αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος

    θα τον ωφελησει
    ειναι σωστο να ακουσει τον εαυτο του
    και να συνεχισει τη ζωη του συμφωνα με την φυσικη εκξελιξη της προσωπικοτητας και του περιβαλοντος του;

    αναρρωτιεμαι ποσο λαθος ειναι να αποδεχεται ο καθε ανθρωπος πως πασχει εκξαιτιας φυσιολογικων ,ως προς των συνθηκων ,καταστασεων. δεν ειναι λαθος να \"καταδικαζουμε\" τον εαυτο μας στον βωμο της ψυχροτατης λογικης που εχει η εκάστοτε επιστημη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εαν καποιος διαγνωσθει απο κατι

    καλο ειναι να αρχισει να προσεχει πιο πολυ την υγεια του απο ο,τι προηγουμενως

    ενας που εχει π.χ. καρδιακο επεισοδιο

    δεν θυσιαζει τον εαυτο του στο βωμο της καρδιολογιας

    αλλα αλλαζει τακτικη

    τρωγωντας περισσοτερο υγειινα

    και κανοντας περισσοτερη σωματικη ασκηση για να ζησει ποιοτικα


    ελπιζω καποια μερα να ειναι εξισου απλα τα πραγματα και με τα ψυχικα νοσηματα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ευχαριστω για την απαντηση. να ρωτησω. βλεπω πολλα λογκ νειμς εδω μεσα τα οποια γραφουν ελαχιστα στο σαιτ. μιλαστε μεταξυ σας με γιου του και δεν σας περισσευει χρονος για να δημοσιποιησετε μηνυματα στο σαιτ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω παντως εχω πολυ λιγα u2u

    αλλα στο σαιτ η κινηση ποτε ετσι ποτε αλλιως

    καπως ετσι παντως ειναι παντα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος θα τον ωφελησει ειναι σωστο να ακουσει τον εαυτο του και να συνεχισει τη ζωη του συμφωνα με την φυσικη εκξελιξη της προσωπικοτητας και του περιβαλοντος του;



    Δοκιμάζοντας και βλέποντας τα αποτελέσματα Oneiroplasmene...
    Αν νιώθει κανείς ότι κάτι ίσως δεν του κάνει, δοκιμάζει να μην το κάνει. Αν δει ότι ο δρόμος δεν τον βγάζει πουθενά, καλό είναι να μην μένει εγωιστικά στην πρώτη του επιλογή, και να δοκιμάσει. Γιατί ποτέ δεν ξέρουμε κάτι που θα μας βγάλει, αν δεν το δοκιμάσουμε πρώτα.
    Κι ίσως, ακόμα κι αν δοκιμάζουμε κάτι, μπορεί να μην έχει τα συνολικά αποτελέσματα που επιθυμούμε. Αυτό δε σημαίνει πάντα ότι αυτο που δοκιμάζουμε είναι λάθος για μας. Μπορεί να σημαίνει ότι θέλει χρόνο και υπομονή αλλά και μεγαλύτερη προσπάθεια απο εμάς...


    αναρρωτιεμαι ποσο λαθος ειναι να αποδεχεται ο καθε ανθρωπος πως πασχει εκξαιτιας φυσιολογικων ,ως προς των συνθηκων ,καταστασεων. δεν ειναι λαθος να \"καταδικαζουμε\" τον εαυτο μας στον βωμο της ψυχροτατης λογικης που εχει η εκάστοτε επιστημη;



    Ναι, η επιστήμη πολλές φορές είναι σκληρή, με τους απρόσωπους αριθμούς της που προσπαθούν να αντιπροσωπεύουν ανθρώπινες ψυχές. Εϊναι σκληρή όταν νιώθεις ότι σε αντιμετωπίζει σαν ένα απρόσωπο αριθμό, μία τυχαία μονάδα του συνόλου, κατασσάσοντάς σε σε μία κατηγορία.

    Όμως, δεν παύει να εκφράζει την κοινή λογική. Και είναι επικίνδυνο όταν οδηγούμαστε στα άκρα, όπως πχ το να απορρίψουμε την κοινή λογική. Δέχομαι το συναίσθημά μου, θετικό ή αρνητικό, δε σημαίνει ότι απορρίπτω την κοινή λογική, την επιστήμη.

    Δέχομαι το συναίσθημά μου, το βιώνω, και ψάχνω να βρω την ισορροπία ανάμεσα στο συναίσθημά μου και την κοινή λογική. Με στόχο, να νιώσω καλύτερα...Ποιος είναι ο ορισμός του καλύτερα; Η απόλυτη ευτυχία; Η απόλυτη απουσία προβληματισμού, η αποχαύνωση; Για μένα όχι.

    Για μένα το καλύτερα σημαινει όταν τα συναισθήματά μου και οι σκέψεις μου με κάνουν προβληματισμένο, όχι δυστυχισμένο, δυσλειτουργικό, με αδυναμία να ζήσω όπως θα ήθελα.

    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    ευχαριστω για την απαντηση. να ρωτησω. βλεπω πολλα λογκ νειμς εδω μεσα τα οποια γραφουν ελαχιστα στο σαιτ. μιλαστε μεταξυ σας με γιου του και δεν σας περισσευει χρονος για να δημοσιποιησετε μηνυματα στο σαιτ;


    Γιατί δεν μπορεί κάποιος να είναι συνέχεια στο σαιτ. Δεν είναι κουραστικό vince? Εσύ δεν κουράζεσαι να είσαι συνέχεια εδώ μέσα?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    με χαλαρωνει να γραφω με αρωμα ελευθεριας τις σκεψεις μου αν και δεν χαλαρωνω παντα. αναφερεσε συχνα για τον vince . μαλον και εκεινος θα σε συμπαθει παρομοιως (το αναφερω χωρις ιχνος ειρωνιας). καλη συνεχεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    δεν ειναι λαθος να \"καταδικαζουμε\" τον εαυτο μας στον βωμο της ψυχροτατης λογικης που εχει η εκάστοτε επιστημη;
    ο πρωτος που καταδικαζει εισαι εσυ,αυτο ειναι το προβλημα.κρινεις για τον εαυτο σου και πιστευεις πως και οι αλλοι σε κρινουν με τον ιδιο τροπο.καποτε ενας καθηγητης μου ελεγε πως ο πιο αυστηρος κριτης του εαυτου μας ειμαστε εμεις οι ιδιοι.αφησε τον λιγο να ανασανει,ζητας τοσα πολλα απο αυτον ..... φιλικα παντα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    και να συνεχισει τη ζωη του συμφωνα με την φυσικη εκξελιξη της προσωπικοτητας και του περιβαλοντος του;

    αναρρωτιεμαι ποσο λαθος ειναι να αποδεχεται ο καθε ανθρωπος πως πασχει εκξαιτιας φυσιολογικων ,ως προς των συνθηκων ,καταστασεων. δεν ειναι λαθος να \"καταδικαζουμε\" τον εαυτο μας στον βωμο της ψυχροτατης λογικης που εχει η εκάστοτε επιστημη;
    Το σωστό είναι να χρησιμοποιούμε εμείς την λογική της εκάστοτε επιστήμης για να ωφεληθούμε.
    Απο εκεί και πέρα, ο καθένας επιλέγει τί επιρροές θα δεχθεί και απο που.
    Αναλόγως με τις επιθυμίες και τις ανάγκες του.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •