Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18

    Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ

    Γεια σας!!Τον τελευταίο καιρό(περίπου 1χρόνο)έχουν γίνει πολλά πράγματα στην ζωή μου.Μεγάλοι καβγάδες με μέλος της οικογένειας(έλλειψη ακόμη και τυπικής επικοινωνίας μετά από δική μου επιλογή),χωρισμός 2 χρόνων σχέσης λόγω απόστασης,2 θάνατοι πολύ κοντινών μου ανθρώπων,ξεκίνημα ζωής σε άλλη πόλη λόγω πανεπιστημίου και πολλά συνεχόμενα λάθη στην ερωτική μου ζωή.'Ετσι λοιπόν συνέχεια έχω νεύρα και ξεσπάσματα πολύ έντονα.Ακόμη και κρίσεις πανικού.Παλιότερα επισκεπτόμουν ψυχολόγο αλλα δεν θέλω να το ξανακάνω στη φάση που είμαι.Δεν μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου και πολλές φορές ξεσπάω μπροστά σε ανθρώπους που δεν εμπιστεύομαι και μετά το μετανιώνω.Το μόνο που κάνω είναι σχεδόν σε καθημερινή βάση να πίνω αλκοόλ γιατί αυτό με κάνει να ξεχνιέμαι για λίγο και να περνάω καλά.Αλλά ανησυχώ.Έχω πιάσει τον εαυτό μου να το ζητάει.Δεν ξέρω τι να κάνω,πως να ηρεμήσω..Αυτά!!Ότι και να μου πείτε καλό θα είναι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοψε το αλκοολ!!!!!
    Μια στις τοσες καλο ειναι να ξεφευγεις και το κανω και εγω...μου αρεσει πολυ το ποτο αλλα κοφτο αν εχει γινει καθημερινοτητα.
    Δυστυχως ολα τα ωραια πραγματα στη ζωη εχουν και το κοστος τους...το προηγουμενο χρονο ειχα και εγω πολλες περιπετειες προσωπικες...επινα πολυ για ενα χρονο και το καλοκαιρι...στραβωσα εντελως.Φυσικα δεν εφτασα σε σημειο να ξεσπασω πανω σε αλλους, αλλα γενικα ειμαι πολυ μετρημενος σε ολα...δεν ειναι στον χαρακτηρα μου.

    Τωρα ολα ειναι παρα πολυ καλυτερα για πολλους λογους, αλλα ενας απο τους βασικους ειναι νομιζω οτι εκοψα το αλκοολ αν και χθες πχ υστερα απο πολυ καιρο εγινα...φεσι
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    to thema einai oti genika san atomo eimai ton akron.i to ena i to allo.k m aresei para polu to poto.skeftomun oti k na kopso to alkool th uparxun ta nevra.idi ftano sta akra.an to kopso tha ftaso akomi parapera?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι το αλκοολ δημιουργει βια και νευρα...δεν ειναι ηρεμιστικο,ειναι διεγερτικο!!!!!!
    Εκτος βεβαια αν εισαι εξαρτημενος οποτε δεν ξερω τι παιζει και την πορεια που πρεπει να ακολουθησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αν είσαι των άκρων, θα πρέπει να πληρώνεις και το τίμημα. και συναισθηματικά αυτό συνήθως λέγεται: φοβερός θυμός στη μια μεριά, κατάθλιψη στην άλλη. ψάξε για τη μέση οδό στα προβλήματα σου και θα κερδίσεις και συναισθηματική σταθερότητα.

    για το αλκοόλ δεν ξέρω τι ρολο παίζει. τα παραπάνω που σου γράφω ισχύουν για χωρίς αλκοόλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γειά σου φίλε/η... Μπυράκια. Εγώ θα σου μιλήσω ως πρώην αλκοολική. Τα \'νεύρα\' που αναφέρεις τόσο παραστατικά, αποτελούν μια \'ιδανική\' συνθήκη για να περάσεις στη φάση της εξάρτησης απ\' το αλκοόλ. Είναι ένας απ\' τους βασικούς παράγοντες δηλαδή. Σου λέω ευθέως - με βάση αυτά που διαβάζω - πως σε θεωρώ ήδη \'προβληματικό\' πότη εφόσον άρχισες να ζητάς την ουσία σε καθημερινή βάση. Αυτό που δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις αυτή τη στιγμή - εννοώ να το νιώσεις συναισθηματικά - είναι το ότι η συγκεκριμένη ουσία έχει κατασταλτική δράση στο νευρικό σύστημα, είναι η πλέον επικίνδυνη για το ΚΝΣ. Εσύ νομίζεις ότι σε χαλαρώνει, αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Το αλκοόλ μεγαλοποιεί όλα τα αρνητικά συναισθήματα και τη διάθεση. Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά δε σκοπεύω να σου πω πράγματα που θα ήθελες να ακούσεις. Λες και μόνος/η σου ότι απ\' τη μια δε μπορείς πια να ελέγξεις τον εαυτό σου, ότι αυτό σου κοστίζει κάποιες φορές γιατί έχει δυσάρεστες επιπτώσεις, αλλά απ\' την άλλη δεν είσαι σε φάση για έναν ειδικό. Μα ίσα - ίσα, φαίνεται καθαρά ότι χρειάζεσαι μια διαχείριση του εαυτού σου που αδυνατείς έτσι κι αλλιώς να κάνεις. Προσπάθησε να σκεφτείς λογικά γιατί με τέτοια ψυχολογία είσαι \'ταμάμ\' για να εξαρτηθείς και ξέρω πολύ καλά τί σου λέω. Λες ότι φτάνεις στα άκρα και στην υπερβολή. Αν συνεχίσεις να πίνεις αυτό θα γίνει πιο μεγάλο και ασήκωτο. Ίσως προχωρήσεις σε βιαιότητα. Άνθρωποι με τάσεις για τα \'άκρα\' εμπλουτισμένες με νεύρα και θυμό, χάνουν γρήγορα τη μπάλα με την ουσία και εντελώς με τον εαυτό τους. Σε λίγο ίσως αρχίσεις και να επιρρίπτεις ευθύνες παντού γύρω σου κι αυτό μπορεί να σε απομονώσει. Λυπάμαι που δε βρίσκω κάτι \'θετικό\' να σου πω. Θα έλεγα να επισκεφτείς σύντομα έναν άνθρωπο για να μπορέσεις να μπεις σε μια τάξη. Και προσπάθησε να μείνεις μακριά απ\' την ουσία τώρα ακόμη που μπορείς.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    paidia sas efxaristo polu gia tin voithia!!!den exo anagi na akuso kati thetiko,tin ali8ia thelo.paliotera oi episkepseis mou s psixologo stamatisan gt eniosa pos d ginete sinexeia gia pragmata pou me aforoun an anazito voithia se eidikous.prepei na matho na ta ksepernao kai moni mou,na statho moni mou sta podia mou.k tora afto aisthanomai gi afto de thelo na pao.oso gia tin viaiotita upirksan idi stigmes pou egina viaih kai afto pou me ekane na <peso> upervolika einai oti den to thimomun kan.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Καταλαβαίνω τί λες. Νομίζω φίλη μου - αν μου επιτρέπεις - πως τα έχεις λίγο συγκεχυμένα τα πράματα στο μυαλό σου. Μήπως \'απέτυχες\' με τις επισκέψεις σου στον ειδικό επειδή πήγαινες εξαρχής με λάθος σκεπτικό; Μα δε πάμε εκεί για να μας \'λύσουν\' τα όποια προβλήματα. Το έγραψες και μόνη σου:\'... prepei na matho na ta ksepernao kai moni mou,na statho moni mou sta podia mou...\'. Για αυτό πήγαινες εκεί, αλλά θέλει πολύ δουλειά από πλευράς σου. Θέλει να αλλάξεις γνώμη για τον εαυτό σου καταρχάς και στη συνέχεια θα αλλάξει κα ο τρόπος σκέψης σου. Δεν είναι εύκολα όλα αυτά φυσικά, ειδικά αν υπάρχουν πολλά προβλήματα στην καθημερινότητα. Πάρτο αλλιώς και θα δεις ότι έτσι θα βοηθηθείς. Αν του επιτρέψεις δηλαδή να σε βάλει σε άλλους δρόμους σκέψης και συμπεριφοράς για να μπορείς μόνη σου όπως λες να ανταπεξέρχεσαι σε κακές και καλές στιγμές. Δε βλέπω να λες κάτι για το πώς έχεις σκοπό να αντιμετωπίσεις όλο αυτό που σου συμβαίνει. Δεν έχω κάποιο όφελος με το να σου λέω να απευθυνθείς κάπου, αλλά ως πρώην χρήστης θέλω πλέον να προσφέρω τη βοήθειά μου με τις εμπειρίες μου. Πώς σκοπεύεις να χειριστείς ας πούμε τη βιαιότητα που ήδη έβγαλες;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    oi episkepseis gia kairo m vgikan s polu kalo,makroprothesma omos edeikse oti d kaliftikan polla.skeftika gia ena xroniko diastima na apomonotho ligo,na ta vro me tn eafto mou kai na skefto kapoia pragmata pou me apasxoloun.skeftika akomi kai na figo gia ligo kairo apo tin poli pou meno gia na iremiso.oso gia tin viaiotita proseksa pos kai alles fores piomeni exo aisthanthei poli thimo alla pote den proxorisa se prakseis.tn fora p egine pistevo pos itan thema pio polu nevron me to sigekrimeno atomo kai oxi alkool.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    θα πω αυτό το τελευταίο - γιατί πρέπει να φύγω - και θα επανέλθω αργότερα αν θελήσεις να συνεχίσεις να γράφεις. Με συγχωρείς που \'επιμένω\' αλλά δεν είναι \'τυχαίο\' το ότι πρόσεξες κι εσύ η ίδια συνδιασμό ουσίας - θυμού. Μπορεί όπως λες να προχώρησες μόνο μια φορά σε βίαιη πράξη, αλλά αν συνεχίσεις να πίνεις μπορεί να επαναληφθεί. Σου είπα και πριν, πως όταν ήδη προϋπάρχουν μέσα μας συμπεριφορές ή συναισθήματα αρνητικά και έντονα, που πιθανόν είναι σε αδράνεια και καταπιεσμένα, το αλκοόλ τα απογειώνει. Προσπαθώ να σε βοηθήσω και νομίζω ότι αυτή σου η συμπεριφορά είναι κατάλληλη για να ξεκινήσεις απ\' αυτήν. Μετά θα μπορέσεις να μπεις και παραμέσα. Είναι όμως δυσάρεστη και σε σένα και ίσως γίνει και στους άλλους. Σκέψου το και τα ξαναλέμε.


  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    den uparxei thema \'epimonis\'!epemene oso thes.d thelo na ksanasimvei paromoio peristatiko.otan to ematha tn epomeni mera(gt opos proeipa d to thimomun)exasa tn kosmo,eniosa toso \'mikri\'.thelo an oxi na to kopso entelos to alkool na to elatoso simantika.alla mou fainetai polu diskolo kai den mporo na mpo sti diadikasia na paro afti tin apofasi.ase pou opos eipa kai prin oti th gino xeirotera an to kopso einai san emmoni idea.

  12. #12
    γεια σου θα σου μιλησω και εγω ως πρωην εξαρτημενη απο το αλκοολ.
    υποτιθεται πως επινα για να χαλαρωνω,να ελεγχω το αγχος μου,τις κρισεις πανικου,τα νευρα μου,το θυμο, να μουδιαζω τα προβληματα μου.
    στην πραγματικοτητα καθε μερα ομως αντι να χαλαρωνω γινομουν επιθετικη για ολα και ολους ,ειχα μεγαλα ξεσπασματα σε ανθρωπους μ με αγαπουσαν νομιζοντας οτι αυτοι εφταιγαν για τα προβληματα μου.
    οπως ειπε και η αλομπαρ το αλκοολ δεν λειτουργει κατασταλτικα οταν υπαρχει εξαρτηση,αντιθετως μεγαλωνει ολα τα αρνητικα συναισθηματα ωστε στο τελος να χανουμε τον ελεγχο.
    αν εχες συνειδητοποιησει οτι υπαρχει προβλημα κανε κατι τωρα που ειναι νωρις ακομη πριν γινει ακομη μεγαλυτερο το προβλημα.μην αφηνεσαι βοηθησε τον εαυτο σου και θα σε ανταμειψει.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    afto thelo na kano,na voithiso tn eafto m oste na min ftasun ta pragmata se poli akraia fasi.alla mou fainetai vounooo olokliro na to kopso maxairi

  14. #14
    βουνο?και εγω ετσι ελεγα στην αρχη εβερεστ ολοκληρο!!ναι θα πρεπει να παλεψεις πολυ αλλα θα τα καταφερεις οπως και εγω και τοσοι αλλοι ανθρωποι.πιστεψε με μολις μπεις σε αυτη τη διαδικασια θα νιωθεις τοσο περηφανη,δυνατη,θα επελθει η ψυχικη σου ηρεμια με τον καιρο
    και καθε μερα θα γνωριζεις τον εαυτο σου.
    οσο για τα αρνητικα συναισθηματα που εχεις ναι σου φαινεται περιεργο,αλλα θα αρχισουν να καταλαγιαζουν και να βλεπεις και τα θετικα που ναι γυρω σου.
    αξιζει το κοπο,το βουνο οπως λες δεν νομιζεις?
    καλη επιτυχια σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    s efxaristo para poli!!kathe arxi kai diskoli..alla prepei na ginei gt allios tha xaso ton eafto mou,pou katavathos agapo toso polu,an den ton exo xasei idi..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •