Πιστεύω ότι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να σου τύχει είναι ένα παιδί που δεν προσπαθεί ένα παιδί με κακιές παρέες ένα παιδί π
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124

    Πιστεύω ότι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να σου τύχει είναι ένα παιδί που δεν προσπαθεί ένα παιδί με κακιές παρέες ένα παιδί που παίρνει ν

    ....ναρκωτικά που έχει κακιές παρέες και που έχει χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο ένα παιδί δύσκολο που δεν μπορείς να του επιβληθείς ένα παιδί αντηρησίας ένα παιδί που μόνο στενοχώρια δίνει και καμιά χαρά στην οικογένειά του. Είναι πραγματικά ότι χειρότερο για μια μάνα και για την οικογένεια γενικότερα καθώς και για τα αδέλφια του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by salin
    ....ναρκωτικά που έχει κακιές παρέες και που έχει χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο ένα παιδί δύσκολο που δεν μπορείς να του επιβληθείς ένα παιδί αντηρησίας ένα παιδί που μόνο στενοχώρια δίνει και καμιά χαρά στην οικογένειά του. Είναι πραγματικά ότι χειρότερο για μια μάνα και για την οικογένεια γενικότερα καθώς και για τα αδέλφια του.
    πως να σου τυχει δηλαδη?
    δεν καταλαβαινω...
    να το βρεις στα γαριδακια ας πουμε?
    τα παιδια παρα τις παλιοτερες φημες,δεν τα φερνει ο πελαργος ουτε τα βρισκουν στα λαχανα(σορυ ρειν)
    καποιοι τα γεννουν, καποιοι τα διαπαιδαγωγουν και τα μεγαλωνουν.
    αν μιλας για το δικο σου παιδι η για παιδι της οικογενειας σου, ψαξε να βρεις τις δικες σου ευθυνες αντι να αναθεματιζεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Εγώ θυμάμαι τον κακοποιό-εγκληματία; τον Ρουμάνο που ήταν υιοθετημένος και η μάνα πέθανε απο την καρδιά της με τα έργα του θετού παιδιού της.Το τι μπορεί να σου τύχει αστο.Εμείς δεν εχουμε μερίδιο ευθύνης για τα καμώμωτα των παιδιών μας;εγώ γίνομαι λιώμα για τα παιδιά μου και ομως ακούω τα μύρια οσα απο τον γιό μου.Εχω ευθύνες σίγουρα.Εμένα βρίσκει μπροστά του σε μένα ξεσπάει για τον πατέρα που ποτέ δεν είχε ,για την ηρεμία που δεν υπήρχε στο σπίτι,για τις δικές του δυσκολίες για τα πάντα.Πρακτικά ότι μπορούσα έκανα αλλά προφανώς όχι αυτά που είχε ανάγκη το παιδί μου.Εγώ το έφερα στον κόσμο και εγώ τάκούω,άσχετα αν στην ηλικία του θα έπρεπε να σκέφτεται πιο ώριμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    υπάρχει και μια παροιμία που λέει: \"το παιδί σου και το γατί σου, όπως τα μάθεις\". κοινώς υπάρχουν και όρια. ανάλογα την περίπτωση και κατά διάκριση πάνε οι ευθύνες. δεν νομίζω ότι υπάρχει γενικός κανόνας σε αυτά τα πράγματα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    θα σου πω κατι σχετικα μ αυτο salin,αφου ειδα οτι διαβασες,το θεμα μου.Μια απο τις ευθυνες που μου προσαπτουν,οι γονεις μου ειναι οτι εγω ειμαι υπευθυνη οτι ο αδερφος σου επλεξε, γιατι σαν μεγαλυτερη μου ειπαν θα μπορουσες,να τον ειχες προστατευσει............(αποποι� �αι των ευθυνων )............που εχω απεναντι στο παιδι,και το ριχνω σε αλλον.Ειτε γιατι ειμαι αχρηστος σαν γονιος ,η απλος δεν ξερω να το διαχειρηστω οποτε για μενα παλι ειναι αχρηστος σαν γονιος....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by salin
    ....ναρκωτικά που έχει κακιές παρέες και που έχει χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο ένα παιδί δύσκολο που δεν μπορείς να του επιβληθείς ένα παιδί αντηρησίας ένα παιδί που μόνο στενοχώρια δίνει και καμιά χαρά στην οικογένειά του. Είναι πραγματικά ότι χειρότερο για μια μάνα και για την οικογένεια γενικότερα καθώς και για τα αδέλφια του.
    Κατά κάποιον τρόπο, το να έχουν οι γονείς ένα τέτοιο παιδί δεν είναι κι ότι καλύτερο γι αυτούς. Είναι ένα παιδί που χρειάζεται πολλή προσοχή και αγάπη ( προφανώς λόγω του οτι δεν το μεγάλωσαν έτσι και τα στερήθηκε αυτά) αλλά και σωστό τρόπο.

    Ετσι είναι το χειρότερο να τύχει αυτό σε γονείς που είναι ανίκανοι πρώτα απο όλα να αγαπήσουν και δεύτερον, να διαπαιδαγωγήσουν.

    Είναι τραγικό να γίνονται γονείς άνθρωποι που είναι ανάξιοι της ευθύνης αυτής.

    Αλλά ακόμα και τα χειρότερα λάθη τους, μπορεί το παιδί αν θέλει, να τα ξεπεράσει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    ναι αλλά δεν ξέρετε και την παροιμία από ρόδο βγαίνει αγκάθι και από αγκάθι ρόδο;
    εγώ ξέρω γονείς που κάναν τα πάντα για το παιδί τους και όμως αυτό έμπλεξε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by salin
    ναι αλλά δεν ξέρετε και την παροιμία από ρόδο βγαίνει αγκάθι και από αγκάθι ρόδο;
    εγώ ξέρω γονείς που κάναν τα πάντα για το παιδί τους και όμως αυτό έμπλεξε
    Παρατηρώ ότι ανοίγεις θέματα, που φαίνεται να σε ενδιφέρουν μόνο επιφανειακά. Γιατί αυτό;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Salin,καλημέρα.Θα συμφωνήσω με τον John11,έχω την αίσθηση πως γίνονται απλά για κουβέντα.Σκέψου το λόγο για τον οποίο θέτεις όλα αυτά τα αδιάκοπα ερωτήματα.Μπορεί να σηματοδοτεί κάτι άλλο,εντελώς διαφορετικό αυτό το κυνήγι για σένα.Για μένα αποτελεί προσέλκυση προσοχής.
    Και κάτι άλλο.Γιατί βάζεις τέτοιες ταμπέλες κακός-καλός στους γύρω σου;Γιατί ένα άτομο που είναι εθισμένο σημαίνει για σένα πως είναι κακό;Τι σημαίνει κάναν τα πάντα για το παιδί τους;Κάλλιστα τα πάντα που βλέπεις εσύ,να μην ήταν τα δικά του πάντα,αν με εννοείς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by salin
    εγώ ξέρω γονείς που κάναν τα πάντα για το παιδί τους και όμως αυτό έμπλεξε

    αν νομιζεις οτι ολοι οσοι μπορουν και τεκνοποιουν μπορουν να μεγαλωσουν ενα παιδι αυταπατασαι.

    Το κανω τα παντα, δεν σημαινει οτι ξερω και τι κανω.
    Αν ηξερες, μπορουσες να κανεις και τα μισα (απο τα οσα παντα) και να ησουν καλυτερος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Kαι πρόσεξε επίσης τη λέξη\"επιβληθείς\"που χρησιμοποίησες.Για ποιο λόγο ο γονιός να θέλει να επιβληθεί στο παιδί του;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    δεν το κάνω από κουτσομπολιό απλά βλέπω πολλά και κάνουμε διάφορες συζητήσεις στην δουλειά και θα ήθελα την γνώμη σας ίσως και από φοβία για τα παιδιά που θα κάνουμε.

    Απλά θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας γιατί μου έχουν τύχει κάποιες περιπτώσεις στο συγγενικό μου περιβάλλον και θα ήθελα να μάθω για ποιους λόγους πιστεύετε ότι κάποια παιδιά που δεν τα κατηγορώ κάνουν όλα αυτά τα άσχημα πράγματα στον εαυτό τους.

    Με αποτέλεσμα να στενοχωριούνται και οι γονεις τους.

    Δεν ήθελα να προκαλέσω και σίγουρα να κουτσομπολέψω κανέναν.

    Είναι κάποιες συζητήσεις που γίνονται γύρω από αυτό το θέμα και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τα παιδιά που θα κάνουμε ή που έχουμε,δεν πρέπει να γίνονται το αντικείμενο προβολής των δικών μας φόβων.Θα μου πεις,είναι δυνατόν ένας γονιός να είναι εντελώς άφοβος;Όλοι μας κουβαλάμε κάποιες ανασφάλειες,σίγουρα.Από τον τρόπο που μεγαλώσαμε,από αυτά που μας δίδαξε το περιβάλλον ή αυτά που ακόμη μας τροφοδοτεί.Παίζουν πολλά ρόλο στο πώς ο καθένας μας διαχειρίζεται τους φόβους του,αλλά σε γενική βάση,δεν πιστεύεις πως κάποιους από αυτούς είμαστε σε θέση να τους αναγνωρίζουμε και να προσπαθούμε να τους \"κοσκινίζουμε\"λιγάκι;Mήπ� �ς έχεις την τάση να \"υιοθετείς\"κοινωνικούς φόβους;Για παράδειγμα την εικόνα του εθισμένου σε ουσίες ατόμου,ως κακού,μήπως στην ενέτεινε το περιβάλλον σου με κάποιον τρόπο;Ξέρεις,τα άτομα που μας περιστοιχίζουν ίσως με κάποιες τους προκαταλήψεις,ενισχυόμενε� � ανά εποχές από μέσα \"ενημέρωσης\"τρομολαγνειακ ά,ενδέχεται να μας περνάνε κάποια μηνύματα τέτοια.Η μητέρα μου ας πούμε είναι ένα παράδειγμα τέτοιου ατόμου που \"ρουφάει\"τον φόβο από δελτία ειδήσεων.Οτιδήποτε σερβίρεται μας το πλασάρει ως κεντρικό της φόβο,ναρκωτικά ιδιαίτερα,αλλά και φυσικά φαινόμενα που προκαλούν καταστροφές,την πανικοβάλλουν.Έχεις εσύ άτομα επιρρεπή σε φόβους \"διογκωμένους\"στο περιβάλλον σου;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Aπλα RainAndWind έχω κάποιους προβληματισμούς και κάποιες ίσως λαθασμένες σκέψεις και θα ήθελα την γνώμη σας. Είναι κακό να έχεις προβληματισμούς;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •