παιρνετε zoloft???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    παιρνετε zoloft???

    O γιατρος μου εδωσε το zoloft και εχω τρομερη υπνηλια,πονοκεφαλους και αδυναμια.Κοιμαμαι το βραδυ κατα τις 1 και ξυπναω 4 το απογευμα!Και παλι νυσταζω ειμαι πτωμα.ΤΟ ΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ OCD ?ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΩΣ ΗΣΑΣΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΖΑΛΕΣ...:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Το εχω πάρει και δεν είδα κανένα σύμπτωμα υπνηλίας .Μακάρι άλλωστε γιατί έχω το αντίθετο πρόβλημα.Γενικά είναι απο τα πιο ελαφριά αντικαταθλιπτικά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Afrula, μην περιμένεις να βρεις το φάρμακο που θα σε κάνει να να αισθάνεσαι super σε όλους τους τομείς. Αν υπήρχε τέτοια πανάκεια όλοι θα το παίρναμε. Το θέμα είναι να σε βοηθάει με τα ψυχολογικά σου. Οι ζαλάδες και αυτά θα φύγουνε με τον καιρό. Με τα ψυχολογικά σου σε βοηθάει?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    Originally posted by afrula
    O γιατρος μου εδωσε το zoloft και εχω τρομερη υπνηλια,πονοκεφαλους και αδυναμια.Κοιμαμαι το βραδυ κατα τις 1 και ξυπναω 4 το απογευμα!Και παλι νυσταζω ειμαι πτωμα.ΤΟ ΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ OCD ?ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΩΣ ΗΣΑΣΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΖΑΛΕΣ...:(
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα τοξικής χρήσης των αντικαταθληπτικών από άτομα με ιδψ.Εγώ σε όλα τα φάρμακα το είχα αυτό και ειδικώς στο αναφρανίλ.Μήπως πρέπει να μειώσεις τη δόση.Το βράδυ πριν κοιμηθείς νυστάζεις ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    τωρα δε με παιρνει ευκολα ο υπνος το βραδυ ,εχω λιγοτερη υπνηλια αλλα ζαλαδες λες και ειμαι μεθυσμενη.Ειδικα εξω δε μπορω με τιποτα να βγω εχω πονοκεφαλους δε μπορω τη φασαρια εξω και μουδιαζουν τα ποδια μου.Νιωθω αδυναμια και επειδη πηρα και τα κιλα κλειστηκα μεσα.Αλλα με τις παρενεργειες τι γινεται βρε παιδια?τετοιες ζαλαδες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    οι ζαλάδες είναι παρενέργειες του αντικαταθλιπτικού ή είναι ψυχολογικό το θέμα;Πριν ξεκινήσω αγωγή νεότερη,είχα κατα διαστήματα ιλίγγους επι σειρά ετών.Πήγαινα στον γιατρό και ελεγα ότι κάτι κακό συμβαίνει.Μου είπε μια φορά ότι η πρώτη αιτία είναι το ψυχολογικό και ακολουθούν τα υπόλοιπα.Δίκιο είχε ο άνθρωπος.καρδιακή στο μυαλό μου υπήρξα, έφτασα να εχω πίεση εξαιρετικά χαμηλή και να μην μπορώ να σταθώ.Ολα όμως είχαν σαν αιτία την κακή μου ψυχολογία.Πίεζα τόσο πολύ τα θέλω μου και αυτά ήταν καμπανάκια ότι το σώμα υποφέρει, μέχρι που ήλθε η κατάθλιψη και τα είδα όλα.Τώρα που αναλογίζομαι πριν διαγνωστεί η κατάθλιψη δεν ήμουν και ποτέ καλά,πάντα κάποιο πρόβλημα είχα αλλά δεν θεράπευα την αιτία παρά μόνο το σύμπτωμα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    Originally posted by giwta2
    οι ζαλάδες είναι παρενέργειες του αντικαταθλιπτικού ή είναι ψυχολογικό το θέμα;Πριν ξεκινήσω αγωγή νεότερη,είχα κατα διαστήματα ιλίγγους επι σειρά ετών.Πήγαινα στον γιατρό και ελεγα ότι κάτι κακό συμβαίνει.Μου είπε μια φορά ότι η πρώτη αιτία είναι το ψυχολογικό και ακολουθούν τα υπόλοιπα.Δίκιο είχε ο άνθρωπος.καρδιακή στο μυαλό μου υπήρξα, έφτασα να εχω πίεση εξαιρετικά χαμηλή και να μην μπορώ να σταθώ.Ολα όμως είχαν σαν αιτία την κακή μου ψυχολογία.Πίεζα τόσο πολύ τα θέλω μου και αυτά ήταν καμπανάκια ότι το σώμα υποφέρει, μέχρι που ήλθε η κατάθλιψη και τα είδα όλα.Τώρα που αναλογίζομαι πριν διαγνωστεί η κατάθλιψη δεν ήμουν και ποτέ καλά,πάντα κάποιο πρόβλημα είχα αλλά δεν θεράπευα την αιτία παρά μόνο το σύμπτωμα.
    Τα αντικαταθληπτικά ρίχνουν την πιέση.Προσωπικά κανένα δύο φορές αισθάνθηκα στην αρχή ζαλάδα.
    Τα θέλω και τα πρέπει δεν έχουν σχέση.Ή μάλλον έχουν όσο έχουν και στο διαβήτη, στο άσθμα και στη νόσο του Κρόν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •