ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155

    ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

    Γεια σας και παλι.Προσπάθεια, ναι,καθημερινη με χαπια και ψυχολογικη υποστηριξη για να ξεπερασω μια για παντα τις φοβιες μου.Καθε μερα ξυπναω με μουδιασματα, κυριως στο προσωπο,προσπαθω να σκεφτω λογικά....εκανα εξετασεις οι γιατροι ειναι επιστημονες δεν εχουν λογο να μου κρυβουν κατι και στατιστικα να το παρουμε 1/10 πιθανοτητες να επεσα σε γιατρο-μαναβη 1/10*6, ναι δε βγαινει παει μακρια η βαλιτσα συν η υπερτατη των υπερτατων εξεταση -η μαγνητικη...Οχι δε θα με πιασει πανικος κανω προσπαθεια, καθε μερα για να σταθω μια μερα μπροστα στον καθρεφτη και να πω τα καταφερες....Εισαι μια χαρα δεν εχειςΣΚΠ και οχι μονο αυτο αν θα βγει καποιο λιπωμα δεν ειναι καρκίνος...Παω στη δουλεια, το πρωι σηκωνομαι χαλια, πηγα ταξιδι στο εξωτερικο χωρις να το ηθελα αλλα τα περασα καλα, βγαινω χωρις να χω ορεξη...Προσπαθω ...συνηθησα να ζω με τις φοβιες απλα γιατι κανεις δε μου δειξε πως ειναι να ζεις αλλιως. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ..............ΥΠΟΜΟΝΗ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Nομιζεις οτι εισαι μονος (η)?
    Τα ιδι α και εγω. Προσπαθω με φαρμακα και ψυχοθεραπεια, αλλοτε ειμαι καλα, και αλλοτε σκ$#@α!
    Εχω βαρεθει με αυτη την κατασταση, γιατι μου εχει ταραξει την ζωη μου.
    Σκεψεις στην αρχη για θεματα υγειας, τις ξεπερασα...
    Τωρα παθαινω κατι ¨φλασιες\" στα καλα του καθουμενου, καποιες αοριστες σκεψεις, και μου διαλανε την ηρεμια μου.
    Τι σκεψεις? Δεν μπορω να τις καταλαβω. Ακομα οτι μπορει να κανω κακο στον εαυτο μου, και αγχωνομαι τοσο πολυ, που νομιζω οτι τρελλαθηκα. Ηρεμω σχετικα γρηγορα, αλλα η διαθεση μου εχει παει βολτα.
    Ποσο καιρο κραταει αυτο το μαρτυριο, ρε παιδια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    ειμαι κοπελα,27 ετων το προβλημα το χω 4 χρονια.Δυστυχως το αφησα....Συνεχισε τα φαρμακα σου και την ψυχοθεραπεια...παντως καλό ειναι να λεμε εδω τις προσπαθειες που καταβαλει ο καθενας μας..Δε θελω να χάσω αλλα χρονια απο τη ζωή μου φοβουμενη μη παραλυσω ενω ηδη ζω σαν παραλυτη ψυχικα...Το ποσο κραταει εξαρταται απο την ψυχοθεραπεια και απο το ποσο δυνατη ειμαστε στο να κοψουμε αυτη τη κακη συνηθεια.Εγω πιστευω οτι οταν σταματησω να εχω ψυχοσωματικα θα σταματησω να φοβαμαι...Εισαι σε καλυτερη μοιρα απο μενα πιστεψε με,δε ξερω τις φοβιες σου αλλα υγεια πανω απο ολα γι αυτο και η ασθενοφοβια ειναι βαριας μορφης....Ελπιζω ειλικρινα να το ξεπερασεις,

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    παρεπιπτόντως τι χαπια παίρνεις?εγω cipralex

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν θες lilium γραψε μας λιγα λογια για την δικια σου εμπειρια με το cipralex ,,

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Εγω ξεκινησα με entact 20 mg/ημερα, για 3 μηνες. Ειχα μια καλυτερευση σε οτι αφορα το θεμα \"καταθλιψης\" αλλα στις αγχωδεις διαταραχες, οχι τοσο μεγαλη. Ετσι τελικα με γυρισε ο γιατρος μου στο effexor/xr, και περνω τωρα 225mg την μερα. Πραγματι ειδα μεγαλη διαφορα απο το πρωτο φαρμακο, αλλα ακομη δεν εχω πολυ καιρο με αυτη την δοση. Θα χρειαστω ακομα 10 με 15 μερες.
    Νομιζω οτι το συγκεκριμμενο φαρμακο, ειναι οτι καλυτερο εχει μεχρι σημερα η επιστημη φτιαξει, για καταθλιψη και αγχωδεις διαταραχες, μιας και ειναι SNRI.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    PATH ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ CIPRALEX ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΦΟΥΣΚΩΣΕ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΛΙΓΟ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ..κανα τεστ εγκυμοσυνης εκανες ???? !!!!!!!!,,,,,,,,,,, αστειευομαι !!! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,το CIPRALEX το ειχα παρατημενο καπου μεσα στο συρταρι μου ,και τωρα τις τελευταιες μερες αρχισα να διαβαζω για τη σεροτονινη και τα σεροτονινεργικα ξανα , και ξαναδιαβαζα τις οδηγιες ,,,,απλα και εγω για τις παρενεργειες ηθελα να ρωτησω ,,,ολοι αυτο φοβομαστε ,,και κυριως το βαρος. ΕΝ το μεταξυ λεει η σοκολατα η μαυρη και οι μπανανες εχουνε μπολικη σεροτονινη και εχω παρει αρκετα εφοδια ! και η νικοτινη επισης λεει απελευθερωνει σεροτονινη στον εγκεφαλο ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,να παρει ,,,,,,,,,, εχω κοψει το τσιγαρο χρονια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Την ίδια ακριβώς δοσολογία στα efexor έπαιρνα και εγώ, για 10 μήνες περίπου. Είναι καλά, θα δεις σημαντική διαφορά. Μόνο που πήρα κιλά, μου άνοιξε η όρεξη. Στην αρχή τα έπαιρνα με xanax, μετά μόνα τους.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Μετα απο ποσο καιρο ειδες διαφορα? Εγω , εχω δει διαφορα, αλλα ακομα εχω αρκετο αγχος, οχι φυσαξα συνεχες, αλλα εχω. Σε μικροτερο βαθμο βεβαια, αλλα αρκετο για να μου γ@@@ει την οποια καλη διαθεση εχω. Δηλαδη καταφερε το φαρμακο να σου σταματισει το αγχος???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    Δυστυχως οχι ακομη....Πρεπει να προσπαθησω μονη μου κυριως γιατι οι φοβιες μου εχουν φωλιασει μεσα μου και πρεπει να τις εξολοθρευσω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •