Ακράτεια σε νεαρή ηλικία! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 72
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ακουσε (Διαβασέ με) πολυυυυ προσεκτικά..
    Εκανε επεμβαση μια πολυ φίλη μου.Δεν ξέρω τιποτα για τα προβλήματα αναπαραγωγης αλλα δεν εχει κανει ακομα παιδια οποτε σιγουρα θα εχει λαβει υποψιν της ολες τις παραμέτρους.
    Την χειρούργησε ο καθηγητής Πανεπιστημίου που με ξεγέννησε.(Οχι εμενα ,τα παιδια μου)
    Λοιπον τι ξέρω:Γίνεται Λαπαροσκοπικά απο τον ομφαλό,και τοποθετείται ενα διχτάκι(ταινια TVT?) το οποιο συγκρατει το οργανο που πιέζει την ουροδόχο κύστη.Πριν απο αυτό διενεργειται μια ειδική εξέταση απο ουρολόγο που δείχνει ακριβως την έκταση του προβλήματος.
    Ειναι περδίκι ,εκανε για 2 χρόνια προσεκτικά τα παντα,απαγορεύονται τα βάρη κτλ.
    Αν δεν τα εχεις υποψιν σου συζητησε το με τον γιατρό σου.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    Αφωτεινη! Thanks για την συμβουλη σου και γνωριζω για την ταινεια που λες! Δεν ηξερα ομως οτι γινεται με λαμπαροσκοπηση γιατι οπως ειπα και στα κοριτσια ποιο πανω οτι ειναι κατι που προς το παρον δεν θελω να το κανω 1ον επιδει δεν προκειται να ρισκαρω και 2ον επιδει φοβαμαι! κατα κυριο λογο ομως το 1ο! Οσο για την φιλη σου ειπες δεν εχει κανει ακομα παιδια!Ειναι σιγουρη λοιπον η επεμβαση η της την εκανε ο γιατρος για να παρει 2-3 χιλιαρικακια? εντομεταξυ αυτες τις εγχειρησεις τις κανουνε ουρολογοι & οχι γυναικολογοι αποτι γνωριζω! καλα ειμαι και με τις πανες! να νιωσω καλυτερα μπηκα εδω οχι να μου συστησουνε χειρουργους!!!;)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    να ρωτησω κατι τη γυμναστικη μυς του εδαφους της πυελου την εχεισ ψαξει?για δες την δεν ξερω βεβαια πολλα αν σε ενδιαφερει ομως μπορω να σου στειλω ενα dvd να δεις!βελτιωνει πάρα πολύ την ακράτεια!!!!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    ασκησεις kegel ενοεις konstantina ε?! Τις κάνω στο σπιτι συχνα!αυτο που εχω καταφερει ειναι να σταθεροποιησω την κατασταση! Οι ασκησεις αυτες λενε οτι ειναι καλές για ακρατεια απο προσπαθεια! δηλ οταν βηχεις, φτερνιζεσαι κτλ. εγω δεν εχω αυτου του τυπου!εχω μεικτη ακρατεια! εκει που καθομαι δηλαδη οπςςςς!!! ειχες τετοιο προβλημα και το ξεπερασες? που γνωριζεις τις ασκησεις αυτες? ποσο εισαι? ;)

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    κωνσταντινα??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    βασικά δουλευω σε διαφημιστικη και ειχαμε ενα project για την ακρατεια σαν δωρο μοιρασανε dvd για ασκησεισ πυελου που βελτιωνουν την ακρατεια κατα μεγαλο βαθμο!!!εχω ενα στο σπιτι
    θα ψαξω να το βρω να δω τι λεει ακριβως!!!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    thanksssssss!!!!! eisai poli kalh!!!! :)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    ελα το βρηκα
    ειναι μια καθηγητρια h kari bo ειναι καθηγητρια φυσικησ αγωγησ και φυσικοθεραπειασ στη νορβηγικη σχολη επιστηνησ φυσικησ αγωγησ και αθλητισμου στο οσλοκαι ασχολειται εδω και 20 χρονια μς την ερευνα των μυων που στηριζουν τον κορμο του σωματοσ μασ και τη θεραπεια γυναικων με αδυναμουσ μυς πυελικου εδαφουσ!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    σαν αποτελεσμα τησ γυμναστικησ αυτησ ειναι πιο σφιχτη κοιλια,μεγαλυτερη αντοχη,καλυτερη κινησηη και ελεχγοσπροληψη ακρατειασ,θεραπεια τησ ακρατειασ απο προσπαθεια στο 60 και 70 % των γυναικων

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    αυτεσ τισ ασκησεισ τισ ειχε προτειενι και ο γιατροσ μου γυναικολογοσ στη μητερα μου η οποια εχει προβλημα ακρατειασ λογω πτωσησ τησ μητρασ απο τισ γεννες!!!Εκει εχουμε μυες και σαν μυες μπορουμε να τουσ γυμνασοουμε

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    χτυπα στο google bgainei αυτη πρεπει να ειναι το dvd που εχω!!!ψαξτω και αν θες στο στελνω κιολασ!!!!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8
    Καλησπερα σε ολους και ολες!Αφορμη η μαρια που λεει οτι εχει ακρατεια και χρησιμοποιει πανες για να αποφευγει δυσαρεστες καταστασεις!το ιδιο προβλημα εχω και γω εδω απο τα 10 και φοραω και γω. Οταν ημουνα μικρουλα ειχα πεσει με το ποδυλατο και ειχα χτυπησει στην σπονδυλικη στυλη. 5 μηνες ετρεχα στα νοσοκομεια!ευτυχως γλιτωσα την αναπηρια!!! ο θεος με βοηθησε!! μου εμεινε ομως αυτο το χουσουρι με την μη θελημενη απωλεια ουρων. προσαρμοστικα με αυτο. εκανα και ασκησεις αλλα το προβλημα μου ειναι νευρολογικο και δεν επιδιορθωνεται! γυμναστηριο ΜΑΡΙΑ δεν θα παω ποτε! απορω που βρισκεις το κουραγιο!αν θελεις να κρυψεις απο τους γυρω σου οτι φορας πανες, βαζε φουστες και πανω απο την πανα κανονικο εσωρουχο! δεν θα το καταλαβει κανενας ποτε ξανα!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8
    γιαυτο τον λογο γραφτικα, μονο για να κανω αυτο το post εδω, και ηδει εχω γινει σαν πατζαρι απο την ντροπη μου.....

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    Σευχαριστω για την συμβουλη σου κατερινακι!! απο τα 10 εχεις προβλημα???? και εισαι πόσο τωρα?

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8
    26 maria! 16 χρονια τωρα..... :( . μακαρι να μπορουσα να παω στο γυμναστηριο και να μη με ενδιαφερει για τους αλλους.......

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •