ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    77

    ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???

    Πιστεύετε στην ελπίδα???Είναι η ελπίδα κάτι στο οποίο εάν πιστέψεις πολύ μπορεί να την ''πατήσεις'' κιόλας???Τί πιστεύετε???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Η ελπιδα εινα υπουλο πραγμα μονο οταν αποτελει επαναπαυση δηλαδη περιμενουμε να συμβει κατι χωρις να το διεκδικουμε εμεις και να ερθει με θεια φωτηση
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Νομίζω ότι η επλίδα είναι κάτι πολύ θετικό, μέχρι να αρχίσει να κυριαρχεί της δράσης και να επιβάλλεται στη λογική. Είναι πολλοί οι άνθρωποι μεταξύ μας που αρνούνται να δουν ότι κάτι είναι επικίνδυνο η τους βλάπτει, και εναποθέτουν όλη τους την πιστη και την ενέργεια στην ελπίδα ότι τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο. Είναι σαν να περιμένεις πεινασμένος κάτω από το δένδρο για να πέσει το φρούτο από μονο του, χωρίς να σηκώνουν το χέρι τους να το κόψουν. Βασιζόμενος μονο στην ελπίδα, μπορεί ο καρπός να μην πέσει ποτε, μπορεί να πέσει και να έχει σαπίσει, μπορεί να σου έρθει και στο κεφάλι... μπορεί πράγματι να πέσει κατευθείαν στην παλάμη σου, αλλα είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις λιμοκτονήσει μέχρι τότε;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Asterix
    Πιστεύετε στην ελπίδα???Είναι η ελπίδα κάτι στο οποίο εάν πιστέψεις πολύ μπορεί να την \'\'πατήσεις\'\' κιόλας???Τί πιστεύετε???
    Βλέπω ότι η ελπίδα είναι κακή υπόθεση. Αν κάποιος θα μπορούσε να πει πραγματικά: \"δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ελεύθερος\", είναι μεγάλη ευτυχία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα το να εισαι απολυτα ελευθερος δεν μου μοιαζει με ευτυχια, μαλλον με εγκεφαλικη νεκρωση μου μοιαζει.

    Οπως ειπε και η dis \"συν αθηνα και χειρα κινει\" και οχι \"οτι βρεξει ας κατεβασει\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όσο ζω ελπίζω.Αλλά και δεν ελπίζω μονάχα,αν δεν περάσω στην πράξη,με την ελπίδα μόνο,ψωμί δε θα βουτήξω.Συμφωνώ με την DG κι εγώ,έκανε μία ανάλυση πολύ σωστή κατά την άποψή μου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Δεν ξέρω παιδιά, έχω πάψει να ελπίζω γιατί δε βλέπω φως...
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    νομιζω εξαρταται σε τι ελπιζει κανεις, αν ελπιζει σε κατι που θα πεσει με το πρωτο φυσημα τοτε η ελπιδα δεν ειναι καλη. αν ομως ελπιζει σε κατι ανοθευτο καλο και σταθερο η ελπιδα αποδεικνειεται σωτηρια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    η ελπιδα δινει δυναμη να συνεχισεις, αν ομως η επιθυμια σου ειναι τοσο δυνατη αλλα απατηλη και συνεχιζεις απλα να ελπιζεις μπορει να ειναι καταστροφικη για σενα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κατ\' αρχάς τι σημαίνει ελπίδα, τί την προκαλεί?
    Ενας άνθρωπος που δεν αντιμετοπίζει κάποιο πρόβλημα έχει την ανάγκη στο να ελπίζει για κάτι? μάλλον όχι.
    Άρα λοιπόν την Ελπίδα την δημιουργεί μία δύσκολη κατάσταση από την οποία δεν μπορούμε να ξεφύγουμε χρησιμοποιόντας τις δικές μας δυνάμεις και περιμένουμε την λύση από κάπου αλλού. Δεν ορίζουμε εμείς τα γεγονότα αλλά έχουμε αφεθεί στο να μας παρασέρνουν εκεί που θέλουν αυτά.
    Προσωπικά δεν μπορώ να συνδιάσω την Ελπίδα με κάτι ευχάριστο και θα επιθυμούσα να μην την έχω ανάγκη.
    Τώρα όσον αφορά την μεταφυσική ελπίδα νομίζω ότι είναι ένα κατασκεύασμα εντελώς άχρηστο για τον άνθρωπο. Πρόκειται για την επιβολή της ελπίδας. Πόσο μπορεί να στέκει φιλοσοφικά το \"πρέπει να ελπίζω\"?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Η ελπίδα πεθαίνει πάντα πρώτη,αυτό να θυμάσαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •