Διαζύγιο και παιδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Διαζύγιο και παιδιά

    Βιωματικό εργαστήρι
    Θέμα: Διαζύγιο και παιδιά

    9 Οκτωμβρίου 2004
    Θεσσαλονίκη

    Συντονιστές:
    Βαγγέλης Καναβιτσάς, Ψυχολόγος
    Νίκος Δοϊρανλής, Ψυχολόγος

    Διάρκεια : 6 ώρες
    Κόστος συμμετοχής: 40 ευρώ

    Για δηλώσεις συμμετοχής:
    [email protected]
    ή
    2310 822292
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    monochrome with red and blue brush
    Posts
    3

    what can I say

    twra xwrisane oi goneis mou. einai kapws dyskolo na milhsw gia auto. Synhthws ekfrazomai metaforika..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    υπαρχει &το ομωνυμο βιβλιο \'\'διαζυγιο&παιδια\'\' που ασχολουνται ολοι οι γνωστοι εν θεσ/νικη Μαρκοβιτης,Χριστιανοπουλο� �,Αμπατζογλου κλπ απο τις εκδ university studio press

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    σήμερα με ζητησε η δασκαλα του γιου μου για να μου πει οτι \"το παιδί είναι αποδιοργανωμένο\". Ζούμε στο ίδιο σπίτι σε διάσταση με το μπαμπά, εγώ θέλω το διαζύγιο, εκείνος όχι. Το θέμα είναι ότι όλοι είμαστε αποδιοργανωμένοι, αλλά με το σημερινό έλαβα το τελειωτικό χτύπημα. Το μόνο ευχάριστο είναι ότι δεν έχει μελαγχολίες και επιθετικότητα τα οποία φοβόμουν. Τα παράπονα της δασκάλας ήταν σχετικά με την τάξη στα γραπτά του και τα πράγματά του, με την τάση του να ζητάει συνεχώς την προσοχή και τον έπαινο των άλλων. παλιότερα, στο νηπιαγωγείο, είχε γίνει ο κλόουν της παρέας προκειμένου να ασχολούνται μαζί του έστω και περιγελαστικά. Είχε ανέκαθεν μεγάλη φαντασία και απέφευγε τα ομαδικά παιχνίδια. θελει ακόμα καιμε μένα να είναι ο αρχηγός. Δεν ξέρω... είμαι εξουθενωμένη. Τί οφείλεται στην οικογενειακή κατάσταση και τί στις επιλογές παιδαγώγησης; βοήθεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    anitak, έχοντας ζήσει σε ένα περιβάλλον που οι γονείς μου ήταν μονίμως σε καυγάδες, μπορώ να σου επιβεβαιώσω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση του παιδιού σου.

    Δεν θα σου πω να φυσικά να τα ξαναβρείς με τον άντρα σου γιατί νομίζω ότι πλέον η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

    Αυτό που κατα την γνώμη μου πρέπει να κάνεις και μάλιστα όσον το δυνατό συντομότερα, είναι να μη παρατείνεις νοσηρές καταστάσεις όπως η συγκεκριμένη συμβίωση.

    Δώσε ένα τέλος λοιπόν, το συντομότερο δυνατό, εξηγώντας στο παιδί σου πως και οι δύο γονείς θα είναι πάντα δίπλα του.

    Νομίζω πως δεν είναι το διαζύγιο αυτό που πληγώνει τόσο ένα παιδί, όσο οι συνεχείς προστριβές, και η μόνιμη ανασφάλεια που νιώθει ζώντας σε ένα τέτοιο περιβάλλον.

    φιλικά
    Μιχάλης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    αυτό που κατάλαβα εγώ τα 24 χρόνια της ζωής μου είναι οτι κανένα παιδί ακόμη και ηλικίας 40 ετών να είναι δεν θέλει να βιώσει διαζύγιο γονιών.
    η αίθηση οτι σχίζεται η οικογένεια, οτι σπάει αυτός ο δεσμος είναι επίπονος και αμετάκλητος.
    λένε πολλοί οπως και πολλά παιδιά δηλώνουνε \"μακάρι να χωρίζανε οι γονείς μου παρά τους βλέπω να τσακώνονται και να δημιουργούνται προβλήματα\" και όμως μέσα από αυτό πονάνε.
    δεν είμαι της άποψης να παίρνουνε διαζύγιο. θα μου πείτε τόσα ξέρεις τόσα λες!
    είναι ευαίσθητο θέμα και λεπτότατο διότι από εκεί εξαρτάται η ψυχική ηρεμια των παιδιών όπως και των συζήγων.
    συμβουλεύω αυτούς τους γονείς να πάνε σε κάποιον ειδικό σύμβουλο για να ξέρουνε πως να αντιμετωπίζουνε τις αντιδικίες τους. πρώτα από όλα μεταξύ τους για να είναι καλύτερα και να μην φαίνεται τα παιδιά και έπειτα ως προς τα παιδιά.
    είναι λυπηρό από καρδιάς και ψυχής ματάκια παιδιών-ᾱνθρώπων να βιώνουνε κηνές διαζυγίου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    ανιτακ τι ηλικια εχει το παιδι σου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by siga_siga

    είναι λυπηρό από καρδιάς και ψυχής ματάκια παιδιών-ᾱνθρώπων να βιώνουνε κηνές διαζυγίου!
    ίσως λυπηρότερο από όσο φαντάζεσαι. Εντούτοις, όταν βυθίζεται ένα πλοίο έχεις τις εξής δύο επιλογές: να πας μαζί του στον πάτο ή να πέσεις στην άγρια θάλασσα και να κολυμπήσεις. Εγώ, δεν θα πεθάνω πριν με φάνε οι καρχαρίες.

    άννυ έχω δύο παιδιά, ένα αγόρι 7 και ένα κορίτσι 3. Ευτυχώς, με όσα συζήτησα με τη δασκάλα του, αν και περνάμε δύσκολη φάση αυτό το μήνα, μοιάζει να πάει καλύτερα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Βρίσκομαι και εγώ σε μια παρόμοια κατάσταση. Εδώ και ένα χρόνο περίπου προσπαθώ να πάρω διαζύγιο αλλά πρώτα απ΄ όλα καταβάλλω πολλές προσπάθειες για να πείσω τον εαυτό μου οτι κάνω το σωστό. Έχω και εγώ δυο παιδιά περίπου στις ηλικίες της anitak. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΜΟΥ Το θετικό είναι οτι πρωην συζηγός μου δεν μένει μαζί μας και έτσι μπορώ να σκεύτομαι πιο καθαρά. Αυτός εδώ και κάτι μήνες μου ζητάει στα λόγια να προχωρήσουμε στο διαζύγιο αλλά στην πράξη δεν κάνει απολύτως τίποτα. Αντιθέτως Πιστεύει οτι με αυτό το τρόπο με εκδικείτε. Το πιο τραγικό όμως απ΄ όλα οτι εγώ απο την μερία μου δεν έχω κανέναν να με υποστηρίζει. Οι δικοί μου μου ρίχνουν το φταίξιμο για το χωρισμό μας μου το λένε ανοιχτά και δυχτυχώς του το λένε και αυτουνού. Βλέπεται έχει πάρει την ταμπέλα του καλού παιδιού και τους έχει πάρει όλους με το μέρος του. Δεν πιστεύω οτι υπάρχει άλλος άνθρωπος εκτός από εμένα που να ξέρει ακριβώς πως σκεύτεται και με ποιο τρόπο ενεργεί. Τα παιδιά μας τον λατρεύουν ενώ ξέρω οτι όταν τα παίρνει δυσανασχετεί μαζί τους και υπάρχουν φορές που μου τα φέρνει μέσα σε δύο ώρες. Απ΄την άλλη ο μεγάλος μου γιος έχει κλειστό χαρακτήρα και δύσκολα εκδηλώνεται. Φοβάμαι πως δεν θα μπορέσω να του προσφέρω εφόδια από μόνη μου προκειμένου να έχει ψυχική υγεία χωρίς αποθημένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    nala, αυτό που μπορώ να καταλάβω πια, είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να προσφέρουμε το οτιδήποτε στα παιδιά μας, πόσο μάλλον την ψυχολογική στήριξη, αν πρώτα δεν νοιώθουμε καλά εμείς. Δε μιλώ για ουτοπίες και ευτυχίες με λουλουδάκια στα σύννεφα. Εγώ αγωνίζομαι να είμαι απλά λειτουργική. Ζω 16 μηνες σε διασταση στο ιδιο σπιτι, σε ενα μηνα έχω το πρώτο δικστήριο [κατάντιδικία με δική μου πρωτοβουλία] και ακόμη δεν έχω ίχνος σιγουριάς για τίποτα. Όταν με βλέπω εμένα και τη ζωή μου μακροσκοπικά, νομίζω ότι όλα έχουν τελειώσει με το γάμο μου. Οι ανασφάλειες και τα \"αν\" είναι για να πάρουν κι αυτά τη θέση τους στην ιστορία. Παρόλη τη σύγχιση και την οδύνη, εξακολουθώ να αισθάνομαι μια δύναμη που με τραβάει τυφλά προς τα μπροστά. Και ελπίζω ότι το ένστικτό μου θα επιβεβαιωθεί. Για τα παιδιά δεν φοβάμαι σε βάθος χρόνου. Μου έχω εμπιστοσύνη, και κυρίως στην ίδια τη ζωή, πως ό,τι και να τους συμβεί, θα βρουν το δρόμο τους. Με άγχει πάρα πολύ όμως το παρόν. Το πού θα βρω δύναμη να τα στηρίξω και να τα καταλαβαίνω. Και το πώς η διάλυση της οικογένειας θα επηρρεασει τη διαμόρφωση του χαρακτήρα τους. Δεν με ανησυχεί ότι αυτό θα συμβεί. Με ανησυχεί να μην μπορώ να μπω στη θέση τους και να τα κατανοώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by anitak
    Με ανησυχεί να μην μπορώ να μπω στη θέση τους και να τα κατανοώ.
    Ως παιδί χωρισμένων γονιών και ως μητέρα εν διαστάσει και η ίδια, από ότι διάβασα, δείχνεις πως καταλαβαίνεις ήδη πολλά. Μην τους δείξεις πως τα λυπάσαι, αν το κάνεις, θα κουβαλούν για όλη τους την ζωή το μικρόβιο της αυτολύπησης. Δείξε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, στα παιδιά σου και στην ζωή.

    Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Φρόντισε τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.

    :)
    :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ενα ήρεμο διαζύγιο είναι προτιμώτερο απο ένα κακό γάμο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Existir
    Originally posted by anitak
    Με ανησυχεί να μην μπορώ να μπω στη θέση τους και να τα κατανοώ.
    [align=center] Δείξε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, στα παιδιά σου και στην ζωή.
    Φρόντισε τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά. http://homepage.eircom.net/~bray/em/mssmile3.gif
    [/align]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by Existir
    Originally posted by anitak
    Με ανησυχεί να μην μπορώ να μπω στη θέση τους και να τα κατανοώ.
    Ως παιδί χωρισμένων γονιών και ως μητέρα εν διαστάσει και η ίδια, από ότι διάβασα, δείχνεις πως καταλαβαίνεις ήδη πολλά. Μην τους δείξεις πως τα λυπάσαι, αν το κάνεις, θα κουβαλούν για όλη τους την ζωή το μικρόβιο της αυτολύπησης. Δείξε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, στα παιδιά σου και στην ζωή.

    Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Φρόντισε τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.

    :)
    :)
    χρόνια πολλά -αν χριστιανίζετε-,
    ....και ως παιδί χωρισμένων γονιών, πώς ήθελες και πώς περνούσες το Πάσχα; [ή άλλες σημαντικες για σενα ημερες]

    κανενα, προσπαθεις να μου πεις κατι; χρονια πολλα και σε σενα :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by anitak
    ....και ως παιδί χωρισμένων γονιών, πώς ήθελες και πώς περνούσες το Πάσχα; [ή άλλες σημαντικες για σενα ημερες]

    Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά η αλήθεια δεν είναι μόνο μια. Μπορούν να υπάρχουν πολλές αλήθειες. Αρκεί να θέλουμε να τις συνειδητοποιήσουμε.

    Χρόνια πολλά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •