Αισθηση πλαστικου....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Αισθηση πλαστικου....

    Μερικοι γραφουν πολυ περιτεχνα και ομορφα ,αλλοι οχι τοσο, αλλοι ετσι αλλοι αλλιως.

    Με μερικους ταιριαζουμε με μερικους οχι.

    Με μερικους ομως εχω την αισθηση του...πλαστικου το νοιωθετε και σεις?

    Οτι δεν γραφουν αυτο που θελουν να πουν , οτι αυτα που γραφουν ειναι ψυχρα και απομακρα, οτι κατι τους πιεζει να μην δειξουν την αληθεια...μια αισθηση πλαστικου δεν μπορω να το εξηγησω.
    Δεν εχει σχεση καθολου με το ποσο περιτεχνα χρησιμοποιεις τον λογο.
    Απλως διαισθητικα, οση διαισθηση μπορει να εχουν μερικες απλες λεξεις σε ενα φορουμ.
    Που θελω να καταληξω?
    Πουθενα...απλως αναρωτιεμαι για τα συνορα της λογικης και της διαισθησης πολλες φορες, ποτε πρεπει να δινεις σημασια στην διαισθηση και ποτε στην λογικη ισως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι ωραίο θέμα άνοιξες ρε Keep.Και με πόσο εύστοχες λέξεις-αίσθηση πλαστικού.Ναι,κι εγώ έχω κάνει την ίδια ακριβώς σκέψη,αρκετές φορές.
    Βέβαια,εγώ το έχω ονομάσει\"φόβος τσαλακώματος\",λολ.

    Συνήθως η διαίσθησή μου πάει αρκετά καλά,δηλαδή είμαι περισσότερο στην πλευρά της διαίσθησης παρά της λογικής σαν άτομο.Τις περισσότερες φορές \"οσφρίζομαι\"όσα γράφει ένα μέλος και βασίζομαι πολύ στην ικανότητα αυτή για να μπω στον τρόπο σκέψης του άλλου,να σκεφτώ τι μπορεί να εκφράζεται που όμως δεν ειπώνεται.
    Και να πω την αλήθεια,η αίσθηση πλαστικού στους ανθρώπους δεν είναι του γούστου μου,αδυνατώ να \"ταυτιστώ\"με όλγουειζ μη τσαλακωμένα πλάσματα,τόσο στην πραγματική,όσο και στη διαδικτυακή επικοινωνία.
    Για μένα,γιατί πάντα για μας μιλάμε,δεν έχουν σημασία οι τύποι,αλλά η ουσία.Και η ουσία είναι πως ο άνθρωπος που δεν αφήνεται να τσαλακωθεί,σημαίνει πως αισθάνεται την ανάγκη της επίφασης της τελειότητας,έχει σκληρά όρια και περιχαρακωμένες αντιλήψεις γύρω από το ποιες πλευρές του εαυτού του αφήνει να διαφανούν,πολλά πρέπει που κρατιούνται ως τοτέμ,πολύ μπότα ρε παιδί μου,λολ.

    Υπάρχει φόβος κάτω από την αίσθηση του πλαστικού,φόβος απώλειας του ελέγχου,έτσι το κρίνω.Μπορεί όμως κανείς να ταυτιστεί με το τέλειο;Όχι.Θα το θαυμάσεις,θα το κορνιζάρεις,αλλά δεν θα ταυτιστείς μαζί του,γιατί δεν μπορεί να αγγίξει χορδές σου βαθύτερες.

    Μία καλή αρχή για να πάμε στην αλήθεια μας,είναι να παραδεχόμαστε και να αποδεχόμαστε ευαλωτότητες,τρωτά σημεία και ρωγμές,κενά ή υπεραναπληρώσεις που πονάνε.Υπεραναπλήρωση είναι και η αίσθηση του πλαστικού και δεν αξίζει το τίμημά της στην επικοινωνία με τον εαυτό σου καταρχήν και έπειτα με τους γύρω σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    ναι το εχω προσεξει και εγω αυτο που λες κεεπ.
    η αισθηση πλαστικου μου ειναι πολυ εντονη τοσο εξω στη ζωη στην καθημερινοτητα οσο και στο φορουμ.
    δικαιολογω το πρωτο σκελος εν μερη δηλαδη εξω να συναναστρεφομαστε με ανθρωπους που για για καποιους λογους δεν θελουν η φοβουνται να ναι αληθινοι.
    δεν το δικαιολογω ομως εδω στο φορουμ.πιος ο φοβος εδω να μη καταθεσει καποιος την αληθεια του ,και να κρυβεται πισω απο λεξεις ?πιος ο φοβος τσαλακωματος εφοσον ειμαστε αγνωστοι με κοινα προβληματα ορισμενες φορες?φοβος τσαλακωματος ενος <<nickname>>?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι περισσοτερο της υπερλογικευσης.Δηλαδη παιζουν δυο σεναρια στο μυαλο της διαισθησης που τις λεω παντα...τριχες τι σκεφτεσαι εκει...και της λογικης.

    Ενα γεγονος στην προσωπικη ζωη με εκανε να αναθεωρησω πολλες αποψεις....ειχε δικιο η διαισθηση η οποια καταλαβαινε απιστευτα πραγματα τελικα που οσο και να προσπαθουσα να τα εκλογικευσω δεν γινοταν, ηταν αδυνατο να εχω μπορεσει να καταληξω σε αυτα τα συμπερασματα με τη λογικη.

    Περαν της διαισθησης που μαλλον συνεχιζω να την κραταω στην ακρη , γιατι πραγματι μπερδευεις και τον αλλο σε απιστευτο βαθμο ειτε εχει αδικο η διαισθηση σου ειτε δικιο!!!!!! και δεν μου αρεσει να μπαινω σε συζητησεις οι οποιες καταληγουν κατα καποιο τροπο χαοτικες, αυτοι που πραγματικα αφηνουν το στιγμα τους ειναι οι τσαλακωμενοι οντως.

    Και θα συμπληρωνα οχι οι περιτεχνα \"τσαλακωμενοι\" αλλα οι πραγματικοι τσαλακωμενοι.
    Οχι οτι οι ατσαλακωτοι δεν περναν τα χιλια μυρια αλλα δεν μπορουν κατα καποιο να το εκφρασουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ναι το εχω προσεξει και εγω αυτο που λες κεεπ.
    η αισθηση πλαστικου μου ειναι πολυ εντονη τοσο εξω στη ζωη στην καθημερινοτητα οσο και στο φορουμ.
    δικαιολογω το πρωτο σκελος εν μερη δηλαδη εξω να συναναστρεφομαστε με ανθρωπους που για για καποιους λογους δεν θελουν η φοβουνται να ναι αληθινοι.
    δεν το δικαιολογω ομως εδω στο φορουμ.πιος ο φοβος εδω να μη καταθεσει καποιος την αληθεια του ,και να κρυβεται πισω απο λεξεις ?πιος ο φοβος τσαλακωματος εφοσον ειμαστε αγνωστοι με κοινα προβληματα ορισμενες φορες?φοβος τσαλακωματος ενος <<nickname>>?
    Δεν εχει λογικη ναι...αυτοματα αντανακλαστικα ισως?
    Προσπαθεις να εισαι ατσαλακωτος οσο μπορεις εξω , και προσπαθεις αυτοματα και εδω.
    Δεν υποτιμω βεβαια και την virtual life.
    Ειμαι γραμμενος απο τα μεσα του 2006 εδω και εχω καταναλωσει τον απειρο χρονο , ειναι ενα κομματι μου αυτο το nickname δεν ειναι κατι περαστικο.
    Αντιστοιχα θα ισχυει και για τους αλλους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εγώ πάντα κρατάω το follow your guts.Δηλαδή άκου το ένστικτό σου,αυτό που εισπράττεις πως αποπνέει ο δίπλα σου.Και κάτι άλλο keep,που πολλοί άνθρωποι δεν έμαθαν να του δίνουν την πρέπουσα σημασία.Στην έξω μας ζωή πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε και τη γλώσσα του σώματος.Έχουμε δώσει υπερβολική σημασία στο λόγο,ενώ λίγοι παρατηρούν τις εκφράσεις του προσώπου,το σμίξιμο των φρυδιών,την αποφυγή του κοιτάγματος στα ίσια,τον χορό των χεριών ή το σταύρωμα των ποδιών.Βρίσκομαι σε στάδιο ψαξίματος των σημάτων του κορμιού απ\'ό,τι κατάλαβες,λολ.
    Βέβαια σε ένα forum,η γλώσσα του σώματος δεν χρησιμεύει,αλλά και πάλι το ένστικτό μου το θεωρώ σημαντικό και προσπαθώ να το συμβουλεύομαι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Originally posted by keep_walking
    ναι το εχω προσεξει και εγω αυτο που λες κεεπ.
    η αισθηση πλαστικου μου ειναι πολυ εντονη τοσο εξω στη ζωη στην καθημερινοτητα οσο και στο φορουμ.
    δικαιολογω το πρωτο σκελος εν μερη δηλαδη εξω να συναναστρεφομαστε με ανθρωπους που για για καποιους λογους δεν θελουν η φοβουνται να ναι αληθινοι.
    δεν το δικαιολογω ομως εδω στο φορουμ.πιος ο φοβος εδω να μη καταθεσει καποιος την αληθεια του ,και να κρυβεται πισω απο λεξεις ?πιος ο φοβος τσαλακωματος εφοσον ειμαστε αγνωστοι με κοινα προβληματα ορισμενες φορες?φοβος τσαλακωματος ενος <<nickname>>?
    Δεν εχει λογικη ναι...αυτοματα αντανακλαστικα ισως?
    Προσπαθεις να εισαι ατσαλακωτος οσο μπορεις εξω , και προσπαθεις αυτοματα και εδω.
    Δεν υποτιμω βεβαια και την virtual life.
    Ειμαι γραμμενος απο τα μεσα του 2006 εδω και εχω καταναλωσει τον απειρο χρονο , ειναι ενα κομματι μου αυτο το nickname δεν ειναι κατι περαστικο.
    Αντιστοιχα θα ισχυει και για τους αλλους.

    σαφως και το φορουμ ειναι και αυτο μια μικρογραφια τη κοινωνια οτι συμβαινει εξω συμβαινει και εδω.
    με την διαφορα ομως οτι εδω μπαινουμε για αυτο ακριβως το λογο για να καταθεσουμε ολη την αληθεια μας. γιατι ,δεν υπαρχει ο φοβος της αρνητικης κριτικης.ολοι κατα καποιο τροπο συμπασχουμε .για μενα ισως ειναι ο μοναδικος χωρος να τσαλακωθουμε,να βγαλουμε τα εσωψυχα μας κατα καποο τροπο χωρις φοβο.χωρις ενδοιασμους.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by RainAndWind
    Τι ωραίο θέμα άνοιξες ρε Keep.Και με πόσο εύστοχες λέξεις-αίσθηση πλαστικού.Ναι,κι εγώ έχω κάνει την ίδια ακριβώς σκέψη,αρκετές φορές.
    Βέβαια,εγώ το έχω ονομάσει\"φόβος τσαλακώματος\",λολ.

    Συνήθως η διαίσθησή μου πάει αρκετά καλά,δηλαδή είμαι περισσότερο στην πλευρά της διαίσθησης παρά της λογικής σαν άτομο.Τις περισσότερες φορές \"οσφρίζομαι\"όσα γράφει ένα μέλος και βασίζομαι πολύ στην ικανότητα αυτή για να μπω στον τρόπο σκέψης του άλλου,να σκεφτώ τι μπορεί να εκφράζεται που όμως δεν ειπώνεται.
    Και να πω την αλήθεια,η αίσθηση πλαστικού στους ανθρώπους δεν είναι του γούστου μου,αδυνατώ να \"ταυτιστώ\"με όλγουειζ μη τσαλακωμένα πλάσματα,τόσο στην πραγματική,όσο και στη διαδικτυακή επικοινωνία.
    Για μένα,γιατί πάντα για μας μιλάμε,δεν έχουν σημασία οι τύποι,αλλά η ουσία.Και η ουσία είναι πως ο άνθρωπος που δεν αφήνεται να τσαλακωθεί,σημαίνει πως αισθάνεται την ανάγκη της επίφασης της τελειότητας,έχει σκληρά όρια και περιχαρακωμένες αντιλήψεις γύρω από το ποιες πλευρές του εαυτού του αφήνει να διαφανούν,πολλά πρέπει που κρατιούνται ως τοτέμ,πολύ μπότα ρε παιδί μου,λολ.

    Υπάρχει φόβος κάτω από την αίσθηση του πλαστικού,φόβος απώλειας του ελέγχου,έτσι το κρίνω.Μπορεί όμως κανείς να ταυτιστεί με το τέλειο;Όχι.Θα το θαυμάσεις,θα το κορνιζάρεις,αλλά δεν θα ταυτιστείς μαζί του,γιατί δεν μπορεί να αγγίξει χορδές σου βαθύτερες.

    Μία καλή αρχή για να πάμε στην αλήθεια μας,είναι να παραδεχόμαστε και να αποδεχόμαστε ευαλωτότητες,τρωτά σημεία και ρωγμές,κενά ή υπεραναπληρώσεις που πονάνε.Υπεραναπλήρωση είναι και η αίσθηση του πλαστικού και δεν αξίζει το τίμημά της στην επικοινωνία με τον εαυτό σου καταρχήν και έπειτα με τους γύρω σου.
    Αααχ μαζί με το καφεδάκι πολύ ωραία πήγε κι αυτό το κείμενο! :)
    Μου έφερε στο μυαλό και κάτι άλλο που έχω ακούσει ότι οι \"νευρωτικοί άνθρωποι\" (έτσι χαρακτηρίστηκαν) που μιλάνε συνέχεια και συνέχεια ασταμάτητα, συνήθως το μόνο πράγμα που δεν θα πούνε θα είναι αυτό που θέλουν σαν τρελοί να πούνε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by RainAndWind
    Εγώ πάντα κρατάω το follow your guts.Δηλαδή άκου το ένστικτό σου,αυτό που εισπράττεις πως αποπνέει ο δίπλα σου.Και κάτι άλλο keep,που πολλοί άνθρωποι δεν έμαθαν να του δίνουν την πρέπουσα σημασία.Στην έξω μας ζωή πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε και τη γλώσσα του σώματος.Έχουμε δώσει υπερβολική σημασία στο λόγο,ενώ λίγοι παρατηρούν τις εκφράσεις του προσώπου,το σμίξιμο των φρυδιών,την αποφυγή του κοιτάγματος στα ίσια,τον χορό των χεριών ή το σταύρωμα των ποδιών.Βρίσκομαι σε στάδιο ψαξίματος των σημάτων του κορμιού απ\'ό,τι κατάλαβες,λολ.
    Βέβαια σε ένα forum,η γλώσσα του σώματος δεν χρησιμεύει,αλλά και πάλι το ένστικτό μου το θεωρώ σημαντικό και προσπαθώ να το συμβουλεύομαι.
    πολυ σωστα...

    εγω...προσπαθω επισεις να κραταω διπλα μου μονο ατομα που μπορω να τα χαρακτηρισω δικα μου...

    ολους τους αλλους τους αφηνω απ εξω...
    ειναι ο μονοσ τροπος γιανα ζησω οπως εγω θελω...
    ο μονος τροπος που βρηκα¨)¨)¨):):):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •