den einai mono oi panikoi
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48

    den einai mono oi panikoi

    geia sas eimai 21 xronwn k exw diataraxi panikou ap ta 17 mou.paleyw me ayto 4 xronia.exw xasei ta panta...ektos oti exasa ta omorfa xronia k den prolava na zisw oti tha mporouse na zhsei mia kopela.exw xasei to endiaferon gia tin zwi ,den mporw na ergastw giati fovamai na bgw eksw ap to spiti. tous panikous ematha kapos na tous elegxw ma tin katathlipsi ,tis fovies ,tin apatheia k tis ideopsixanagkastikes skepseis den ta exw kataferei akoma.ola ayta ta xronia pigainw se giatrous ma den exei apotelesmata .pira xapia prin 2 xronia gia 1 xrono eixa ginei kala!ma twra ksanaypotropiasa.den thelw na ksanaparw xapia eimai molis 21 einai adiko..denkserw ti na perimnw isws ena thayma. isws kapote na me afisei ...to erwtima maou einai arage o xronos einai therapeytis??

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    eyxaristw poli alex niwthw anakoufisi pou mporoun na me katalavoun kapioi pou pernoun ta idia.diavasa k kapia alla themata k katalava oti o kathenas dinei tin diki tou maxi.ena plithos oloi diaforetikoi metaksi mas me ena koino antimetwpizoume tous idious fovous...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    23
    kai gw exw trabhksei polla apo tis ideolhptikes skepseis, tis fobies kai ton paniko...prospathw na to palepsw an kai egw exw xasei polla...kapoia stigmh omws eprepe na sumbibastw..dustuxws. akoma polles fores upoferw apo ola auta...prospathw na eimai mesa se filous alla den einai panta ekei.
    epishs kapoies fores niwthw oti eimai polu diaforetikh ap tous allous kai etsi ntrepomai para polu na milhsw gia to problhma mou

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΙΠΕ ΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙ ,ΤΗΝ ΕΒΡΙΣΑ Κ ΕΦΥΓΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ.ΟΝΤΟΣ ΠΛΕΟΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ..ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ. ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΤΣΙ ΕΝΙΩΘΑ Κ ΕΓΩ ΤΟΤΕΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΕΣΗ ΕΔΩ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΑ ΤΟΣΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΝΤΡΟΠΗ Κ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΜΑΘΑ ΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ Κ ΠΙΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΩ.ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΘΕΙ Κ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΤΟ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ Κ ΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.ΦΥΣΙΚΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ Κ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ. ΑΝΕΦΕΡΕΣ Κ ΕΣΙ ΓΙΑ ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΘΩ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΙΣ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΕΣΥ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    23
    Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου...Ειναι πραγματικα ελπιδοφορο που βλεπω οτι υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι με το ιδιο προβλημα και μπορουν και το παλευουν..Εχεις δικιο οτι οι ιδεοληπτικες σκεψεις ειναι πιο ενοχλητικες, γιατι διαρκουν και περισσοτερο, εγω για παραδειγμα μπορει να κολλησω σε μια σκεψη-παντα αρνητικη-για μηνες..Το μονο που εμαθα να κανω για την αντιμετωπιση τους ειναι το λεγομενο λαστιχακι..οταν υποφερω δηλ απο ιδεοληψιες εχω στο χερι μου ενα λαστιχακι- αυτο απ τα σουπερ μαρκετ- και τη στιγμη που σκεφτομαι κατι ενοχλητικο το χτυπαω στο χερι, λεγοντας παραλληλα απο μεσα μου τη λεξη στοπ.Αυτο μου το ειχε προτεινει ενας ψυχολογος και οντως βοηθαει αρκετα αλλα θελει αρκετο πεισμα. Μου ειπε ακομα οτι μπορω να χρησιμοποιω και τις απλες τεχνικες χαλαρωσης.
    Κατι που ανακαλυψα ακομα και δεν ξερω κατα ποσο πιανει στους αλλους, ειναι εκεινη την ωρα να αντικαθιστω την σκεψη με καποια χαρουμενη σκεψη κι ας μην την πιστευω την συγκεκριμενη στιγμη..
    Ελπιζω να σε βοηθησα...Φιλακια

    Υ.Γ Αν ξερεις κιαλλους τροπους αντιμετωπισης του πανικου και των ιδεοληψιων σε παρακαλω γραψε μου

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    οταν ερχονται εμενα αυτες οι σκεψεις απλα περιμενω να φυγουν δεν κανω τιποτα,αναμενω τον φοβο γιατι οσο αντιστεκομαι ειναι χειροτερα.το μονο που λεω εκεινη την ωρα στον εαυτο μου ειναι οτι θα περασει.παλιοτερα με επιανε μεγαλη φρικη εξαφανιζομουν απο οπου κ αν βρισκομουν για να μην γινει καποιο κακο.οι πανικοι δεν ειναι στον βαθμο που ηταν,δεν με τρομαζουν τοσο πια.υπαρχουν φορες που ειναι δυνατοι αλλα τους κανω να φευγουν με την δυναμη τις σκεψης ε τοσα χρονια πλεον κατι εμαθα.πιο εντονα ειναι τα ψυχοσωματικα, μια ανυποφορη ζαλαδα διαρκως,οταν παω να ψωνισω ,οταν ειμαι βολτα,οταν διασκεδαζω.. η ζαλαδα κ το τρεμουλο δεν λειπουν.βοηθησε πολυ να μην τις δινω πλεον τοσο σημασια να μην ειναι καρφωμενο στο μυαλο μου οτι θα ξαναβγαλω κριση .με πολυ κοπο το καταφερα ως ενα βαθμο.τωρα λεω αν με πιασει με επιασε. δεν γινοταν να ημουν κ με αυτον τον φοβο.οταν ερχοταν καποια δυνατη εκλεινα τα ματια κ ελεγα δεν θα σε αφησω κ εφευγε ποσο περηφανη κ δυνατη ενιωθα μετα.αυτοι ειναι καπιοι τροποι μου που με βοηθησαν κ με βοηθανε.. ο καθενας μας κρυβει τετια δυναμη μεσα μας που δεν ξεραμε οτι υπηρχε. οτι θελεις μπορεις να μου γρΑψεις.. φιλακια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •