Εθισμός ....στο ιντερνετ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 114
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243

    Εθισμός ....στο ιντερνετ

    Στο σημερινό φύλλο της metro (εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας που διανέμεται δωρεάν σε διάφορα αστικά κέντρα της Αγγλίας, με περίπου 1,5 εκ αναγνώστες την ημέρα) διάβασα το παρακάτω πολύ ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου άρθρο και το παραθέτω:

    "Surfing the internet has a ‘darker side’ which has hooked twice as many people in Britain as are addicted to gambling, researchers claim.
    Young people are most at risk, with the average age of addicts just 21, the study found. It also warned of the dangers of social networking sites if they replaced conventional interaction.
    Researcher Dr Catriona Morrison said: ‘The internet is like a drug for some people: it soothes them, it keeps them calm. If people are addicted, it can affect a person’s ability to perform at work or they may be failing to do chores so they can go online.’

    However, she admitted more work needed to be done to establish whether addiction or mental illness comes first.
    The findings come from the first large-scale Western study to explore the phenomenon.
    It focused on the internet habits of 1,319 people aged between 16 and 51, and found 1.2 per cent of them were hard-core internet users who could be classified as ‘addicts’.
    That is twice as high as the 0.6 per cent of people in the general population who are addicted to gambling.
    They also had a ‘depression score’ five times that of non-addicts.
    Dr Morrison, from the University of Leeds, said addiction was not a matter of time spent online but rather ‘the nature of your relationship with the internet’. She added: ‘If it’s interfering with daily activities, if you think about the internet when you’re doing something else, if you can’t stopdoing it – compulsive behaviour –that’s problematic.’
    Dr Morrison, whose study was published in the journal Psychopathology, emphasised: ‘We don’t know what comes first – are depressed people drawn to the internet or does the internet cause depression?’"


    Ολοι ξέρουμε ή έχουμε ακούσει για την εξάρτηση από το ιντερνετ, αλλά αυτή η μελέτη έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και έχει γίνει σε μεγάλο δείγμα ηλικίας από 20 έως 51 ετών.
    Στα 1300 άτομα που μελετήθηκαν βρέθηκε ένα ποσοστό 1,2% με μεγάλη εξάρτηση (εθισμό), ποσοστό διπλάσιο από την εξάρτηση με το τζόγο που παρατηρείται σε ποσοστό 0,6% του γενικού πληθυσμού.
    Το ποσοστό κατάθλιψης των εθισμένων έναντι των μη εθισμένων είναι πενταπλάσιο.
    Ιδιαίτερα σημαντικό μου φαίνεται αυτό που λέει η ερευνήτρια για το πόσο μπορεί να μπει το νετ στη ζωή κάποιου και πότε αυτό καταντάει προβληματικό. Όταν το σκέφτεσαι ενώ κάνεις κάτι άλλο ή είσαι αλλού…..

    Ας προσέχουμε γιατί μου φαίνεται αυτή θα είναι μια από τις επιδημίες των επόμενων χρόνων…..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    εγω παντως τωρα αρχισα να κανω chat και σκοπευω να εθιστω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Dr Morrison, whose study was published in the journal Psychopathology, emphasised: ‘We don’t know what comes first – are depressed people drawn to the internet or does the internet cause depression?’
    Εδω ομως λεει με λιγα λογια οτι δεν ξερουν τιποτα...με βασει παντα την καταθλιψη και το ιντερνετ...θα μπορουσε να ειναι η καταθλιψη και το τσιγαρο ή η καταθλιψη και η σοκολατα ή οτιδηποτε.
    Μπορει να εχει σχεση με το μορφωτικο επιπεδο , μπορει να εχει σχεση με την εξυπναδα , μπορει να εχει σχεση με την παχυσαρκια και την ελλειψη ασκησης...βασικα αν το καλοσκεφτεις καλα ξεμπερδεματα λολ εκατονταδες παραμετροι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α και κατι ακομα οι πασχοντες απο ψυχικα νοσηματα ειναι φουγαρα...αλλα δεν εχει ειπωθει οτι το τσιγαρο προκαλει ψυχικα νοσηματα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ξέχασα να αναφέρω τον τίτλο του άρθρου στην εφημερίδα. μάλιστα είναι και πρωτοσέλιδο.
    Είναι: προειδοποίηση για κίνδυνο εξάρτησης από το νετ (Warning of web addict danger).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Eιναι τελειως διαφορετικο να εχεις να κανεις κατι και να το απορριπτεις για να εισαι στο ιντερνετ απο το να μην εχεις να κανεις τιποτα και να εισαι εκει. Δεν εχει να κανει δηλαδη με τον χρονο αλλα με τον λογο για τον οποιο μπορει να εισαι συνεχως στο ιντερνετ. Και απο οτι θυμαμαι εθισμος υπαρχει μονο στην πρωτη περιπτωση.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    κάθε είδους εξάρτηση είναι λάθος. το διαδίκτυο μασ δίνει την δυνατότητα να επικοινωνούμε με φίλους και ανθρώπους που είναι μακρυά, να μαθαίνουμε νές πράματ , κάποιοι το χρειάζονται κ για την δουλειά τους, και πολλά άλλα....όμως ο εθισμός είναι όντως λάθος. και το καλύτερο είναι μόλις καταλάβουμε ότι κάτι δεν πάει καλα....συνειδητοποιήσουμε την κατάσταση δηλαδή να την αποτρέψουμε ....να βρούμε κάτι να μας καλύψει το κένο...εγώ πχ. κάπνιζα χρόνια και αποφάσισα να το κόψω...πήρα το ηλεκτρονικό τσιγάρο για να αντικαταστήσω το κανονικό και πέτυχε! κάντε το ίδο με ότι νομίζετε ότι έχετ εθιστεί και δεν σας κάνει καλό!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    Originally posted by vasilis_kast
    κάθε είδους εξάρτηση είναι λάθος. το διαδίκτυο μασ δίνει την δυνατότητα να επικοινωνούμε με φίλους και ανθρώπους που είναι μακρυά, να μαθαίνουμε νές πράματ , κάποιοι το χρειάζονται κ για την δουλειά τους, και πολλά άλλα....όμως ο εθισμός είναι όντως λάθος. και το καλύτερο είναι μόλις καταλάβουμε ότι κάτι δεν πάει καλα....συνειδητοποιήσουμε την κατάσταση δηλαδή να την αποτρέψουμε ....να βρούμε κάτι να μας καλύψει το κένο...εγώ πχ. κάπνιζα χρόνια και αποφάσισα να το κόψω...πήρα το ηλεκτρονικό τσιγάρο για να αντικαταστήσω το κανονικό και πέτυχε! κάντε το ίδο με ότι νομίζετε ότι έχετ εθιστεί και δεν σας κάνει καλό!
    αυτο θα κανω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by kgana
    μόνο αν έχεις παρέες ξεκολάς
    ....ή αν είσαι υποψιασμένος για τους κινδύνους και δεν κολλήσεις, τότε ψάχνεις και συνήθως βρίσκεις παρέες.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Μου έχει τύχει σε μια ουρά αναμονής στο δρόμο, να βρεθώ σε φοβερό καυγά μεταξύ μιας κοπέλας και ενός αγοριού (περίπου 20+). Με έκπληξη διαπίστωσα πως η αιτία του καυγά ήταν κάποιο από αυτά τα ιντερνετικά παιχνίδια. Αυτά που χωρίζονται σε στρατούς, ομάδες κλπ. Η κοπέλα φώναζε ότι μας πρόδωσες και είσαι μ@@κας, και ούρλιαζε. Αυτός επίσης φώναζε και περιέγραφε πόσο σκάρτα φέρθηκε η κοπέλα και οι φίλοι της….Παραλίγο να πιαστούν στα χέρια.
    Στο ιντερνετικό παιχνίδι, στο γυαλί με τα κουμπιά πάντα….. Δυο νέοι που σε άλλες συνθήκες, θα μπορούσαν να φλερτάρουν ή να κανονίζουν σε ποια συναυλία θα πάνε ή σε ποιο σπίτι θα μαζευτούν το βράδυ για μουσικούλα….



    Μια άλλη φορά ήμουν με φίλους σε ένα φιλικό σπίτι και περνούσαμε πολύ όμορφα. Ξαφνικά, το ένα ζευγάρι σηκώθηκε για αποχώρηση. Γιατί παιδιά, έτσι ξαφνικά, πάνω στο τσακίρ κέφι? Ρώτησα. Τότε η σύζυγος μου εξήγησε. Χμ.., ξέρεις, ο άντρας μου, παίζει αυτά τα παιχνίδια και πρέπει να πάει να πολεμήσει, γιατί θα χάσει η ομάδα του. Ο εν λόγω σύζυγος, ένας πανέμορφος και έξυπνος άντρας 50 χρονών, πατέρας ενός παιδιού 15 χρονών!…..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γνωριζει κανεις οτι τα παιδια που γεννιουνται σημερα,
    πρωτα μαθαινουν να πληκτρολογουν και μετα πιανουν στυλο για να γραψουν???

    Γνωριζετε τι μπορει να σημαινει αυτο?
    οτι ενα ποσοστο απο αυτα τα παιδια,
    θα ειναι ανικανο να γραψει με στυλο γιατι απλα δεν θα εχει μαθει?
    Γνωριζετε οτι αυτα τα παιδια δεν θα εχουν επαφη με δεξιοτητες οπως η ζωγραφικη και παρομοιους πειραματισμους?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino
    γνωριζει κανεις οτι τα παιδια που γεννιουνται σημερα,
    πρωτα μαθαινουν να πληκτρολογουν και μετα πιανουν στυλο για να γραψουν???

    Γνωριζετε τι μπορει να σημαινει αυτο?
    οτι ενα ποσοστο απο αυτα τα παιδια,
    θα ειναι ανικανο να γραψει με στυλο γιατι απλα δεν θα εχει μαθει?
    Γνωριζετε οτι αυτα τα παιδια δεν θα εχουν επαφη με δεξιοτητες οπως η ζωγραφικη και παρομοιους πειραματισμους?



    Αυτό είναι άλλο θέμα. Ομολογώ ότι δεν με ανησυχεί και δεν με ενοχλεί.
    Οι εποχές αλλάζουν. Παλιά έγραφαν με κοντυλοφόρο και μελανοδοχείο. Επειτα με στυλό. Τώρα με πλήκτρα. Ακόμα και η ζωγραφική που αναφέρεις, έχει εξελιχθεί σε κομπιουτερική, υπάρχει και αντίστοιχη έδρα στη σχολή Καλών Τεχνών, και εξαιρετικά έργα καλλιτεχνών που χρησιμοποιούν το κομπιούτερ για να εκφράσουν την καλλιτεχνική τους ανησυχία και σύλληψη.

    Παλιά η μετακινήσεις γινόντουσαν με καραβάνια. Με καμήλες, γαϊδούρια, άλογα, τριήρεις, κωπηλάτες. Τώρα γίνονται με αεροπλάνα. Παλιά ντυνόντουσαν με δέρματα ζώων και τώρα από οίκους μόδας.



    Την αλλαγή στις συνήθειες μιας εποχής την καταλαβαίνω και την θεωρώ αναμενόμενη.
    Αυτό που σχολίασα είναι το dark side of the internet, την εθιστική του δύναμη.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nature



    Αυτό είναι άλλο θέμα. Ομολογώ ότι δεν με ανησυχεί και δεν με ενοχλεί.


    δεν σε ενοχλει γιατι δεν σου εχει ερθει στο μυαλο περιπτωσεις που να χρειαζεται να εισαι ετοιμοπολεμος....

    \"ο πολιτισμος σταματαει οταν κλεινει το ρευμα\"

    και αυτο ειναι ασχημο.


    Εγω ειμαι υπερ της τεχνολογιας και σπιτι ειμαι γεματος με διαφορα σκατολοιδια - μερικα αχρηστα....

    Ομως πως θα γραψει ενας πιτσιρικας οταν βρεθει καπου και δεν εχει ρευμα οταν το μολυβι θα του ειναι αγνωστο?

    Πιστευω οτι οι ανθρωποι πρεπει να εχουν την τεχνολογια για να τους υπηρετει και οχι για να τους εγκλωβιζει.
    Πιστευω οτι ο ανθρωπος πρεπει να μπορει να επιβιωνει με 5 πραγματα στη τσεπη για οσες μερες χρειαστει, και αυτο ασχετα ποσο μπροστα ειμαστε τεχνολογικα.
    Σημαινει οτι μιλαμε για ανθρωπο ευστροφο και πολυμηχανο και οχι για καποιον που τα προβληματα του τα λυνουν οι μηχανες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Μιλάς για την ουσιαστική εξάρτηση από τον πολιτισμό, λέγοντας και πολύ σωστά πως σήμερα τα πάντα σταματούν άν κοπεί το ρεύμα.

    Εγώ όμως μιλώ για την ψυχολογική εξάρτηση από το ιντερνετ.

    Οπως ο τζογαδόρος βλέπει ότι χάνει την περιουσία του και όμως τζογάρει, έτσι και η εξάρτηση από το νετ μπορεί να κάνει κάποιον να αφήνει στην μέση μια αληθινή παρέα για να πάει να παίξει το ιντερνετικό παιχνιδάκι του.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •