ΕΚΔΙΚΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γεια σου σκιαχτρακο,
    τι χαμπαρια???


    λεπον στο θεμα....


    Ας υποθεσουμε οτι κανεις πραξη ολα οσα σκεφτεσαι,
    μπορεις να προχωρησεις την σκεψη σου τι θα γινει στην συνεχεια?
    Πως θα νιωθεις εσυ, τι αντιδρασεις θα υπαρχουν κλπ κλπ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    προτού κανεις οτιδήποτε δες τον ποινικό κώδικα, γιατί αν θέλεις να μαχαιρώσεις μονο για εκδίκηση θα βρεθείς μπλεγμένος.
    εντάξει, σου κάνανε κακό, αλλα θέλεις εσύ να βάλεις σε extra περιπέτειες τον εαυτό σου μόνο και μόνο για την εκδίκηση? να ξέρεις ότι η ανθρωποκτονία είναι ποινικό αδίκημα, όπως επίσης και η σωματική κακοποίηση.

    βρες κάποιο τρόπο να εκφράσεις το θυμό σου, που να είναι ΝΟΜΙΜΟΣ!!

    ΝΟΜΙΜΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ!!!

    έχεις ακούσει καθόλου ειδήσεις? σου λέει τίποτα η δίκη του αστυνομικού που σκότωσε τον αλέξη γρηγορόπουλο?
    σου λέει τίποτα η δίκη τον ατόμων που σκοτώσανε τον αυστραλό douzon το καλοκαιρι 2008?
    ο καθηγητής που σκότωσε τη γυναίκα του στη φιλοθέη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δεν αξιζει να βαψεις τα χερια σου με αιμα.
    ευχησου να παθουν αλτσχαϊμερ αυτοι στο μελλον..
    που ξερεις μπορει να γινει και τοτε θα γελασεις εσυ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    28
    Δεν μασ λες όμως και τι σου έκαναν για να σου πούμε αν αξίζει τον κόπο να τους εκδικηθείς και μετα συζητάμε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Skiaxtro
    ΑΜΑ ΤΗΣ ΠΩ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΧΑΙΡΩΣΩ ΑΤΟΜΟ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ.ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΜΕ ΠΝΙΓΟΥΝ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ.
    Σκιάχτρο μου συζητάς με την ειδικό; Συζητάς τις σκέψεις σου, τα συναισθήματά σου όχι μόνο για το συγκεκριμένο συμβάν αλλά γενικότερα;

    Σίγουρα για να νιώθεις έτσι πρέπει να έχεις πληγωθεί. Κι αυτός ο θυμός σε βασανίζει. Όμως, για να προχωρήσεις μπροστά, ούτε πρέπει να τον πνίξεις ούτε όμως να οδηγηθείς σε τέτοιες αποτρόπαιες πράξεις. Κανένα από τα δύο δε θα σε βοηθήσει και είναι κρίμα να καταστρέφεις εσένα και τη ζωή σου. Δε θέλεις μια μέρα να τον έχεις ξεπεράσει και να νιώθεις ήρεμος, χαρούμενος, ένας άλλος άνθρωπος;

    Γιατί δε συζητάς τα συναισθήματά σου και αυτό το θυμό με κάποιον ειδικό ή με αυτή που ήδη σε παρακαλουθεί ;

    Και κάτι ακόμα. Μπορεί ο θυμός μας πολλές φορές να είναι τόσο μεγάλος που για να μην κάνουμε κακό είτε στον εαυτό μας είτε στους άλλους να χρειάζεται να κατευνάζεται χημικά...και να εξωτερίκευεται σε δόσεις, σιγά σιγά... Για να μας ωφελήσει αυτή η εξωτερίκευση, όχι για να μας βλάψει ανεπανόρθωτα...

    Ομως με το να μη βρίσκεις έναν ειδικό άνθρωπο που θα του έχεις εμπιστοσύνη και θα σε βοηθήσει πάνω σε αυτό το θέμα και να σκέφτεσαι να βλάψεις όχι μόνο τους άλλους αλλά στην τελική τον εαυτό σου δε θα προχωρήσεις έτσι πιο πέρα...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Skiaxtro

    Ειναι μια πραξη κατακριτεα απο ολους και ξερω πως δεν βρει κανενα συμφωνο αλλα οσο και να το συζητησουμε ιντερνετ ειναι εδω σιγα μην βγαλουμε ακρη.Εχω μια ηθικη εντελως ριζοσπαστικη απο την δικια σας πολυ πιο ακρεα

    καταρχην εγω δεν σε κατεκρινα,
    οσο για το αλλο που λες οτι η ηθικη σου ειναι ριζοσπαστικη και ακραια, θα με ενδιαφερε να την ακουσω.

    Παντα με ενδιαφερουν τα ακραια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες πως θα προσεξεις πως θα κανεις κακο στον εαυτο σου οταν το κανεις.
    Συνεχισε να μιλας στον γιατρο σου κ συνεχισε να μιλας κ εδω ,ισως οχι για την εκδικηση αλλα για τα συναισθηματα που εχεις κ σε οδηγησαν σε αυτες τις σκεψεις.Θα ηταν καλο να μιλησεις κγια τα γεγονοτα που σε σημαδεψαν .
    Πιστευεις οτι εδω ειναι ιντερνετ κ δεν θα βρεις ακρη .Θα διαφωνησω λιγο μαζι σου.Πισω απο καθε ψευδωνυμο κρυβεται ενας ανθρωπος ,με μικρα η μεγαλα προβληματα.Αλλος παλευει ακομα με αυτα ,αλλος βρισκεται ηδη στον δρομο της επιλυσης τους.Πιστευω ομως οτι ολα τα μελη εδω θελουν να βοηθησουν κ να βοηθηθουν κ ειναι προθυμα να ακουσουν.
    Σχετικα με την ακραια ηθικη που αναφερεις.Τι εννοεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω ρε σκιαχτρο... η λογικη λεει μην πετας τη ζωη σου στα σκουπιδια.
    Οποτε ξεκοβεις απο αυτους που σου εκαναν κακο γιατι μπορει να ποναει οτι δεν μπορεις να ανταποδωσεις αλλα ετσι ειναι η ζωη.
    Εμενα αν με προσβαλλει καποιος με πλαγιο τροπο πολλες φορες βραζω αλλα δεν καταφερνω να ανταποδωσω το χτυπημα...ετσι ειναι η ζωη.
    Φυσικα αν μπορεσω να ανταποδωσω εχει καλως αλλα δεν φτανω στα ακρα ωστε να βλαψω τον εαυτο μου περισσοτερο...συνεση...υπαρχ ουν πολλοι ανθρωποι εκει εξω που ειναι παντελως ζωα.

    Απο την αλλη δεν ξεχναω οτι εχεις και μια παθηση που μπορει να σε κανει να παραλογιζεσαι απο τη μια , αλλα απο την αλλη κανει και τους αλλους να φερονται απαραδεκτα προς εσενα λογω προκαταληψης ή λογω απλης ηλιθιοτητας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by Skiaxtro
    Εχω μια ηθικη εντελως ριζοσπαστικη απο την δικια σας πολυ πιο ακρεα.Συνειδητα.
    ναι, αλλα ζεις σε μια κοινωνία που έχει κάποιους νόμους. αν κάνεις καμία στραβή, με τους νόμους της κοινωνίας θα σε δικάσουνε, δεν θα σε δικάσουνε με τη δικη σου ηθική.

    όσο για το αν η εκδίκηση είναι η δεν είναι πράξη κατακριτέα, εγώ δεν πήρα τέτοια θέση. Κι εγώ έχω φερθεί σκληρά σε κάποιους πρώην γνωστούς μου και μπορεί να ήθελα να φερθώ ακόμα πιο σκληρά. Αλλά πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο λογικής. Εγώ σου απάντησα από καθαρά ΝΟΜΙΚΗ σκοπιά, το ΗΘΙΚΟ κομμάτι δεν με ενδιαφέρει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lucifer

    το ΗΘΙΚΟ κομμάτι δεν με ενδιαφέρει.

    επειδη ομως το φορουμ εδω ειναι ψυχολογιας, και οχι νομικων επιστημων, το ηθικο ειναι ενα θεμα που απτεται των συζητησεων σε ενα φορουμ ψυχολογιας.

    Τεσπα αν δεν ενδιαφερει εσενα, ενδιαφερει εμενα,
    κατσε ξεκουρασου και παρακολουθα την συζητηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    @ krino:

    ναι, σαφώς και έχεις δίκιο στο σχόλιο σου. Αυτή η πρόταση πήγαινε στο να στηρίξει τη θέση μου ότι δεν κατέκρινα την εκδίκηση. Δεν έχει πρόθεση να απομακρύνει τη συζήτηση από θέματα ηθικής.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καταλαβαινω το ποιντ σου, και που θες να το πας.
    Μονο που ετσι δεν θα βοηθησεις στο να ξεδιπλωσει την σκεψη του καποιος,
    αν υποθεσουμε οτι θελει να κανει κατι τετοιο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κακοι γιατροι ε?
    Με αυτους τα εχεις απο οτι καταλαβα.
    Δεν σε αδικω...ουτε εγω ειχα την καλυτερη αντιμετωπιση, παρε τα χαπια σου και τερμα.
    Καιγομουν απο το αγχος χρονια με το γαμοrisperdal και τελικα αλλαξα φαρμακευτικη αγωγη οταν ενημερωθηκα απο το ιντερνετ με τον τσαμπουκα...τωρα ειμαι αλλος ανθρωπος.
    Κλαιω βεβαια τα χαμενα χρονια.
    Εμενα ο γιατρος ηταν υπερ των φαρμακων...η αντιθετη περιπτωση απο σενα μαλλον που ηταν κατα?
    Δεν ξερω, αν υπεθεσα σωστα απο το μυνημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Skiaxtro
    Λοιπον... Η ηθικη η δικια μου λεει : - Αμα του αξιζει καποιου σκοτωσε τον.. - Αμα του αξιζει καποιου βασανισε τον.. - Αμα του αξιζει καποιου τρελανε τον.. κλεψτον - καν\'τον ρεζιλι σε ολη την κοινωνια ,
    Αμα ειναι καλος καντου τα αντιθετα ολα πραματα.
    Και ρισκαρε,, παλεψε δωσε μαχες
    Επισης μην περιμενεις απο αλλους. ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΑ 2 ΣΟΥ ΧΕΡΙΑ
    Μερικες απο αυτες...
    Τις εχω κανει τροπο ζωης πλεον μιας και δεν ειμε παιδακι φτασαμε τα 30 πλεον
    η ηθικη σου σε γενικες γραμμες με βρισκει συμφωνο.

    Τωρα στην πραξη βεβαια χωραει πολυ αναλυση.
    Δεν ξερω αν μπορουμε να τηνκανουμε βεβαια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Σκιάχτρο μήπως και ο μεγάλος θυμός δεν σ΄αφήνει να προχωρήσεις;είναι δηλητήριο ο θυμός, πολλές φορές λέμε πράγματα που δεν τα πιστεύουμε.Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε και τις συνέπειες των πράξεών μας.Ο θυμός κάνει κακό πρώτα σε σένα.Και εγώ δέχτηκα φραστική επίθεση και κατηφορίες σήμερα απο το παιδί μου.Είπε λόγια που με πλήγωσαν και πιστεύω και τον ίδιο μετά.Εχει πολύ θυμό μέσα του και ο ποι εύκολος στόχος είμαι εγώ.Περισσότερο πληγώθηκα γιατί τήν δική του στενοχώρια, για τον δικό του θυμό, που δεν τον αφήνει να δεί παραπέρα και γίνεται εμπόδιο στην εξέλιξή του σαν άτομο.και την αδυναμία μου πια να δώσω βοήθεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •