Ακράτεια σε νεαρή ηλικία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21

    Ακράτεια σε νεαρή ηλικία!

    Με λένε Μαρία και είμαι 19 ετών.
    Εδώ και μήνες (5-6) ξεκίνησα χωρίς να το καταλαβαίνω να μου φεύγουνε ούρα! Στην αρχή ήτανε ελαφριάς μορφής το πρόβλημα!Το έλεγχα με σερβιέτες περιόδου.Με το πέρασμα του καιρού όμως το πρόβλημα μεγάλωσε. Πήγα σε ουρολόγο και μου σύστησε χειρουργική επέμβαση με την τοποθέτηση κολπικής ταινίας με ποσοστά επιτυχίας 70/30. Το συζήτησα και με την γυναικολόγο μου και μου είπε να το αποφύγω μέχρι να κάνω παιδιά κ.τ.λ. Τελικά το αποδέχτηκα το πρόβλημα αυτό και πλέον χρησιμοποιώ πάνες για ενήλικες. Απο τότε όμως που ξεκίνησα να φοράω έχω τα εξής προβλήματα : Στο γυμναστήριο που πάω το καταλαβαίνουνε πολύ εύκολα και μερικά άτομα με κοιτάνε περίεργα. Ο κόσμος με κοιτάει περίεργα λές και είμαι ένα μεγάλο μωρό. Ντρέπομαι υπερβολικά όταν αγοράζω πάνες απο το super market. Το λάθος ειμαι είναι το εξής: Όταν πρωτοξεκίνησα την χρήση πάνας δέν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στο θέμα της διακριτηκότητας. Είχα στο μυαλό μου την φιλοσοφία '' Ποιός θα το καταλάβει??''. σάν νέο κορίτσι και γώ μου αρέσει και θέλω να ντύνομαι μοντέρνα, να φοράω ρούχα της ηλικίας μου και να πηγαίνω στο γυμναστήριο όπως κάθε φυσιολογικό κορίτσι!! Δέν είμαι σε θέση να φοράω κελεμπίες για να κρύψω ένα πρόβλημα που έχω το οποίο ο κόσμος το θεωρεί προσβολή! Τι το κακό δηλαδή να φοράει κάποιος η κάποια πάνα? Γιατί άλλοι φοράνε γυαλιά? γιατί άλλοι φοράνε γύψο άμα έχουνε σπάσει ένα χέρι ή ένα πόδι? Το ίδιο είναι και οι πάνες! Θα ήθελα γνώμες και απόψεις γιατί κοντεύω να τρελαθώ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου mariathanopoulou,
    Να ρωτήσω κάτι?τι κινδύνους έχει η επέμβαση για τη μελλοντική φάση της τεκνοποίησης,σου είπε η γυναικολόγος?
    Γιατί να γίνεται τόσο δύσκολη η ζωή σου,με πάνες κ.λ.π. από τώρα και να περιμένεις άλλα 10-15 χρόνια π.χ. αν και εφόσον γεννήσεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    ακόμα και μία σάλπιγγα να πειραχτεί γιατί να μπώ στην διαδικασία χειρουργεία κτλ??? εντο μεταξύ εγώ έχω αποδεχτεί το πρόβλημα μου! δεν με ενοχλουν οι πάνες καθόλου! με ενοχλουν οι γύρω μου που σε κοιτάνε παράξενα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δλδ δε σε ενοχλεί να φοράς κολάν κ να φαίνεται,δε σε ενοχλεί που εμποδίζουν την ευκινησία σου στο γυμναστήριο,γενικώς δε σε ενοχλούν καθόλου στην καθημερινότητά σου?

    Όσο σχετικά με το που σε κοιτάνε παράξενα δύσκολο να το αποφύγεις αφού είναι κάτι ασυνήθιστο,ενώ ο γύψος ή τα γυαλιά που ανέφερες είναι υπερσυνηθισμένο.
    Ή θα το δεχτείς και απλά δε θα σε νιάζει ή πρέπει να βρεις τρόπο να το αντιμετωπίσεις,δεν αξίζει να χαλιέσαι για κάτι που λύνεται.

    Δε μου απάντησες όμως,τι ακριβώς σου είπε η γυναικολόγος ότι μπορεί να προκαλέσει η επέμβαση και πόσο πιθανό είναι να σου συμβεί η οποιαδήποτε πιθανή βλάβη?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    H γνώμη του ειδικού

    Mας απαντά ο κ. Θεόδωρος Bαμβακίδης, μαιευτήρας - γυναικολόγος

    Σύμφωνα με τον κ. Θεόδωρο Bαμβακίδη, μαιευτήρα-γυναικολόγο, η γυναικεία ακράτεια είναι ένα συχνό πρόβλημα και πρέπει να σταματήσει να αποτελεί ταμπού. Eίναι μύθος ότι εμφανίζεται μόνο σε ηλικιωμένες γυναίκες, καθώς μπορεί να παρουσιαστεί και από την ηλικία των 30 και μετά. Oι πιο συνηθισμένοι τύποι γυναικείας ακράτειας είναι: Από προσπάθεια (π.χ. έπειτα από σήκωμα βάρους, βήξιμο, περπάτημα), επιτακτικού τύπου (απώλεια ούρων έπειτα από έντονη επιθυμία για ούρηση) και μεικτού τύπου (συνδυασμός των δύο παραπάνω). Oι αιτίες μπορεί να είναι: Ένας δύσκολος ή παρατεταμένος τοκετός, πολλές γέννες, χρόνια δυσκοιλιότητα και χρόνιος βήχας, κληρονομικότητα, παχυσαρκία, εμμηνόπαυση κλπ. Tο πρόβλημα αντιμετωπίζεται, ανάλογα με τον τύπο, τη σοβαρότητά του και την ηλικία της γυναίκας, με φάρμακα, φυσικοθεραπεία ή τοποθέτηση ταινίας TVT. Για παράδειγμα, μια μικρού βαθμού ακράτεια από προσπάθεια σε μια γυναίκα 30-40 χρονών μπορεί να αντιμετωπιστεί με προγράμματα φυσικοθεραπείας, φαρμακευτική αγωγή ή συνδυασμό τους. H τοποθέτηση ταινίας ενδείκνυται κυρίως για μεγάλου βαθμού ακράτεια από προσπάθεια. H επέμβαση αυτή μπορεί να γίνει όταν η γυναίκα έχει αποκτήσει παιδιά και δεν επιθυμεί να αποκτήσει άλλα. Πρόκειται για μια «επέμβαση ποιότητας ζωής». Δίνει λύση στο πρόβλημα της ακράτειας, γρήγορα και ανώδυνα, προσφέροντας στη γυναίκα τη δυνατότητα να ζήσει πιο άνετα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    Σου έστειλα ένα κείμενο απο θέματα της ακράτειας! το τι μπορει να πάθεις δεν θυμάμαι την ορολογία!το σίγουρο είναι ότι δεν θα ρισκάρω παρολο που είναι εγχείρηση ρουτινας! Οταν ξαναπάω στην γυναικολογο μου ή τον ουρολόγο μου θα ρωτήσω και θα το βάλω στο θέμα!
    Όσο για την πάνα όχι ούτε με ενοχλεί ούτε με δυσκολεύει πουθενα!πάνα είναι που έχει σχεδιαστεί για ενήλικες! γυναίκα είσαι ή άνδρας?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    στο γυμναστήριο μπορείς να φοράς μια πιο μπάγκυ φορμίτσα και να λυθεί το θέμα.
    τώρα έξω τι να σου πω. δεν μπορείς να ελέγχεις το πως θα σε κοιτάει ο καθένας.... οι απλές σερβιέτες δεν κάνουν δουλειά? εννοώ, επειδή είναι πιο διακριτικές μήπως να δοκίμαζες...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mariathanopoulou Δέν είμαι σε θέση να φοράω κελεμπίες για να κρύψω ένα πρόβλημα που έχω το οποίο ο κόσμος το θεωρεί προσβολή! Τι το κακό δηλαδή να φοράει κάποιος η κάποια πάνα? Γιατί άλλοι φοράνε γυαλιά? γιατί άλλοι φοράνε γύψο άμα έχουνε σπάσει ένα χέρι ή ένα πόδι? Το ίδιο είναι και οι πάνες! Θα ήθελα γνώμες και απόψεις γιατί κοντεύω να τρελαθώ!!
    Kαταρχάς δε νομίζω ο κόσμος σε κοιτάει επειδή το θεωρεί προσβολή!Προσβολή για τι?για ποιον?
    Απλά κοιτάει γιατί είναι κάτι ασυνήθιστο.

    Από κει και πέρα αν δε μπορείς να αντιμετωπίσεις τα βλέμματα χωρίς να σε νιάζει(πράγμα δύσκολο για τον οποιοδήποτε) και αφού έχεις αποφασίσει να μην κάνεις την επέμβαση μια λύση είναι να είσαι πιο διακριτική.
    Μου κάνει εντύπωση πάντως που αφού είναι τόσο απογορευτικό γιατί σου το πρότεινε ο ουρολόγος...

    γυναίκα είμαι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    γεια σου Claire. Οπως εγραψα και στο πρωτο μου μυνημα στην αρχή δεν ειχα τοσο προβλημα και το ελεγχα με τις σερβιετες. Η κατασταση χειροτερεψε δραματικα μετα απο καποιο διαστημα σε σημειο να χρειαζομαι 4-5 αλαγες πανας ημερησιως. Οσο για τις φορμες που φοραω στο γυμναστηριο ειναι μπαγκυ αλλα οπως και να το κανεις φενεται! αν φορουσα κολητες φορμες τοτε θα τα ζηταγε ο κ...ς μου κανονικα! Δυστηχως η σερβιετα δεν κανει τιποτα. ειναι για ελαχιστες ποσοτητες. εξω δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα διακρητικοτητας!προσεχω οσο μπορω οταν καθομαι για να μην φενεται!εκει ειναι το κυριοτερο προβλημα! φουστες δεν φοραω γιατι κανουνε θορυβο! γενικα με ξενερωνει η αντιδραση των γυρω μου! ευτυχως οι φιλες μου και οι φιλοι μου ειναι πραγματικοι φιλοι και σεβονται το προβλημα που εχω! Το σιγουρο ειναι οτι υποφερει αρκετος κοσμος ασχετα που δεν μιλανε γιαυτο! παρε παραδειγμα απο τα σουπερ μαρκετ που καλυβουνε ολοκληρους διαδρομους με πανες ενηλικων!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    Arsi συγνωμη αλλα μου φενεται οτι δεν μπορουμε να συνενωηθουμε! Ο ουρολόγος μου προτειναι μια θεραπεια! δεν μου απαιτησε να την κανω! Ο καθε γιατρος ειναι να υποχρεομενος οχι να μας τα λεει ολα μελι γαλα! αλλα μπορει αντι το μελι να τοποθετησει και την κακια εικονα καθε θεραπειας! αμα ημουνα 40 χρονων χερω πολυ θα εκανα την επεμβαση!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μάλλον δεν μπορείς να κανεις κάτι για όσους σε κοιτάνε παράξενα, εκτός από το να μη δίνεις σημασία. σκέψου ότι σε κοιτάνε έτσι για κάποιο δικό τους λόγο, και ότι εν πάση περίπτωση δεν σε αφορά.
    αν το έχεις αποδεχτεί εσύ με τον εαυτό σου, αυτό είναι το πιο σημαντικό.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    Δεν ειμαι ανθρωπος που εχει κοληματα και ταμπου! οτι παραξενο και να εχω δει στην ζωη μου ποτε δεν με εκανε ουτε να γουρλωσω τα ματια μου , ουτε να ειρωνευτω ουτε να γελασω! αυτο που ξερω ειναι οτι ο καθε ανθρωπος εχει τα προβληματα του και τις ιδιαιτερωτητες του! Ισως αυτο φταιει που δινω τοση σημασια! ο τροπος που σκεφτομαι και πρατω! οσο παραξενο και να φενεται σε ολους ομως ουτε απο κατω με εβαλε το προβλημα μου περα απο καποια ελαφρια ψυχολογικα προβληματα που μου εχει δημιουργησει! το οτι καθομαι και το συζηταω απροσωπα σιγουρα με κανει και νιωθω καλυτερα!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mariathanopoulou
    Arsi συγνωμη αλλα μου φενεται οτι δεν μπορουμε να συνενωηθουμε! Ο ουρολόγος μου προτειναι μια θεραπεια! δεν μου απαιτησε να την κανω!
    Aυτό είναι σίγουρο(ότι δε συννενοούμαστε).
    Απλά μου έμεινε απορία απ\'την αρχή τι στο καλό μπορεί να προκαλέσει η επέμβαση.Κ αν προκαλούσε κάτι πολύ σοβαρό πιστεύω θα δίσταζε να την προτείνει στην ηλικία σου ο ουρολόγος.

    Αυτά για διευκρινιστικούς λόγους αλλά δεν το συζητάμε καθόλου παραπέρα αφού έχεις αποφασίσει να μην την κάνεις.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21
    Συνενωηθηκαμε πιστευω......anyway! Ειμαι καινουργια εδω περα και προσπαθω να με κανω με την κουβεντα να νιωθω καλα!! thanks!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    καλωσήρθες έστω και καθυστερημένα.
    ελπίζω να νιώσεις καλύτερα:))

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •