ονειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: ονειρα

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    ονειρα

    γιεα σας. θα ηθελα να σας ρωτησω αν πιστευετε στα ονειρα. αν ειχατε μικροι καποια ονειρα τα οποια θα θελα τε να εκπληρωθουν. ειναι τα ονειρα καποιο κομματι της προσωπικοτητας; δεν ειναι ομορφο και ανθρωπινο για εναν απλο ανθρωπο να αισθανεται ευλογια για τα λιγα και απλα αγαθα που εχει; εσεις τι ονειρα εχετε; θα θελατε να τα μοιραστειτε μαζι μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Από μικρή ένα πράγμα θυμάμαι: ήθελα να ΜΗΝ γίνω σαν τους γονείς μου. Τί εννοώ... Να μην κάνω συνεχώς ανώριμες επιλογές και να μην συνεχίσω να ζω μέσα σε καβγάδες και φωνές... Απλά όλο αυτό από ένα σημείο και μετά μου έγινε εμμονή.. Οπότε, ναι, θα ήθελα να μπορέσω να αρκεστώ σε αυτά που έχω και αυτό προσπαθώ να κάνω. Οι υπόλοιποι? Τί όνειρα έχετε? Εσύ oneiroplasmene?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ειναι ομορφο νοι ανθρωποι να ονειρευονται. να εχουν στοχους και να προσπαθουν γιαυτους. εμενα μου αρεσει που υπαρχουν ακομα ανθρωποι που εχουν ονειρα δηλαδη ονειρευονται την ζωη τους πως θελουν να ειναι στο μελον. ευχαριστω που υπαρχουν ακομα ανθρωποι που ατ βλεπουν πιο απλα και κανουν ονειρα δηλαδη ονειρευονται καλα πραγματα. διαβασα για μερικοιυς εδω να λενε για την γνωση πως εχοντας γνωση η οποια ειναι δανεικη για ολους για τον εαυτο τους εχουν περισσοτερη δυναμη\\. ειναι δυναμη ναι αλλα ειναι πολυ ομορφο να κανετε ονειρα. οσοι κανετε ακομα ονειρα ειναι ομορφο ποτε να μην προδοσετε τα ονειρα σας για να γινετε ενα ακομα κομματι της μαζας.

    να πσοθεσω για τους γονεις καταλαβαινω τι εννοεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ονειρα εννοω να ελπιζεις στην ζωη σου να εχεις ελπιδα πως υπαρχουν ακομα καλοι ανθρωποι. οτι θα εχεις το σπιτι σου να μενεις με την γυναικα σου αν εισαι αντρας η τον αντρα σου αν εισαι γυναικα και οτι θα εχεισ ενα αξιοσεβασδτο μεροκαματο για να μπορεισ να ζεις με αξιοπρεπεια. υπαρχει κατι πιο ομορφο απο το να ζεις επειδη η ζωη θελεις να ειναι απλη. απλ α νξαι σιγουρα οταν πρεπει να φτιαξεις κατι που αρχισες καλο ειναι να μην το αφηνεισ στην μεση. αλλα ευχαριστω γιατι ειναι ομορφο να στελνουμε θετικα μηνυματα για να ειμαστε καλυτεροι σαν ανθρωποι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Δεν είναι όμως μεγάλη απογοήτευση να μην τα καταφέρνεις? Κάποια στιγμή κουράζεσαι να προσπαθείς. Επίσης, όταν σκέφτεσαι το μέλλον με ένα συγκεκριμένο τρόπο και όταν ΄΄ερχεται το μέλλον αυτό και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ονειρευόσουν? Τί κάνεις τότε?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ειναι απογοητευση. αν θες να ξερεις πολλες φορες ειμαστε μες τη μοναξια μας ενω ξερουμε πως υπαρχουν και αλλοι ομορφοι ανθρωποι σαν εμας απλα ειναι δυσκολο να το δουμε αυτο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    οταν το μελον δεν εχει σχεση με αυτο που ονειρευοσουν. μερικες φορες συμβαινει αυτο αλλα ξεριες πως παντα εχει υτπαρξει ενα κομματι του εαυτου σου ξεχασμενο που το εχεις αγαπησει οσο τιθποτα αλλο σε ολο τον κοσμο και αυτο θα σε ανταμειψει οταν θα το χρειαστεις.

    τα ονειρα μπορει να μην ερθουν ακριβως οπως τα θελουμε αλλα μπορει να καταφερουμε να τα πλησιασουμε λιγο. ειναι μερος της ζωης να εχουμε ονειρα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ευχαριστω για τις απαντησεις. καλο σου βραδυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Δεν αντιλέγω, απλά είμαι στις μαύρες μου εδώ και πολυυυυυυυυυύ καιρό, οπότε έχω ξεχάσει και τα όνειρα και τη δύναμη που κάποτε είχα σαν χαρακτήρας. Anyway, thanks για τη συζήτηση, με έκανες να χαμογελάσω, έστω και λίγο...
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    εγω να δεις μαυρες που ειχα τον τελευταιο καιρο. καλο φυσικο φαρμακο ειναι το χιουμορ για να νιωθουμε λιγο καλΥτερα.

    αν το σκεφτεις και λιγο δεν ειναι και πολυ δυσκολο να πεσουμε, για τον χψζ λογο. ειναι ακομα δυσκολοτερο ποσο μαλλον για ατομα που σχεδον ολη τους ζωη ειναι το ιντερνετ για τους λογους τους οποιους η εξω ζωη τους εχει απογοητευσει. εμαθα πως ενα ακομα αποτελεσματικο φυσικο φαμρακο ειναι η ελευθερη εκφραση, χωρις τελιομανιες στις περισπωμενες και τους τονισμους. απλα να γραφειθς οπως σου γβγαινει γιατι εστι βγαινει πιο φυσικο και αληθινο και ασιθανεσαι πιο ελευθερος.

    ειναι ασχημο το στιγμα. και αποτι φαινεται μονο οι στιγματισμενοι το παλευουν για να δωσουν ελπιδα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Για ενα διαστημα στην ζωη μου δεν ειχα ονειρα...δεν τα ηθελα...

    μα καταλαβα οτι χωρις τα ονειρα δεν μπορω να υπαρξω...η υποσταση μου δεν λειτουργει...και ας ειναι αυτα που με καινε και θα συνεχιζουν να με σκοτωνουν...εγω θα ονειρευομαι γιατι αυτη ειναι η δυναμη μου...

    Τα υπολοιπα αυριο...φτανει για τωρα:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by chr1986
    Από μικρή ένα πράγμα θυμάμαι: ήθελα να ΜΗΝ γίνω σαν τους γονείς μου. Τί εννοώ... Να μην κάνω συνεχώς ανώριμες επιλογές και να μην συνεχίσω να ζω μέσα σε καβγάδες και φωνές... Απλά όλο αυτό από ένα σημείο και μετά μου έγινε εμμονή.. Οπότε, ναι, θα ήθελα να μπορέσω να αρκεστώ σε αυτά που έχω και αυτό προσπαθώ να κάνω. Οι υπόλοιποι? Τί όνειρα έχετε? Εσύ oneiroplasmene?
    Αντί να ονειρευεσαι τι να ΜΗΝ γίνεις, δεν πιστεύεις θα ήταν πιο ωφέλιμο να ονειρεύεσαι τι θες ΝΑ γίνεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    μαλλον για ατομα που σχεδον ολη τους ζωη ειναι το ιντερνετ για τους λογους τους οποιους η εξω ζωη τους εχει απογοητευσει.
    Μην το λες. Εγω σαν \"παιδι του ιντερνετ\" μεγαλωσα και χρησιμοποιησα το ιντερνετ για να βγω εξω στον εξω κοσμο που τοσο στο παρελθον \"με εκανε\"(ιδεα δεν εχω πως \"με εκανε\",μαλλον βγηκε ενα αορατο πιστολι απο τον ουρανο και με συμαδευε ε?) να πληγωνω τον εαυτο μου.

    Χαρη στο ιντερνετ εμαθα παρα παρα πολλα πραγματα γυρω απο πολλα και διαφορετικα αντικειμενα, ανακαλυψα ενα μυριο ενδιαφερον ανθρωπους, ανταλαζα αποψεις και συνεχως επλαθα τον χαρακτηρα μου και την \"κοσμοθεωρια\" μου , αρχισα να γινομαι πιο αντιρατσιστης και ανοιχτος προς νεες ιδεες και αποψεις (το \"αντιρατσιστης\" συνδεεται με την παγκοσμιοποιηση που δινει το ιντερνετ) , διαβαζα εμπειριες απο ατομα που ειχαν κοινωνικα προβληματα, πως τα επαθαν, πως τα ξεπερασαν κτλ κτλ κτλ

    .

    Εξαρταται πως θα το χειριστεις. Μπορεις παντα να χρησιμοποιείς το ιντερνετ για να περναει η ωρα σου, για να κανεις τσατ ολη μερα και να ξεχνας τι σημαινει εξω ζωη, για να παιζεις παιχνιδια και να βλεπεις βιντεακια στο youtube και στο fakebook,

    μπορεις ομως καλιστα να χρησιμοποιησεις την ΔΥΝΑΜΗ του και να την αξιοποιησεις οσο δυνατοτερα μπορεις ωστε οταν βγεις εξω να βγεις σαν να εισαι τανκ που δεν μασαει τιποτα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Οσο για τα ονειρα ειμαι της λογικης οτι αυτα ειναι που μας κρατανε ζωντανους. Καποιοι ονειρευονται να γινουν πλουσιοι , καποιοι ονειρευονται να πανε διακοπες στην Χαβαη , καποιοι ονειρευονται απλα να ξυπνησουν ζωντανοι την επομενη μερα, καποιοι αλλοι ονειρευονται να αλλαξουν τον κοσμο και να βαλουν τα ονειρα τους σε πολυ μακρινα ορια. Υπαρχουν ονειρα και ονειρα , και τα μονα εμποδια του ποσο \"μακρινα\" ή \"κοντινα\" ειναι τα βαζουμε εμεις με αυτες τις 2 λεξεις που εμεις επισης εφηυραμε.

    Οσο για το αν δεν φτασουμε στο ονειρο μας φουλ.... τοτε θα εχουμε φτασει καπου αλλου εστω που μπορει να ειναι καλυτερα.Δεν υπαρχει αποτυχια, υπαρχει αποτελεσμα ομως.
    Ο Τομας Εντισον ειχε αποτυχει γυρευε ποσες φορες (απο εκατονταδες μεχρι χιλιαδες λενε) μεχρι να φτιαξει την ηλεκτρικη λαμπα.Οταν τον ρωτησαν γιατι συνεχιζει παρολο που αποτυγχανει , αυτος απαντησε:

    \"μα δεν απετυχα ποτε. Απλα ανακαλυψα ακομα εναν τροπο που ετσι δεν φτιαχνεται η ηλεκτρικη λαμπα\"
    .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by Boltseed

    \"μα δεν απετυχα ποτε. Απλα ανακαλυψα ακομα εναν τροπο που ετσι δεν φτιαχνεται η ηλεκτρικη λαμπα\"
    .
    καλά καταπληκτικό! :D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •