ναρκωτικά. προτεινετε λύσεις για να ξεμπλέξω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 88
  1. #16
    Γιαννη...θες να μας μιλήσεις γενικά για σένα?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Είπες ότι είσαι καταθλιπτικός. Παίρνεις αντικαταθλιπτικά ή μόνο τα υπνωτικά που ανέφερες; Αν θέλεις, ανέλυσε λίγο παραπάνω αυτό που έγραψες. Τί ακριβώς εννοείς \'τις χρησιμοποιείς\'; Και πόσες μέρες μπορεί το σώμα σου να μείνει σε αποχή από ηρωΐνη;

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    Originally posted by Θεοφανία
    Γιαννη...θες να μας μιλήσεις γενικά για σένα?
    ναι αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω.μπορεις να με βοηθησεις?

  4. #19
    Originally posted by yiannis
    Originally posted by Θεοφανία
    Γιαννη...θες να μας μιλήσεις γενικά για σένα?
    ναι αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω.μπορεις να με βοηθησεις?
    Κάνε μια περίληψη για τη ζωή σου. Σκέψου πως βρήκες έναν καινούργιο φίλο και θες να του ανοιχτείς. Να πεις τα γεγονότα και οι στιγμές που σε σημάδεψαν. (πριν τη χρήση εννοω).

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    Originally posted by Alobar
    Είπες ότι είσαι καταθλιπτικός. Παίρνεις αντικαταθλιπτικά ή μόνο τα υπνωτικά που ανέφερες; Αν θέλεις, ανέλυσε λίγο παραπάνω αυτό που έγραψες. Τί ακριβώς εννοείς \'τις χρησιμοποιείς\'; Και πόσες μέρες μπορεί το σώμα σου να μείνει σε αποχή από ηρωΐνη;
    εχω παρει ενα καρο αντικαταθληπτικα στη ζωη μου αναφρανιλ ρεμερον σεροπραμ και πολα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα περνω λαντοζ.οσον αφορα την ηρωινη σωματικα δεν εχω προβλημα.ομως ενα πραγμα να ξερεις η ηρωινη καταπρανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γιάννη ζητώ συγγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά αντιλαμβάνομαι έναν άνθρωπο που αναζητά τα παντός είδους στηρίγματα. Ακόμη κι αν είσαι σε ελεγχόμενη χρήση, κάποια στιγμή αυτό δε θα συμβαίνει. Η γνώμη μου είναι αυτή που σου είπα και πιο πριν. Δουλειά με τον εαυτό σου, τις φοβίες σου, με τη βοήθεια ψυχοθεραπευτή. Μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις να αφήσεις πίσω σου τις ουσίες. Μιλάς σε πρώην αλκοολική. Την απεξάρτηση την κατάφερα μόνη μου. Αν πιαστούμε με το αν η ηρωΐνη \'καταπραϋνει\' τα πάντα, ή να αρχίσω να μιλάω εγώ για το αλκοόλ, δεν έχει νόημα. Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις οπτική για το τί κάνει η κάθε ηρωίνη, αν και κατά βάθος θαρρώ το ξέρεις. Με τις φοβίες που λες πως έχεις, καταλαβαίνω ότι για σένα η ουσία είναι \'προστασία\'. Αν μάθεις όμως να τις διαχειρίζεσαι, αν τις επεξεργαστείς και βρεις τις ρίζες τους, δε θα έχεις ανάγκη από τίποτα.

    Καλημέρα!

    :)

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    λοιπον θεοφανια εγω μεχρι τα 14 ημουν πολυ ευτιχισμενος μετα αρχισαν αυτες οι βασανιστικες αυπνιες οι γιατρο ειπαν καταθλιψη.μη με ρωτησεις τι με πειραξε γιατι και εγω αυτο ψαχνω.παρατησα το σχολειο και απεφευγα τους φυλλους μου.ξεκηνισα τα ψυχοφαρμακα τα υπνωτικα εκανα πειραματισμους με αλκοολ κοκτειλ με χαπια και χασις.επερνα τα παντα για λιγες ωρες υπνο.εκανα 1 αποπειρα αυτοκτονιας ανακατεβοντας αλκοολ με χαπια και εκατσα 1βδομαδα στο ψυχιατριο λογο βιαιης συμπεριφορας.αυτο ομως που με εκανε να ξαναγεννηθω ηταν η κοπελα μου.οταν τα εφτιαξα μαζι της ενιωσα οτι ακομα δεν ξοφλησα .συνεχισα το σχολειο και παραλληλα δουλευα.οταν χωρισαμε κατερευσα ξανα ετσι επεσα στην πρεζα

  8. #23
    Originally posted by yiannis
    λοιπον θεοφανια εγω μεχρι τα 14 ημουν πολυ ευτιχισμενος μετα αρχισαν αυτες οι βασανιστικες αυπνιες οι γιατρο ειπαν καταθλιψη.μη με ρωτησεις τι με πειραξε γιατι και εγω αυτο ψαχνω.παρατησα το σχολειο και απεφευγα τους φυλλους μου.ξεκηνισα τα ψυχοφαρμακα τα υπνωτικα εκανα πειραματισμους με αλκοολ κοκτειλ με χαπια και χασις.επερνα τα παντα για λιγες ωρες υπνο.εκανα 1 αποπειρα αυτοκτονιας ανακατεβοντας αλκοολ με χαπια και εκατσα 1βδομαδα στο ψυχιατριο λογο βιαιης συμπεριφορας.αυτο ομως που με εκανε να ξαναγεννηθω ηταν η κοπελα μου.οταν τα εφτιαξα μαζι της ενιωσα οτι ακομα δεν ξοφλησα .συνεχισα το σχολειο και παραλληλα δουλευα.οταν χωρισαμε κατερευσα ξανα ετσι επεσα στην πρεζα

    Κοίτα...το ότι ανέβηκες μόλις γνώρισες την κοπέλα σου και κατερευσες μόλις την έχασες, σημαίνει πως είχες ανάγκη μια πατερίτσα για να στέκεσαι όρθιος. Όταν την έχασες, έπεσες.
    Λες ότι μέχρι τα 14 ήσουν ευτυχισμένος.
    Επέτρεψε μου να μην το πιστέψω αυτό. Κανένα παιδί ευτυχισμένο και ζώντας μέσα σε μια αρμονική και ευτυχισμένη οικογένεια απ την οποία έπαιρνε αγάπη δεν έπαθε στα 14 κατάθλιψη.
    Σίγουρα συντέλεσαν λόγοι γι αυτό.
    Αν θες φυσικά, μπορούμε να τους συζητήσουμε.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by yiannis
    λοιπον θεοφανια εγω μεχρι τα 14 ημουν πολυ ευτιχισμενος μετα αρχισαν αυτες οι βασανιστικες αυπνιες οι γιατρο ειπαν καταθλιψη.μη με ρωτησεις τι με πειραξε γιατι και εγω αυτο ψαχνω.παρατησα το σχολειο και απεφευγα τους φυλλους μου.ξεκηνισα τα ψυχοφαρμακα τα υπνωτικα εκανα πειραματισμους με αλκοολ κοκτειλ με χαπια και χασις.επερνα τα παντα για λιγες ωρες υπνο.εκανα 1 αποπειρα αυτοκτονιας ανακατεβοντας αλκοολ με χαπια και εκατσα 1βδομαδα στο ψυχιατριο λογο βιαιης συμπεριφορας.αυτο ομως που με εκανε να ξαναγεννηθω ηταν η κοπελα μου.οταν τα εφτιαξα μαζι της ενιωσα οτι ακομα δεν ξοφλησα .συνεχισα το σχολειο και παραλληλα δουλευα.οταν χωρισαμε κατερευσα ξανα ετσι επεσα στην πρεζα

    Κοίτα...το ότι ανέβηκες μόλις γνώρισες την κοπέλα σου και κατερευσες μόλις την έχασες, σημαίνει πως είχες ανάγκη μια πατερίτσα για να στέκεσαι όρθιος. Όταν την έχασες, έπεσες.
    Λες ότι μέχρι τα 14 ήσουν ευτυχισμένος.
    Επέτρεψε μου να μην το πιστέψω αυτό. Κανένα παιδί ευτυχισμένο και ζώντας μέσα σε μια αρμονική και ευτυχισμένη οικογένεια απ την οποία έπαιρνε αγάπη δεν έπαθε στα 14 κατάθλιψη.
    Σίγουρα συντέλεσαν λόγοι γι αυτό.
    Αν θες φυσικά, μπορούμε να τους συζητήσουμε.
    κι ομως τοτε ημου ευτιχισμενος ολα αυτα τα χρονια τα θυμαμαι σαν ενα μικρο παραδεισενιο ονειρο.

  10. #25
    Γιαννη συγνωμη, αλλα εγω τουλαχιστον δεν το πιστεύω. Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω αν φυτρώνει ή όχι η κατάθλιψη. Αυτό που μου λέει η εμπειρία μου όμως, είναι πως τίποτα δεν φυτρώνει τυχαία σε μη πρόσφορο έδαφος Όλα αναπτύσωνται εκεί που βρίσκουν εδαφος για να αναπτυχθουν και να βγαλουν ριζες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με τη θέση της Θεοφανίας,εξάλλου μπορεί να υπάρχει η παρουσία ενός εξαρτησιογόνου βιολογικού παράγοντα.Αν το διαβάσει ο Petran,ας κάνει τον κόπο να απαντήσει σε αυτό,νομίζω πως έχει ερευνηθεί ο εθισμός ως και βιολογικά ωθούμενος,τουτέστιν γονιδιακή εξαρτητική έφεση.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    εγω αυτον το καιρο φοβαμαι πολυ μηπως κολησα καμια αρωστια ηπατιτιδα ειντζ κλπ.το νοεβριο που εκανα εξετασεις ημουν καθαρος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    εαν εκανεσ ενδοφλεβια χρηση πιθανον να κολυσεσ και ηπαττιτδα ....πιθανον ε....και εγω ειχα κολυσει πριν 7 χρονια την C και με την καταληλη θεραπεια που ειχα κανει..ειμαι οκ τωρα
    Για αυτο λοιπον αφου το εχεις αγχοσ να ξανακανεις εξετασεις....καιρος να αρχησεις λιγο να ενδιαφερεσαι για Σενα.... ε!!

    Οσο για το γονιδιακη εξαρτηση και λοιπα μπουρδες (καλοπροαιετα μιλω)...
    Πανε καπιοι εσκεμενα να το ριξουν εκει ...για λογους που εκεινοι καλα ξερουν για δικα τους συμφεροντα ...( ο καθενασ μπορει να αναλογιστει για ποιο λογο καποιοι θελουν να στρεψουν την εξαρτηση ως αρρωστια του εγκεφαλου και τι ΚΕΡΔΟΣ μπορει να εχουν απο αυτο))ωστε να καταληξουν οτι καποιες χημικες ουσιες λειπουν εκ γενετης και για αυτο αναζητα καποιος εξωτερικα οπιουχα και εξωτερικεσ αλλες ψυχοτροπες ουσιες για να νιωσει ευφορια....
    Η ταση ισως μπορει σε καποιον να υπαρχει απο καταθληπτικο πατερα -μητερα π.χ ... απο πατερα η παπου αλοκοολικο π.χ..... αυτο μπορει να παιζει το ρολο του στο πολυ ελαχιστο ...δεν ειναι ομως η Αιτια ...ΔΕΝ ειναι οτι αυτο ευθηνετε για να οδηγηθει στην εξαρτηση κανεις........
    Ειναι πολυ πιο βαθη.
    ....... και μεγαλυτερο ρολο παιζει το πως κανει μεγαλωνει μεσα στο \"οικογενειακο περιβαλον\" τι βασεις ..τι εφοδια ...τι αμυνες θα παρει κανεις για την μετεπειτα ζωη του.... μεσ ααπο αυτο διοτι το χω ματαξαναπει η οποια εξεληξη μας ως ανθρωποι εχει να κανει με το πως μεγαλωσαμε μεσα στην οικογενεια...........
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    οχι για να κολησεις πρεπει αυτος μετον οποιο εκανες ενδοφλεβια χρηση να εχει ηπατιτιδα.μια φορα θυμαμαι οτι μημουν με καπιον και η συριγγα επεσε κατω αυτος την εγλυψε.τον πιανω απ το λαιμο και τον ρωταω πες μου φιλε σε παρακαλω μηπως τρυπηθηκες κατα λαθος. μου λεει οχι γιαννη αμα ηταν ετσι δε θα το καταλαβαινα εξαλου μολις εκανα εξετασεις και βγηκαν καθαρες.τοτε εγω οβλακα περνω την συριγγα την κοιταω δεν βλεπω υπολοιματα αιματος τη γλυφω και βαραω.δεν επρεπε να το κανω γιατι ακομα και αληθεια να ελεγε εγω τωρα ζω στην αμφιβολια.πρεπει να περιμενω 3 μηνες να δω αν εχω ηπατιτιδα c και αλλους 6 για hiv.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Originally posted by yiannis
    το προβλημα μου ειναι οι φοβιες μου.ενω δεν ειμαι σωματικα εθισμενος τις χρισημοπιω σαν ψυχοφαρμακα γιατι ετσι εμαθα απο μικρος.
    καλε μου γιαννη.και μονο το οτι σκεφτεσαι να ξεφυγεις
    απο αυτο το τρυπακι ειναι καλο για σενα και ναι ειναι η αρχη.
    πες μου κατι,πιστευεις πως καποιος απο τους γνωστους σου μπορει να σε στηριξει σε αυτο?αν οχι δεν πειραζει.οι ανθρωποι περναμε τετοιες δοκιμασιες και μετα βγαινουμε πιο δυνατοι.
    τα παντα φιλε μου ειναι θεμα μυαλου.πες μου κατι,θελεις να ζησεις???θελεις να ευχαριστηθεις τη ζωη σου,να νιωσεις ευτυχισμενος??μονο αυτο πες μου!
    οι ανθρωποι εχουμε τρομακτικη δυναμη!!
    κι εσυ εχεις τετοια δυναμη που δεν θα το πιστευεις φιλε μου!!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •