Ιδέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Ιδέα

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64

    Ιδέα

    Εχω μια ιδέα. Αντί να καθόμαστε να αναλύουμε τα προβλήματά μας γιατί δεν κάνουμε κάτι πιο δραστικό? Να θέτουμε στόχους εδώ στο φόρουμ και να τους πραγματοποιούμε. Όταν κάνουμε πρόοδο να το λέμε. Όταν όχι πάλι θα το λέμε. Έτσι θα είναι σαν να παρακολουθείται η πρόοδός μας. Και θα έχουμε έναν επιπλέον λόγο να προσπαθήσουμε. Θα λέμε επίσης πως αισθανθήκαμε την κάθε φορά και θα κάνουμε υποδείξεις και προτάσεις μεταξύ μας.


    Λοιπόν αρχίζω εγώ πρώτη. Πήγα στο γυμναστήριο να ρωτήσω πληροφορίες και τα σχετικά. Προσπάθησα να εστιάσω την προσοχή προς τα έξω, το πέτυχα σε μέτριο βαθμό. Το κακό είναι ότι αισθάνθηκα μια μελαγχολία. Αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε ένα άγνωστο περιβάλλον με πρόσωπα που δε μου λένε κάτι. Ίσως είναι παροδικό μέχρι να εξοικοιωθώ.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Βρίσκω εξαιρετική την ιδέα σου, frouto. Δε ξέρω αν θα συμφωνήσουν κι άλλοι, θα πρότεινα ωστόσο να οργανώσουμε λίγο περισσότερο την ιδέα.

    Πχ, μπορούμε να ανοίξουμε θέματα άγχους, κατάθλιψη ή φοβίας όπου ο καθένας θα καταγράφει μέσα μια λίστα από στόχους που θέλει να πραγματοποιήσει σε διάρκεια μίας εβδομάδας. Στο τέλος της εβδομάδας, μπορούμε να καταγράφουμε τον απολογισμό, αλλά και τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας σχετικά με την πορεία μας μέσα στην εβδομάδα. Το ημερολόγιο αυτό, μπορεί να μας φανεί ιδαίτερα χρήσιμο στο μέλλον.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Κ εγω συμφωνω πως ειναι πολυ καλη ιδεα:)

  4. #4
    frouto den eixame pei gia periptera???
    Pasli sta eukola pas e!! Den peirazei siga -siga...
    xexexexe

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Ναι για περίπτερα είχαμε πει αλλά ρε μαυρόασπρε δεν μου ρχεται να πω τίποτα στους περιπτεράδες.. Τι να κάνω δηλαδή.. :D

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Originally posted by dodoni
    Βρίσκω εξαιρετική την ιδέα σου, frouto. Δε ξέρω αν θα συμφωνήσουν κι άλλοι, θα πρότεινα ωστόσο να οργανώσουμε λίγο περισσότερο την ιδέα.

    Πχ, μπορούμε να ανοίξουμε θέματα άγχους, κατάθλιψη ή φοβίας όπου ο καθένας θα καταγράφει μέσα μια λίστα από στόχους που θέλει να πραγματοποιήσει σε διάρκεια μίας εβδομάδας. Στο τέλος της εβδομάδας, μπορούμε να καταγράφουμε τον απολογισμό, αλλά και τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας σχετικά με την πορεία μας μέσα στην εβδομάδα. Το ημερολόγιο αυτό, μπορεί να μας φανεί ιδαίτερα χρήσιμο στο μέλλον.

    Απλά εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα να τα γράφουμε έτσι χύμα γιατί ίσως ο καθένας από μας να αντιμετωπίζει περισσότερα από ένα προβλήματα που ίσως να μην ξέρει και που να τα κατατάξει. Δηλαδή να καταγράφεται η συνολική πρόοδος και όχι επι μέρους. Εμένα τουλάχιστον με μπερδεύει λίγο αυτό. Αλλά αν θέλουν και οι υπόλοιποι μπορούμε να το κάνουμε έτσι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Originally posted by nikigirl18
    Κ εγω συμφωνω πως ειναι πολυ καλη ιδεα:)
    Ωραία περιμένω να δω την πρόοδό σου ;)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17
    Εδω θα γραφει ο καθενας την προοδο του?

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Όχι στο φόρουμ αυτό παιδιά. Το φόρουμ αυτό έχει να κάνει με σχόλια, προτάσεις, προβλήματα που αφορούν το e-psychology.gr

    Ανοίξτε παρακαλώ σχετικό θέμα σε όποιο από τα υπόλοιπα φόρουμ νομίζετε ότι ταιριάζει καλύτερα.

    ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •