Εθισμός ....στο ιντερνετ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 114
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σιγα τα ωα της αληθινης παρεας...πολλες φορες.

    Φανταζομαι αν λεξεις οπως rpg, wow , mmorpg κλπ σας ειναι αγνωστες χωρις να τις googlaρεται τοτε δεν ξερετε για τι πραγμα μιλατε.

    Αν ναι και εχετε ασχοληθει εχει καλως:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σιγα ρε κηπ, μην κοιμαμαι και με την οθονη αγκαλια....
    ε οκ καποτε ημουν και εγω 15 χρονων, αλλα αυτο εληξε.

    Ακομα με rpg θα ασχολουμε?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.youtube.com/watch?v=Uqn78ZhDxtQ

    για να κανουμε και λιγο πλακα...οχι δεν ασχολουμε γιατι δεν εχω πολυ χρονο και ειναι χρονοβορα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ε οκ καποτε ημουν και εγω 15 χρονων, αλλα αυτο εληξε.

    Ακομα με rpg θα ασχολουμε?
    Τωρα που το σκεφτομαι οταν ησουν ησουν εσυ 15 χρονων υπηρχαν...δεν υπηρχαν τα...πεντοβολα. λολ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by nature
    Ολοι ξέρουμε ή έχουμε ακούσει για την εξάρτηση από το ιντερνετ, αλλά αυτή η μελέτη έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και έχει γίνει σε μεγάλο δείγμα ηλικίας από 20 έως 51 ετών.
    Στα 1300 άτομα που μελετήθηκαν βρέθηκε ένα ποσοστό 1,2% με μεγάλη εξάρτηση (εθισμό), ποσοστό διπλάσιο από την εξάρτηση με το τζόγο που παρατηρείται σε ποσοστό 0,6% του γενικού πληθυσμού.
    Το ποσοστό κατάθλιψης των εθισμένων έναντι των μη εθισμένων είναι πενταπλάσιο.
    Ιδιαίτερα σημαντικό μου φαίνεται αυτό που λέει η ερευνήτρια για το πόσο μπορεί να μπει το νετ στη ζωή κάποιου και πότε αυτό καταντάει προβληματικό. Όταν το σκέφτεσαι ενώ κάνεις κάτι άλλο ή είσαι αλλού…..

    Ας προσέχουμε γιατί μου φαίνεται αυτή θα είναι μια από τις επιδημίες των επόμενων χρόνων…..
    Δεν ειναι το νετ η επιδημια των επομενων ετων, ουτε αυτο φταιει. Αυτο πιστευω εγω τουλάχιστον. Το νετ, ειναι εκει. Το πώς το εκμεταλλευται ο καθενας, ποσο κολλάει κ πώς το χρησιμοποιει ειναι απορροια και μονο της προσωπικης του καταστασης. Το ιδιο εργαλεια μπορει να αποβει καταστροφικο, ευεργετικο, χρησιμο, διασκεδαστικο, εργαλειο δουλειας και τοσα άλλα...Εξαρταται πάντα απο το πώς ειναι ο ανθρωπος που το χειριζεται. Αν ο ιδιος οριζει ή αφηνει το νετ, το αλκοολ ή οτι άλλο να τον οριζει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking
    ε οκ καποτε ημουν και εγω 15 χρονων, αλλα αυτο εληξε.

    Ακομα με rpg θα ασχολουμε?
    Τωρα που το σκεφτομαι οταν ησουν ησουν εσυ 15 χρονων υπηρχαν...δεν υπηρχαν τα...πεντοβολα. λολ

    οταν ημουν εγω 15, δεν υπηρχε ουτε dial up....
    επαιζα μπαλα στις αλανες και το χειροτερο που ειχα παθει ειναι ενα σκισιμο στο ποδι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by nature
    Ολοι ξέρουμε ή έχουμε ακούσει για την εξάρτηση από το ιντερνετ, αλλά αυτή η μελέτη έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και έχει γίνει σε μεγάλο δείγμα ηλικίας από 20 έως 51 ετών.
    Στα 1300 άτομα που μελετήθηκαν βρέθηκε ένα ποσοστό 1,2% με μεγάλη εξάρτηση (εθισμό), ποσοστό διπλάσιο από την εξάρτηση με το τζόγο που παρατηρείται σε ποσοστό 0,6% του γενικού πληθυσμού.
    Το ποσοστό κατάθλιψης των εθισμένων έναντι των μη εθισμένων είναι πενταπλάσιο.
    Ιδιαίτερα σημαντικό μου φαίνεται αυτό που λέει η ερευνήτρια για το πόσο μπορεί να μπει το νετ στη ζωή κάποιου και πότε αυτό καταντάει προβληματικό. Όταν το σκέφτεσαι ενώ κάνεις κάτι άλλο ή είσαι αλλού…..

    Ας προσέχουμε γιατί μου φαίνεται αυτή θα είναι μια από τις επιδημίες των επόμενων χρόνων…..
    Δεν ειναι το νετ η επιδημια των επομενων ετων, ουτε αυτο φταιει. Αυτο πιστευω εγω τουλάχιστον. Το νετ, ειναι εκει. Το πώς το εκμεταλλευται ο καθενας, ποσο κολλάει κ πώς το χρησιμοποιει ειναι απορροια και μονο της προσωπικης του καταστασης. Το ιδιο εργαλεια μπορει να αποβει καταστροφικο, ευεργετικο, χρησιμο, διασκεδαστικο, εργαλειο δουλειας και τοσα άλλα...Εξαρταται πάντα απο το πώς ειναι ο ανθρωπος που το χειριζεται. Αν ο ιδιος οριζει ή αφηνει το νετ, το αλκοολ ή οτι άλλο να τον οριζει.

    Δεν πολυκατάλαβα την τοποθέτησή σου.
    Θεωρείς την μελέτη άκυρη?
    Η πιστεύεις ότι θα είχε τα ίδια αποτελέσματα μια αντίστοιχη μελέτη για την εξάρτηση και τον εθισμό πχ. από το σινεμά ή ...από το τάβλι?
    Δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν πράγματα που δυνάμει είναι περισσότερο εθιστικά από άλλα? Φυσικά σε κάποιον που είναι επιρρεπής….. αλλά η μελέτη μιλάει για την εθιστική πλευρά του ιντερνετ και δεν μου φαίνεται τυχαίο ότι διάλεξαν το ιντερνετ και όχι το σινεμά.
    Πάντως έχω δει εξειδικευμένα κέντρα που βοηθούν στην απεξάρτηση από το ιντερνετ.
    Αυτό ήδη λέει κάτι.

    Kατά τα άλλα φυσικά και υπάρχει και η ευεργετική πλευρά.
    Υπάρχει όμως και η \"σκοτεινή πλευρά\" και καλό είναι να την γνωρίζουμε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    το ιντερνετ ειναι εξελιγμενη και πιο ελκυστικη μοντερνα εξαρτηση, καλυπτει περισσοτερα κενα-αναγκες-αισθησεις αποτι το σινεμα . Εχεις μεγαλυτερη αλληλεπιδραση ειναι πολυ ευκολη η προσβαση ειναι σχεδον τσαμπα οικονομικα , πιο ζωντανος ο κοσμος σε σχεση με αλλα ναρκωτικα ,εισαι και πιο καλυμενος πισω απο μια οθονη και αλλα τοσα \"θετικα\". Η πιο \"προσφατη μοδα στα ναρκωτικα\"ειναι το ποκερ απτο ιντερνετ, οσο πανε τα ναρκωτικα εξελισσονται και αυτο το καιρο το καλυτερο πακετο ειναι το νετ γιαυτο μαλλον ειναι μεγαλυτερο σε προτιμησεις στην μελετη.

    Υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ ομως. Οτι δε σε πιανει απτα χερια κ στα κολλαει στο πληκτρολογιο και ουτε σε δενει σε μια οθονη. Ειναι μια επιλογη οπως καθετι, βρισκεται εκει στο ραφι κ μπορεις να την ενεργοποιησεις.. Και αυτη η επιλογη ειναι συναρτηση σχεδον αποκλειστικα απο σενα (ποσο ενταξει εισαι μεσα σου,ποσο θες να καεις/χαθεις/αποφυγεις την πραγματικοτητα ). Οσο κ αν δε θελουμε να το παραδεχτουμε εχουμε ευθυνη..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by Lef
    ..............................
    Υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ ομως. Οτι δε σε πιανει απτα χερια κ στα κολλαει στο πληκτρολογιο και ουτε σε δενει σε μια οθονη.............
    ούτε το τσιγάρο σε πιάνει από τα χέρια και σου λέει κάπνισέ με.
    Ούτε το ποτό σε πιάνει από τα χέρια και σε κολλάει στο μπουκάλι.
    Ούτε η τράπουλα σε πιάνει από τα χέρια και σου λέει τζόγαρε μέχρι να τα χάσεις όλα.
    Κάποιοι κάνουν όλα τα παραπάνω περιστασιακά ή για κοινωνικούς λόγους. Κάποιοι κολλάνε.
    Αυτή ακριβώς τη δύναμη έχει και το νετ. Κάποιοι θα κολλήσουν και δεν θα μπορούν όσο και αν θέλουν να ξεκολλήσουν εύκολα.
    Κάτι που όπως είπα, δεν συμβαίνει με οτιδήποτε. Συμβαίνει μόνο με πράγματα που έχουν τη δύναμη να εθίσουν και να προκαλέσουν εξάρτηση.
    Ακόμα και στα αναψυκτικά, εχω δει εθισμένους στην κόκα κόλα. Δεν έχω δει εθισμένους πχ. στη fanta

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by nature

    Αυτή ακριβώς τη δύναμη έχει και το νετ.
    Aυτη ακριβως την αδυναμια ή το κενο ( ο καθε εξαρτημενος για τους δικους του λογους) αν θες εχει ο ανθρωπος και ψαχνει να το καλυψει με οποια εξαρτηση θες. Βαλε νετ, σεξ, αλκοολ, φαγητο...οτιδηποτε.

    Οπως ειπε κ ο Lef, δεν σου κολλαει κανεις στο προσωπο μια οθονη, ουτε σου δενει τα χερια στο πληκτρολογιο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί τόσο η διαπίστωση ότι το νετ έχει μια εθιστική δύναμη......
    αντί να συμφωνήσουμε σ\' αυτό, τονίζουμε το ναι μεν ΑΛΛΑ.... και προσπερνάμε το σημαντικό.
    Γιατί τονίζουμε αυτό το ΑΛΛΑ και όχι το πρώτο σκέλος, που άλλωστε είναι και το αντικείμενο της μελέτης και ο τίτλος του θέματος που έθεσα? Μήπως το φοβόμαστε?
    Πάντως πέρασαν πολλά χρόνια από την κυκλοφορία του πρώτου τσιγάρου, μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα, που πλέον αναγράφεται στα πακέτα ότι το κάπνισμα (εκτός των άλλων) είναι εξαιρετικά εθιστικό.
    Ετσι εδώ ήθελα να σταθώ στην εθιστική πλευρά του νετ (που ίσως πολλοί να αγνοούν) και όχι στο ΑΛΛΑ.
    Συγνώμη αλλά δεν έχουν όλα τα πράγματα της καθημερινότητάς μας την ίδια εθιστική δύναμη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by nature
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί τόσο η διαπίστωση ότι το νετ έχει μια εθιστική δύναμη......
    αντί να συμφωνήσουμε σ\' αυτό, τονίζουμε το ναι μεν ΑΛΛΑ.... και προσπερνάμε το σημαντικό.
    Ξερεις, δεν νομιζω πώς ειναι υποχρεωτικο σε εναν διαλογο να συμφωνησουμε. Ουτε ο αυτοσκοπος. Τουλαχιστον για μενα.
    Τωρα, αν η διαφωνια εκλαμβανεται ως ενοχληση, δεν μπορω να το γνωριζω.

    Originally posted by nature
    Γιατί τονίζουμε αυτό το ΑΛΛΑ και όχι το πρώτο σκέλος, που άλλωστε είναι και το αντικείμενο της μελέτης και ο τίτλος του θέματος που έθεσα? Μήπως το φοβόμαστε?
    Συγνώμη αλλά δεν έχουν όλα τα πράγματα της καθημερινότητάς μας την ίδια εθιστική δύναμη.
    Οταν μιλαω για κατι, μπορει να θέλω να τονισω ενα σκελος που για μενα, ειναι το πιο σημαντικο. Κ για μενα, το σημαντικο ειναι ο ανθρωπος απεναντι στα πραγματα κ οχι τα πραγματα απεναντι στον ανθρωπο. Δεν απαιτω απο κανεναν να δει ως σημαντικο, αυτο που βλεπω εγω ετσι.

    Σε οτι αφορα τις μελετες, εχοντας συμμετασχει σε καποιες (ασχετου αντικειμενου με αυτο που εχεις θεσει), γνωριζω οτι γινονται μετρησεις, πειραματικες ή οχι. Και γνωριζω οτι η ερμηνεια των αποτελεσματων ειναι ενα αλλο κομματι, που υποκειται και στην υποκειμενικη ματια του ερευνητη. Αν θες, πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε σε ξεχωριστο θεμα ή οχι.

    Οποτε νομιζω οτι ειναι πιο υπεύθυνο, δυσκολο αλλα κ βοηθητικο να δει ο καθενας μας την συμπεριφορα του απεναντι σε οτι εθιστικο παρα να ενοχοποιει τους όποιους εξωτερικους παραγοντες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι εθισμενος στο νετ και το απολαμβανω.
    Δεν ξερω αν περναω περισσοτερες ωρες μπρος σε μια οθονη γιατι δεν βλεπω καθολου τηλεοραση,περαν μερικων ταινιων και σειρων που κατεβαζω και αυτες σπανια.Μου αρεσει να αλληλεπιδρω με το μεσο και να μην παθητικος αποδεκτης μυνηματων.
    Αν ερθει να μου πει καποιος οτι ειναι προτιμοτερο να βλεπω τηλεοραση οπως κανουν οι περισσοτεροι , απλως θα το αγνοησω.
    Αν ερθει καποιος και μου πει μην βλεπεις τηλεοραση,μην ασχολεισαι με το νετ, αλλα δραστηριοποιησου κοινωνικα θα πω οκ you ve got a point.
    Αλλα οταν καθεσαι σπιτι και εχεις ελευθερο χρονο με κατι πρεπει να ασχοληθεις.
    Θες να ειναι τηλεοραση?
    Θες να ειναι ιντερνετ?
    Θες να ειναι διαβασμα βιβλιων?
    Θες να ειναι μουσικη?
    Νομιζω καλυψα τα βασικα χομπι των περισοτερων ...το πως περνανε το ελευθερο χρονο τους.


    Υπαρχουν βεβαια χιλιαδες αλλα πλεξιμο,ξυλογλυπτικη κλπ κλπ αλλα δεν ανηκουν στις μεγαλες κατηγοριες.

    Τηλεοραση απαραδεκτη για μενα.
    Διαβασμα , διαβαζω σελιδες επι σελιδων στο νετ και μαλιστα εξασκειται πολυ περισσοτερο ο εγκεφαλος απο ενα διαβασμα ενος απλου βιβλιου συμφωνα με ερευνες.
    Μουσικη μπορω να ακουω ταυτοχρονα και να κανω και κατι αλλο, δεν μπορω να ακουω χωρις να κανω τιποτα αλλο ταυτοχρονα συνηθως.

    Η λυση αν δεν θες να εμπιπτεις στις πιο πανω κατηγοριες ειναι η κοινωνικοποιηση.
    Αλλα κοινωνικοποιηση σημαινει πολλα πραγματα.
    Σημαινει καταρχας να εισαι εκ φυσεως κοινωνικος , σημαινει να εχεις χρημα πολλες φορες γιατι καθε εξοδο στοιχιζει , σημαινει να ειναι καταλληλη η ωρα για παρεα και οχι κοντα 12 οπως τωρα βραδιατικα (ενταξει σημερα ειναι τσικνοπεμπτη ξενυχτανε συνηθως ολοι).

    Δεν ειναι τοσο δραματικη η κατασταση.

    Ποιο σημαντικο ειναι πως χειριζεσαι το μεσο.
    Εαν παιζεις παιχνιδια οπως αυτα που προανεφερα (World of warcraft) μεχρι τελικης πτωσεως τοτε υπαρχει προβλημα και πολυ οντως το κανουν, το αναφερω ως παραδειγμα.

    Τι ειναι το νετ για μενα?
    Επικοινωνια, διασκεδαση , πληροφορηση και γνωσεις γιατι αλλωστε σπουδαζω ακομα και το δικτυο μου προσφερει απεριοριστες δυνατοτητες σε συγκριση με αυτες που ειχα οταν ημουν πιτσιρικας φοιτητης.

    Σημερα εφαγα ολη τη μερα στο νετ μελετωντας θεματα βασεων δεδομενων , για να παρω και αλλο πτυχιο και να βρω μια αξιοπρεπεη δουλεια που θα μου αρεσει να κανω.

    Συνοψιζουμε γιατι ξεφυγα λιγο...το μονο αντιβαρο του νετ ειναι η κοινωνικοποιηση ισως και η κακη χρηση που γινεται σε αυτο. (απειρες ωρες σε videogames ως κλασσικο παραδειγμα).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Προσωπικα δεν με ενοχλει αυτη η διαπιστωση απλα δινω βαρυτητα στο 2ο σκελος γιατι μαρεσει να βλεπω τη λυση ενος προβληματος. Θες να μιλησουμε για τη φρικη ή για ποσα σπιτια εχει κλεισει ? μπορουμε και εχω προσωπικες εμπειριες , εχω δει 10χρονα μεσα στη βρωμα να παιζουν στα νετκαφε με τα λεφτα του κολατσιου με τη μουρη χωμενη στην οθονη βριζοντας τις μανες των αντιπαλων τους παραλληλα για ωρες. Ειναι τραγικο ναι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι και παιζουν βιντεοπαιχνιδια...δεν κανουν τιποτα αλλο συνηθως. Οπως εγω επαιζα με κερματα στα coin op το χαρτζηλικι μου πιτσιρικας.
    Μονο που τοτε επρεπε να ενηλικιωθεις (να περασεις τα 17 για να παιξεις) και σε κυνηγαγανε συνηθως και τα παιχνιδια ηταν απειρως λιγοτερο εθιστικα απο οτι τωρα και πιο \"παιδικα\".
    Α και πιο ακριβα...αναλογικα παντα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •