Online γιατροι και συμβουλευτικα e-mail
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17

    Online γιατροι και συμβουλευτικα e-mail

    Προσφατα ζητησα την βοηθεια 4 γιατρων μεσω e-mail για το προβλημα που αντιμετοπιζω "κοινωνικο αγχος".

    Το ζητουμενο μου ηταν να με συμβουλεψουν σχετικα με τις φαρμακευτικες λυσεις που υπαρχουν, ενω παραλληλα ζητησα και την αποψη τους για το τι μπορω να κανω με την αδυναμια που εχω να επισκεπτω γιατρο και να μιλησω για το προβλημα μου απο κοντα.

    Ολλοι ηταν επιφυλακτικοι στο να ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη χωρις την επιβλεψη ιατρου. (και καλα εκαναν)

    Ομως κανενας δεν καταφερε να μου βρει μια ουσιαστικη λυση ωστε να μπορεσω να αντιμετωπισω προσωρινα το προβλημα μου ωστε να μπορεσω να επισκεπτω καποιον ιατρο.

    Η μονη λυση που μου προταθηκε απο ΕΝΑΝ μονο γιατρο ηταν να παρω εφ' απαξ ενα ηρεμιστικο... (βενζοδιαζεπινες) ωστε να μπορεσω να αντιμετωπισω το αγχος της προτης επισκεψης.

    Ως γνωστον η βενζοδιαζεπινες ΔΕΝ δινονται χωρις συνταγη γιατρου οποτε η λυση που μου δοθηκε ηταν ακυρη.

    Και το ερωτημα μου ειναι, πως ειναι δυνατον ενας γιατρος που δεν μπορει να με βοηθησει να λυσω το *ΑΠΛΟ προβλημα της προτης συναντησης, θα καταφερει να με βοηθησει περετερω.

    - Σκοπος τους μονο τα χρηματα?
    - Δεν δεινουν βαρυτητα στα e-mail?
    - Ειναι αχρηστοι?



    * Απλο σε σχεση με το συνολικο προβλημα.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Νwish, αν καταλάβαίνω καλά το συναίσθημα σου, διακρίνω μια ενόχληση, έναν θυμό για το γεγονός ότι δεν μπόρεσες να βρεις μια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ή γιατί δεν πήρες μια απάντηση που να σε ικανοποεί.

    Από τη μια μεριά καταλαβαίνω το θυμό σου μιας και υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες της Υγείας και της Ψυχικής υγείας που πράγματι ενδιαφέρονται μόνο για τις οικονομικές τους απολαβές αδιαφορώντας για την ανθρώπινη ύπαρξη που έχουν απέναντι τους, όπως άλλωστε συμβαίνει σε κάθε χώρο, από την άλλη όμως δεν έχει νόημα να γενικεύουμε και να θεωρούμε άχρηστους όλους όσους δεν μας έδωσαν την απάντηση/λύση που θα θέλαμε. Έχε υπ\' όψιν σου, ότι μπορεί και να απευθύνθηκες σε λάθος ειδικούς, σε επαγγελματίες μιας ειδικότητας που ενδεχομένως δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που ψάχνεις.

    Δε γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η δυσκολία σου για την πρώτη συνάντηση, ωστόσο μοιάζει να είναι ένα ψυχογενές πρόβλημα και σαν τέτοιοι καλό είναι να κάνεις μια έστω τηλεφωνική επαφή με κάποιον ψυχολόγο. Το e-mail, πολύ λίγα μπορεί να προσφέρει. Η αποτύπωση των συνιασθημάτων σε ένα χαρτί, στερεί ένα σημαντικό μέρος από την συνολική επικοινωνία και την καθιστά ιδιαίτερα δύσκολη.

    Από κει και πέρα, μπορώ αν θέλεις να σου μιλήσω για την προσωπική μου εμπειρία. Διατηρώ αυτή την ιστοσελίδα στην οποία γράφουμε τώρα και δέχομαι με αφορμή αυτήν, αρκετές δεκάδες e-mails κάθε εβδομάδα. Επιπλέον, καλούμαι να απαντήσω σε μερικές δεκάδες θέματα στο φόρουμ αλλά και να φροντίσω να ενημερώνω τη σελίδα με άρθρα, συνδέσμους, βιβλία κτλ ώστε να πλουτίζει διαρκώς και να αποτελεί ακόμη πιο χρήσιμο εργαλείο για όσους την επιεσκέπτονται. Όπως φαντάζομαι θα καταλαβαίνεις όμως, η ζωή μου δεν εξαντλείται στο να βοηθώ μέσω φόρουμ, τσατ και e-mail και χρειάζεται να δουλέψω ώστε να επιβιώσω. Χρειάζεται επίσης να έχω τον προσωπικό μου χρόνο για μένα και για τους ανθρώπους μου, ώστε να γεμίζω ενέργεια και κατ επέκταση να μπορώ να ασκώ το επάγγελμα μου \"με γεμάτες μπαταρίες\" ή αν θέλεις, με την απαραίτητη εσωτερική ισορροπία.

    Ανανγκαστικά λοιπόν, τα e-mails μπαίνουν σε σειρά προτεραιότητας, ή αν θέλεις σε σειρά αναμονής. Πρώτα απ΄όλα απαντώ σε όσα μοιάζει να επείγουν. Τελευταία, αφήνω όσα έχουν αγενές ύφος, δυσνόητα greeklish και απαιτήσεις που δεν εξαντλούνται, όχι μόνο σε e-mail, αλλά ούτε και σε θεραπευτικό session.

    Στο συνάδελφο λοιπόν που μου έγραψε, \"steilte moy lista me ola ta metaptyxiaka programmata poy trexoyn stin psychologia stin ellada\" μπορεί και να μην απαντήσω ποτέ.

    Επίσης, μπορεί να μην απαντήσω ποτέ στον άνθρωπο που μου γράφει \"thelo mia analitiki lista ton simptomaton toy angxous\".

    Η δουλειά μου ή αν θέλεις η διάθεση μου να βοηθήσω, δεν έγγειται στο να κάνω τη δουλειά κάποιου που θέλει να τεμπελιάσει. Ο παραπάνω συνάδελφος, αντί να τεμπελιάζει, μπορεί είτε να κάνει μερικά τηλέφωνα μόνος του σε αρμόδιες υπηρεσίες, είτε να γράψει το mail του με πιο ευγενικό, σαφή και συγκεκριμένο τρόπο.
    Ο άνθρωπος του δεύτερου mail, μου ζητά μια στείρα καταγραφή συμπτωμάτων προφανώς για να κάνει μια αυτοδιάγνωση. Μπορεί λοιπόν είτε να αγοράσει ένα σχετικό βιβλίο και να μάθει τη συμπτωματολογία του άγχους, είτε να κάνει μια αναζήτηση στο ίντερνετ και να βρει σχετικές πληροφορίες. Εναλλακτικά, μπορεί να γράψει ένα σύντομο, σαφές e-mail στο οποίο να περιγράφει την προσωπική του ιστορία και να ρωτά συγκεκριμένα πράγματα.

    Κι ένα ακόμη περιστατικό: πολύ πρόσφατα, ένας καλός φίλος και συνάδελφος μου, ψυχολογος από την Αθήνα, μου παρέπεμψε ένα περιστατικό που ζητούσε να δει ψυχολόγο στη θεσσαλονίκη. Συμπληρωματικά, μου επισύναψε ένα ιστορικό του ανθρώπου αυτού, ώστε να είμαι ενήμερος περί τίνος πρόκειται. Η έκπληξη μου ήταν μεγάλη, όταν διαπίστωσα ότι με τον άνθρωπο που μου παρέπεμψε, ήμουν σε αλληλολογραφία επί μέρες, προσπαθώντας να βοηθήσω. Είχα υποπτευθεί το χειριστικό και τεστ-αριστικό ύφος των μηνυμάτων του και το επιβεβαίωσα, όταν επικοινώνησα με οτν συνάδελφο και διαπίστωσα ότι ο άνθρωπος αυτός προσπαθούσε να μας \"παγιδεύσει\", θέλοντας να αποδείξει, δε ξέρω τι, ίσως ότι οι ψυχολόγοι είναι άχρηστοί.

    Από κει και πέρα και άσχετα με το παραπάνω περιστατικό, Nwsid, να σου πω ότι καλό είναι όταν επικοινωνούμε με κάποιον ειδικό, να μην το κάνουμε εντελώς στην τύχη. Κυκλοφορούν πολλές ιστοσελίδες που σκοπό έχουν αποκλειστικά το κέρδος όπως επίσης και πολλές ιστοσελίδες φτιαγμένες από ανθρώπους που παριστάνουν τους ειδικούς, χωρίς ωστόσο να έχουν ούτε τα τυπικά προσόντα, ούτε την απαραίτητη εμπειρία (πχ φοιτητές που αποφασίζουν να παρέχουν βοήθεια χωρίς ακόμη καλά καλά να γνωρίζουν τον γνωστικό τους αντικείμενο. Η πρόθεση μπορεί να είναι άριστη, αλλά πολλές φορές, αυτό όχι μόνο δεν αρκεί, αλλά καταντά δυνητικά επικίνδυνο.

    Θα κλείσω κάπου εδώ την απάντηση μου, αν χρειαστεί όμως, θα επανέλθω. Προσπάθησα λίγο να σου μεταφέρω τη μεριά των \"ειδικών\" μιλώντας για την προσωπική μου και μόνο εμπειρία και χωρίς διόλου να θέλω να υποστηρίξω το \"συνάφι\" γενικώς και αδακρίτως. Μπορεί πράγματι οι ειδικοί με τους οποιους επικοινωνησες να είναι άχρηστοι, μπορεί όμως και τόση μόνο να ήταν η βοήθεια που μπορούσαν να σου δώσουν, αναλογικά με το ύφος του μηνύματος σου ή με το περιεχόμενο του αιτήματος σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    5
    nwish profanos oi giatroi pou apeuthinthikes,opws polloi,den eixan diathesh na asxolithoun me kapoion mesw e-mail gia poion logo den kserw,prospathise na vreis enan kalo psixiatro pou na einai k anthropos,milise tou thlefwnhka k zitise tou na sou grapsei mia syntagh k na pei kapoios dikos sou na thnn parei h an fovatai mhn kaneis kataxrhsh as dwsei 1 hremistiko pou sigoura tha exei sto iatrio tou. ean den dexthei prospathise k me allous...efoson exeis apofasisei oti theleis na kaneis kati na niwseis esy kalutera
    den tha kollhseis twra sthn prwth synanthsh

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Το όποιο πρόβλημα της πρώτης επίσκεψης, αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι προτιμότερο να το διαχειριστείς με φαρμακευτική αγωγή. Αν κάτι πρέπει να κάνεις είναι να επεξεργαστείς σκέψεις και συναισθήματα που σου γεννιούνται γύρω από την πρώτη συνάντηση και ενδεχομένως να αμφισβητήσεις αυτές τις σκέψεις και βέβαια να τις συζητήσεις με τον ψυχολόγο ή τον ψυχίατρο τον οποίο σκοπεύεις να επισκεφθείς.

    ΥΓ. ubekannte, θα σε παρακαλέσω θερμά να μη γράφεις σε greeklish. Όπως θα πρόσεξες, συνηθίζουμε εδώ να χρησιμοποιούμε ελληνικούς χαρακτήρες μιας και πολλά από τα γραπτά μας αποτελούν πραγματικά μεγάλα κείμενα και όπως γνωρίζεις, τα greeklish σε μεγάλα κείμενα είναι ιδιαίτερα κουραστικά.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17
    Dodoni στο πρωτο post που εκανες εχεις δικιο, δεν συμενει οτι αν ενας γιατρος δεν ειναι καλος, τοτε και ολλοι δεν ειναι καλοι.
    Δεν ηθελα να το γενικευσω ισως η \"απογουτευση\" που ενιωθα εκεινη την στιγμη να με εκανε να το παρουσιασω ετσι, εγω προσωπικα γραφω για τους 4 γιατρους με τους οποιους μιλησα και ανταλαξα μαλιστα και αρκετα mails.

    (οι γιατροι ηταν Νευρολογοι-Ψυχιατροι και οχι ψυχολογοι)

    Συντομα θα επικοινωνισω και με ψυχολογο μεσω e-mail θα του εκφρασω το προβλημα μου και θα δω τι ανταποκριση θα παρω.

    Dodoni δεν καταλαβενω γιατι δυσκολευεσαι να αντιλυφθης τον λογο για τον οποιο δεν μπορω να εχω μια τετ α τετ συναντηση με γιατρο.

    Αν προσεξες πασχω απο κοινωνικο αγχος και ορισμενου ιδους καθημερινες επαφες καταντουν μαρτηριο για εμας.

    Δεν ειναι κατι απλο...αν μπορουσα με ανεση να δω εναν γιατρο, τοτε ακριβως το ιδιο πραγμα θα εκανα και στην δουλεια μου.

    unbekannte και afroditi ευχαριστω δεν ειναι κακες ιδεες το θεμα ειναι κατα ποσο θα εγραφε ενας γιατρος φαρμακο αν δεν εβλεπε τον ασθενη απο κοντα, οσο για το τηλεφωνημα ειναι κατι που σκευτομαι να κανω.

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Nwish


    Dodoni δεν καταλαβενω γιατι δυσκολευεσαι να αντιλυφθης τον λογο για τον οποιο δεν μπορω να εχω μια τετ α τετ συναντηση με γιατρο.

    Αν προσεξες πασχω απο κοινωνικο αγχος και ορισμενου ιδους καθημερινες επαφες καταντουν μαρτηριο για εμας.
    Οκ, Nwish, τώρα μου είναι σαφές το πρόβλημα της πρώτης επίσκεψης.
    Είχε διαφύγει της αντιληψης μου ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα κοινωνικής φοβίας. Με συγχωρείς.

    Καλή δύναμη για την συνέχεια της προσπάθειας σου!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17
    Ευχαριστω Dodoni...

    Λογω του οτι αρκετα ατομα που εχω μιλησει σχετικα με το παρον τοπικ δεν εχουν καταλαβει τι ακριβως προβλημα εχω, θα προτεινα να διαβασουν το τοπικ με τιτλο \"Εγω και οι χημικες ανισορροπιες μου\" που εξηγει αναλυτικα το προβλημα μου. Και θα εχουν μια καλυτερη εικονα γιατι δεν μπορω να επισκεπτω πρως το παρον καποιον γιατρο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ισως θα επρεπε να τηλεφωνησεις σε καποιον ειδικο πρωτα & επειτα να του γραψεις σχετικα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •