπου θα ξεκουσαζες ψυχη και σωμα ..μια και στα σανατορια καθεσαι πανω απο 15 μερεσ...

    βεβαια ..κοστιζει, αλλα παντα εχει καποια βελτιωση οποιο προβλημα κι αν εχεις...

    τα καλητερα δερματολογικα σανατορια ειναι στο Ισραηλ λογο της νεκρας θαλασσας, ξερω πως εχει καλα...γενικα οπου εχει καλα ιαματικα λουτρα ειδικα θειουχα που βοηθουν στην επουλωση οποιου προβληματος δερματικου κι αν εχεις...για να δεις αν σε βοηθουν μπορεις να αρχησεισ και απο εδω μιασ και στην Ελλαδα επισεις υπαρχουν καλα κεντρα...αληθηνα ιαματικα κεντρα-σπα ..αλλα που να ειδικευοντε στο δερμα ξερω μονο στο εξωτερικο.

    Γενικα οι φυσικες θεραπειες να ξερεις ειναι πολυ καλητερες απο οποιαδηποτε χημεια μια και δεν ειναι κατι ξενο..για το σωμα.

    Αυτα απο μενα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ adzik για τις ωραίες σου συμβουλές θα το κοιτάξω μόλις τελειώσω απο τους γιατρούς!!
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις ωραιές σου συμβουλές σου και τα καλά σου λόγια!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Θα συμφωνήσω με τον/την Adzik .

    Από την στιγμή που σε ενοχλεί κάτι δεν είναι ούτε γελοίο ούτε χαζό πρόβλημα. Ας μείνουμε στο \"ενοχλητικό\".
    .

    Όλο αυτο που μου συμβαίνει είναι μια εμμόνη αδικαιολόγιτη!Αχγονομαι για τις ριτίδες και απο την άλλη κάνω πράγματα που συντελλόυν στη γηρανση του δέρματος!!!!Είναι ένας φαβλος κύκλος!!!!Και λογική δεν υπάρχει!
    Επομένως τι σκοπεύεις να κάνεις για αυτό?
    Θα συνεχίσεις αυτόν τον φάβλο κύκλο για να αποδείξεις τον ορισμό του

    \"παράνοια: να κάνει κάποιος το ίδιο ακριβώς πράγμα πολλές φορές και κάθε φορά να περιμένει διαφορετικά αποτελέσματα\"

    ή σκέφτεσαι να δοκιμάσεις άλλη εναλλακτική λύση?

    Ποιες είναι οι σκέψεις σου πάνω σε αυτό?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ και εσένα για τα καλά σου λόγια!!
    Αν και καινούρια στο σαίτ νοιώθω πολύ οικεία!!
    Κοίτα σαφώς πάω σε ψυχολόγο και σε ομοιοπαθητικό.Νομίζω όμως ότι θα αργήσουν να έχω τρελλά αποτελέσματα!!Απο την άλλη κοιτάω να βρω άτομα που ξέρουν και αξίζουν πραγματικά γιατί ο κύκλος των γιατρών είναι ο κύκλος της κονόμας!!!Όχι όλοι βέβαια!Επίσης προσπαθώ να φτιάξω την διάθεση μου γιατί είναι η αρχή των πάντων!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by konstantina_ena
    Κοίτα σαφώς πάω σε ψυχολόγο και σε ομοιοπαθητικό.Νομίζω όμως ότι θα αργήσουν να έχω τρελλά αποτελέσματα!!
    Χαχα , θες και \"τρελά αποτελέσματα\" κιολας :p
    Καλό είναι πάντως αυτό που βάζεις μεγάλους στόχους. μου αρέσει. nice. Οι άνθρωπο που πάνε μπροστά στην ζωή τους πάντα κυνηγάνε το \"big prize\" ;)
    Θα σου πω κάτι σε αυτό το σημείο, ο κάθε ειδικός σε καθοδηγεί με τον δικό του τρόπο. Όταν λέω σε καθοδηγεί φαντάσου το σαν να είσαι χαμένη σε ένα σπίτι με πολλές πόρτες και να μην μπορείς να βρεις την έξοδο.Ο ειδικός θα σου μιλάει από τον ασύρματο και θα έχει έναν χάρτη μπροστά του την ώρα που θα σου λέει \"μπες στην πόρτα δεξιά τώρα, τώρα αριστέρα κτλ κτλ\" και θα σου δείξει έτσι την σωστή πόρτα να περάσεις να φτάσεις στην έξοδο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα σε πιάσει από το χέρι να σε πάει ο ίδιος.
    Αυτό εσύ και μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις.
    Κοινώς, όσο περισσότερο βάλεις τα δυνατά σου να το παλέψεις και να προσπαθήσεις, τόσο πιο γρήγορα θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    :)


    Επίσης προσπαθώ να φτιάξω την διάθεση μου γιατί είναι η αρχή των πάντων!!!!
    Αααα, αυτό το κομμάτι με ενδιαφέρει..!
    Το θεωρώ πολύ σημαντικό βήμα..!
    Με ποιους τρόπους προσπαθείς να φτιάξεις την διάθεση σου μέχρι στιγμής?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αν και απο την ώρα που το διάβασα με έχει πιάσει ταχυκαρδία!!
    Είναι η πικρή αλήθεια .......
    Έχεις περάσει ποτέ απο τέτοιο στάδιο?
    Κοίτα εγώ ειμαί σε τέτοιο στάδιο που νομίζω κυριολεκτικά και μεταφορικά οτι αρχίζω και σπουδάζω ψυχολογία!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by konstantina_ena
    Κοίτα εγώ ειμαί σε τέτοιο στάδιο που νομίζω κυριολεκτικά και μεταφορικά οτι αρχίζω και σπουδάζω ψυχολογία!!!
    Καλό είναι αυτό, αποκτάς έτσι εμπειρίες και skills ώστε να είσαι προετοιμασμένη στο μέλλον , και γιατί όχι, αυριο μεθαύριο να συμβουλεύεις άλλους μιας και θα έχεις την εμπιρεία από πρώτο χέρι.Δεν ξέρω άμα το έχεις συνηδητοποιήσει, αλλά ήδη το κάνεις άθελα σου μέχρι έναν βαθμό ;)

    .

    Αν έχω περάσει από τέτοιο στάδιο?
    Ναι, έχω περάσει.
    Βασικά έχω περάσει και από άλλα στάδια στην ζωή μου , αλλά βρήκα μια πανίσχυρη λύση όταν ανακάλυψα μια πατέντα: οπτικοποίηση των θεμάτων που μας απασχολούν.

    Ξέρεις είναι δύσκολο να \"πολεμάς\" κάτι ή κάποιον για το οποίο δεν ξέρεις όχι μόνο τι είναι καλά καλά, αλλά ούτε καν ξέρεις το πεδίο στο οποίο βρίσκεσαι.
    Αν όμως ορίσεις με το μυαλό σου ένα μέρος,τόπο,χρόνο,αντίπαλο, τότε μπορείς να το νικήσεις.

    Έχεις δει το μάτριξ?

    Πριν ξεκινήσουν τις αποστολές τους εκεί οι τύποι είχαν την δυνατότητα να διαλέξουν τι δυνάμεις θα έχουν(ταχύτητα,άλματα κτλ) , τι εξοπλισμό θα έχουν (τελευταίας τεχνολογίας γκατζετάκια,οπλάρες κτλ) , που θα πηγαίνανε και άλλα πολλά.
    .

    Αυτό όμως ,η δύναμη της φαντασίας σου,μπορεί να γυρίσει και ενταντίων σου μπούμερανγκ άμα δεν προσέχεις όμως.

    Σκέψου κάποιον ο οποίος φαντάζεται τον εαυτό του κλεισμένο σε μια υπόγεια τεράστια αχανή και κατασκότεινη σπηλιά με υγρασία και να τουρτουρίζει από το κρύο με το αμάνικο που φοράει την ώρα που κρατάει έναν μικρό αδύναμο φακό που τρεμοσβήνει και ακούει όλο θορύβους και ουρλιαχτά/φτερουγίσματα από το βάθος της σπηλιάς που βγαίνουν από άγνωστους πεινασμένους τρόμους ενώ είναι αβέβαιος για τον τι τον περιμένει μετά.Άντε πες σε αυτόν τον άνθρωπο να βρει έξοδο.Έχει παγιδευτεί μόνος του με τέτοιο παιχνίδι που έστησε.

    Σκέψου τώρα όμως κάποιον άλλο ο οποίος είναι στην ίδια σπηλιά στην θέση του άλλου, αλλά με την διαφορά ότι βρίσκεται μέσα σε ένα τέτοιο --> http://www.christophe-lacaux.com/upload/concept-art/6.iceberg_mecha.jpg .

    Έχει διαφορά, έτσι δεν είναι?

    .

    Η όλη λογική μοιάζει με το παραμύθι του \"παπουτσωμένου γάτου\" , όπου ο γάτος προκάλεσε τον κακό μάγο που ήταν μεταμορφωμένος σε δράκο έτοιμος να τον φάει, να μεταμορφωθεί λίγο σε ένα μικρό ασήμαντο ποντικάκι. Ο μάγος το έκανε, και ο γάτος τον έκανε μια χαμψιά ;d

    γάτος - κακός πανίσχυρος μάγος 1-0

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Είσαι πολύ αισιόδοξο άτομο και δείχνεις να έχεις ψαχτεί πάρα πολύ!!!Αυτό που λές δίνει μια κάλή βοήθεια για τον εαυτό μας!!!Για να φτάσεις μέχρι εκεί όμωσ πρέπει να περάσεις πάρα πολλά και να μάθεις πάρα πολλά!Εγω το βλέπω σαν μια πυραμίδα την οποία πρέπει να σκαρφαλώσω!!!Στην αρχή ξεκίνω απο την βάση μεχρι να φτάσω στη κορυφη!!το κατέβασμα είναι σίγουρα πιο εύκολο.Η θα το χειριστώ καλά η θα χάσω την ισορροπία μου και θα τσακιστώ πέφτοντας κουτρουβάλα κάτω!!!
    Στην περίπτωση μου νοιώθω ότι θα τα καταφέρω να κατέβω όσο πιο μαλακα μπορώ!!!
    Οταν προέρχεσαι απο μια οικογένεια που σε είχαν σε γυάλα και ξαφνικά τρως το ένα χαστούκι μετά απο το άλλο καταλαβαινεις ότι έφυγες ξαφνικά απο το παραμύθι σου!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by konstantina_ena
    Είσαι πολύ αισιόδοξο άτομο και δείχνεις να έχεις ψαχτεί πάρα πολύ!!!Αυτό που λές δίνει μια κάλή βοήθεια για τον εαυτό μας!!!Για να φτάσεις μέχρι εκεί όμωσ πρέπει να περάσεις πάρα πολλά και να μάθεις πάρα πολλά!Εγω το βλέπω σαν μια πυραμίδα την οποία πρέπει να σκαρφαλώσω!!!Στην αρχή ξεκίνω απο την βάση μεχρι να φτάσω στη κορυφη!!το κατέβασμα είναι σίγουρα πιο εύκολο.Η θα το χειριστώ καλά η θα χάσω την ισορροπία μου και θα τσακιστώ πέφτοντας κουτρουβάλα κάτω!!!
    Δε ξέρω άμα το κατάλαβες , αλλά μόλις έκανες οπτικοποίηση χαχα
    .

    .

    Όσο για αυτό με την γυάλα... common, νομιζω είσαι αρκετά μεγάλο κορίτσι πλέον για να ξαναζείς την παιδική σου ηλικία ;)

    Στο κάτω κάτω το θέμα δεν είναι τι σου συμβαίνει στην ζωή σου, αλλά το πως αντιδράς σε αυτό που σου συμβαίνει.

    Και μάλλον ήρθε η ώρα να γίνεις συγγραφέας και να γράψεις το δικό σου παραμύθι....!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Αχ αυτό νομίζω οτι το τελευταίο καιρό το κάνω σίγουρα!!!Λες να έχω αρχίσει να κατεβαίνω την πυραμίδα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    πιστευω πως ναι . και πιστευω επισης οτι εχεις μια ενδιαφερον ιστορια να μας πεις στο τελος.... χμμμμμμ...

    ;)

    Θελω να κανεις κατι ομως μετά..!
    Οταν κατεβεις την πυραμιδα να βρεις τροπο μετα να την ανατιναξεις μεχρι να γινει κομματακια απο πετρες.Να ακουσεις τον κροτο της εκρηξης, να δεις το συνεφο σκονης και καπνου, να την δεις να βυθιζεται στην αμμο,να νοιωσεις την ενταση και την ικανοποιηση της ανδρεναλινης οταν θα κυλαει μεσα σου κατα την διαρκεια ολου αυτου ετσι ωστε στο τελος να μεινουν απλα κατι πετρουλες και ερηπια στην θεση της.Αν σου ειναι ευκολο να υπαρχει και μουσικη υποκρουση απο αγαπημενη ταινεια σου σε σκηνη καταστροφης-λυτρωσης απο κατι.

    go tiger >:D

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •